Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

O.n.s.s.-2016

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • O.n.s.s.-2016

    Am citit cu neintelegere noul regulament de functionare a acestei competitii nationale de masa gimnaziale.Dupa noul regulament ar trebui infiintat la scoli generale sa se joace numai tenis de masă ca fiecare scoala generala sa aiba de unde alege o echipa mixta de sportivi.Ne pare rau dar mai sunt si alte orase ,municipii unde acest sport nu se joaca la nivel de performanta si la modul cel mai serios nu pot participa echipe.De abia formau unul doi copii care sa-i reprezinte la un nivel de pregatire mai slab .O sa fie ca o competie de nivel F.R.T.M. unde cluburile de performanta se vor etala cu ce au ei mai bun si celelalte scoli vor privi cu adanca mahnire .
    As dori sa cititi si voi noua organizare si sa va spuneti parerile reale despre acest nou regulament 2016.Pote vede cineva si de unde trebuie si totusi vor da voie si celor care nu au de unde forma o echipa si se v-a ajunge din nou la vechea formula de turneu scolar individual .
    Astept pareri
    Ultima editare de marcu vasile; 13.nov.2015, 14:48.
    Blade . PHOTINO
    Fh. Tibhar ev. Mx-p
    Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

  • #2
    Unde putem gasi regulamentul ONSS 2016?

    Comentariu


    • #3
      Sunt in aceeasi situatie ca d-nul marcu! Parerea mea cu privire la acest regulament:PENIBIL!!!

      DE PARCATOATE ORASELE AR AVEA CSS-uri.

      Astfel se indeparteaza copii de sport! In loc de 25_30 o sa avem 6.daca ai baiat bunicel si nu sunt fete care sa se priceapa nitel la tenis de masă,baiatul nu poate participa deloc.

      Ne mai miram ca elevii nu mai fac sport,pai sunt indepartati de cei care fac astfel de regulamente.
      Ultima editare de adi catri; 13.nov.2015, 17:58.

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de Dan2 Vezi post
        Unde putem gasi regulamentul ONSS 2016?
        Il au toate scolile generale din tara ca li s-a comunicat .
        Blade . PHOTINO
        Fh. Tibhar ev. Mx-p
        Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

        Comentariu


        • #5
          Si poate fi facut public, sau este doar pentru uzul profesorilor?
          Eu l-am cautat pe site-ul EDU, dar datele nu sunt actualizate de multa vreme.
          Chiar sunt interesat sa aflu amanunte despre Olimpiada Nationala a Sportului Scolar 2015-2016.

          Comentariu


          • #6
            Buna seara.
            In aceasta dimineata a avut loc olimpiada sportului scolar pe sectorul 4 la gimnaziu si s-a desfasurat in felul urmator:
            Fiecare scoala a venit cu o echipa formata din 2baieti si 2fete.
            Fiecare din noi am avut un meci la simplu(2 seturi din 3).In caz de 4-0 dupa cele 4 dispute se termina meciul.
            Daca nu era 4-0 se facea dublu baieti si dublu fete.
            Dupa cele 6 meciuri echipa care ajungea la 4 castiga.In caz de 3-3 se aplica setaverajul.
            Prima echipa de pe sector s-a dus pe municipiu.

            Comentariu


            • #7
              http://www.isj.tm.edu.ro/descarca-co...PHiLORvZSlmMLC aici gasiti regulamentul.
              Blade 1 : Butterfly Jun Mizutani Super ZLC Blade 2: Butterfly Custom Arylate
              Fh: Tenergy 05 2.1 mm Fh: Tenergy 05 2.1 mm
              Bh: Tenergy 05 FX 2.1 mm Bh : Tenergy 05 FX 2.1 mm

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de marcu vasile Vezi post
                Il au toate scolile generale din tara ca li s-a comunicat .
                In urma cu cativa ani regulamentul a fost acelasi , adica in 2010 2011 cand am participat eu la liceu... Si atunci au venit chiar cei mai buni din tara pe atunci Kanabe Szilard, sper ca am scris corect din Tg Secuiesc , Munteanu Lucian- Constanța, Cucean Cristian-Mediaș iar la clasele 5-8 din cate mi-a povestit baiatul care a fost la Giurgiu ... Radoi , Mathe
                Iar in 2012 Pentru clasele V-VIII,faza nationala s-a tinut la Targu Secuiesc.Clasamentul primilor 6:
                1.Anca Vladimir
                2.Pana Carmelo
                3.Manole Alex
                4.Sukosh Roland
                5.Dumitra David
                6.Pletea Antonio
                Dintre amaturisti a mai participat Rada Catalin,reprezentand București si a ocupat locul 9.
                La fete:
                1.Alina Zaharia
                2.Crisan Bianca
                3.Adina Diaconu
                Si in 2014 la Giurgiu la licee
                1) Spelbus Alin - Pristavu CL
                2) Dan Daniel - CSM Bistrița
                3) Postudor Bogdan-LPS Constanța
                4) Daniel Zsombor - CSS Tg Mureș
                5) Zarnescu Dan - Pristavu CL
                6) Peter Nandor - Odorheiu Sec.
                7) Sorica Cristian - Dunarea Giurgiu

                Si fete:
                1) Bernadette Balint - CSM Arad
                2) Sangeorzan Arina - CSM Bistrița
                3) Zaharia Alina -LPS Constanța
                4) Kaloz Anita - CSM Arad
                5) Gheorghe Alexandra - CSTA București
                6) Dragonu Roberta - CSS Craiova
                7) Trifu Bogdana - CSS Slatina

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de catalin M duceac Vezi post
                  In urma cu cativa ani regulamentul a fost acelasi
                  nu era deloc acelasi. ACUM la gimnaziu este competitie pe ECHIPE . un regulament ambiguu ,o echipa formata din 2 baieti si 2 fete(dar de fapt 1 b si o f sunt rezerve)de ce spun asta? deoarece scrie mai jos in actualul regulament cum se joaca:

                  A vs X adica meciul primului baiat din fiecare echipa
                  B vs Y adica meciul primei fete din fiecare echipa
                  AB vs XY adica meciul de dublu.

                  ca fiecare judet isi organizeaza cum doreste competitia pe echipe ,spre ex se mai joaca inca 2 meciuri de simplu (pt a nu ii duce pe ceilalti 2 din echipa degeaba),asta e alta discutie.

                  sau rezervele inlocuiesc in caz de accidentare pe primii ,nici asta nu se specifica si ne lasa pe noi sa ne contrazicem.

                  concluzia este clara. NU SUNT bani pt a suporta minim 120 de persoane la o faza NATIONALA intr-un singur oras!!! si atunci ia sa facem 8 ZONE ca doar la aceasta faza nu asigura ministerul cazarea si masa si inspectoratul judetean drumul ,ci SCOALA celor care castiga faza judeteana si uite cum s-au spalat unii pe maini ! asa ca iar ne milogim noi profesorii la sponsori, raspunsul multor scoli fiind NU AVEM BANI PT SPORT.

                  aceste EXPERIMENTE au dus la un nou sport NATIONAL printre elevi :stafeta cu telefoane !!!
                  Ultima editare de adi catri; 13.nov.2015, 23:13.

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de Bogdan A Vezi post

                    Comentariu


                    • #11
                      Sunt vreo 3000 de amaturiști. Din ăștia să zicem că jumătate sunt activi, prin rotație, cam tot timpul. Destul de mulți au și copii în școli.

                      Mergeți la ședințele pe școală, implicați-vă în comitetele de părinți și faceți lobby până le iese directorilor pe nas. Nu cred că până la urmă nu vor ceda. Să facă cum vor părinții și elevii, nu cum vor ei. Normal ar fi ca măcar profesorii de sport să fie de acord. Dar chiar și așa ar fi suficient.

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de Pantelimon Andi Vezi post
                        Buna seara.
                        In aceasta dimineata a avut loc olimpiada sportului scolar pe sectorul 4 la gimnaziu si s-a desfasurat in felul urmator:
                        Fiecare scoala a venit cu o echipa formata din 2baieti si 2fete.
                        Fiecare din noi am avut un meci la simplu(2 seturi din 3).In caz de 4-0 dupa cele 4 dispute se termina meciul.
                        Daca nu era 4-0 se facea dublu baieti si dublu fete.
                        Dupa cele 6 meciuri echipa care ajungea la 4 castiga.In caz de 3-3 se aplica setaverajul.
                        Prima echipa de pe sector s-a dus pe municipiu.
                        Interesant! Ar putea sa-i convinga pe profesori sa instruiasca mai multi copii, si nu doar pe cel mai bun.
                        Cate echipe au participat din sectorul tau?

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de adi catri Vezi post
                          scrie mai jos in actualul regulament cum se joaca:

                          A vs X adica meciul primului baiat din fiecare echipa
                          B vs Y adica meciul primei fete din fiecare echipa
                          AB vs XY adica meciul de dublu.

                          ca fiecare judet isi organizeaza cum doreste competitia pe echipe ,spre ex se mai joaca inca 2 meciuri de simplu (pt a nu ii duce pe ceilalti 2 din echipa degeaba),asta e alta discutie.

                          sau rezervele inlocuiesc in caz de accidentare pe primii ,nici asta nu se specifica si ne lasa pe noi sa ne contrazicem.
                          Sunteti sigur? Eu am inteles ca sunt doua foi de concurs, una pentru baieti, una pentru fete. Iar explicatiile lui Andi par sa confirme aceasta varianta.

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de Dan2 Vezi post
                            Sunteti sigur? Eu am inteles ca sunt doua foi de concurs, una pentru baieti, una pentru fete. Iar explicatiile lui Andi par sa confirme aceasta varianta.
                            Tocmai asta e domnule DANUT ,TU INTELEGI CA SUNT DOUA FOI ,EU AM INTELES CA SE JOACA MIXT SI ECHIPA ESTE FORMATA DINTR-UN BAIAT SI O FATA.Daca e sa vedem dupa formula din foaia de arbitraj . iar cea dea doua echipa este de rezerva,altu a intreles altceva ca exemple am dar mi-ar trebui doua pagini sa le afisez (romana este de vina ca intotdeauna a fost cu mai multe intelesuri).Dar problema nu este asta .ESTE CU TOTUL ALTCEVA ,nu toata lumea isi permite sa aiba doua echipe mai ales mixte ,fiecare scoala se prezenta pana acum cu ce avea el mai bun,iar numarul de participanti este foarte mic .Atunci unde mai este acea formula de a PROMOVA SPORTUL IN SCOLI ,cand ea este taiata din fasa.Imi aduc aminte anul trecut nu aveam loc in sala de elevi la aceasta etapa iar acum vor veni (daca vor veni)nicvi 1/4 din ei .Pacat mare pacat.
                            Blade . PHOTINO
                            Fh. Tibhar ev. Mx-p
                            Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

                            Comentariu


                            • #15
                              Buna ziua!
                              Astazi am avut Etapa Municipala la Suceava și s-au prezentat doar 4 echipe si sunt 43 de unitati de invatamant la nivelul cercului pedagogic Suceava gimnaziu! Trageti concluziile comparand cati copii au fost prezenti anul trecut la aceasta etapa cand s-a jucat individual baieti si individual fete: cam 40 de baieti si aproximativ 30 de fete! Nu zic ca nu este ok sa avem si echipe, dar nu cred ca in detrimentul maselor de jucatori la individual! La urma urmei este un sport individual si abia dupa, doar pentru cei interesati urmeaza dublu baieti, dublu fete si dublu mixt. Nimeni nu vine in sala de tenis de masă sa invete sa joace dublu, sa depinda de partener/a!!!
                              Inca din faza proiectului noului concept am trimis parerea mea ca daca se doreste un concurs pe echipe sa fie in paralel cu cel individual si nu doar pe echipe. Nu stiu, cred ca am "progresat" asa de mult in acest sport in cat nu mai conteaza ce competitie oferim copiilor de gimnaziu!
                              Alta neconcordanta cu regulamentul Olimpiadelelor din acest an competitional vedem ca la celelalte ramuri sportive au drept de joc copii nascuti 2000 si mai tineri din clasele V-VIII iar la tenis de masă 2001 si mai tineri din clasele V-VIII. Ce facem cu copiii din clasa a VIII care sunt nascuti in 2000? Mai mult cred ca aceasta competitie poate fi deschisa si copiilor de ciclul primar asa cum permite regulamentul olimpiadei la sah!!!
                              Cu stima pentru toti iubitorii tenisului de masa,
                              prof. Cojocaru Adrian, Suceava
                              P.S. Am discutat la telefon cu domnul Voinea Radu (secretar general FRTM) unde am primit precizarea ca echipa este formata din 2b+2f, dar joaca b cu b, f cu f iar daca scorul este de 1-1, se joaca dublu mixt pentru departajare, b si f care nu joaca sunt rezerve.
                              Ultima editare de Adrian's; 14.nov.2015, 16:03.

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de Adrian's Vezi post
                                .S. Am discutat la telefon cu domnul Voinea Radu (secretar general FRTM) unde am primit precizarea ca echipa este formata din 2b+2f, dar joaca b cu b, f cu f iar daca scorul este de 1-1, se joaca dublu mixt pentru departajare, b si f care nu joaca sunt rezerve.
                                exact ce am spus eu ,dupa logica mea,la inceput.este UNA echipa de 2B+2F,dar cu cate o rezerva.la fel ca la jocurile de ECHIPA (spre ex. baschet-5 titulari si 5 rezerve)

                                ms.d-lui COJOCARU pt confirmare.

                                la noi in baia mare vor fi 3 echipe. am si discutat cu cei din cadrul comisiei de organizare locale .eu am 2 baieti de cls 8 si inca 3 de cls 6 (acestora din urma le-am promis ca vor participa si ei la faza municipala,dar am luat-o in bot.asa ca eu le-am promis ca voi organiza municipiul la individual, chiar daca este in afara OLIMPIADEI GIMNAZIILOR cum i se spune acum.

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de adi catri Vezi post
                                  nu era deloc acelasi. ACUM la gimnaziu este competitie pe ECHIPE . un regulament ambiguu ,o echipa formata din 2 baieti si 2 fete(dar de fapt 1 b si o f sunt rezerve)de ce spun asta? deoarece scrie mai jos in actualul regulament cum se joaca:

                                  A vs X adica meciul primului baiat din fiecare echipa
                                  B vs Y adica meciul primei fete din fiecare echipa
                                  AB vs XY adica meciul de dublu.

                                  ca fiecare judet isi organizeaza cum doreste competitia pe echipe ,spre ex se mai joaca inca 2 meciuri de simplu (pt a nu ii duce pe ceilalti 2 din echipa degeaba),asta e alta discutie.

                                  sau rezervele inlocuiesc in caz de accidentare pe primii ,nici asta nu se specifica si ne lasa pe noi sa ne contrazicem.

                                  concluzia este clara. NU SUNT bani pt a suporta minim 120 de persoane la o faza NATIONALA intr-un singur oras!!! si atunci ia sa facem 8 ZONE ca doar la aceasta faza nu asigura ministerul cazarea si masa si inspectoratul judetean drumul ,ci SCOALA celor care castiga faza judeteana si uite cum s-au spalat unii pe maini ! asa ca iar ne milogim noi profesorii la sponsori, raspunsul multor scoli fiind NU AVEM BANI PT SPORT.

                                  aceste EXPERIMENTE au dus la un nou sport NATIONAL printre elevi :stafeta cu telefoane !!!
                                  Am prins si eu un an la liceu asa ceva... cupa liceelor se chema si a fost ideea FRTM dupa care s-a renuntat.
                                  Acum se practica si la gimnaziu asa ceva?

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de catalin M duceac Vezi post
                                    Am prins si eu un an la liceu asa ceva... cupa liceelor
                                    da , aici ai dreptate.dar CUPA LICEELOR nu inlocuia ONSS-ul.atunci se desfasurau amandoua,asa ca aveau sanse si legitimatii si cei ce practicau sportul de masa.

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Exact, asta vroiam sa precizez si eu. ONSS si Cupa Liceelor erau doua competitii diferite!

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        sant prof ed fizica in Bacău si de ani buni organizez etapa judeteana la tenis de masă si cred ca intradevar acest sistem nu avantajeaza ca nr de participanti competitia si nu vad avantaje in noul regulament de desfasurare ,mai ales cum bine spuneau cei din SV ca acest sport abia reinvie in orasele unde nu a fost traditie.In scoli nu se face frecvent tenis de masă si cei care participa sant de la cluburi private sau css-uri unde mai exista.De aceea cred ca asa cum era sistemul inainte era mult mai bine..

                                        - - - Actualizat - - -

                                        felicitari pt dl Marcu si dl Cojocaru si celor care pun suflet in a creste draostea pt acest sport in randul copiilor

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de ROJE Vezi post
                                          sant prof ed fizica in Bacău si de ani buni organizez etapa judeteana la tenis de masă
                                          STIMA SI RESPECT si dumneavoastra domnule profesor ,jos palaria
                                          Blade . PHOTINO
                                          Fh. Tibhar ev. Mx-p
                                          Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Buna ziua.Din cauza acestui nou regulament baiatul meu ,Velicu Bogdan ,care invata la scoala Martisor din București nu a mai putut participa cu toate ca anul trecut a iesit primul pe sectorul 4.De unde sa mai scoata profesoara de sport doua fete care sa joace tenis de masă? Pur si simplu nu sunt conditii pentru a-i invata pe alti copii sa joace tenis de masă intr-un timp foarte scurt.Pacat ca nu a ramas varianta pe individual.

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Dragilor, din anul școlar 2015 /2016, la ciclul gimnazial nu se mai discuta despre Olimpiada Națională a Sportului Școlar, ci de Olimpiada Gimnaziilor, competiție susținută de COSR, cu un nou regulament și cu premii bunicele!!! La ramura sportivă tenis de masă se merge pe varianta de joc în echipa, formată din 4 jucători, 2 fete și 2 băieți!! Acesta formula pe unii ?i avantajează, pe alții ba!
                                              La ciclul liceal se merge în continuare pe varianta individuală fete și băieți!!!
                                              Blade - Timo Boll ZLF - OFF
                                              FH - Xiom Sigma II Pro
                                              BH- Xiom Sigma II Pro

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Postat în original de ClaudiuManoiu Vezi post
                                                Dragilor, din anul școlar 2015 /2016, la ciclul gimnazial nu se mai discuta despre Olimpiada Națională a Sportului Școlar, ci de Olimpiada Gimnaziilor, competiție susținută de COSR, cu un nou regulament și cu premii bunicele!!! La ramura sportivă tenis de masă se merge pe varianta de joc în echipa, formată din 4 jucători, 2 fete și 2 băieți!! Acesta formula pe unii ?i avantajează, pe alții ba!
                                                La ciclul liceal se merge în continuare pe varianta individuală fete și băieți!!!
                                                E adevarat ce spuneti, dar premiile se dau doar la Etapa Nationala unde accesul va fi rezervat doar pentru CSS, ei vor avea echipe mai omogene! (chiar sunt curios sa vad ce premii sa dau, in afara de: arbitrajul este asigurat de cei de la FRTM eu nu am vazut altceva). Si asa o competitie de masa devine o competitie a CSS-urilor. Daca ai un baiat bun sau o fata care ar putea sa se "bata" cu legitimatii de la CSS in formula actuala nu are nici o sansa, singura sansa e sa-l trimitem la CSS oare?
                                                Ultima editare de Adrian's; 16.nov.2015, 21:52.

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Buna seara ! Stie cineva detalii despre cum se vor desfasura competitiile la nivel judetean, la liceu ? Se aplica regula cu 2b si 2f ?
                                                  Blade : HM Levi OFF+
                                                  FH: Donic Baracuda
                                                  BH: Yasaka Mark V

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X