Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Un mesaj adresat organizatorilor din partea lui Rusu Stefan

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Re: Un mesaj adresat organizatorilor din partea lui Rusu Stefan

    sters

    Comentariu


    • #27
      Re: Un mesaj adresat organizatorilor din partea lui Rusu Stefan

      culca-te raresh...ca e tarziu ...
      Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

      Comentariu


      • #28
        Re: Un mesaj adresat organizatorilor din partea lui Rusu Stefan

        sters

        Comentariu


        • #29
          Re: Un mesaj adresat organizatorilor din partea lui Rusu Stefan

          este un subiect binevenit. trebuie sa se faca un regulament amatur.
          eu propun pentru inceput o paleta cu doua fete de culori diferite.
          ittf a scos iarba frictionless. de ce? cine poate sa raspunda la aceasta intrebare? la fel si solutia de lipire a fetelor bazata pe solventi organici.
          cel mai frumos spectacol in tenisul de masa, dupa parerea mea, este intre un atacant si un aparator. pe youtube am vazut un filmulet in care un atacant (prob. boll), a atacat o minge de 47 de ori. meritul trebuie impartit si aparatorului. a scos topspin-uri decisive de tot atatea ori.
          de ce in amatur n-au voie jucatori legitimati?
          de ce crisan a pierdut meci castigat la boll? pt ca a avut putin booster sau cine stie ce ... solutie?
          acum n-am vazut pe nimeni sa mai joace cu iarba frictionless in amatur.
          blade - JOO SE HYUK
          rubbers - XIOM VEGA PRO & long pimples frictionless

          Comentariu


          • #30
            Re: Un mesaj adresat organizatorilor din partea lui Rusu Stefan

            Postat în original de leordarares
            Voi sunteti constienti pana unde s-a ajuns???
            Cum se poate ca un atacant sa lipeasca paleta de cate 4-5 ori in timpul unui concurs iar eu sa vin sa prezint paleta la masa juriului??
            E prima oara cand sunt mahnit si mi se pare ca se intrece orice limita!!
            Oameni buni,eu pe 1 iulie am pus Superblockul in geanta si m-am conformat regulamentului!Nu trebuie sa-l respectam cu totii??
            Haideti sa va zic eu povestea de la Brașov:
            Personajul principal e un anumit domn Barbu de la Mangalia care a jucat cu o paleta foarte veche pe care o are inca din copilarie.Paleta e asa de veche incat nu prinde nimic.
            Ce face omu nostru?Face aparare clasica,pune tot pe masa.
            Ei,in grupa superioara s-au intalnit Sfean Rusu(favoritul grupei),Dan Tecuschi(jucator foarte bun si celebral,domnul Brabu(amator pur-sange) si inca un domn.
            Ghiciti cine a castigat grupa???Binenteles ca anonimul Barbu...frustrant intradevar sa ramai pe dinafara cand esti favorit insa se mai intampla.
            Ei,cum poti sa-l iei ca organizator pe omu ala la intrebari in privinta paletei,din moment ce joaca din ani in pasti si are paleta de cand era copil?

            Cu tot respectul pentru Fane pe care il consider prieten apropiat insa mi se pare exagerata aceasta initiativa.
            Eu sincer n-ar trebui sa fiu ce mahnit pentru ca pana una alta eu am ambele fețe aprobate si lipesc si cu lipici pe baza de apa.
            ..nasol sa fii invins de cineva care 20 de ani nu a numarat straturile de carbon si de adeziv ci pur si simplu s-a antrenat, nasol si pentru noi ca nu am a mai avea ce sa comentam pe aici si foarte nasol si pentru producatori, cel mai bine interzicem si spunem ca n-a existat..

            Comentariu


            • #31
              Re: Un mesaj adresat organizatorilor din partea lui Rusu Stefan

              Domnilor personal nu am nimic cu domnul Barbu din Mangalia este un impatimit de tenis de masă ca noi to?i, nu este singurul cu asemenea palet? antic?(un Hanoi din anii 70).La turneul de la Brașov a mai fost cineva cu o palet? ?i mai veche cu ambele fe?e de acea?i culoare ?i nu a mai comentat nimeni,suntem amatori ?i a?a trebuie să r?manem, să juc?m de plăcere ?i să avem puterea să ne antren?m mai mult.Cele bune tuturor.

              Comentariu


              • #32
                Re: Un mesaj adresat organizatorilor din partea lui Rusu Stefan

                In locul mesajelor sterse as zice doar atat.
                In primul rand sa nu ne uitam statutul.Auntem un campionat de amatori iar cine vrea mai mult poate sa se legitimeze linisiti.
                Iar 2 la mana,atata timp cat un organizator nu poate verifica paletele ambilor jucatori,ma refer aici la ce zice Victor mai sus(aparate de detectat solventi,de masurat grosimi etc) mi se pare putin necinstit sa se aplice doar o parte din regulament(cea cu fețele interzise).
                Cu respect

                Comentariu


                • #33
                  Re: Un mesaj adresat organizatorilor din partea lui Rusu Stefan

                  Sunt de acord cu ce a scris Stefan dar numai daca se ia si un aparat ENEZ pentru verificarea paletelor !!!
                  Blade: Butterfly Schlager Carbon
                  FH:TENERGY 05
                  BH:TENERGY 05

                  Comentariu


                  • #34
                    Re: Un mesaj adresat organizatorilor din partea lui Rusu Stefan

                    ai dreptate Rares.Eu zic sa lasam AMATURUL asa cum este caci e foarte frumos.
                    butelii de vin,prieteni,glume,bancuri,discutii,lipiri fete la 3 noaptea etc etc etc.De asta e frumos amaturul nu incepeti cu controlat palete cu prea multe reguli e frumos asa cum e zic sa jucam de placere si cum bine spunea cineva sa ne facem prieteni si dusmani care altfel nu aveam cum daca nu participam la concursuri

                    Comentariu


                    • #35
                      Re: Un mesaj adresat organizatorilor din partea lui Rusu Stefan

                      Pot sa intreb ceva si eu?La urmatorul turneu eu o sa joc cu un faras se poate sau sa aduc lopata.Eu personal lui stefan nu dau dreptate.
                      Spun si mai spun asta e parerea mea personala,indiferent cu cine,pe ce sau cu ce paleta joci trebuie sa-l bati,daca nu inseamna ca nu e jucator.Dar intreb o alta problema a lui Stefan regulamentul permite sa joace fara TRICOU.Daca da atunci oricine poate juca cu orice paleta are.Asa fac multi jucatori care pierd incearca sa caute acul in carul de fin.M-a vazut cineva pe mine personal cind am pierdut sa fac scandal va rog sa-mi spuneti poate nu-mi aduc aminte?Haideti sa terminam cu scandaluri care nu au rostul lor.In caz ca se va controla paletele atunci nici eu no sa joc cu Stefan daca nu are tricou pe el.Daca nu poate fara atunci sa ne lasa in pace si sa caute alt sport unde poate fara TRICOU.

                      Comentariu


                      • #36
                        Re: Un mesaj adresat organizatorilor din partea lui Rusu Stefan

                        Rezumativ,am putea ajunge la urmatoarea concluzie:
                        Orice sport de pe planeta se supune unui REGULAMENT ,care trebuie RESPECTAT de toata lumea,ca altfel s-ar crea haos.FLORINE,posteaza pe acest site partea din regulamentul T.D.M. referitoara la lemne,fete si echipament sportiv.Cine nu respecta prevederile regulamentare sa fie descalificat din competitia respectiva.Asta pentru a nu se discuta de prisos pe aceasta tema.
                        Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                        Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                        Comentariu


                        • #37
                          Re: Un mesaj adresat organizatorilor din partea lui Rusu Stefan

                          bun,pana la urma la ce concluzie s-a ajuns:jucam cu fete si lemne aprobate ITTF sau cu ce se poate?(ca sa stiu daca-mi cumpar sau nu un superblock)

                          Comentariu


                          • #38
                            Re: Un mesaj adresat organizatorilor din partea lui Rusu Stefan

                            Chestia este ca sint cel putin doua regulamente, unul al Federatiei Romane (de fapt al fiecarei tari) si unul al ITTF; in competitiile interne nu esti obligat sa-l respecti pe cel al ITTF, dar profesionistii n-au incotro, pentru ca nu pot face tot timpul slalom printre cele doua.
                            Posibil sa gresesc, dar oricum, daca ar fi dupa mine l-as lasa pe fiecare sa joace cu ce vrea, pina la urma te saturi sa-i bati tot pe aceeasi la fiecare turneu
                            TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                            Comentariu


                            • #39
                              Re: Un mesaj adresat organizatorilor din partea lui Rusu Stefan

                              bine ca va "certati" pe tema ...cu ce paleta avem/nu avem voie sa jucam ...noi nu avem conditii sa terminam un concurs la o ora rezonabila ..si voi va ganditi la aparate de verificat ...la .."de ce joaca ala fara tricou" ..."da ala de ce are o fața veche.."..eu ii dau dreptate lui jony...lasati totul asa...in privintza paletelor...adica fiecare cu ce vrea/ cu ce poate...la urma urmei ...cea mai frumoasa parte a acestei MISCARI e placerea de-a sta la un restaurant cu prietenii (dupa terminarea concursului ...adica pe la 12 noaptea) si a face caterinca ...pe seama altora )
                              Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

                              Comentariu


                              • #40
                                Re: Un mesaj adresat organizatorilor din partea lui Rusu Stefan

                                intrdevar Alex si ia mai toarna un pahar si sa bem in cinstea amaturului

                                Comentariu


                                • #41
                                  Re: Un mesaj adresat organizatorilor din partea lui Rusu Stefan

                                  Postat în original de NICOVALA CUGIR
                                  Pot sa intreb ceva si eu?La urmatorul turneu eu o sa joc cu un faras se poate sau sa aduc lopata.Eu personal lui stefan nu dau dreptate.
                                  Spun si mai spun asta e parerea mea personala,indiferent cu cine,pe ce sau cu ce paleta joci trebuie sa-l bati,daca nu inseamna ca nu e jucator.Dar intreb o alta problema a lui Stefan regulamentul permite sa joace fara TRICOU.Daca da atunci oricine poate juca cu orice paleta are.Asa fac multi jucatori care pierd incearca sa caute acul in carul de fin.M-a vazut cineva pe mine personal cind am pierdut sa fac scandal va rog sa-mi spuneti poate nu-mi aduc aminte?Haideti sa terminam cu scandaluri care nu au rostul lor.In caz ca se va controla paletele atunci nici eu no sa joc cu Stefan daca nu are tricou pe el.Daca nu poate fara atunci sa ne lasa in pace si sa caute alt sport unde poate fara TRICOU.
                                  Yep .... perfect de acord. Daca e sa ne cramponam de regulament trebuie respectat in intregime, inclusiv partea cu tricoul ... si ca sa fiu carcotas poate cineva sa vina si sa masoare reclamele de pe tricourile noastre de la Sport Kombat, poate depasim suprafata maxima admisa de regulament :P : P
                                  Din partea mea orice poate juca cu orice, atata timp cat se vede cu ce fata loveste ..... adica NU 2 fete de aceeasi culoare.
                                  Eu cred mai degraba ca problemele pe care le avem momentan in circuit sunt legate de numarul extrem de mare de participanti la unele turnee. La Brașov daca nu s-ar fi mutat 4 grupe in alta sala turneul s-ar fi terminat cu vreo 2 ore mai tarziu. Cred ca ar fi oportun ca eliminatoriul de 32 sau 16 sa se joace duminica ..... si asa sunt destui participanti care pleaca duminica acasa pentru ca daca turneul se termina la 11, caz fericit, pana mananci ceva ca dupa o zi intreaga de jucat si mancat mai nimic sau tampenii tre sa bagi ceva in tine .... esti gata de plecare pe la 12:30, iar daca ai de facut 2-300 de km e mult mai sanatos sa mai stai o noapte la hotel. In felul asta duminica dimineata jucatorii ramasi vor fi odihniti, iar rezultatele vor reflecta ceva mai mult valoarea individuala si nu cat de bine rezista X sau Y la oboseala.
                                  Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                  FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                  BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Re: Un mesaj adresat organizatorilor din partea lui Rusu Stefan

                                    Era de asteptat sa se ajunga pana la urma la discutii legate de respectarea noului regulament. Trebuie sa fim constienti ca nu avem cum sa verificam fiecare paleta la fiecare turneu. Daca am lua o astfel de masura am ramane fara jumatate din participanti. Pana la urma totul se va reduce la fair play si la bunavointa fiecaruia de a respecta regulamentul ITTF. Cat despre domnul care s-a scandalizat la propunerea mea de a renunta la booster si se abtinea galant sa-si verse naduful, imi permit sa il contrazic pe baza experientelor mele avute cu jucatori legitimati care folosesc "muci si ulei". Chiar daca nu este efect de iarba, deranjeaza foarte mult la anumite inclinatii ale paletei si imprima un efect ciudat topspinului. Dar nu doresc sa ma cert aici cu expertii, asa cum am spus, fiecare sa decida pentru el daca se conformeaza sau nu.
                                    TBS/T05

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Re: Un mesaj adresat organizatorilor din partea lui Rusu Stefan

                                      am avut momente cand am fost foarte suparat pe cei ce joaca cu iarba ( rares si ciprian stiu si-mi cer scuze pentru felul in care am reactionat atunci ), dar, pe parcurs, mi-am dat seama ca fiecare practica jocul care crede ca i se potriveste mai bine si foloseste mijloacele cele mai eficiente pentru realizarea scopului propus. meritul meu ar fi si mai mare daca as reusi sa contracarez orice efecte venite din orice ierburi. si mi-a trecut supararea incepind sa ma concentrez asupra modului cum pot fi contracarate aceste stiluri de joc.
                                      fane draga, tu esti un jucator extraordinar si nu cred ca daca vrei, nu poti sa le vii de hac ierbarilor.
                                      si apoi, ce castigam noi la aceste turnee ? stim bine, premii nu se dau, dar cheltuim o gramada de bani pe drumuri si totusi nu renuntam. de ce ? fiindca ne place sa jucam si sa ne intilnim cu oameni noi , cu care sa ne imprietenim si sa ne simtim bine.
                                      va veni vremea ( pentru fiecare ) cand n-o sa ne mai putem deplasa la turnee, si atunci vom tinji sa jucam un meci chiar si cu cel mai mare ierbar.
                                      va doresc sanatate. papapa

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Re: Un mesaj adresat organizatorilor din partea lui Rusu Stefan

                                        Inca un pic si o sa vina cineva cu propunerea sa jucam cu aceleasi palete, cu aceeasi adidasi, tricouri, fuste samd. I love this game pardon Forum!
                                        Blade: TSP Balsa 8.5 Top Speed​ //Re-Impact Medusa// Gergely Carbon​​
                                        FH: Yasaka Rakza 7 soft // Yasaka Rakza 7 soft // Tenergy 05
                                        BH:HALLMARK Power Spin // R.I.T.C.802-40 // Tenergy 05

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Re: Un mesaj adresat organizatorilor din partea lui Rusu Stefan

                                          cu cata patima si nostalgie vorbesc unii....sunt miscat...
                                          Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Re: Un mesaj adresat organizatorilor din partea lui Rusu Stefan

                                            (at)mateidumitru
                                            No problem, n-am pus la suflet.
                                            Intr-adevar, autodepasirea e abordarea corecta ... iar ca urmare, intr-o etapa ulterioara, cei cu "materiale" devin chiar simpatici
                                            Sa ne vedem sanatosi.

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Re: Un mesaj adresat organizatorilor din partea lui Rusu Stefan

                                              Amaturul ar fi cu mult mai sarac fara ierbari. Sunt, exista si intotdeauna fac jocuri frumoase. Prietenul Stefan are doar o problema psihica cu ierbarii. Cand vede un ierbar nu se concentreaza la joc, ci e numai cu ideea ca , de ce joaca cu iarba adversarul. La acest lucru este Stefan concentrat si pe cale de consecinta pierde. Mare valva cu D-l Barbu. Joaca cu ce poate si cu ce are. Intrebati-l pe D-l Barbu cu ce scor a pierdut in setul decisiv cu D-l Sargu? Un jucator care stie sa joace tenis de masă ii sterge cu radiera pe ierbari. Inaintea setului decisiv i-am zis lui D-l Sargu ca am pus ramasag pe mana lui. Scorul in setul decisiv a fost 11-1. Comentariile sunt de prisos. Noi cei care jucam cu soft avem un handicap psihic in fata ierbarilor. Pe noi ne intereseaza cum vine mingea din iarba, si nu ne intereseaza cum sa dau in minge sa pot castiga.
                                              Noi suntem ca omul simplu care merge la medic si intreaba : " D-l doctor de ce m-am imbolnavit.
                                              Cel care a ajuns la doctor trebuie sa fie interesat cum se vindeca de boala nu cum a devenit bolnav. Ca o concluzie si o intrebare in final: Cate turnee A sau A+ au castigat ierbarii in ultimii 2 ani si cate turnee A sau A+ au castigat softistii???? NU va tot plangeti, pentru ca totul este un joc, o distractie, un hobby si mai presus de toate sunt prieteniile care s-au legat.

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Re: Un mesaj adresat organizatorilor din partea lui Rusu Stefan

                                                Acum, cred ca nu ar fi rau sa ne reamintim ce a insemnat (si sper ca inca mai inseamna) AmaTur-ul. Este vorba de niste turnee de tenis de masă in care jucatori legitimati la un nivel de relativa performanta NU au acces...
                                                De aceea, toate discutiile astea cu ITTF, cu boostere, ierbivori si control de solventi mi se par cel putin ciudate, daca nu de-a dreptul aberante. Consider ca ar trebui sa ne concentram mai bine asupra unor minime conditii de bun simt (si da, de fair-play, ca veni vorba...) pe care sa le urmam mai departe.
                                                1. Am vazut cateva poze (parca de la Brașov) in care erau cativa jucatori cu niste tricouri bine apretate, de un alb imaculat. Cred ca nu sunt singurul care incepe sa aiba probleme cu vederea, poate li se explica sa NU se imbrace in aceasta culoare, care seamana prea mult cu culoarea mingilor de joc? La fel, ca veni vorba de jocul fara tricou, la nevoie ma ofer sa fac o cheta pt a procura tricouri celor care joaca la bustul gol? Sau jucam polo?
                                                2. NU am nimic impotriva ierbivorilor (chiar imi place sa-i bat, cand pot ) dar mi se pare de bun simt conditia ca fetele de paleta sa aiba culori diferite, mai ales atunci cand sunt fete diferite. Aici nu prea as fi dispus la negociere, voi ce spuneti?
                                                3. Treaba cu terminarea concursurilor la ore mici nu prea-mi sta bine la ficat. Propunerea facuta, de a se juca 2 zile, mi se pare OK, mai ales ca oricum nu prea vad care ar pleca la ora 1-2 la drum, mai ales daca sta departe. La fel, jucatorii din localitatea respectiva calificati in finala nu ar avea motive sa nu fie de acord. Problema ar apare la inchirierea salii pe 2 zile, dar sper sa nu fie insurmontabila... In felul asta, poate apucam si noi, cei care venim de la distante mai mari, sa vedem cate ceva din orasul in care se joaca (fie si o carciuma ) nu numai sala de joc...
                                                4. Plecam de la boostere si iarba verde si ajungem tot la durata poate prea mare a concursurilor. Nu ma intelegeti gresit, as juca non-stop o saptamana intreaga, dar nu cred ca un concurs-maraton ar trebui sa fie idealul nostru in AmaTur. Din ce-mi aduc aminte, cand eram ceva mai tanar si jucam ceva mai bine, un concurs serios avea 4-5, max 6 meciuri. Acum, am ajuns sa joc peste 10 meciuri, numia in grupele inferioare. Cred ca AICI ar trebui putin umblat si cred ca pot fi 2 solutii:
                                                a. Jocuri de 2 seturi din 3 in grupele inferioare (ABSURD, dupa parerea, mea, asta inseamna practic un SINGUR set pe "stil vechi") ceea ce nu mi se pare o solutie normala si am remarcat ca sunt peste 90% de aceeasi parere.
                                                b. Grupe inferioare mai mici (desi mai multe) care permit un timp mai mic de joc pt calificari, fara a modifica numarul de seturi (3 din 5, normal).
                                                C. Oare daca s-ar organiza concurs OPEN separat, pt cei mai buni, s-ar supara cineva? Ca sa nu fiu gresit inteles, intr-o grupa de 10 favoritul principal (cel putin) ma bate (sau ar trebui s-o faca) de-mi zornaie paleta, iar cu cei mult mai de jos (fara suparare, am avut si seturi castigate la zero...) se joaca putin cam degeaba. Daca s-ar juca pe categorii valorice, meciurile ar fi mai echilibrate si concursul ar dura mai putin, sau cel putin asa sper... Evident, cu un sistem de promovare si retrogradare echitabil, pentru ca sper sa joc si eu "sus" inainte de a iesi la pensie )
                                                Iulian Toma

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Re: Un mesaj adresat organizatorilor din partea lui Rusu Stefan

                                                  ..cred ca este o confuzie si ajungem iar la ierbari fara rost, dl Barbu are un Hanoi, firesc vitnamez, care se gasea alaturi de Double Circle chinezesti in magazinele comuniste din anii '80, are fete pips in si care prin uzura au devenit anti, am cazut cu dl Barbu in gupa la Constanța si va asigur ca joaca foarte corect si depune un travaliu de invidiat chiar si de catre cei tineri, nu este un caz singular, am vazut la concursul de la Iași o paleta asemanatoare la un domn ceva mai in varsta si pot sa spun ca nici o minge nu trecea de el..

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Re: Un mesaj adresat organizatorilor din partea lui Rusu Stefan

                                                    Postat în original de dr.Toma
                                                    3. Treaba cu terminarea concursurilor la ore mici nu prea-mi sta bine la ficat. Propunerea facuta, de a se juca 2 zile, mi se pare OK
                                                    ..1. aici ar trebui si nevestele lasate sa voteze
                                                    2. un concurs intins pe doua zile probabil s-ar autoanula, putini sunt cei care au atata timp liber si posibilitati sa stea la hotel iar organizatori nu au cum sa asigure cazare si mese gratuite..

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X