Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propunere desfasurare turnee Amatur...

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Propunere desfasurare turnee Amatur...

    Avand in vedere k din ce in ce mai multi jucatori vor sa renunte la turneele Amatur din cauza orelor tarzii la care se termina acestea as veni cu o propunere pe care sa o dezbatem impreuna.
    M-am gandit impreuna cu alti colegi k daca tot jucam amestecat in ultima vreme,sa se joace grupele inferioare sambata iar duminica dimineata,incepand cu orele 9 eventual sa se joace grupele superioare si eliminatoriu,acestea durand maxim 4 ore.
    Astfel toti jucatorii care merg mai departe ar fi odihniti si s-ar juca mult mai relaxat,meciuri mai frumoase si mai putina tensiune.In orice caz majoritatea pleaca duminca acasa la ora pranzului.Daca se incepe duminica la ora 9 s-ar termina totul pe la 13,ora la care toata lumea poate pleca spre casa odihnit.
    Sincer nu vad alta solutie pt k aceste turnee sa mai benefizieze de cat mai multi jucatori..Deja ne intindem pana la ora 1 noaptea,este prea mult.Iar un jocator care ajunge pana in sferturi are deja aproximativ 15 meciuri jucate intr-o singura zi,ceea ce duce la o oboseala psihica mai mare poate decat cea fizica.
    Repet,aceasta este doar o propunere pe care sa o dezbatem impreuna.De altfel,cei care ajung pana in eliminatoriu oricum pleaca duminica spre casa,asa k se pare k asta ar fi cea mai buna solutie.
    Va multumesc!
    LUMINITA

  • #2
    Re: Propunere...

    E o propunere buna dar.... de obicei vin 4-5 jucatori dintr-o alta localitate cu o singura masina. In cazul in care doar unul ajunge in eliminatorii ceilalti vor trebui sa cheltuie pe hotel si sa-si sacrifice o zi cu familia pentru un singur om.
    TBS/T05

    Comentariu


    • #3
      Re: Propunere...

      In functie de nr de mese care sunt la fiecare turneu trebuie pus un nr maxim de jucatori care se vor inscrie numai pe forum
      Blade: Grubba All+ FH:Bryce Fx:2.1 BH:Super Anti:1.9

      Comentariu


      • #4
        Re: Propunere...

        Postat în original de Anton Florin
        In functie de nr de mese care sunt la fiecare turneu trebuie pus un nr maxim de jucatori care se vor inscrie numai pe forum
        Intr-adevar Florin, asta e solutia cea mai buna pentru moment. Daca eu ma tineam de cuvant si acceptam numai 80 de jucatori asa cum am vrut in prima faza atunci n-am mai fi stat pana la ora 1.00 noaptea. Dar promit ca la urmatorul turneu ma voi tine de cuvant si facem numai cu 80 de jucatori. In plus, separam pe Open si Amatori si rezolvam problemele. Anul trecut am facut 2 turnee A si la ambele am facut separarea pe Open si Amatori. La ultimul au fost aproximativ 75 de jucatori si la ora 20.30 s-a terminat. Deci era o varianta foarte buna.
        www.clubarena08.ro

        Comentariu


        • #5
          Re: Propunere...

          ar fi bine cum zici tu dar cred ca nu ii avantajeaza decat pe cei din zona unde e concursul.la concursurile unde distanta fata de casa este mica gen brazi topoloveni,ma refer la bucuresti ar trebui ori sa te cazezi ori sa pleci si sa vii a doua zi iarasi.nu este cazul meu ca pt mine e suficienta o sigura zi dar ce facem cu ceilalti

          Comentariu


          • #6
            Re: Propunere...

            ..mai degraba un concurs in prelabil in care sa se stabileasca nr. de jucatori din orasul respectiv..

            Comentariu


            • #7
              Re: Propunere...

              eu am alta propunere
              1. cei care vin din primii 40 sa vina la 12
              2. ceilalti, calificari in eliminatoriu si recalificari, de gasit un sistem cu favoriti si localnici cumva ,
              3. dupa 12, grupe pe 4 sau 6 mese, 2 sau 4 mese pentru turneu de consolare,ceilalti in functie de timp, alte grupe sau eliminatoriu.
              4. castigatorii la consolare diplome, lemne fete din donatii, sfaturi ca sa progreseze.
              5 . pt. valori diplome si respect, cupe si multumiri.
              ps.
              colectarea sumelor sa se faca dupa eliminatoriu de dimineata, cine merge mai departe si vrea sa joace sa cotizeze sumele necesare organizarii turneelor din ce in ce mai greu
              zic si eu da sa nu dea nimeni cu paru..
              Lemn:eu(pers.I sg.)
              Fete :anti-joc(numai 1-neagra)

              I was born intelligent. Education ruined me.

              Comentariu


              • #8
                Re: Propunere...

                Desi nu sunt implicat in vreun fel in organizarea vreunui turneu si sunt foarte nou pe aici, pot sa spun ca turneele cu peste 100 de oameni pe 8-10 mese sunt super-obositoare.
                In plus, daca joci un meci la 90 de minute si ai si o pauza de 180 de minute (grupe de 7 oameni, 15 minute jocul) reusesti sa joci 6 meciuri in 8 ore si dai randament (poate) 60% din cat poti.
                Cred ca Luminita are dreptate: este o idee buna sa se joace grupele superioare si eliminatoriul a doua zi.
                Pentru cei care vin cate 4-5 intr-o masina si trece mai departe doar unul, acesta isi va gasi cazare (poate ajutat si de organizatori) si va cheltui doar el suma pentru cazare si intoarcere acasa cu alt mijloc de transport (tren, microbuz etc.).
                Separarea categoriilor poate fi combinata foarte bine cu jucarea partii a doua in a doua zi.
                Altfel, limitarea numarului de inscrisi ar putea fi suficienta, dar ar putea sa scada interesul unora pentru turnee.
                Presupunand ca raman toate cum au fost la Topoloveni (fara separare, fara limita de inscrisi), daca meciurile ar fi ordonate astfel incat capii de serie (ma rog, din primii 40 - oricum superiori valoric celorlalti) sa vina la ora 12 cum propunea tataee_mciuc s-ar obtine urmatoarele: ceilalti ar juca meciuri la o distanta mai mica in timp unul de altul, favoritii vor juca meciuri mai apropiate in timp unul de altul -> toti vor fi mai in forma, nu plictisiti si obositi si cu gandul la drumul pana acasa.
                Pe de alta parte, cei mai buni vor veni odihniti, pe cand ceilalti vor fi deja oarecum obositi. Apoi, timpul de dinaintea concursului este cam singurul moment in care te poti incalzi ca lumea, daca vii suficient de devreme.
                Ce am scris mai sus rezulta din "vasta" mea experienta de doua turnee A, dar poate dintre cele mai aglomerate.
                Oricum, concursul pe doua zile imi pare cel mai valabil.
                Vorba lui tataee: zic si eu, da' sa nu dea nimeni cu paru'!
                Blog de tenis de masă

                Comentariu


                • #9
                  Re: Propunere...

                  ..la un turneu intins pe 2 zile in caz ca se vor aduna macar 50 de jucatori ar fi unul mai mult zonal, pe viitor poate ca ar fi mai bine sa folosim experienta altora si sa formam doua ligi iar cei care pot sa organizeze 2 concursuri pe an sa faca unul se amatori si altul de open, acum cred ca cea mai buna solutie, discutabila dealtfel, este incheierea listei de inscriere la nr. stabilit de organizator..

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Propunere...

                    Salut tuturor,
                    Am citit propunerile legate de subiect si ma gandesc ca intr-adevar trebuie facut ceva pt ca turneele dureaza enorm de mult si se ajunge la o satietate generala.
                    Poate ar trebui ca functie de cat turneului, B,A, A+ sa se accepte un nr. fix de jucatori pe tabloul principal, fctie de locul in clasament. De ex. la cat A sa zicem sa fie fix 64 jucatori. 50 sa fie bagati direct pe tablou dupa clasamentul Amatur. Ceea ce depaseste, adica vin in plus, sa faca un turneu initial separat si primii 14 de jucatori, din acest turneu secundar, sa completeze tabelul principal si de atunci sa inceapa turneul normal, cu grupe etc.
                    Ar fi bine, eu o sa ma uit si la alte tari cu traditie, pe net, de ex Germania, Franta, unde miscarea de amatori este de multa vreme si au experienta, sa vedem ei cum procedeza.
                    Cu stima tuturor,
                    Siteul jucatorilor de tenis de masa - amatori - Constanta: http://www.amatour-constanta.ro
                    Blade: Photino Light FH: Tenergy 05-FX BH: Tenergy 05-FX

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Propunere...

                      Adica daca stimabilul lolek participa la multe turnee si aduna puncte, desi sa zicem e un jucator slab, pt. ca are mai multe puncte in clasament decat stimabilul dado.daniel caruia programul nu-i permite sa participe decat la 4-5 turnee pe an, si deci nu poate acumula multe puncte traduse intr-un loc mai sus in clasament, atunci stimabilul lolek are voie sa participe la un turneu pt. ca e mai sus in clasament, iar stimabilul dado.daniel tb. sa stea acasa sau sa joace bambilici. Stimabile mai ganditi-va si la alta varianta!
                      Blade-Darker speed 90
                      Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                      Bh- Testing

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Propunere...

                        Din punctul meu de vedere,cred că cea mai bun? solu?ie ar fi separarea in Open ?i Amatori,la turneele care s-a jucat separat, nu s-a terminat tirziu,Dar binein?eles asta depinde de fiecare organizator.

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Propunere...

                          Ultima solutie pentru scurtarea turneeelor, dublu Knock-out + grupe de consolare.
                          Se face un tablou mare cu toti participanti si se joaca eliminatoriu.
                          Cei care castiga merg mai departe, pentru cei care pierd se face un alt tabel si se joaca tot eliminatoriu. Finala se va juca intre castigatorul din primul tabel si castigatorul din al doilea tabel.
                          Pentru cei care au pierdut de doua ori se fac grupe de consolare.
                          Asta e doar o idee, ar trebui sa fie ceva mai elaborata dar eu zic ca merita sa ne gandim la ea.
                          Cazul meu a fost unul in care am pierdut primul meci si al doilea, dupa care am stat cam
                          5 ore, am mai jucat doua meciuri in care nici macar nu am transpirat + inca doua meciuri
                          dupa vreo ora cat de cat echilibrate .

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Propunere...

                            Hehe, Daniel stie el ceva, a avut de unde sa vada cum este cu dublu Knock-out-ul
                            Da, e posibil ca si asta sa fie o solutie buna, chiar ma gandesc sa o aplic la primul concurs (de B) pe care o sa-l facem la Brăila. Pentru cine este interesat, pot da exemple, am folosit sistemul dublu knock-out la GO de vreo 10 ani si suntem inca multumiti de cum functioneaza.
                            Deocamdata, vad ca se contureaza o serie de idei:
                            1. Sa NU se mai joace 2 din 3 (aici consensul se pare ca este deplin)
                            2. Sa se incerce scurtarea duratei concursurilor (astfel incat sa nu se mai joace finala la 1-2 noaptea)
                            3. Sa se caute o varianta ca timpul intre partide sa nu mai fie asa de mare si, pe cat posibil, sa fie meciuri cat mai echilibrate
                            Daca ma uit putin la aceste 3 conditii, cred ca solutia consta tocmai in ceea ce s-a discutat mai devreme, cu grupe inferioare de 5-8 jucatori (cel mult) si separarea in amatori si open, eventual cu utilizarea sistemului dublu knock-out (Daniel, aici cred ca inertia va fi impotriva, sincer sa fiu, desi stiu ca este un sistem mai bun). Evident, ar fi de dorit un numar mai mare de mese si o calitate mai buna a lor, dar ... fiecare cum poate, nu suntem in Germania...
                            Personal, sunt de acord cu dado, limitarea numarului de locuri, desi mai comoda pt organizator, nu mi se pare deloc in spiritul AmaTur. In plus, cum stim cu totii, apar INTOTDEAUNA probleme de ultima ora, cu unii jucatori care nu mai pot veni in ultima clipa sau cu jucatori care ar vrea sa vina si se hotarasc mai tarziu.
                            In fine, cred ca ar fi util ca dupa fiecare concurs sa discutam putin cum a fost cu organizarea, cam care au fost problemele, ce sistem de concurs s-a folosit si ce a fost mai putin bine. Astfel, pas cu pas, poate vom reusi sa nu repetam greselile facute (chiar fara voie si cu bune intentii) de cei dinaintea noastra. In definitiv, vrem sa fie din ce in ce mai bine, nu?
                            Iulian Toma

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Propunere...

                              Poti sa incerci la Brăila, experienta de organizator ai, poate gasesti un sistem eficient de dublu Knock-out care sa se aplice si la tenis de masă. Cineva trebuie sa o incerce si pe asta si stiam ca ca tu ai posibilitatea.

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: Propunere...

                                Postat în original de dcioata
                                Ultima solutie pentru scurtarea turneeelor, dublu Knock-out + grupe de consolare.
                                Se face un tablou mare cu toti participanti si se joaca eliminatoriu.
                                Cei care castiga merg mai departe, pentru cei care pierd se face un alt tabel si se joaca tot eliminatoriu. Finala se va juca intre castigatorul din primul tabel si castigatorul din al doilea tabel.
                                Pentru cei care au pierdut de doua ori se fac grupe de consolare.
                                Asta e doar o idee, ar trebui sa fie ceva mai elaborata dar eu zic ca merita sa ne gandim la ea.
                                Cazul meu a fost unul in care am pierdut primul meci si al doilea, dupa care am stat cam
                                5 ore, am mai jucat doua meciuri in care nici macar nu am transpirat + inca doua meciuri
                                dupa vreo ora cat de cat echilibrate .
                                ..iti trebuie un organizator care sa nu joace ci numai sa scrie, iar asteptare formari tabelelor dupa fiecare tur inseamna multi timpi morti..

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: Propunere...

                                  Sunt numai 2 tabele si cine completeaza tabelul e cea mai mica dintre probleme .
                                  Varianta cu dublu Knock-out + grupe de consolare e destul de eleganta dar trebuie totusi gandita bine de cineva cu experienta in organizare, care a mai organizat asa ceva. Din pacate nu e cazul meu, eu doar am fost participant la asa ceva .
                                  Chiar daca s-ar suplimenta numarul de mese per turneu, Amaturul a luat amploare si o sa fie din ce in ce mai greu
                                  de terminat turneele la ore decente.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: Propunere...

                                    Din pacate varianta propusa de Daniel (cu recalificari) este greoaie pentru un turneu aglomerat, trebuie actualizat tabelul dupa fiecare meci, trebuie cunoscut in fiecare moment care este masa libera, trebuie stabilit de fiecare data culoarul celui care a pierdut, garanteaza numai doua meciuri fiecarui participant, timpii morti sunt desi isi lungi. Am organizat un asemenea turneu si pot sa spun ca nu este potrivit pentru un turneu cu 120 de participanti, iar oboseala organizatorului este mai mare decat oboseala participantilor.
                                    Inca ceva, cel care a pierdut un meci nu poate juca finala mare; castigatorul grupei celor care au pierdut este ocupantul locului 3.

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: Propunere...

                                      ..rolul grupelor inferioare este acomodarea cu conditiile acelui turneu, s-ar putea ca in primele 2 meciuri sa ai adversari incomozi si sa te intalnesti cu mingea doar la serviciu si abia la meciurile urmatoare sa iti intri in mana..

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: Propunere...

                                        Da, stiu la ce sistem va referiti...
                                        Sa fim realisti, sisteme de concurs sunt mult mai multe, totul este sa alegem sistemul cel mai adaptat conditiilor noastre. Nu exista sistem perfect, promit sa organizam unul la Brăila in care sa testam o varianta de dublu knock-out care sa nu aduca mari schimbari in sistemul de concurs si sa poata fi acceptat de cat mai multi jucatori (nu subestimati rezistenta fata de orice este diferit comparativ cu lucrurile cunoscute si acceptate deja...). Din martie, salile de sport se mai elibereaza si sper sa putem sa ne mai miscam putin.
                                        Pentru moment, cred ca ar fi bine sa ne concentram asupra cresterii eficientei concursurilor, urmarind in principal 3 aspecte:
                                        1. Sa se asigure pt fiecare paticipant minim 5 au 6 meciuri (grupe de 6-7 jucatori ar fi bine?)
                                        2. Sa se incerce eliminarea pauzelor excesive intre meciuri (mai multe mese, eventual inca o sala, de rezerva?)
                                        3. Clasamentul final sa reflecte cat mai fidel valoarea de moment a jucatorilor (aici ar avea loc un dublu knock-out)
                                        Oare cum ar fi sa adunam undeva o serie de sisteme de concurs, astfel incat sa se poata cunoaste mai bine, nu doar asa, ca referinte colaterale? Eventual, la niste B-uri, le putem testa si am putea sa vedem ce si cum, fara a perturba prea mult lucrurile.
                                        Iulian Toma

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: Propunere desfasurare turnee Amatur...

                                          Daca nu va suparati vin si eu cu o parere, ca doar nu costa nimic. Cred ca organizarea unui turneu intins pe doua zile este cea mai proasta idee posibila.Totusi spre amuzament ar trebui organizat unul sa vedem cum iese.Raman totusi la ideea ca organizarea pe sistem OPEN si AMATUR reprezinta cea mai buna solutie .

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: Propunere desfasurare turnee Amatur...

                                            Bine zis Gabi spre amuzament, ca s-ar prelungi timpul petrecut cu prietenii de pe alte coclauri
                                            Setup: Timo Boll ZLC + Dignics 05
                                            Însă Dumnezeu Și‑a dovedit dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram păcătoși, Cristos a murit pentru noi - Romani 5:8

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: Propunere desfasurare turnee Amatur...

                                              Stimati colegi!Activitatea Amatur-ului continua sa ia o amploare foarte mare si,se pare, nu se va opri.Este cazul asadar sa se revizuiasca si sa se imbunatateasca modul de inscriere, participare si organizare a turneelor (vezi si modelul Pitești),As indrazni sa merg si mai departe insa,sa organizam turnee "clasice",open si amatori.In centrele de traditie din fiecare zona, se pot organiza fara probleme,sa zicem, cate doua turnee de fiecare categorie,semestriale,urmate de un turneu final.De-abia apoi,si dupa desfasurarea celorlalte turnee si in urma punctajului acumulat,sa se desfasoare turneul final Amatur pe toate categoriile.Participantii,fie ei amatori sau open-isti,vor fi mai motivati avand posibilitatea de a juca in mod frecvent cu cei de valori apropiate sau egale.
                                              I love table tennis !

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: Propunere desfasurare turnee Amatur...

                                                Stimati colegi,se pare ca opinia generala inclina spre organizarea separata a turneelor,open si amatori.Majoritatea participantilor la diverse turnee de cat.A,open-isti si amatori deopotriva, au realizat aceasta posibilitate.Este totusi vorba de un efort foarte mare din partea organizatorilor si trebuie sa recunoastem ca,cu toata priceperea si pasiunea de care acestia dau dovada in acest sens,este imposibil sa nu apara si sincope in cursivitatea turneului,sincope amplificate tocmai de numarul foarte mare de participanti!Este foarte adevarat ca latura financiara a unui turneu este importanta(vezi servicii,chirie,masa,premiere,etc)dar cred ca acest aspect nu va suferi prea mult in perspectiva amintita ,fiind posibile si ceva restrictii.Sunt un partizan feroce al ideii privind achizitionarea meselor,cat mai curand si mai multe,dar cred ca acest lucru nu trebuie facut in detrimentul scopului initial al acestui organismlacerea de a juca tenis de masă!
                                                I love table tennis !

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Re: Propunere desfasurare turnee Amatur...

                                                  propunere:
                                                  simbata -turneu amatori
                                                  duminica-turneu open
                                                  pe 16 mese ar fi gata undeva intre 6 si 8 ore, in functie de nr de participanti.
                                                  se incepe la 11-00 si se termina la maxim 19-00 , ptr a avea timp si de venit si de plecat a majoritatii participantilor in aceeasi zi.
                                                  0751840078, stadinadi@yahoo.com
                                                  G3FX BTY TIMO BOLL SPIRIT Black Tag Rakza X

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X