Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Diferente setup intre sala de antrenament si sala turnee

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Diferente setup intre sala de antrenament si sala turnee

    Am o intrebare adresata celor care au " simtit " acest lucru : vi s-a intamplat ca paleta sa se comporte altfel de la o sala de joc la alta, sa o simtiti altfel ? Care ar fi explicatia corecta dincolo de diferentele intre o sala mai mica fata de una mai mare, felul pardoselii, etc ? Vorbim de acelasi tip de masa omologata ITTF, de acelasi fel de minge si de acelasi setup..in cazul meu, ceea ce e moale, controlabil, accesibil in micuta sala de antrenament devine brusc rapid, iute si naravas in salile mari...o posibila cauza sa fie aerul mai rece, mai greu incalzibil in salile mari ? Vorbim de fete care nu reactioneaza la condens...multumesc anticipat.
    TRUST NO ONE !

  • #2
    Eu am identificat 2 factori:
    1. Temperatura - cu cat e mai scazuta cu atat "?ntărește" fetele;
    2. Tipul pardoselei - nu stiu sa dau o explicatie, dar am observat asta, in sali diferite, cu tipuri de pardoseala diferita (Toptenis - sare bine (pardoseala consacrata), Constanța, sala mica, - sare bine, rapid, infundat, cu spin, VivaSport - sare bine, mai lent, Slobozia - sare iute si cu mult spin, Călărași sala Danubius - sare lent) In general, din ce am constantat, dar e posibil sa gresesc, pardoseala tip parchet, din lemn, elastica, produce o saritura a mingiei cu spin si viteza. Cele rigide, gen pardoseli sala tip Nastase, mingia sare mai incet, controlat.

    Comentariu


    • #3
      Luati in calcul si altitudinea la care e amplasata sala. Aerul mai rarefiat opune mai putina rezistenta mingii.
      BUTTERFLY Romania
      Tel. Rasvan: 0721-223501; Magazin: 0263-214505
      E-mail: office@prosoftbn.ro
      BUTTERFLY Store Bucuresti
      Tel. Mihai: 0736-887467
      E-mail: bucuresti@prosoftbn.ro
      Facebook: https://www.facebook.com/ButterflyRomania/
      Instagram: @butterflyromania
      YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCi...bjtiYaVxGQamQA

      http://www.tt-shop.ro
      http://www.butterfly.tt
      http://www.tenisdemasa.ro

      Comentariu


      • #4
        Temperatura scazuta intareste fetele astfel viteza mingii este mai lenta si favorizeaza jucatorii care stau la blocaje nu pe cei care ataca! De asemenea tot din aceasta cauza nici spinurile nu sunt la fel de intense ca la o temperatura optima! In salile cu pardoseala speciala pt tenis de masă mingea are viteza mai mare si sare mai sus pe masa pe cand in cele cu pardoseala din guma( sali tip nastase) sau parchet laminat viteza de deplasare a mingii este mai lenta favorizand tot jucatorii care se apara mai mult! Bineinteles viteza de deplasare si saritura pe masa a mingii difera si de la o minge la alta!
        Lemne: DHS Hurricane Long W997
        FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
        BH: DHS GoldArc 8

        Comentariu


        • #5
          Lasa, ca peste un an o sa jucam cu minge de plastic, care nu se roteste nici daca o plătești.
          N-o sa mai aibă nimeni nicio problemă cu spinul.
          Blog de tenis de masă

          Comentariu


          • #6
            Părerea mea în legătură cu diferența de joc pentru locații diferite - sală mare/sală mică, podele cu elasticități diferite, etc., este că acești factori influiențează mai mult jucătorii, preciziei lor de joc și mai puțin influiențează paleta. De exemplu, eu joc mai bine la VivaSport decât la Top Tenis, iar acest lucru pun pe seama următorilor factori: la Top Tenis nivelul sonor e mai mare (uneori ai impresia că te situezi într-o piață) decât la Viva Sport, ceea ce afectează gradul de concentrare și a timpului de reacție; nivelul iluminării, distragerea atenției produsă de deplasarea persoanelor ce asistă, etc.
            ?n ceea ce privește mingiile de plastic, viteza de rotație e mai mică față de mingiile de celuloid, dar diferența nu e mai mare de 15%. Așa că cine știe să dea top spin să "sf?r?ie" se va adapta foarte repede la mingiile de plastic.
            Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
            FH: Butterfly - Dignics 80
            BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

            Comentariu


            • #7
              Si totusi exista diferente semnificative de comportament al meselor de tenis in functie de materialul podelei! Noi avem niste mese(Butterfly rollaway 19) hobby in sala de sport tip „Borbely”(cea cu care are si tribune cu două rînduri). Podeaua este cauciucata, fiind astfel conceputa pentru a atenua socurile. Pe această podea, masa determină o săritură medie a mingii. Exact acelasi tip de masa, intr-o alta locatie care are podeaua din placi OSB de 18 mm, determina o saritura mult imbunatatita a mingii si implicit un joc mai rapid.
              Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
              Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

              Comentariu

              Who has read this thread:
              Procesare...
              X