Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

:idea: Water-based glue pentru relipire frecventa

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • :idea: Water-based glue pentru relipire frecventa

    Orientandu-ma dupa posturile de aici: http://forum.oneofakindtrading.com.a...t=uhu&start=60, am incercat sa lipesc fetele cu lipici de plicuri, din cel solid (glue stick).
    Am dat 2 lei pe un stick ieftin si 6 lei pe unul BIC, de aceeasi capacitate.
    Am lipit cu cel ieftin deja vreo 8-10 fete si merge destul de bine: fetele se lipesc usor si se dezlipesc usor. Trebuie dat in strat subtire, atat pe lemn, cat si pe fata. Se preseaza cu un roller.
    Fetele stau bine lipite, nu cad, nu se dezlipesc de la sine.
    Avantajul este ca poate fi reactivat prin umezire si se poate refolosi.
    Singura recomandare ar fi lacuirea lemnului in prealabil, cu un strat foarte subtire de lac special pentru palete. Astfel, lemnul nu se va uda, in cazul in care aveti nevoie sa curatati solutia de pe el, operatiune care se poate face cu un burete umed.
    Despre raportul calitate/pret pot sa spun atat: nu pare sa fie o diferenta majora intre cele doua marci de glue stick, asa ca voi folosi pe cel mai ieftin de acum incolo.
    A, inca ceva: lipiciul se poate acumula daca nu este bine intins. Daca se intampla asta, stergeti cu un servetel umed (cu apa) si reluati in zona respectiva. Daca e prea mult lipici, fata poate "migra" daca este apasata cu mana (se poate repozitiona usor), dar timpul jocului nu s-a intamplat.
    Ce mi s-a parut foarte interesant a fost ca am putut sa dezlipesc o fata de pe un lemn si apoi alta de pe altul si sa le schimb intre ele fara sa mai dau cu lipici (erau lipite proaspat).
    Daca le lasati lipite mai multa vreme, probabil ca se va usca lipiciul si se vor desprinde. Nu cred ca are prea mare putere de lipire, astfel incat sa se rupa buretele sau ceva daca se usuca de tot.
    Numai bine.
    Blog de tenis de masă

  • #2
    Re: Water-based glue pentru relipire frecventa

    Interesanta idee!
    Eu am practicat-o de cateva ori pentru a-mi lipi o iarba fara burete insa am starnit hohote de ras din partea colegilor mei

    Comentariu


    • #3
      Re: Water-based glue pentru relipire frecventa

      Ma interesat acest aspect si am citit intreg topicul de pe OOAKT.
      Grasomega, as vrea sa stiu daca fetele pe care le-ai lipit in acest mod au fost tratate cumva cu booster pt ca acesta dizolva guma arabica din componenta adezivilor care o contin, slabind mult puterea de lipire. De asemenea fetele cu "dome", au tendinta "naturala" de a se deslipi pe margine.
      Lemn- Bty Viscaria
      FH - TENERGY 05
      BH - TENERGY 80

      Comentariu


      • #4
        Re: Water-based glue pentru relipire frecventa

        ..fetele alea merita mai multa consideratie..

        Comentariu


        • #5
          Re: Water-based glue pentru relipire frecventa

          Adezivii pe baza de apa mi-au produs surpriza sa nu tina bine lipite fetele tratate cu booster.
          Boosterele nu au efect permanent iar tratamentul trebuie repetat periodic, lucru care nu se face optim decat daca se indeparteaza complet adezivul folosit, ceea ce este foarte anevoios si trebuie facut de fiecare data. De aceia un adeziv care se poate curata mai usor ar fi oportun. Plus ca as avea "mai multa consideratie" si pt buzunarele mele . Deocamdata studiez problema sa vad daca este fialbila.
          As incerca chiar UHU Glue Stick sau Pritt Stick daca as avea rezultate bune.
          Lemn- Bty Viscaria
          FH - TENERGY 05
          BH - TENERGY 80

          Comentariu


          • #6
            Re: Water-based glue pentru relipire frecventa

            (at)Visco:
            Am tratat doar una din fete cu ulei de parafina de la farmacie (2,2 RON; Stiga Energy Booster contine 95% ulei de parafina), astfel:
            1. am aplicat cu pensula cate un strat pa burete si l-am lasat sa se absoarba, apoi am aplicat urmatorul strat; am repetat de vreo 5-6 ori. Fata a capatat forma de dome.
            2. am sters cu o laveta textila muiata in ulei de parafina topsheet-ul fetei pana cand fata a revenit la forma normala. Fata era mult mai mare decat inainte de intreaga operatiune. Am mai data cateva straturi pe topsheet astfel incat fata a capatat forma de dome invers.
            Dupa vreo 10 ore de la operatiune, am putut s-o lipesc atat cu Stiga Energy Glue (VOC) cat si cu glue stick. Nu e nici o diferenta intre cele doua metode vis-a-vis de felul in care reactioneaza fata.
            3. UHU stic sau Pritt sunt niste glue stick obisnuite, din cele pentru lipit plicuri sau hartie - se gasesc la librarie si, cum ziceam in postul initial, nu prea conteaza marca, sunt cam la fel.
            (at)Victor0987
            Poate ca ai dreptate. Totusi, eu vreau sa incerc niste fete si le schimb intre ele foarte des. As prefera sa lipesc cu un glue recomandat pentru tenis de masă, dar adezivii water-based au o putere prea mare de lipire. Cei pe baza de VOC sunt mai greu de folosit la prima lipire - trebuie sa dai mai multe straturi si apoi sa astepti sa se evapore VOC-ul, ca altfel au dome si nu se pot lipi de lemn.
            Am gasit o solutie ieftina pentru lipiri repetate, fara VOC si mai ales cu un adeziv care se curata foarte usor de pe ambele suprafete.
            Am folosit vreo 2 luni paleta din semnatura si acum am luat niste fete si lemne si vreau sa le incerc in diferite combinatii.
            (at)Rares
            Am lipit chiar si o iarba fara burete cu glue stick si e chiar ok. Daca fata e mai mare decat lemnul, e posbil sa se dezlipeasca pe la margini.
            Blog de tenis de masă

            Comentariu


            • #7
              Re: Water-based glue pentru relipire frecventa

              ..a fost doar o simpla remarca, din punctul meu de vedere daca dau 33 de euro pe o fata merita sa o lipesti cu un adeziv adecvat care se aplica si se curata foarte usor, poate o fi mai economic dar mai trebuie adaugat si pretul lacului plus inconvenientele pe care le-ati mentionat la lipire la care as mai adauga timpul mai mare de uscare si stersul cu apa a buretelui, cu un tub de 25 de grame de VOC free lipesti un an si se usuca in 10 min, eu zic ca nu este exorbitant.
              experimentele cu booster au rost doar daca vrei sa joci in alta tara, la noi poti sa dai cu toluen fara sa te doara capul.

              Comentariu


              • #8
                Re: Water-based glue pentru relipire frecventa

                Asa e, la noi poti lipi cu VOC sau da cu booster cat vrei.
                Oricum, eu am facut o incercare cu booster-ul, nu am de gand sa-l folosesc mereu.
                Chestia cu stersul cu apa a buretelui se aplica doar daca trebuie dat cu booster din nou sau daca vrei sa lipesti cu alt tip de adeziv.
                Despre uscare, am jucat cu paleta la 1 minut dupa ce am lipit-o. Nu am avut pobleme. Totusi, dupa 3 ore, fata s-a dezlipit foarte usor, iar apoi am putut sa relipesc fata fara a mai aplica alt adeziv. Pur si simplu am pus-o la loc si am intins-o cu roller-ul.
                Despre adezivii speciali pentru tenis de masă, pot spune doar atat: probabil ca sunt cea mai buna metoda de a lipi fetele. Cei pe baza de apa sunt construiti pentru a avea putere mai mare de lipire (pentru utilizare cu booster, probabil) si, astfel, sunt mai greu de dezlipit. Daca nu dezlipesti de 4-5 ori intr-o zi, ca sa probezi ceva echipamente, e perfect. Altfel, probabil ca trebuia sa folosesc speed glue si exact asta am cautat sa evit.
                Numai bine.
                Blog de tenis de masă

                Comentariu


                • #9
                  Re: Water-based glue pentru relipire frecventa

                  ..daca lipiti atat de des atunci se schimba situatia, durata pe care am specificat-o este valabila in cazul unei folosiri as zice ''normale''..

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Water-based glue pentru relipire frecventa

                    Am inteles Grasomega. Nu ai avut probleme cu deslipirea pe margini din cauza ca ai corectat "dome"-ul aplicand ulei de parafina si pe topsheet. Dar cred ca in acest caz ai avut fetele in afara lemnului aproape 1 cm. Eu nu as aplica booster si pe topsheeturi pt ca se uzeaza mult mai repede cat timp se afla sub efect, plus ca ramane cu "sechele" .
                    Lemn- Bty Viscaria
                    FH - TENERGY 05
                    BH - TENERGY 80

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Water-based glue pentru relipire frecventa

                      (at)Visco
                      Ma gandesc ca daca lasi fetele cam 24 de ore dupa ce le-ai dat doar pe burete, dome-ul se va reduce suficient cat sa lipesti fara grija.
                      Fata a iesit cam 5-6 mm in total (aprox. 2-3 mm pe fiecare parte si in varf) in afara lemnului.
                      Nu mi s-a parut o problema reala.
                      Probabil ca ai dreptate cu uzura.
                      O alta solutie ar fi sa dai pe burete cu mai putin booster pentru un dome mai mic si sa repeti operatiunea mai des.
                      Azi am jucat cu fetele lipite cu glue stick in jur de 3 ore si nu s-au dezlipit. Totusi, nu pot sa nu remarc faptul ca nu mai sunt lipite perfect la margini. Pana data viitoare trebuie sa le relipesc.
                      Intrucat m-am hotarat la o configuratie cu care mi s-a parut ca ma inteleg (ramane sa joc vreo luna cu ea pentru a trage o concluzie serioasa), probabil ca le voi lipi cu Stiga Energy Glue si le voi lasa lipite, pentru ca nu ma intereseaza efectul de speed glue.
                      Blog de tenis de masă

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Water-based glue pentru relipire frecventa

                        Oooo, cu boosterele este altfel decat cu speed glue. Ele actioneaza mult mai lent. De abea dupa 24-48 de ore efectul este maxim. Iar "dome"-ul cade dupa multe saptamani. Exceptie face Stiga extrem booster care este mai rapid si mai agresiv dar tot i-i trebuie minim jumatate de zi ca sa-si faca efectul maxim si o saptamana ca sa dispara. Deci nu merge. Plus ca pe mine ma intereseaza exact efectul maxim, cand fetele sunt cel mai elastice si suna cel mai bine.
                        Lemn- Bty Viscaria
                        FH - TENERGY 05
                        BH - TENERGY 80

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Water-based glue pentru relipire frecventa

                          Corect.
                          Din cate am citit, Stiga Extreme Booster este 95% ulei de parafina. Unii ziceau ca restul de 5% ar putea fi un VOC sau o alta substanta care sa prelungeasca perioada de actiune a uleiului de parafina.
                          Cred ca daca ai un dome mare, poti sa lipesti doar cu un adeziv cu putere mare de lipire, iar adezivii pe baza de apa se califica la aceasta categorie.
                          Oricum, daca inceci cu glue stick, nu pierzi nimic. Daca nu merge, iti ia 10 minute sa cureti lemnul si fetele.
                          Blog de tenis de masă

                          Comentariu

                          Who has read this thread:
                          Procesare...
                          X