Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sa-l ajutam pe Virgil....

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sa-l ajutam pe Virgil....

    Am si eu o intrebare!!
    Cred ca il cunoasteti pe prietenul meu Cuna Gheorghe (Virgil) cu care vin deseori la concursuri.A fost diagnosticat cu epicondilita cot drept.
    Datorita acestor probleme nu mai poate juca tenis.Este disperat.Nu stie ce sa mai faca.A facut fizioterapie si infiltratii,si-a cumparat orteza ca sa poata juca,dar tot are dureri...
    Ce sfat puteti sa ii dati dintre cei care ati intampinat astfel de probleme;daca stiti de vreun tratament sau altceva.
    Astept comentariile vostre aici sau la nr. tf.0751043984(Virgil).

  • #2
    Am avut si eu, chiar inainte de a ma opera de menisc (de parca nu ar fi fost de ajuns).
    La doua-trei luni dupa operatia la genunchi deja puteam juca aproape normal, dar mana a continuat sa ma doara vreo 2 ani. Tratament adevarat nu prea exista (din cate am aflat eu), repausul este cel mai bun ... toate unguentele si ce mai e pe acolo doar atenueaza pe moment durerea.
    TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

    Comentariu


    • #3
      Sunt dispus sa ajut si eu cu bănuți daca e nevoie pentru ca si eu am trecut prin probleme medicale grave si nu am primit niciun ajutor si stiu cum este. Soția mi-a zis ca e treaba de bisturiu, fiind medic.multa sanatate !!!
      Blade Buterfly Apolonia Tiago
      FH Tenergy 80
      BH Tenergy 05 FX

      Comentariu


      • #4
        Cred ca un doctor bun ar fi mai indicat decat toate parerile noastre la un loc !!
        Sanatate tuturor !
        OVTCHAROV CARBOSPEED
        BLUEFIRE M1
        BLUEFIRE M1

        Comentariu


        • #5
          Ar putea incerca si la un Kiropractician,nu kinoterapeut. Macar pentru o parere.
          Nittaku septear black tag/baracuda/baracuda
          "Si cand va veni dusmanul/Sa va ia pamant de drept/Romani,scuturati gorunul/Din mormant sa ma destept!" Avram Iancu

          Comentariu


          • #6
            http://www.romedic.ro/epicondilita-mediala-si-laterala

            e aici tipul in cauza ?
            TRUST NO ONE !

            Comentariu


            • #7
              Este o boala ciudata. Nu se stie care este motivul aparitiei si nici cel al disparitiei. Parerile medicale sunt impartite. Nu se stie care este tratamentul adecvat......asa ca bine ai venit in clubul celor cu epicondilita. Ea de obicei dispare dupa 6- 12 luni indiferent daca faci repaos sau nu. Ia o cotiera buna care sa aiba protuberante in zona punctului unde se aduna muschii si probabil te doare. Daca zona e tinuta presata atunci scade durerea. Evita miscarile rotative din cot, repetitive, sa dai mana cu alti ca provoaca durere si intretin situatia(chiar si rotirea volanului un timp indelugat poate provoca boala). Ea se declanseaza de obicei dupa miscari repetative. Eu am patit-o dupa ce am curatat cu lopata zapada mai multe ore, ia un amic dupa ca a varuit cu bidineaua cateva zile. Unii medici spun ca s-ar produce o modificare a matricii musculare si pana cand muschiul isi recapata caracteristicile dureaza luni de zile. Inainte sa iei orteza vezi daca ai epicondilita exterioara sa mediana(functie de locul unde e localizata durera). Asa ca nu te stresa ca o sa treaca in ceva timp si vei scapa de ea. Unii sportivi ignora durerea si isi continua activitatea fara alte probleme. Nu se intampla nimic. Durerea e deranjanta cand joci tenis pentru ca te astepti sa te curenteze la orice lovitura si ca atare nu te poti conecta in meci. O cotiera specializata apasa tot timpul in locul cu problema si vei avea o jena continua, suportabila cu care te vei obisnui si vei uita cand joci de cot. Am mai sfatuit 2 colegi de tenis si acum sunt relativ ok. Multa sanatate!

              Comentariu


              • #8
                In familia asta numeroasa Amatur cred ca sunt multi doctori care se pot da cu parerea, ii asteptam cu solutii, si asa cel in cauza poate sa i-a o decizie cu privire la problema de sanatate existenta, sanatate multa
                Blade: VECHITURA CU 70 LEI
                FH: FATA DE ROATA DE MASINA
                BH: PIAPTAN CU EFECTE SECUNDARE

                Comentariu


                • #9
                  Si eu am epicondilita si am încercat de toate dar fără nici un rezultat. Boala a mai fost numita si ,, cotul tenismenului ". Medicul mi- a zis ca nu are rost sa ma amăgesc cu iluzii, fiindcă boala nu va trece definitiv, niciodată. Dacă faci repaus, după o perioada nu te mai doare dar durerea apare din nou la miscarile repetitive. Din păcate, singurul sfat pe care pot sa i-l dau este sa se ?narmeze cu răbdare si sa nu cheltuiască banii pe iluzii. De ce credeți ca sunt eu nervos ?... pentru ca sunt frustrat ca nu pot face nimic pentru a ma lasa durerile de tot felul.
                  Sănătate si sa auzim de mai bine !

                  Comentariu


                  • #10
                    Buna ziua,
                    acum 2 ani am avut si eu asa ceva. Am inceput cu fizioterapie,masaje,bai galvanice,laser,etc. Nu trece cu nimic din toate astea,decat daca forma este usoara.Un an si 9 luni am tras de ea,asta ca nu am facut pauza la miscare. Tratamentul cel mai eficace este cu Electrosocuri(stie medicul despre ce este vorba). Nu ai voie decat o data pe saptamana sa faci asta,in paralel cu tratament medicamentos,si obligatoriu PAUZA pe perioada tratamentului. Apoi cand te apuci din nou de tenis,trebuie sa faci OBLIGATORIU incalzire inainte de antrenament. Lipsa incalziri si miscarile gresite duc la aparitia acestei boli!
                    Multa sanatate!
                    Liviu Petrescu

                    Comentariu


                    • #11
                      Buna ziua,

                      In curtea Spitalului Filantropia exista o clinica specializata in tratare si recuperare pentru astfel de afectiuni. Nu mai stiu exact cum se cheama. Poate ar trebui intrebati.
                      Sanatate

                      Comentariu


                      • #12
                        Acum patru ani,cu o zi inaintea plecarii in obisnuitul meu concediu de "odihna" in Belgia,am cazut din varful prunului(deh,de aia imi place rachiul asa tare!!) si m-am "trezit" intre doua crengi mai jos agatat de cotul mainii drepte.Urmarea:cotul fisurat,tendoanele rupte si moralul foarte "sifonat"(pentru ce avea sa urmeze in concediu)!
                        Vreau sa ma credeti ca nu puteam sa tin nimic cat de cat greu in mana fara sa imi cada in secunda urmatoare jos.Am facut o pauza de "lucru" de aproape doua luni,timp in care am inceput diverse proceduri de refacere a tendoanelor,cu masaje,unguente si fase elastice(orteze),dupa care am putut sa incep sa tin paleta sau altceva usor in mana dreapta.Doctorul mi-a recomandat operarea cotului pentru a se aseza bine daca prestez munca fizica grea si repaus prelungit pentru tendoane,lucru ignorat pana in prezent de mine.Asadar, continuu sa am intepaturi in cot si dureri la tendoane,am momente cand imi scapa orice din mana,instantaneu,mai ales cand incerc s-o invart din incheietura dar ......putea fi mai rau!Si-apoi,tot trebuie sa dau vina pe ceva cand pierd,asa ca am gasit pe ce,fara prea multa cheltuiala(ha,ha!)..vorba romanului:"ce-i de plans ii si de ras".........de aia rad acum aproape tot timpul!
                        (Vezi 'bre,'nea Titi,suntem de "ras" noi astia,old-boys,unii injuram,altii radem..dar continuam sa jucam pana ne place.)
                        Asa ca-l asigur pe colegul in cauza ca depinde numai de el (si de norocul lui) cat o sa-l (mai) doara-n cot (de tenis de masă)!!!
                        I love table tennis !

                        Comentariu


                        • #13
                          La tine a fost altceva, ai avut un accident si era normal sa te doara ...
                          La mine, poate si la altii, a fost ceva banal: dadeam contre rever la inceputul antrenamentului, nimic deosebit, si dintr-o data am simtit o intepatura la cot apoi a inceput sa doara tot mai tare ... seara deja nu mai puteam sa tin un pahar in mana orizontala, dar pe verticala puteam ridica un bax de apa linistit.

                          ... asta asa, ca o paranteza ...
                          TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                          Comentariu


                          • #14
                            Acuma dupa ani de zile tras de fiare si accidentari diverse am invatat niste lucruri daca vrei sa treaca durerile:
                            1.Antiinflamatoarele ajuta doar in unele cazuri
                            2.Scoate din alimentatie tot ce produce inflamatie - CEREALELE IN SPECIAL (integrale sau nu)
                            3.Mareste aportul de grasimi ANIMALE in alimentatie.
                            4.Mareste aportul de vitamina D in alimentatie (de ordinul a zecilor de mii de unitati pe zi)
                            5.Mareste aportul de potasiu, magneziu in alimentatie
                            6.Pauza totala nu ajuta. Ia o gantera sau o banda elastica si lucreaza local cu repetari lente controlate muskiul daca se poate exact pe traiectoria durerii , DAR cu o greutate ajustata astfel incat SA NU DOARA. Scopul este de a aduce cat mai mult sange in zona respectiva si a ajuta vindecarea.
                            Blade DHS PG 2
                            FH: DHS Hurricane 3
                            BH: Stiga Airoc Astro M

                            Comentariu


                            • #15
                              Acum 5 ani am avut si eu Epicondilita si sincer am incercat mai multe metode dar cu nici una nu
                              am reusit sa ma vindec total. Doctorul a spus sa fac repaos total 6 Luni, ei bine nu am facut pauza
                              prescrisa de medic, am jucat usor cu bandaj elastic cu dureri la cot. Dupa o perioada a incetat
                              sa ma mai doara. De ceva timp am inceput iar sa simt durere la cot si nu stiu daca exista remediu medical.
                              In cosecinta este bine sa faca o pauza !! Insanatosire grabnica.

                              Comentariu


                              • #16
                                Se pare ca este mai bine dupa o infiltratie cu diprophos si o pauza de o luna. Chiar a inceput sa joace usor cu un bandaj elastic pe cot. Multumim pentru sfaturi si urarile de bine. Sa ne vedem la cat mai multe turne !!!!

                                Comentariu


                                • #17
                                  Scuze ca intervin si eu la acest post. Eu m-am ales cu epicondilita dupa o lovitura cu cotul intr-un perete. Se pare ca s-a depus suficient calciu pe tendon. Am facut citeva sedinte numite shock waves; este de fapt un fel de pistol care-ti bate intr-un interval de 2-3 min, in jur de 2500-3000 de socuri/batai. La inceput doare, dar te obisnuiesti. Sunt recomandate de la 6 la 10 sedinte, costul unei sedinte, cel putin in București a fost de 60 de lei. Scopul este ca priun aceste batai sa se sfarame calciu depus pe tendon. Asa cum au spus si cei dinaintea me, nu prea trece usor, ar trebui repaus lung. Multumesc si sanatate, Gelu V

                                  Comentariu

                                  Who has read this thread:
                                  Procesare...
                                  X