Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Un concurs reusit shi nu prea!!!!

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Un concurs reusit shi nu prea!!!!

    In primul rand as dori sa-i felicit pe membrii forumului din București pentru primirea facuta shi toate cuvintele spuse in acest mesaj nu vreau sa fie interpretate gresit de acestia.Ei s-au comportat frumos altele fiind motivele care m-au determinat sa scriu acest mesaj!!!
    Scriu acest mesaj pentru ca shi ceilalti membri de pe forum care nu au fost prezenti sa afle parerea mea despre ce s-a intamplat la acest concurs!!!
    In primul rand eu unul credeam ca acest concurs va fi organizat de Valentin Rozescu shi nu de o gasca de persoane care au facut tot posibilul ca unul de-al lor sa castige pana la urma.Nu shtiu de ce a lasat Valentin concursul in mana acestui domn Popa shi a amicilor lui(poate primesc raspunsul!!)
    Imi motivez aceste afirmatii datorita urmatoarelor constatari:
    -ar fi trebuit ca la un concurs de “amatori”(prietenii shtiu de ce) , unde nu exista un clasament , tabloul sa se faca prin tragere la sorti.In schimb la acest concurs acel domn care facea inscrierile a facut grupele astfel incat componentilor gastii amintite mai sus sa le fie facilitata iesirea cat mai usoara din grupa.Shi greu imi vine sa cred ca grupele au fost astfel concepute incat sa nu se intalneasca jucatori care de obicei nu joaca impreuna!!!
    Grupele au fost constituite in marea majoritate dintr-un membru al gastii shi in rest “jucatori de umplutura”(printre care shi noi cei din cluj).Dar cum socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ , cateva “umpluturi” le-au cam incurcat planurile!!!!!
    -dupa faza grupelor , fiind mai mult de 8 grupe , in mod normal ceva jucatori clasati pe locurile doi in grupe trebuiau eliminati.Criteriul de eliminare , care ramane inca o enigma pentru mine, trebuia comunicat inca de inceperea meciurilor din grupe dupa parerea mea , nu facut ad-hoc in functie de interese.
    -ridicolul a inceput sa fie evident in momentul in care s-au stabilit meciurile din primul tur eliminatoriu!!Surprize-surprize intr-un meci se intalneau doi jucatori care castigasera grupa lor shi o mai mare surpriza ca cei doi erau din cluj(“umpluturile”).Normal ca acestia au protestat oferindu-se o explicatie de-a dreptul puerila:ceva jucatori clasati pe locul doi nu sunt prezenti shi de aia joaca impreuna ei!!!!!
    -eu personal am fost chemat la “masa oficiala” spunandumi-se meciul pe care trebuie sa il joc.Intreband despre sistemul de desfasurare in continuare al concursului am primit un raspuns de felul urmator:cine castiga merge mai departe iar cine pierde va disputa un sistem de recalificari prin care tot ar putea ajunge pe podium!!Vazand ei ca umpluturile ridica capul sus s-a facut un plan de rezerva in cazul in care unul dintre cei care “trebuiau” sa fie sus se impiedica.Acest lucru nu s-a intamplat shi imediat s-a renuntat la planul de rezerva!!! motivandu-se ca mesele nu au mai fost rezervate dupa ora 13 , de parca era greu sa mai fie rezervate inca 2 ore(in eventualitatea ca doi forumisti care nu se cunosteau shi nu au apucat sa joace impreuna la concurs doreau sa schimbe niste mingi!!!), dar probail ca banii incasati pe inscriere au avut alte destinatii mai utile.O alta discutie interesanta.
    Intzelegeam shi io acest comportament daca era in joc ceva mai important, dar daca doar pentru o geanta butterfly, un tricou, shi ceva postere s-a procedat asa ma intreb ce se intampla daca erau alte premiile!!!
    Daca se va face un concurs la Cluj(in primavara sper) vreau sa-i asigur pe cei care vor participa ca nu se va intampla nimic din cea ce am scris mai sus shi concursul o sa se desfasoare dupa o transparenta totala!!!
    La concursul lui Filo au fost prezenti shi jucatori legitimati dar acesta a zis inca de la inceput ca asa va fi!!!!(inca o data felicitari lui Filo pt. organizarea concursului de la Oradea!!) Daca shtiam ca o sa fie legitimati la acest concurs veneam shi io impreuna cu cineva care sa nu aiba probleme in a castiga!!!!
    Inca o data vreau sa va spun ca nu am nimic cu nimeni din bucuresti de pe forum!!!!
    Sunt niste baieti de treaba care s-au straduit shi au shi reusit sa ne faca sa ne simtim cat mai bine!!!!!!Felicitari lor!!!!
    Primorac Carbon
    FH Dignics 09C
    BH JOOLA MAXX

  • #2
    Si eu vreau sa multumesc forum-istilor bucuresteni pentru primirea facuta, pentru amabilitatea de care au dat dovada. Ma bucur ca i-am cunoscut pe cativa dintre ei si imi pare rau ca n-am reusit sa schimb cateva mingi cu ei.

    Sala in care s-a jucat m-a impresionat prin investitia ce a fost facuta acolo, prin incercarea de a se aduce materiale de calitate. Dar, din pacate, nu s-a cerut sfatul unui cunoscator in ale tenisului de masa. Spatiul de joc este un pic prea mic, iar oglinzile din spate cam deranjeaza. Dar ce este cel mai neplacut este faptul ca pe jos e pus acel parchet pe care mai degraba joci hochei decat tenis. Nu se poate desfasura un joc decent pentru ca nu te poti deplasa. O minge trasa pe un colt este decisiva, pentru ca nu poti ajunge la ea, iar daca totusi ajungi si o pui pe masa, un simplu capac din partea adversarului pe mijlocul mesei este imposibil de ajuns.

    Pe de alta parte, subscriu la ce a scris tycutz inainte si consider ca acel domn Popa nu a fost corect. Dupa iesire din grupe l-am intrebat cum se va merge mai departe si a zis ca sunt 4 favoriti care vor fi pusi astfel incat sa nu se intalneasca decat in semifinale. Cand l-am intrebat care sunt acei favoriti, a inceput sa baiguie niste nume. Dar intrebarea mea este: de unde stie el care sunt acei favoriti? Poate noi, cei din provincie, suntem mai buni decat favoritii lor. Cel care a castigat a fost pus astfel incat sa nu se intalneasca nici cu Catalin, nici cu mine, care i-am administrat un sec 3-0 in meciul din grupa. Oricum, felicitari castigatorului pentru faptul ca a reusit sa castige meciurile pe care le-a avut!

    Nu-mi pare rau ca am fost la București, a fost o experienta interesanta si sper sa ne mai intalnim si alta data.

    Razvan

    Comentariu


    • #3
      Stii care este parerea mea?? Nu s-a facut nimic de genul asta! Adica din ce ati spus voi! Parerea mea, ca si cea a majoritatii antrenorilor care au fost prezenti acolo ... este ca la acest concurs nu s-a facut nimic din ce ati spus voi! De ce spun asta?? Pentru simplul motiv ca adevarata finala ... a fost de fapt in semifinale! Asta este parerea tuturor! Inclusiv a Otiliei Badescu (Sau cel putin asa am fost eu informat) Semifinala dintre Bodeanu Mihai (subsemnatul) si Mihai Dascalitei (Castigatorul concursului) a fost de departe cel mai spectaculos meci!! Daca se faceau astfel de aranjamente precum spuneti voi ... va asigur ca finala ar fi fost meciul dintre mine si Mihai! Pentru ca inca o data va zic toate persoanele din tenisul de masa au spus inca de la inceput (Inainte de a se termina grupele) ca noi suntem principalii favoriti! Sper sa nu va suparati ... sa mai veniti si alta data (daca se va mai organiza un astfel de concurs) si va asigur ca nici unul din cei care au venit in bucuresti nu sunt legitimati! Aici ma refer la cei care au iesit din faza grupelor ... la cei care au mai avansat! Oricum nivelul concursului a fost extrem de ridicat!Eu unul am avut mari probleme in sferturile de finala contra unui jucator (din cluj mi se pare ca era) nu mai stiu cum il cheama! Dar de asemenea a fost un meci dificil!
      Blade: Butterfly Photino
      Fh: Butterfly Tenergy 05
      Bh:Yasaka Rakza 9

      www.lovetodance.ro

      Comentariu


      • #4
        poti zice ce vrei da ce o fost acolo nu o fost concurs corect
        mie imi pare rau ca mi-am dat seama prea tarziu ce se intampla!!!!!, cand nu mai avea nici un rost
        nu zic ca nu sinteti jucatori buni dar se putea face totul mult mai corect shi transparent!!!!
        acea gasca v-ati cunoscut intre voi shi ati ales meciurile pe placul vostru!!!
        Asa ceva nu se face!!!!
        Ma bucur ca cineva totusi a reusit sa va strice planurile!!!
        In functie de ce erati principalii favoriti!!!!???
        Vreau sa shtiu shi io?
        P.S.:io eram ala din sferturi!!!!
        Primorac Carbon
        FH Dignics 09C
        BH JOOLA MAXX

        Comentariu


        • #5
          Problema din punctul meu de vedere (ca eu pot fi impartial nu?) a fost ca nu s-a stabilit din timp si exact sistemul de joc si cei care nu erau `de-ai casei nu stiau la ce sa se astepte. Daca va uitati la modul de desfasurare de la concursul de la Oradea care l-am scris pe forum si pe care l-am respectat ad-literam o sa vedeti ca totul a fost clar stabilit si fiecare care a dorit sa stie de la inceput a putut sa citeasca regulamentul de desfasurare. Nu ca m-as da eu cel mai bun organizator de pe forum dar va pot zice cam cum am stabilit favoritii in grupe, si mai corect zis nu am stabilit nici un favorit, ci am plecat de la premiza ca juniorii, fetele si jucatorii din acelasi mediu (localitate sau club) sa nu se intalneasca in grupe si atunci in fiecare grupa am avut aproximativ cam asa: un junior, o fata, un jucator din Salonta, un jucator din Cluj+București si un jucator din Oradea de la Club si un jucator din alte zone.
          singura problema am avut ca desi erau 5 grupe trebuia sa se califice mai departe 12 si am avut 2 jucatori de pe locul 3 in grupa pe care nu i-am putut departaja si in consecinta eu am vrut sa dau cu banul care recunosc ca a fost o prostie. De aceea cei doi jucatori au jucat un meci de departajare.
          Totusi stabilirea unor favoriti este extrem de groaie si incorecta de obicei dar si tragerea la sorti este la fel de incorecta. Totusi dupa parerea mea organizatorii au facut mai multe greseli care eu nu le imput ca nu e treaba mea dar trebuie luati in considerare anumiti factori in momentul in care discutam de un concurs de amatori:
          Amatorii nu sunt doritori sa castige cu orice pret ci doresc sa joace cat mai multe meciuri deci grupele de 4 au fost prea mici (de 6 eu zic ca e numarul ideal), plus ca pentru cei care nu ieseau din grupe se mai putea organiza o gupa de consolare in care cei cu `meciuri mai putine in picioare` ar fi putut sa joace intre ei (eu am facut sistemul de joc in asa fel incat fiecare jucator dupa ce s-au terminat grupele a intrat intr-o alta grupa deci pana la urma fiecare jucator si subliniez inca o data a jucat cel putin 9 meciuri.
          Pentru ca nu se pot stabili niste favoriti dupa iesirea din grupe ar fi trebuit facute alte grupe care sa hotareasca semifinalistii in care sa se joace fiecare cu fiecare, si nu eliminatoriu pentru ca asa finala s-ar fi putut juca in optimi sau sferturi.
          Eu totusi nu aduc acuze ca sistemul folosit nu a fost bun ci ca nu a fost adaptat pentru amatori.
          Cand organizati concurs nu lasati pe altii sa vi-l organizeze si mai ales de catre jucatori.
          Daca nu va pricepeti la organizare oricand se poate da un telefon si cu un sfat pot sa ajut pe oricine daca pot bineinteles.
          Ca sa ne intelegem, noi ca amatori mergem la un concurs si dupa ce aflam care e taxa de participare facem un calcul simplu cat ma costa fiecare meci si la cel din Oradea a fost in jur de 20 de mii, nu stiu in schimb cat a fost la cel din București dar sigur a fost de cateva ori mai mare si ca sa mergi de la 4-5-6 sute de km sa platesti o suta de mii pe meci si sa joci 3 meciuri chiar ca nu merita.
          Despre partile bune nu pot sa zic nimic ca nu am fost la concurs asa ca............
          Totusi felicitari pentru al doilea mare concurs al forumistilor.....

          In februarie, martie sau aprilie vreau sa organizez un concurs pe echipe si astept sugestiile voastre cu privire la data si sistem de joc pentru a fi sigur ca participa cat mai multi.
          Cam in mare as dori sa fac cam asa:
          3 sau 4 jucatori
          cu meci de dublu sau fara
          jucatorii din echipe pot sa fie din orice zona, localitate club etc.
          se admite prezenta a 1 sau 2 jucatori legitimati pe echipa, juniorii legitimati sub 15 ani nu sunt considerati ca legitimati.
          se va juca fiecare echipa cu fiecare sau grupe depinzand de numarul de echipe.
          Si va rog cu sugestiile cat mai repede ca vreau sa pun pe forum regulamentul inca de anul asta.

          Comentariu


          • #6
            Filo, vreau sa iti zic si eu niste chestii in legatura cu concursul de la bucuresti! Era un pic cam imposibil ca un jucator care nu a trecut de grupe sa joace 8-9 meciuri! Deoarece eu unul, care am ajuns in semifinale, am jucat 8 meciuri ... asta cu tot cu finala mica :P ! deci nu se putea organiza astfel incat fiecare jucator sa joace 8-9 meciuri! Plus .. nu stiu la tine la concurs cata lume a fost, dar la bucuresti au fost 45 de insi! Asta inseamna 9 grupe a cate 5 insi! Deci fiecare jucator a jucat minim 4 meciuri! Treaba cu favoritii ... nu se putea face! Deoarece nu se stia un clasament intre forumisti! Adik eu unul care am ajuns locul 3 in cele din urma, am fost in a 4-a grupa valorica la tragerea la sorti pentru grupe! Castigatorul concursului a fost de asemenea in a 3-a sau a 4-a grupa valorica! Adik nu se stia cum joaca fiecare in parte! Abia acuma, dupa ce s-a stabilit un clasament intre forumisti ... se poate face treaba pe care ai spus-o tu cu favoritii! In plus nu se stia exact cati participanti vor fi! Pentru ca dak te uiti pe forum sa vezi cati sunt inscrisi de pe forum, o sa ai surpriza sa vezi ca maxim 20 au zis ca vin sigur la concurs! Si ajunsi la fata locului am constatat ca de fapt suntem un numar de 2 ori mai mare de jucatori!
            Blade: Butterfly Photino
            Fh: Butterfly Tenergy 05
            Bh:Yasaka Rakza 9

            www.lovetodance.ro

            Comentariu


            • #7
              despre ce tragere la sorti vorbesti!!!!?????
              ce urne volorice!!!!!????
              ca o pus ala grupele cum o vrut dupa cum veneau sa se inscrie participantii!!!
              Aparent era o mare dezordine pe masa da shtia ala ce face!!!
              Primorac Carbon
              FH Dignics 09C
              BH JOOLA MAXX

              Comentariu


              • #8
                Nu-mi place ca s-a ajuns la discutii de genul acesta dar as vrea sa spun si eu cate ceva.
                In primul rand, cel mai important lucru pentru mine este ca i-am cunoscut pe forumistii din afara Bucureștiului. Baieti...jucati senzational, fara exceptie. Sunteti prietenosi si deschisi, iarasi..fara exceptie. Daca am reusit sa facem si noi o impresie buna, cu atat mai bine...inseamna ca o sa ne mai vedem.

                Si acum parerile mele despre concurs si despre ce s-a mai discutat pe acest topic :

                1. Eu unul m-am uitat cand s-au facut grupele dar eu credeam si speram ca vor fi trageri la sorti. N-a fost sa fie asa, au fost desemnati niste capi de serie pe anumite criterii pe care nu le cunosc. Bebe, eu tin minte ca te-am anuntat ca esti cu mine in grupa ( doamne...ce ghinion pe capul meu ) si ca nu erai cap de serie. Nu stiu cum ai aflat tu ca au fost grupe valorice din care au fost trasi la sorti in continuare ceilalti componenti in afara capilor de serie. Mie mi s-a parut ca au fost asezati la intamplare...dar nu neaparat aleator
                2. Legat de nea Popa...eu zic ca ati avut o prima impresie gresita. Din cate stiu eu, nea Popa a venit cu ideea organizarii unui concurs pentru amatori pentru ca ne-a tot vazut in fiecare week-end pe noi cei din București.E unul dintre cei mai de treaba oameni pe care ii cunosc si nu il cred capabil de aranjamente dubioase. Valentin a fost si el coorganizator si il felicit inca o data pe aceasta cale pentru munca depusa si pentru atragerea unui sponsor.
                3. Legat de jucatori legitimati....eu zic ca au fost destul de multi. Pe mine personal nu ma deranjeaza...desi se putea imparti concursul in doua : cei fosti sau actuali legitimati si cei amatori desavarsiti. Pe de alta parte...si eu cred ca era interesant un sistem cu grupe mai mari din care sa se fi calificat mai departe 3 persoane. Dadeam astfel sansa unuia ceva mai slab sa prinda locul 3 si sa joace un meci in plus.

                Sper sa invatam din greselile ( eu merg in continuare pe culpa nu pe intentie ) facute...si sa ne gandim cu totii la niste concursuri mai bune !!!

                Comentariu


                • #9
                  Bebe, nu a fost nici o tragere la sorti, nici in grupe, nici dupa. Castigatorul a fost cu mine in grupa si nici vorba de a fi in a 3-a sau a 4-a grupa valorica. A fost cap de serie, pentru ca era primul in grupa. Pe de alta parte, am vazut clar cum s-au facut grupele: de pe lista cu inscrierile se taia cate un nume si se punea intr-o grupa, mai mult sa mai putin aleator , deci nici vorba de trageri la sorti. O tragere la sorti implica si prezenta jucatorului.

                  Chiar daca nu s-a facut un regulament anterior, precum a spus Filo, daca se tragea totul la sorti, ar fi fost OK. In fine, a trecut, sper ca pe viitor sa fie mai bine...

                  P.S. Bebe, chiar nu stiu cum ai pierdut la Mihai, pentru ca tu ai un joc mult mai complet decat al lui.

                  Comentariu


                  • #10
                    La Oradea am fost 32 pe 5 mese si la Buc puteau fi 45 pe 7 mese deci daca se vroia se putea.
                    Eu zic catre toata lumea ca sa inchidem acest topic ca nu ne facem bine de loc, deci va rog fierbinte sa nu mai scriem nici unul nimic pe acest topic.
                    Concursurile astea sunt sa ne cunoastem nu sa ne dusmanim sau sa ne reprosam nimic...............
                    Te rog insa sa te uiti la feed-back-ul care l-am primit dupa concursul de la Oradea si sa faci comparatie.

                    Comentariu


                    • #11
                      Sa nu ne intelegeti gresit. Noi nu reprosam nimic forum-istilor, ci acestui domn Popa care ne-a "furat" concursul. Eu stiam ca acest concurs e organizat de Valentin. Daca dl. Popa sta in spatele premiilor, atunci mai bine sa facem concursuri fara premii decat sa-si bage nasul altii...

                      Si daca stam sa ne gandim mai bine, nu-i un repros, ci o constatare...

                      Comentariu


                      • #12
                        Raspund si eu (si maine inchid topicul, a fost ideea voastra )

                        S-au adunat multe pareri aici si raspunsul meu va cuprinde raspunsuri la cat mai multe din nemultumiri si nedumeriri.

                        Concursul a fost ideea lui Popa, mediatiaza de mine prin forum si completata tot de mine prin gasirea unui sponsor si implicarea mea personala.

                        S-a discutat de bani. Cu banii a stat cam asa. 150.000 pe fiecare participant eu stiu de 36 de participanti platitori deci 5.400.000 (nu eu m-am ocupat de inscrieri si nu stiu de ce numarul de participanti pentru ca nu vorbisem de 'invitati'). Premiile in valoare de 158.99€ au fost achizitionate de catre Ager Solutions, vama si operatiunile vamale au fost platite tot de Ager SOlutions si au constat in 2.910.000 vama si 1.400.000 intocmire DVI, tricourile inscripionate au fost platite tot de Ager Solutions 2.000.000 Lei.
                        Banii s-au dus dupa cum urmeaza (voi edita postul si voi pune sumele cat mai exacte) aproape 3.500.000 pe inchirierea meselor si aproape 2.000.000 pentru organizatorul de la masa (Popa).

                        Nici mie nu mi-a placut modul in care s-au facut grupele dar pe de alta parte am permis jucatorilor sa se incrie pana la ora 09:45 si am incercat sa incepem jocurile la ora 10:00. Pe viitor am sa fac tot posibilul ca in dimineata concursului sa avem inscrierile facute (aici as avea nevoie de ajutorul vostru). Cum s-a trecut din grupe mai departe, nu stiu.

                        Nu cred ca la Popa a fost rea-vointa, cred ca a fost un pic depasit de situatie si influentat de 'carcotasii' de pe margine care se cam distrau pe seama lui.

                        Din punctul meu de vedere, reprezentant al sponsorului si organizator, nici eu nu cred ca a facut o treaba foarte buna dar acceptabila

                        Cu siguranta marile erori de la editia asta nu vor mai aparea pe viitor.

                        Eu multumesc tuturor celor implicati, Otilia Badescu, Ager Solutions, Robert Iordache, Maria Cirlan, Cristi Stuhulet, Cristina Dumitrescu si lui Popa.

                        Multumesc tuturor participantilor si sper ca la urmatoarele editii sa ne dea sansa de a organiza concursuri mai bune.

                        Imi cer scuze in fata tuturor celor nedreptatiti.

                        Comentariu


                        • #13
                          despre concurs

                          Un singur lucru este clar si anume este greu sa multumesti pe toata lumea. Poate cei ce contesta modul de organizare au dreptate in parte, dar eu zic sa ne tragem invatamintele din greselile facute la acest concurs, astfel incit sa nu se mai repete la nici o alta intilnire aceleasi greseli. Personal cred ca Dl. Popa nu a facut nici un aranjament si micile nereguli aparute au fost si din cauza ca nimeni nu se astepta la un numar de 45 de concurenti. Aglomeratia a fost destul de mare si timpul destul de mic. Haideti sa vedem si ce a fost bun la acest concurs si sa nu mai fim circotasi. Apreciez foarte mult participarea celor din provincie (salutari CLUJULUI, SUCEVEI...etc) si consider un efort deosebit din partea acestora, de se deplasa pina la București. Mi-as dori sa particip si eu la concursur organizate la voi acasa. Apreciez Clubul IDM pentru conditiile de joc (tineti seama ca suntem jucatori amatori). Poate nu toti avem posibilitatea in locurile pe unde jucam sa folosim mese Butterfly. Apreciez prezenta Otiliei Badescu in mijlocul nostru si consider ca numele ei nu se poate asocia cu un concurs (aranjat) asa cum sustine unul dintre forumistii nemultumiti. In concluzie as propune ca toate greselile si neregulile sesizate de voi in cursul acestui concurs, precum si modul de rezolvare a acestora, sa le notam, astfel incit organizatorii urmatorului turneu sa tina seama de ele si sa nu le mai repete.

                          Comentariu


                          • #14
                            Fara a dori in vreun fel sa torn gaz peste foc, nu ma pot abtine sa nu aduc in discutie unele aspecte privind concursul de la București...atat plusuri, cat si minusuri.
                            Daca recunoastem ce nu a mers bine (toata stima pentru asumarea responsabilitatii - Valentin), urmatoarele concursuri vor fi un prilej de bucurie, nu de resentimente.

                            Trebuie sa avem curajul sa discutam deschis, fara patima, orice mica/mare scapare organizatorica, altfel miscarea noastra de amatori se va subrezi in loc sa se intareasca !

                            Voi incerca sa fiu cit mai obiectiv, prezentand anumite evenimente, iar daca cumva gresesc imi cer scuzele de rigoare.

                            Deci:

                            1. Sosire la București : gazdele ne-au asteptat la gara si ne-au dus la sala cu masinile. O surpriza foarte placuta, jos palaria si toata stima.
                            2. Sala IDM : conditii foarte bune, 9 mese profesionale la dispozitie, incepem incalzirea in jurul orei 8:45-9. Parchetul pare insa alunecos si e cam mic spatiul in spate (mai ales pentru aparatori). Stilul meu de joc (din pacate) fiind destul de static, nu are de suferit, dar vad in jur multi jucatori care au dificultati...
                            3. Numarul de jucatori incepe sa creasca rapid in jurul orei 9:30, deja e forfota mare la masa oficiala, unde se fac grupele... Apoi incep "strigarile". Primul meci il joc cu Valentin, apoi ma duc si eu la masa oficiala, sa vad ce urmeaza...
                            D-l Popa pare depasit de evenimente: scrie bilet dupa bilet pentru jucatori, X-ulescu il cauta pe Y-ulescu, umbla fiecare hai-hui prin sala deranjand involuntar meciurile in desfasurare...
                            In acel moment, mai multi jucatori i-am solicitat d-lui Popa sa aloce fiecarei grupe o masa: adica erau 9 grupe si 9 mese, deci logic ar fi fost ca 1 grupa sa stea la 1 masa si sa joace intre ei calificarea, fara a mai face naveta la d-l Popa pentru a primi "biletul meciului". Fiecare grupa s-ar fi auto-organizat la masa ei, nederanjand celelalte mese, n-ar fi existat mese neocupate temporar, iar jucatorii s-ar fi cunoscut si studiat mai bine in cadrul grupei, decit schimband mereu masa si asteptand la coada la d-l Popa, avand in cap intrebarea evidenta : "oare cand, unde si cu cine voi mai juca ??"
                            DAR, spre mirarea mea, d-l Popa este inflexibil, nu vrea sa auda de vreo sugestie de la participanti si tine in mana de fier "organizarea", cu dezavantajele aferente.
                            4. In fine, reusesc sa cistig grupa in care am fost distribuit (nu stiu dupa ce principiu, nu ni s-a explicat, dar nici n-am fost curios sa intreb) si astept sa vad cu care loc 2 din alta grupa voi juca meciul eliminatoriu. Spre stupefactia mea, aflu ca voi juca cu locul 1 din alta grupa, adica cu prietenul meu Dezso !!! Nu pot sa cred, ma duc la masa oficiala, ii explic d-lui Popa ca nu e posibil asa ceva, in nici un fel de sport NU SE FACE ASA CEVA !!! Este inevitabil sa nu te gandesti : care e scopul oare, sa ne eliminam noi clujenii intre noi, pentru a lasa pirtie altora??
                            D-l Popa imi zice ca e cam tirziu si locurile 2 lipsesc momentan ... Mie nu-mi vine sa-mi cred urechilor !!! Vazand ca nu cedez, mi-l atribuie pe Mihai Dascalitei (care a si cistigat concursul). Ok, accept.
                            5. Deci pierd meciul cu Mihai si mi se spune ca voi avea prilejul sa mai joc in continuare: chiar asta si doream, sa joc cit de mult, cu cit mai multi, doar de asta am mers la București, nu sa cistig ceva, ca doar imi cunosc limitele (Filo stie cum am jucat la Oradea si care imi e nivelul !). Bun, asadar incep un nou meci, iar in mijlocul lui, vine anuntul ca timpul a expirat, mesele trebuie eliberate in scurt timp, deoarece am depasit ora 13 (ora "economica" de inchiriere)!!!! Si se sting luminile, in caz ca n-am inteles cum sta treaba !!!
                            Ramin active doar 2 mese, pentru semifinale si finala.
                            Ca urmare, dezamagit ca nu mai pot juca, dar totusi bucuros ca Deszo e in finala, urmaresc ultimele partide.... Urmeaza premiile, demonstratia Otiliei Badescu si apoi intilnirea noastra se termina destul de abrupt, fiecare se gindeste la drumul spre casa...
                            6. Teribil mi-as fi dorit sa reusesc sa joc o minge cu Katyacsinia sau cu Razvan, sa mai invat ceva de la ei ... Din pacate, timpul expirase.
                            7. Generosi, mai multi forumisti s-au oferit sa ne duca la gara cu masinile lor : din nou, le ofer recunostinta si multumirile mele si ale colegilor mei.

                            In final, trebuie sa spun ca eu personal m-am simtit bine la concurs, am vazut lucruri interesante, nu regret absolut deloc ca am participat, chiar daca imaginea de ansamblu a concursului a fost putin sifonata si au fost unele "probleme".

                            Ca o sugestie, tinand cont si de ceea ce am laudat la concursul de la Oradea, grupele si premiile de "consolare" sunt foarte necesare dupa iesirea din grupele principale: chiar si un talon de participant cu o sigla/ceva sa-ti ramana ca amintire ca ai fost la un eveniment si ai ce povesti nepotilor...

                            Sper ca nu v-am plictisit prea mult, dar cam asta a fost istoria, asa cum am vazut-o eu. Este foarte posibil ca alti participanti sa fi vazut altfel evenimentul.

                            De asta vorbim pe forum, sa nu ni se bage in cap adevaruri unice, "prefabricate".

                            Comentariu


                            • #15
                              Bai, nene, ne lasi?

                              Da, o cunosc foarte bine pe Otilia si, daca ai de gand s-o denigrezi, cauta alt loc. Bineinteles, fiecare poate sa-si spuna opinia, liber, ca de aia e forum.
                              Dar daca vii cu chestii din astea, vino si cu dovezi clare, nu mai vorbi din burta, ca sa nu zic altfel.
                              Blade: Butterfly Cofferlait FL or Viscaria
                              FH: Sriver G2 FX 2.1 - red
                              BH: Sriver G2 FX 2.1 - black

                              Comentariu


                              • #16
                                Lasa-ne, lasa-ne...
                                Omule, gandeste inainte sa deschizi gura; vei trece mai usor peste greutatile vietii...
                                Stii tu oare ce inseamna sa fii pe treapta cea mai inalta a podiumului si sa cante imnul Romaniei intr-o sala in care pt 90% din spectatori Romania inseamna dracula, ceausescu si Nadia Comaneci ? Iar fraza asta cu toata interogatia ei nu are nici un pic de patetism rasuflat, ci e doar o intrebare pe care ar trebui sa ti-o pui atunci cand arunci cu noroi in oamenii care au facut ceva pentru tara asta.

                                Comentariu


                                • #17
                                  da, stiu cum e sa fii pe cea mai inalta treapta a podiumului.
                                  si stiu foarte bine ce vorbesc.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Argumente, dovezi, probe, PNA, ...Dar mai bine hai sa terminam discutia asta fara orizont. Eu unul nu mai scriu aici.

                                    PS. Ah, si eu ! ...Si cand ni s-a cantat imnul unei alte tari (ca n'aveau aia banda cu ''trei culori cunosc pa' lume'' ne-am dat jos... si dusi am fost)

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      ...un concurs sigur reusit.
                                      Pentru ca, toata lumea a avut ce invata.Unii cum sa joace ,altii ce sa spuna...
                                      Mizutani SZLC
                                      Dignics 05

                                      Comentariu

                                      Who has read this thread:
                                      Procesare...
                                      X