Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

BRAȘOV: În fiecare Joi (18:00) - Turneu "Antrenamentul de Joi" TT Energy

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Drobota Robert
    Roman Cristina
    Soficaru George
    Ultima editare de Alexandrel Bv13; 28.ian.2020, 13:13.
    13 Rules

    Comentariu


    • Devine din ce mai interesant.

      Trimis de pe al meu MAR-LX1A folosind Tapatalk

      Comentariu


      • Va fi foarte greu sa ne incadram in 12 minute/ meci dar merita sa incercam.
        Poate ar fi bine ca odata cu scorul sa scriem si ora inceperii meciului, pentru a evita unele discutii subiective.

        Comentariu


        • E o idee buna Adi. Primul in fiecare grupa ar fi bine sa faca aceasta munca organizatorica sa mearga fluent meciurile in grupa.

          Comentariu


          • Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Screenshot_2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	83,5 KB 
ID:	777272

            Comentariu


            • Postat în original de Adi17 Vezi post
              [ATTACH=CONFIG]15880[/ATTACH]
              Propunere: Ce spuneti daca am creea grupele in ordinea clasamentului. Primii 5 intr o grupa, apoi urmatorii 5 in grupa 2..si tot asa... Astfel ar fi doar meciuri echilibrate cu adversari apropiati de valoarea ta. Chiar si cei din a 2 a jum a clasamentului daca au o etapa buna poate sa urce mai usor in clasament..si apoi joaca intr o grupa mai grea unde este o alta provocare..la fel si cei din prima jumatate, poti pierde toate meciurile si te duci intr o grupa apropiata de valoarea ta.
              PS: sistemul de acum cu capi de serie merge cand ai si grupe superiare si eliminatorii.

              Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

              Comentariu


              • Ionut citeste mai intai propunerea pentru sistemul de punctare ca sa fi in cunostinta de cauza. Si apoi scrie... vezi ca e cu cateva pagini inainte. Sa nu ai senzatia ca inventezi tu roata

                Comentariu


                • Postat în original de Adi17 Vezi post
                  Propunere sistem punctare
                  Pe langa puntele obtinute mai introducem un indicator: M = media punctelor obtinute la etape – analog mp ului din Amatur.

                  La etapa 1 se pot face grupele chiar cu mp ul din Amatur (0 pt cine nu a participat inca in Amatur) . Si ca sa fie cat mai aproape de mp ul Amaturului M il putem face sa fie intre 0 si 50. Daca cineva castiga toate mecurile la prima etapa are 50 puncte si deci P=50 . La zero victorii are P=0. Si automat dupa prima etapa M= P. Deci in totalul celor 12 etape fiecare va cumula un punctaj P intre 0 si 600 si va avea o medie M intre 0 si 50.

                  La grupe tipice de 6 jucatori – deci cate 5 meciuri de fiecare, o victorie = 10 punct . Pentru grupe diferite de 6 jucatori se scaleaza. P=50*nr_victorii/ (nr_jucatori-1). De exemplu daca este o grupa de 11 jucatori atunci P= 5*nr_victorii – deci P maxim tot 50 poate fi. Se pot face astfel grupe cu nr diferit de jucatori fara a apare discutiile din trecut . Cine nu participa la o etapa are P=0 dar nu ii afecteaza M.

                  De la etapa 2 deja se pot face grupele functie de M. Si acum depinde cum se vrea sa se joace. Mai mult cu jucatori apropiati ca valoare sau cu toata gama de jucatori. Grupele se pot alcatui dupa regula sarpelui sau pot fi grupe valorice – cu jucatori apropiati ca valoare ordonati dupa M.

                  Exemplu: etapele 1-5 cu capi de grupe si ordonare dupa regula sarpelui , etapele 6-9 grupe valorice dinamice – adica se poate trece de la o etapa la alta la alta grupa functie de rezultate, iar etapele 10, 11, 12 grupe valorice in care primii 6 joaca doar intre ei pentru departajare si doar ceilalti mai pot trece de la o grupa valorica la alta functie de rezultate. Sau orice alta eshalonare pe etape se doreste – dar stabilita la etapa 1.

                  *oricum inscrierile sa se definitiveze pana la 17.45 ca pana la 18 sa fie facute grupele in conformitate cu algoritmul.

                  ** daca vreti asa si evident daca agreaza si Alex pot actualiza dupa fiecare etapa punctajul media clasamentul.
                  Ora limita pentru inscrieri / retrageri a ramas ora 15

                  Comentariu


                  • Postat în original de Adi17 Vezi post
                    Ora limita pentru inscrieri / retrageri a ramas ora 15
                    SE ÎNSCRIE BUTUNOIU DORIN PENTRU JOI 06.02.2020


                    Trimis de pe al meu CLT-L29 folosind Tapatalk

                    Comentariu


                    • Postat în original de Adi17 Vezi post
                      Ionut citeste mai intai propunerea pentru sistemul de punctare ca sa fi in cunostinta de cauza. Si apoi scrie... vezi ca e cu cateva pagini inainte. Sa nu ai senzatia ca inventezi tu roata
                      Da Adrian ai drepatate, pana la urma nu este asa important cine a venit cu ideea, ba din contra uite mai ai inca un sustinator al ideii tale (acum am vazut propunerea ta), se aplica pana la urma exemplul tau cu incepere din etapa 6 sau 9? Sau e tot in stadiu de propunere? Ar putea sa nceapa chiar cu etapa urmatoare... binenteles daca se agreeaza de toata lumea. Eu unu am simtit nevoia sa fie mai multe meciuri echilibrate...pana la urma e doar de fun si de progres ... nu sa castigam cat mai multe puncte...

                      Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

                      Comentariu


                      • Nu asta vroiam sa subliniez ca eu am fost cu ideea , ci sa se citeasca sistemul dupa care deja jucam. Doar ca pentru ca nu au fost decat sporadic pareri nu au fost stabilite toate detaliile. Si da foarte bine ca te preocupa turneul! Din putinele pareri despre eshalonarea pe etape a modului de alcatuire a grupelor a rezultat ca primele 5-6 etape jucam dupa regula sharpelui de alcatuire a grupelor, dupa aceea cu grupe valorice dinamice si uiltimele vreo 3 etape cu inchiderea primei grupe valorice dupa punctaj (deci nu dupa medie) - pentru stabilirea primelor locuri. Daca sunt si alte idei constructive ziceti.

                        Comentariu


                        • Se înscrie Ciobanu Adrian

                          Comentariu


                          • Mircea Contiu pentru joi 06.02.2020

                            Comentariu


                            • Kis Istvan

                              Trimis de pe al meu MAR-LX1A folosind Tapatalk

                              Comentariu


                              • Stanciu Constantin
                                Cojocaru Nicușor
                                Saulea Bogdan
                                Pentru joi 06.02. 2020

                                Trimis de pe al meu WAS-LX1 folosind Tapatalk

                                Comentariu


                                • Adrian Ionita

                                  Comentariu


                                  • Ionut Ciorasteanu

                                    Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

                                    Comentariu


                                    • itu lucian

                                      Sent from my H8416 using Tapatalk

                                      Comentariu


                                      • Inscrieri Etapa a-3-a Avansati/Open/Elite Joi 6.02.2020 Ora 18.00
                                        BUTUNOIU DORIN
                                        Ciobanu Adrian
                                        Mircea Contiu
                                        Kis Istvan
                                        Stanciu Constantin
                                        Cojocaru Nicușor
                                        Adrian Ionita
                                        Ionut Ciorasteanu
                                        itu lucian
                                        Stan Adrian
                                        Ianovici Florin
                                        Drapac Gheorghe
                                        Costache Marian
                                        Bondoc Alexandru
                                        Daniel Darjan
                                        Balan Claudia
                                        Hutanu Alin
                                        Maftei Robert
                                        Ștefan Patrick
                                        Apopei Rares
                                        Tobosaru Gheorghe
                                        Mitrofan Petrica
                                        Radu Ciprian
                                        Loghin Florin
                                        Movileanu Adrian
                                        Movileanu Neculae
                                        26 Pers

                                        4 gr de 5 si 1 de 6 care va juca pe toate mesele!!!
                                        Ultima editare de Alexandrel Bv13; 06.feb.2020, 14:58.
                                        13 Rules

                                        Comentariu


                                        • Graba mare cu etapa asta!!!

                                          Stan Adrian
                                          Ianovici Florin
                                          Drapac Gheorghe
                                          Costache Marian
                                          Bondoc Alexandru
                                          13 Rules

                                          Comentariu


                                          • Postat în original de Johnnyboy Vezi post
                                            Propunere: Ce spuneti daca am creea grupele in ordinea clasamentului. Primii 5 intr o grupa, apoi urmatorii 5 in grupa 2..si tot asa... Astfel ar fi doar meciuri echilibrate cu adversari apropiati de valoarea ta. Chiar si cei din a 2 a jum a clasamentului daca au o etapa buna poate sa urce mai usor in clasament..si apoi joaca intr o grupa mai grea unde este o alta provocare..la fel si cei din prima jumatate, poti pierde toate meciurile si te duci intr o grupa apropiata de valoarea ta.
                                            PS: sistemul de acum cu capi de serie merge cand ai si grupe superiare si eliminatorii.

                                            Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk
                                            Dupa primele 8 etape se va cunoaste cu exactitate valoarea fiecarui participant iar cele 4 etape ramase pana la etapa 12 se va juca dupa sistemul valoric indicat prin punctaj.
                                            Asa a fost pana acum deci nu cred ca este o problema. Toti au sanse egale de la inceput, grupele se amesteca ca fiecare participant sa fii jucat cu toti participanti macar 1 data, ceea ce este echitabil ptr toata lumea.
                                            Cele 4 etapa se departajeaza pe punctaj/valoare fiecare participant repartizat in prima,a doua,a treia si a patra grupa astfel se definitiveaza clasamentul general.
                                            Spor la joaca(asa cum am anul acesta am adoptat sistemul cu punctaj valoric ptr fiecare participant a lui Adi asteptam sugestii de inbunatatatire a sistemului)!!!
                                            Sper ca joi sa fac premierea la aceasta categorie iar joia urmatoare la incepatori/hobby!!!
                                            Ultima editare de Alexandrel Bv13; 03.feb.2020, 14:15.
                                            13 Rules

                                            Comentariu


                                            • Daniel Darjan

                                              Comentariu


                                              • Balan claudia

                                                Comentariu


                                                • Soficaru George
                                                  Hutanu Alin
                                                  Maftei Robert
                                                  13 Rules

                                                  Comentariu


                                                  • Ștefan Patrick


                                                    Sent from my iPhone using Tapatalk

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X