Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Darker 7P-2A/7P-2A.7t

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Darker 7P-2A/7P-2A.7t

    Salut,
    As dori sa achizitionez unul dintre lemnele din subiect insa nu am gasit foarte multe informatii despre ele pe forum(majoritatea anunturi de vanzare/cumparare in care nu se specificau foarte multe informatii). Din ce am citit, 7P-2A este echivalentul unui OFF, in timp ce 7P-2A.7t ar fi asemanator cu un OFF+.
    Am jucat foarte mult timp cu lemne pe baza de carbon(in special OFF), iar de vreun an am trecut pe un lemn all-wood - Korbel SK7(un lemn destul de ieftin dar cu un simt deosebit). Ca si fete le prefer pe cele de tipul tensor atat pentru FH(Tenergy 05 2.1 mm) cat si pentru BH(Tenergy 05 FX 1.9 mm).
    Mentionez faptul ca nu am jucat niciodata cu un lemn ce are in compozitie Hinoki, dar sunt tare curios sa incerc.

    Daca a jucat cineva cu vreunul din aceste lemne, as aprecia, daca si-ar impartasi parerea si cu mine. M-ar interesa lucruri precum : elasticitatea lemnului, fetele folosite, controlul la capace, preluari, la jocul de distanta si semi-distanta, etc.

    O zi buna.
    Multumesc,
    Andrei
    BLADE : Viscaria
    FH: Tenergy 05
    BH: Tenergy05 FX

  • #2
    Lemnele Hinoki in general au un simt specific, un simt de "Hinoki" ... ori iti plac ori nu iti plac ...Iar in general nu sunt lemne extrem de rapide, dar au un simt pronuntat, o "vibratie" placute pentru cei carora le plac lemnele Hinoki si bineinteles ceva deranjant pentru cei care nu sunt fanii acestor lemne. Discutii sunt multe, la fel ca si lemne Hinoiki, este un lemn scump deoarece acest "brad" necesita la prelucrare o tehnica deosebita, in general se fac manual, preferabil dintr-o bucata si probabil de aici apar costuri mai mari. Lucrul care m-a incantat foarte tare la Hinoki ESTE faptul ca poti genera foarte mult spin cu tehnica potrivita chiar si cu fete care nu sunt recunoscurte ca fiind "spinoase" dar viteza de joc nu este extrem de mare ca in cazul lemnelor OFF+ de 7 straturi sau chiar 5 sau a lemnelor compozite. Un jucator care stapaneste bine un lemn hinoki si bineinteles tehnnica de joc este greu de batut, pentru ca tot timpul mingea vine tot timpul pe masa incarcata cu muuuuuult spin, nu tare dar destul cat sa te deranjeze ...DACA vrei detalii complete ( am jucat cu 7P-2A ) putem vorbi in privat ...
    Mizutani ZLC | MX-S

    Comentariu

    Who has read this thread:
    Procesare...
    X