Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Recomandare lemn all wood

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Recomandare lemn all wood

    Caut sa-mi schimb actualul lemn Nittaku Septear cu alt lemn all wood. Am citit pe forumul lui Cristi Cionoiu un review foarte bun pentru un lemn Yasaka Silverline. As dori sa-mi recomandati un lemn cu care ati jucat si v-a placut
    JOOLA Zelebro
    FH Joola Rhyzer Pro 45
    BH Joola Rhyzer Pro 45

  • #2
    Acum depinde ce-ti doresti de la urmatorul lemn - ce nu-ti ofera Septearul? Avand in vedere ca cele doua lemne sunt cam la acelasi nivel de viteza si control - Septearul poate o idee mai rapid dupa parerea mea, nu stiu care ar fi castigul.
    blade :TB ALC
    fh : joola rhyzm-P, 2.0
    bh : andro rasant grip, 2.0

    Comentariu


    • #3
      Am o senzatie ciudata cu Septearul... la condens , transpiratie, imi da senzatia ca(parca) se uda lemnul si (parca) devine mai grea paleta. Oricat as sterge fetele de condens, paleta nu mai are aceleasi proprietati, dau mingi total aiurea. De aceea as vrea sa inlocuiesc lemnul, eventual cu un mic plus la viteza
      JOOLA Zelebro
      FH Joola Rhyzer Pro 45
      BH Joola Rhyzer Pro 45

      Comentariu


      • #4
        Salut,
        Korbel SK7 mi se pare un lemn AllWood cu un raport feeling/control/viteza foarte bun. Este controlabil atat la jocul din apropierea mesei(contre/capace), cat si in jocul de semidistanta/distanta.
        Nu am jucat cu Septear, astfel incat nu ma pot pronunta daca este mai incet sau mai rapid decat SK7.
        BLADE : Viscaria
        FH: Tenergy 05
        BH: Tenergy05 FX

        Comentariu


        • #5
          Eu as zice ca sk7 este mai rapid decât septear ul, dar viteza în plus nu este întotdeauna un câștig, oricum vorbim de 2 lemne allwood în 7 straturi
          diferenta fiind feeling ul limba vs hinoki depinde ce (nu) ?ți place ca simt.
          Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de Pinzar Alin Vezi post
            Am o senzatie ciudata cu Septearul... la condens , transpiratie, imi da senzatia ca(parca) se uda lemnul si (parca) devine mai grea paleta. Oricat as sterge fetele de condens, paleta nu mai are aceleasi proprietati, dau mingi total aiurea. De aceea as vrea sa inlocuiesc lemnul, eventual cu un mic plus la viteza
            Legat de condens - nu cred ca lemnul are vreo vina - totul depinde de fete-cum se comporta la condens si trebuie sa stergi f bine transpiratia de pe paleta si de pe corp.
            blade :TB ALC
            fh : joola rhyzm-P, 2.0
            bh : andro rasant grip, 2.0

            Comentariu


            • #7
              Alin, spune-ne si cu ce fete joci
              Blog de tenis de masă

              Comentariu


              • #8
                xiom vega pro si una europe. De o saptamana-doua am inlocuit xiomul europe cu rakza 7 soft

                Trimis de pe al meu SM-G357FZ folosind Tapatalk
                JOOLA Zelebro
                FH Joola Rhyzer Pro 45
                BH Joola Rhyzer Pro 45

                Comentariu


                • #9
                  Eu as zice ca problema e de la fete, atat xiom cat si rakza 7 soft sunt cam sensibile la condens.
                  Blade 1 : Butterfly Jun Mizutani Super ZLC Blade 2: Butterfly Custom Arylate
                  Fh: Tenergy 05 2.1 mm Fh: Tenergy 05 2.1 mm
                  Bh: Tenergy 05 FX 2.1 mm Bh : Tenergy 05 FX 2.1 mm

                  Comentariu


                  • #10
                    si ce as mai putea pune pe acest lemn? Ceva care ar avea acelasi simț...

                    Trimis de pe al meu SM-G357FZ folosind Tapatalk
                    JOOLA Zelebro
                    FH Joola Rhyzer Pro 45
                    BH Joola Rhyzer Pro 45

                    Comentariu


                    • #11
                      Tenergy-urile sunt cam cele mai rezistente la condens, cu simtul te obisnuiesti cu timpul.
                      Blade 1 : Butterfly Jun Mizutani Super ZLC Blade 2: Butterfly Custom Arylate
                      Fh: Tenergy 05 2.1 mm Fh: Tenergy 05 2.1 mm
                      Bh: Tenergy 05 FX 2.1 mm Bh : Tenergy 05 FX 2.1 mm

                      Comentariu


                      • #12
                        Dacă vrei tot xiom ?ți recomand gama omega V care nu problema condensului.
                        Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                        Comentariu


                        • #13
                          cu tenergy-urile nu m-am acomodat inca.Am incercat pe mai multe lemne si inca mai am pana sa pot juca cu ele.

                          Trimis de pe al meu SM-G357FZ folosind Tapatalk
                          JOOLA Zelebro
                          FH Joola Rhyzer Pro 45
                          BH Joola Rhyzer Pro 45

                          Comentariu


                          • #14
                            Ca să păstrezi același nivel de viteza, ar trebui să încerci Tenergy 05 FX de 1,9 sau de 1,7.
                            Fetele Xiom Vega si Rakza 7 sunt sensibile la condens.
                            Septear este un lemn care arunca mingea sus și merge bine cu fețe care arunca mai jos, de ex. Bluefire JP02 sau JP03, probabil.
                            Eu am jucat cu Stiga Boost TC si Joola Energy Xtra, fete care aruncau jos.
                            Blog de tenis de masă

                            Comentariu


                            • #15
                              hai sa va contrazic pe toti ..joc cu xiom vega pro ...si in conditii de condens ...in aceeasi sala....paleta cu fețe tenergy ..fețele sareau f prost din cauza condensului ...iar fetele mele xiom vega pro nu erau afectate...am testat treaba asta in 2 sali diferite....in conditii de condens..si fetele vega pro se comporta mult mai bine ca tenergy ....
                              Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

                              Comentariu


                              • #16
                                Alex, o fi de la booster?
                                Blog de tenis de masă

                                Comentariu


                                • #17
                                  nu cred pt ca si tenergy-urile erau boosterite....si oricum am mai auzit lume care joaca cu teenergy plangandu-se de condens...eu unu nu am simtit pana acum condens pe fețele vega pro...
                                  Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Eu am avut Vega Pro în urma cu multi ani și era aproape imposibil să joci cu ele în condens. Poate le-au âmbunătățit de curând.
                                    Blog de tenis de masă

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Pana saptamana trecuta nu am dat importanta la acest aspect, la condens. Insa de atunci urmaresc fiecare schimbare a starii fetelor. Vega pro o folosesc pe FH(care in conditii normale o simt mai bine ca rakza 7 soft) e mai sensibila la condens decat rakza7... in schimb, o perioada de 3 luni de zile am folosit pe BH o rakza X soft, care nu era asa transpirata. Poate ca nu trebuia sa o dau...
                                      JOOLA Zelebro
                                      FH Joola Rhyzer Pro 45
                                      BH Joola Rhyzer Pro 45

                                      Comentariu

                                      Who has read this thread:
                                      Procesare...
                                      X