Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Intrebare legata de lacuirea lemnelor Hinoki

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Intrebare legata de lacuirea lemnelor Hinoki

    Stie cineva, lemnele Hinoki necesita lacuire sau nu? Si in ce masura afecteaza lacul poprietatile lemnului respectiv? Daca nu se lacuieste care ar fi dezavantajele? Exista riscul sa se desprinda aschii atunci cand se dezlipesc fețele ptr.o relipire?
    Va multumesc.
    Lemn: Xiom Solo
    FH: Joola Rhyzm-P
    BH: Joola Maxxx-P

  • #2
    Re: Intrebare legata de lemnele Hinoki

    eu am un lkt zebra, are stratul exterior hinoki si am desprins deja cateva aschii din el, desi am fost f atent, dar cred ca se datoreaza indeosebi adezivului pe baza de apa care lipeste f puternic. Eu as recomanda lacuire tuturor lemnelor daca se lipeste cu lipici de apa!
    Blade-Darker speed 90
    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
    Bh- Testing

    Comentariu


    • #3
      Re: Intrebare legata de lemnele Hinoki

      Referitor la XIOM unde majoritatea lemnelor sint HISO HINOKI,producatorul recomanda folosirea lacului special,ca si cost este undeva la 30 ron-25ml.
      Se pot lacui in jur de 6-7 lemne.,dintr-un flacon
      Procedeu
      Primul strat se da f. subtire,apoi se lasa 4 ore sa se usuce
      Al doilea strat se da si se lasa 12 ore sa se usuce.
      Dupa acest timp se pot lipi fetele.
      Solutia ptr. fete se lipeste f. bine si nu influenteaza saritura mingii.
      In general toate lemnele ar fi bine sa se dea cu lac.numai special,nu fixativ sau lac de mobila ce am mai auzit,de li sau curatat scrisul de pe palete.
      Din moment ce producatorii recomanda.DONIC,NITTAKU.,XIOM.YASAKA,cel putin cu acestia lucrez eu..
      In general lemnele de esenta moale sint predispuse la exfoliere in aschii mici si fetele care sint lasate mai mult de o luna nedezlipite.
      Eu deja cind trimit lemne la comenzi le lacuiesc gratuit,preventiv si n-am primit nici o sesizare ca ar sarii altfel
      MULTUMESC
      www.tenismasa.ro

      Comentariu


      • #4
        Re: Intrebare legata de lemnele Hinoki

        In general cele de calitate nu necesita ; ca sa fii linistit si sa nu ai surprize da-le cu fixativ de par - cel mai ieftin care il gasesti sau acapareaza unul din proprietatea nevestei. E suficient fixativul , nu mai arunca banii pe produse minune.
        Blade DHS PG 2
        FH: DHS Hurricane 3
        BH: Stiga Airoc Astro M

        Comentariu


        • #5
          Re: Intrebare legata de lemnele Hinoki

          Fixativul se poate sterge apoi de pe lemn cu o carpa uda
          Lacul special este si el afectat de adezivii pe baza de VOC. Totusi, acesta din urma zic eu ca e mai rezistent (zise Stan Patitul).
          Un strat subtire de lac nu a omorat pe nimeni, dar nici nu s-a mai exfoliat lemnul pe urma.
          Lemnele Darker Hinoki sunt prelacuite din fabrica.
          Blog de tenis de masă

          Comentariu


          • #6
            Re: Intrebare legata de lacuirea lemnelor Hinoki

            Va multumesc tuturor pentru sfaturi.
            Lemn: Xiom Solo
            FH: Joola Rhyzm-P
            BH: Joola Maxxx-P

            Comentariu

            Who has read this thread:
            Procesare...
            X