Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Paleta Meteor

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Paleta Meteor

    Buna ziua domnilor,
    Cand am invatat tenis de masă foloseam o paleta imprumutata Meteor. Deja veche atunci. In decurs de vreo 5 ani (cam intre 12 si 17 ani) nu am gasit nimic altceva care sa imi placa mai mult. Din pacate proprietarul mi-a cerut-o inapoi si intre timp s-a pierdut.

    Dupa multi ani m-am reapucat. Nu doresc sa ajung profesionist (cine stie, poate sunt eu urmatorul He Zhiwen ), vreau doar sa ma relaxez si sa fac un pic de miscare.
    Stiu ca e cel mai probabil nostalgie sau autosugestie, dar nimic nu seamana cu Meteorul de atunci. Asa ca ... am cumparat un Meteor astept sa imi ajunga coletul.
    Ii rog frumos pe jucatorii care isi amintesc de Meteorurile din vremurile de mult apuse sa imi spuna - erau mai multe tipuri? difereau greutatea, proprietatile ...? a mea tin minte ca era usurica - si ma cam incurca faptul ca vad ca Meteor e descrisa ca fiind subtire si grea. Paleta mea veche avea o fata rosie si una neagra.

    Ce am cumparat eu are doua fete rosii. Poate fi acelasi model, asa cum sper, dar diferind doar culoarea fetei? eu asta mi-as dori.

    P.S. cum v-am zis sunt un jucator foarte amator (daca se poate folosi "foarte" ) si stiu ca puteam investi acesti bani intr-un echipament mai bun. Pur si simplu doresc sa imi fac placerea de a folosi o paleta Meteor dupa 15 ani si de a juca o partida cu tatal meu, eu cu Meteor ca pe vremuri, si el cu eterna lui Shield Brand.

    Va multumesc.

    - - - Actualizat - - -

    Buna seara,
    Nimeni nu isi aminteste?
    Paleta a ajuns la mine. Doua surprize, prima, ca pe una din fete e o "ciobitura" pe care vanzatorul a "uitat" sa o pozeze, cat jumatate de unghie de copil umpluta ulterior cu ceva. Am vrut sa nu ridic coletul dar cum pentru mine era un moft pe care incercam sa mi-l implinesc de multi ani, m-am facut ca nu vad. A doua e ca NU acesta e modelul pe care il foloseam eu in copilarie - este foarte grea pentru standardele mele - 145 g (a mea era extrem de usoara), cu burete gros (cea veche parca avea burete subtire), are ceea ce dvs numiti fete scurte, parca nici forma nu e la fel. Pe scurt, cu totul alt model, aceeasi marca.
    Este exact aceasta de aici http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...eta-lui-Ma-Lin (stiu ca a fost scris in spirit de gluma)
    Surprizele au continuat la masa de joc, dupa ce am dat 10 minute numai la 1 m de masa, m-am obisnuit un pic si l-am invins detasat pe colegul cu care joc, si pe care de obicei il bat la scoruri stranse. Eu joc de obicei mai defensiv, dar paleta asta m-a obligat sa atac, si nu-mi displace deloc. Punctul forte - viteza - nu am mare exprienta in echipament, dar pana acum mai multa viteza nu am avut.
    Sunt foarte constient ca e foarte posibil sa fie autosugestie, dar mie imi place foarte mult paleta, mai mult decat credeam. Si as dori in viitor sa ii schimb fetele, pentru ca ale ei sunt vechi, se vede cu ochiul liber ca-s imbatranite si mai e si cea cu "defect". Ce imi recomandati? Eu joc aproape exclusiv pe BH, folosesc mult backspin, nu stapanesc topspinul. Pe FH sunt foarte slab. Nu intentionez sa imi ridic dramatic nivelul, este doar un hobby. M-am indragostit de viteza fetelor originale, stiti ceva asemanator?
    Multumesc.

  • #2
    Meteor

    Eu încă mai am Meteorul meu cel bătr?n. E obosit rău dar îl păstrez ca amintire.

    Comentariu


    • #3
      Salut, acest post m-a facut sa imi caut si eu un meteor. Nu am jucat niciodata cu o astfel de paleta. Dupa indelungi cautari am reusit sa gasesc una pentru mine (sunt cam pretentios) am zis ca nu e graba sa imi cumpar orice paleta.
      Sunt foarte multumit de ea dar, cu siguranta nu ma voi opri aici, sigur o sa-mi mai cumpar si altele.


      Comentariu


      • #4
        Unde ai gasit Meteor? Vreau si eu.

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de mirceatimis Vezi post
          Unde ai gasit Meteor? Vreau si eu.
          Buna ziua,
          Am eu o astfel de paleta. Si care se prezinta mai bine decat cea din foto. O pastrez mai mult pentru ce a insemnat ea candva...
          Daca sunteti interesat, putem discuta.
          O zi buna!

          Comentariu


          • #6
            Am vazut si eu la tata, pe vremuri.. Era activist de partid si mai avusese ocazia sa joace si sa-si ia palete din astea, Meteor Cum sunt paletele astea ?
            Yasaka Rakza 7 Soft / Gewo Zoom Pro OFF- / Joola World Cup / Newgy 1050

            Comentariu


            • #7
              0722858860

              Comentariu


              • #8
                "Am vazut si eu la tata, pe vremuri.. Era activist de partid si mai avusese ocazia sa joace si sa-si ia palete din astea, Meteor Cum sunt paletele astea ? "


                E bune. Adica erau printre cele mai bune cindva. Altceva nu prea gaseai. Mai era ceva Pioneer si Hanoi. Cei trecuti de 45 stie ei.

                Comentariu


                • #9
                  am si acum un hanoi in stare excelenta, de pus in rama.
                  daca e cineva curios, fac niste foto sa le vedeti si voi.

                  cu meteor, atat am jucat-o incat softul nu mai agata nimic. am dat jos fetele si le-am lipit cu bumbii in afara. pe vremea aia foloseam prenadez si se lateau fetele ca naiba. dupa aia le taiam cu foarfeca pe contur. la noi in gasca aia de jucau cu pioneer erau prostii cartierului. nu mai stiu, parca erau doua modele de meteor, unul rosu cu bumbii in afara si altul cu bumbii inauntru, parca, ,..

                  ce vremuri, 17 ani aveam in 89 si mai multe palete terminate la propriu, ...
                  un singur lemn DEF
                  zeci de fețe diverse

                  Comentariu


                  • #10
                    salut! mai aveti paleta hanoi de vanzare? sunt interesat! cu stima

                    - - - Actualizat - - -

                    Postat în original de dolly Vezi post
                    am si acum un hanoi in stare excelenta, de pus in rama.
                    daca e cineva curios, fac niste foto sa le vedeti si voi.

                    cu meteor, atat am jucat-o incat softul nu mai agata nimic. am dat jos fetele si le-am lipit cu bumbii in afara. pe vremea aia foloseam prenadez si se lateau fetele ca naiba. dupa aia le taiam cu foarfeca pe contur. la noi in gasca aia de jucau cu pioneer erau prostii cartierului. nu mai stiu, parca erau doua modele de meteor, unul rosu cu bumbii in afara si altul cu bumbii inauntru, parca, ,..

                    ce vremuri, 17 ani aveam in 89 si mai multe palete terminate la propriu, ...
                    salut! mai aveti paleta hanoi de vanzare? sunt interesat! cu stima

                    Comentariu


                    • #11
                      Nu o vand, o tin in raft

                      Ce mai am "de pe timpuri" v-am trimis prin MP.

                      Tot prin mesaj v-am trimis si foto cu un Meteor - editie 2018.
                      un singur lemn DEF
                      zeci de fețe diverse

                      Comentariu


                      • #12
                        Știe cineva ce fete actuale as putea lua care sa aducă cât mai mult cu fetele paletei de pe vremuri, Shield Brand?
                        Andro TP Ligna CI Off
                        Fh: Andro Rasanter R37 ultramax (neagră)
                        Bh: Der Materialspezialist Spectre OX (mov)

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de Dan Popa Vezi post
                          Știe cineva ce fete actuale as putea lua care sa aducă cât mai mult cu fetele paletei de pe vremuri, Shield Brand?
                          Sandwich , short pips , burete de cam 2

                          Blade DHS PG 2
                          FH: DHS Hurricane 3
                          BH: Stiga Airoc Astro M

                          Comentariu

                          Who has read this thread:
                          Procesare...
                          X