Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Paleta grea...

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Paleta grea...

    Am cumparat un lemn care cantareste 85-90g,care a fost in prealabil lacuit.Dupa ce s-au lipit fetele(Xiom Zeta,asiatice,grosime 2,0),cu solutie pe baza de apa,paleta s-a ingreunat mult prea tare,dupa parerea mea.Mentionez ca lemnul are maner drept.Nu am jucat inca cu ea,dar mi se pare dezechilibrata si grea.De la ce sa fie oare?

  • #2
    Re: Paleta grea...

    probabil pt ca lemnul are centrul de greutate spre lama mai degraba decat spre maner. eu unul sunt foarte atent la detaliile legate de greutate cand vine vorba de lemne si fete. imi plac paletele usoare, asa ca nu ma aventurez la lemne mai grele de 80-85 grame si iau in calcul f serios si greutatea fetelor, care daca au mai mult de 40 grame/buc atunci cand sunt taiate pot "atarna" destul de greu. centrul de greutate e f important. am avut spre ex lemn de 64 de grame carea avea centru de greutate in fata si, in ciudat greutatii f mici, o simteam grea cu fetele puse. nu sunt mare cunoscator, dar din cate am avut eu parte pana acum ideea e urmatoarea...cu cat buretele e mai soft cu atat e mai usor, cu cat e mai hard , mai greu. grosimea buretelui e esentiala. orienteza-te la fete de pana in 2.0. si cat despre lemne , la unele cu lama subtire.
    Lemne: Donic Carbo System OFF- AN / Donic Waldner Black Devil AN
    Fete: BH Donic Coppa Silver 2.0
    FH Donic Coppa Platin 2.0/ Xiom Omega III 2.0

    Comentariu


    • #3
      Re: Paleta grea...

      Daca nu ai jucat cu ea,de unde stii ca e dezechilibrata.
      Inseamna ca esti super jucator,sau probabil esti mai slabut in kilograme si nu ai putere.
      Coincidenta ca am si una,aceasi combinatie,este extra
      AM-58 kg si mi se pare usoara,chestie de simt

      Comentariu


      • #4
        Re: Paleta grea...

        Postat în original de yonutss
        Am cumparat un lemn care cantareste 85-90g,care a fost in prealabil lacuit.Dupa ce s-au lipit fetele(Xiom Zeta,asiatice,grosime 2,0),cu solutie pe baza de apa,paleta s-a ingreunat mult prea tare,dupa parerea mea.Mentionez ca lemnul are maner drept.Nu am jucat inca cu ea,dar mi se pare dezechilibrata si grea.De la ce sa fie oare?
        fetele xiom zeta sunt destul de grele

        Comentariu


        • #5
          Re: Paleta grea...

          Multumesc celor care mi-au raspuns!Eu am mentionat ca inca nu am jucat cu paleta si ca doar mi se pare ca ar fi dezechilibrata.De abia astept sa o incerc.

          Comentariu


          • #6
            Re: Paleta grea...

            Stabilitatea unei palete este data si de greutatea ei. Asta se traduce prin control mai bun. De aceia este bine ca paleta sa nu fie prea usoara. Am avut si eu perioada cand ma incantau lemnele de 60-70 de grame. Acum mi-a trecut! Pt mine, ideal este un lemn de 85 +/- 2grame.
            Intradevar, echilibrul unei palete este mai important chiar, decat greutatea in sine. De aceia paletele care au lemne cu menerele goale pe dinauntru, desi sunt mai usoare la total, par mai grele decat celelalte. Probabil ca lemnul pe care l-ati cumparat este ori unul cu manerul scobit la interior, ori cu praselele dintr-un lemn foarte usor.
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #7
              Re: Paleta grea...

              Intr-adevar fetele de la Xiom sunt foarte grele,parerea mea. Am incercat cateva pe un lemn defensiv Joo Se Hyuk si paleta s-a transformat intr-un ''ciocan''.
              blade:Re-Impact MEDUSA
              fh :Joola Energy X-tra 2.0mm
              bh : _______XXX__________

              Comentariu


              • #8
                Re: Paleta grea...

                Eu cred ca buretii usori nu vor fi niciodata foarte performanti in domeniul OFF, doar daca vor aparea materiale noi. Cat priveste segmentul DEF, mi se pare normal sa se ingreuneze paleta daca pui fata OFF pe o parte a unui lemn cu suprafata mult mai mare.
                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #9
                  am citit cele scrise mai sus .am deja paleta din semnatura care mi se pare usoara.imi place sa atac si sa rezolv repede situatia ...intr-un fel sau altul. nu am rabdare. sunt pescar profesionist si trag la rame aproape in fiecare zi,plus ca am cam aproape 130 de kg si zic ca stau binisor la capitolul forta in partea superioara a corpului.vreau sa fac miscare si sa slabesc.ieri am jucat cu un italian care spunea ca a fost in nationala de juniori a italiei acu vreo 15 ani si avea o stiga grea cu fete f groase.mi-a placut paleta si cred ca mi se potriveste. i-am dat-o repede inapoi ca am vazut in ochii lui ca era cam ingrijorat. spunea ca dat cam o suta si ceva de euro pe lemn si cam 45-50 pe fiecare fata.aseara am citit pe forum pana m-a luat somnu si am gasit un lemn Butterfly Mazunov Off+
                  care are 110 gr si m-am gandit sa-l cuplez cu niste fete XIOM SIGMA PRO 2.2 sau daca as gasi si ceva similar de 2,3.asta as considera eu o paleta grea.va rog sa-mi spuneti daca ar mai fi si alte solutii.multumesc!
                  DONIC LI PING KITEX( kiso hinoki-ayous-texalium-kiri-texalium-ayous-kiso hinoki) - XIOM SIGMA PRO 2.2
                  FH-DONIC COPPA X3 SILVER - DONIC WALDNER DIABLO GLASS FIBRE - BH-DONIC F3 BIG SLAM

                  Comentariu


                  • #10
                    D-l Laurentiu a spus..."imi place sa atac si sa rezolv repede situatia... nu am rabdare... am cam aproape 130 de kg si zic ca stau binisor la capitolul forta in partea superioara a corpului...am gasit un lemn Butterfly Mazunov Off+
                    care are 110 gr si m-am gandit sa-l cuplez cu niste fete XIOM SIGMA PRO 2.2 sau daca as gasi si ceva similar de 2,3.asta as considera eu o paleta grea.va rog sa-mi spuneti daca ar mai fi si alte solutii.multumesc!..."
                    ...Cred ca sunteti o adevarata forta a naturii,ca un vulcan gata de eruptie...
                    ...cu siguranta ca veti gasi ceva care sa vi se potriveasca..., deocamdata eu nu ma incumet sa va dau sfaturi...
                    FH:Hurricane lll National Butterfly VISCARIA FL BH:Tenergy 64

                    Comentariu


                    • #11
                      nu-s "fortos".dar in contextul in care trag la lopeti 6 zile din 7, 2-3 ore pe zi si diferenta de maner,se simte, dupa care vine senzatia de f usor in mana. cred ca problema e de acomodare .cum sa zic...am aceeasi senzatie cand ma urc in tico sa ma duc la balta,dupa ce am mers cu audi...ideea e,daca cineva este sau a fost intr-o situatie similara cu a mea si-mi poate da ceva idei. mentionez ca n-as vrea sa dau banii aiurea pe o paleta pe care sa o tin pe urma aruncata pe undeva,mai bine as mai strange si as lua un robot sau o masa mai buna.in ce priveste adresarea, nu tin la apelativul "domnule", laur e arhisuficient ptr oricine. multumesc ptr rabdare.
                      DONIC LI PING KITEX( kiso hinoki-ayous-texalium-kiri-texalium-ayous-kiso hinoki) - XIOM SIGMA PRO 2.2
                      FH-DONIC COPPA X3 SILVER - DONIC WALDNER DIABLO GLASS FIBRE - BH-DONIC F3 BIG SLAM

                      Comentariu


                      • #12
                        paleta mai grea cred eu ca este pt atacanti...loviturile de atac sunt mai precise...paletele mai usoare sunt pt aparatori care stau bine cu reactiile...si care fac aparare aproape de masa...eu am paleta usoara si fiindca am fost atent la ce cumpar...cand am jucat cu o paleta grea aveam niste lovituri de atac *grele* dar in aparare parca eram fram,ursul polar...nu cred ca greutatea paletei tine de forta,tine mai mult de obisnuita si stil...daca vrei o paleta usoara care sa stie de toate iti recomand un lemn de 80-85gr.( de ex.un yasaka sweden classic ) si 2 fete usoare de aici http://www.tabletennisdb.com/top-rubber/weight-asc.html ( pot fi si cu burete de sub 2 mm...depinde ce joci )...
                        tibhar def plus jumulita
                        gambler reflectoid 1,0
                        dawei 388 D-1 ox

                        Comentariu


                        • #13
                          (at) laurentiucat: mazunov + XIOM Sigma Pro 2.2 (2.3 nu exista) e racheta si mi-e greu sa cred ca puteti s-o controlati...
                          (at) yonutss: incercati un grip, asa centrul de greutate se va muta spre maner si poate vi se va parea mai ok...
                          Fh: Rakza X
                          Blade: Bty Innerforce ULC
                          Bh: Rakza X Soft

                          Comentariu


                          • #14
                            Scuze pt.offtopic... Laurentiu a zis" ...am cam aproape 130 de kg ...nu tin la apelativul "domnule",... Laur...e arhisuficient ptr oricine"...
                            ...cred ca eu tot Laurentiu iti voi spune..., ca ...Laur...asa cam prin-tr-a ...cincea...,150 de cm...
                            ...Mi-a placut foarte mult ...faza cu ...italianul!
                            FH:Hurricane lll National Butterfly VISCARIA FL BH:Tenergy 64

                            Comentariu


                            • #15
                              mi-a trecut cu mazunovu. domnul aurel mi-a recomandat ceva cu mult control de la yasaka(sweden classic sau all+) dar nu am vazut la magazinul d-lui tibi, asa ca am gasit NEW 2011 DONIC BLOODWOOD 5 si desi mi s-au recomandat ca fete vega europe. parca mi-au ramas ochii la asta : XIOM SIGMA PRO .
                              DONIC LI PING KITEX( kiso hinoki-ayous-texalium-kiri-texalium-ayous-kiso hinoki) - XIOM SIGMA PRO 2.2
                              FH-DONIC COPPA X3 SILVER - DONIC WALDNER DIABLO GLASS FIBRE - BH-DONIC F3 BIG SLAM

                              Comentariu


                              • #16
                                Sigma Pro este tare si cu f mult spin. Nu se recomanda mai ales pt BH, decat pt jucatori f avansati. Lemnul nu-l cunosc.
                                Lemn- Bty Viscaria
                                FH - TENERGY 05
                                BH - TENERGY 80

                                Comentariu

                                Who has read this thread:
                                Procesare...
                                X