tenismasa.ro 468x60ttmall.ro 468x60tt-shop.ro 468x60
Pagina 1 din 9 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 134

Subiect: Propuneri pentru îmbunătățirea Circuitului AmaTur 2016-2017.

Coordonator AmaTur
    Data înscrierii
    29.06.2011
    Locație
    Galati
    Vârstă
    45
    Postări
    5.894
    Mulțumesc / Îmi place post
    Timp total online
    301 z 15 h 26 m
    Timp online pe zi
    3 h 18 m
    Reputație
    22868

Propuneri pentru îmbunătățirea Circuitului AmaTur 2016-2017.

Mai sunt două luni până la Turneul Final 2016 de la Târgoviște, perioadă în care vă rugăm să vă exprimați opiniile și părerile personale despre modul în care au mers lucrurile în Circuitul AmaTur în anul din urmă, precum și să veniți cu propuneri noi cu ajutorul cărora să putem îmbunătăți condițiile de desfășurare ale concursurilor AmaTur și în final Regulamentul AmaTur 2016/2017.

P.S.
    Rugămintea mea personală este să respectați opiniile tuturor colegilor din circuit, indiferent dacă sunteți sau nu de acord cu ele sau cu modul în care sunt formulate, topicul de față fiind în fapt un mod de a ajunge la adevăr (adevărul nostru, al amaturiștilor - care nu se confundă întotdeauna cu dreptatea ) cu ajutorul maieuticii socratice - metodă de a ajunge la adevăr pe calea discuțiilor și dialogului.
    Adică, ne stoarcem creierii (Brainstorming) și încercăm să vedem dacă nu găsim niște metode, căi, posibilități de a face lucrurile mai bine. Succes!
    Blade 1: Nittaku Septear; FH: Joola Maxxx 400 , BH: Joola Maxxx 400
    "Fiecare cuvânt este o prejudecată"
    - Friedrich Nietzsche

Coordonator AmaTur
    Data înscrierii
    01.08.2010
    Locație
    Brasov
    Vârstă
    53
    Postări
    4.352
    Timp total online
    102 z 20 h 33 m
    Timp online pe zi
    1 h 2 m
    Reputație
    12915
    1. Absentii nemotivati sa nu mai treaca prin comisie decat daca au ceva obiectiuni. Oricum, in prima faza organizatorii decid cine este si cine nu este nemotivat, iar in cele din urma fiecare are un avertisment la o nemotivata, si numai la doua absente intervine suspendarea;

2. Sa se editeze o lista cu fetzele de paleta "interzise" sau una cu cele "permise";

3.Sa reasezam localitatile pe zone avand in vedere un studiu mai aprofundat bazandu-ne pe listele de participanti din trecut (turneele A), asa incat sa multumim cat mai multi participanti (cand vine vorba de A+ Reg), dar sa nu scapam din vedere ca unele localitati "sufera" in momentul de fatza..
    P.S. Sa avem grija ca locatiile Baicoi , Topoloveni, Bucuresti, Calarasi (sunt cam aceiasi participanti ) sa nu-i ratacim.

maestru
    Data înscrierii
    28.07.2008
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    39
    Postări
    1.008
    Timp total online
    70 z 3 h 30 m
    Timp online pe zi
    42 m
    Reputație
    2296
    Mi-as dori sa se discute serios distributia categoriilor. Asa cum sunt unii incepatori care au prins ceva experienta si spulbera un sportiv care abia a invatat sa tina paleta-n mana, asa trebuie sa fie si la Open ,cineva care sa le ofere mari batai de cap jucatorilor din varful actual al clasamentului. 3 categorii cu incepatori , amatori si open iar aici sa intre si Diviziile Superioare. Evident in acest caz MP sa fie schimbat si in treapta superiaora sa se ajunga mai greu, dar clasamentul de Open trebuie sa arate ca un Open. Asta este propunerea mea si cred eu parafa trebuie pusa in special de jucatorii care activeaza numai la aceasta categorie. Sa dam tribut spectacolului. Stima!
    Pestele care lupta impotriva curentului?moare electrocutat.

organizator turnee
    Data înscrierii
    28.12.2012
    Locație
    Targoviste(DB)/Paulesti(PH)
    Vârstă
    42
    Postări
    1.137
    Timp total online
    45 z 8 h 45 m
    Timp online pe zi
    39 m
    Reputație
    2929
    Citat Postat în original de GeluBv Vezi post
    2. Sa se editeze o lista cu fetzele de paleta "interzise" sau una cu cele "permise"
    Subscriu la propunerea lui Gelu, dar cu doua completari:
    - lista fetelor permise sa fie identica cu cea postata pe site-ul ITTF; explicatia este simpla: exista suficiente fete omologate care le pot inlocui pe cele interzise
    - paletele sa fie lipite corespunzator; expresia "nu au denivelări sau neomogenități pronunțațe" de la punctul 6.1 din actualul regulament lasa loc de interpretari, o fata putand fi lipita doar pe marginile lemnului, in acest fel fiind conforma cu expresia de mai sus, dar avand comportament imprevizibil pentru jucatorul advers atunci cand mingea este lovita cu centrul paletei

Ce as mai vrea sa adaug ar fi obligativitatea de a asigura, cel putin la turneele A si A+, un spatiu minim de joc la fiecare masa si mantinele despartitoare si intre mesele din acelasi rand, nu doar intre randuri. De foarte multe ori lipsa mantinelelor intre mesele din acelasi rand duce la un adevarat haos, plin de STOP-uri si, de multe ori, discutii interminabile despre legitimitatea acelui stop. Cat despre spatiul de joc, aici este clar ca suntem limitati de suprafata salilor de joc, doar ca de cateva ori am observat suplimentarea numarului de mese pentru a mai face loc catorva intarziati la inscrieri, in detrimentul clar al spatiului la fiecare masa. Cu alte cuvinte s-a preferat cantitatea si nu calitatea, si, asa cum spune mai sus colegul NoRo, cu care sunt intru totul de acord, spectacolul nu a mai contat.
    „Nu spune puţin în vorbe multe, ci mult în vorbe puţine."

5. Mulțumesc GeluBv au mulțumit pentru mesaj
    Nu-mi place Boris15 nu le-a plăcut mesajul
    organizator turnee

Data înscrierii
    15.09.2011
    Locație
    Giurgiu
    Vârstă
    50
    Postări
    990
    Timp total online
    50 z 15 h 38 m
    Timp online pe zi
    34 m
    Reputație
    2028
    Am si eu o propunere legata de organizare si anume participantii sa se distribuie in grupe aplicand strict regula sarpelui, fara a mai fi permise permutarile celor care sunt din aceiasi localitate si au fost distribuiti de calculator in aceiasi grupa in prima faza. Motivatia actuala este ca s-ar face aranjamente. Stiti foarte bine ca aceste aranjamente se fac foarte bine si intre doi participanti care sunt din localitati diferite dar sunt foarte buni prieteni, ca toata lumea este prietena cu toata lumea in Amatur. Aceste permutari pe care organizatorul le face ii permite acestuia sa faca si alte asemenea permutari in functie de simpatiile pe care acesta le are fata de anumiti participanti. Se creeaza astfel tendinta de a pupa papucul sultanului ca nu cumva sa te bage intr-o grupa nasoala. Plus ca daca organizezi turneu in Bucuresti chiar nu are nici un rost sa faci aceste miscari de trupe fiindca majoritatea sunt localnici. Si daca in grupele superioare si eliminatorii concurentii pot fi din aceiasi localitate zic eu ca se poate si in inferioare.
    O alta propunere care sa limiteze dreptul organizatorului de a isi scoate favoritii proprii castigatori prin crearea unui culoar favorabil lui si foarte spinos celorlalti ar fi ca in eliminatorii sa se ia din cei calificati primii 4 care au MP-ul cel mai mare, indiferent de locul si rezultatele din superioare, si sa se aseze in schema astfel incat cei 4 sa nu se poata intalni teoretic decat in semifinale, ceilalti urmand a trage la sorti locul din schema. Adica cam cum se face in turneele dedicate profesionistilor.

senior
    Data înscrierii
    12.03.2008
    Locație
    Topoloveni
    Vârstă
    48
    Postări
    419
    Timp total online
    46 z 13 h 45 m
    Timp online pe zi
    28 m
    Reputație
    496
    Sunt consecvent si ca de fiecare an, propun garantarea unui număr de 6 meciuri la turneele A si A+
    Mai am o propunere:
    -Primul criteriu de acceptare la turneele A+, sa fie numărul mai mare de participări la turneela A, contorizate in Clasament
    T05-ALC-T05
    Adrian Gorum

8. Îmi place Pitzi le-a plăcut acest mesaj
    senior

Data înscrierii
    21.11.2008
    Locație
    Braila
    Vârstă
    53
    Postări
    479
    Timp total online
    13 z 11 h 30 m
    Timp online pe zi
    8 m
    Reputație
    405
    Citat Postat în original de NoRo Vezi post
    Mi-as dori sa se discute serios distributia categoriilor. Asa cum sunt unii incepatori care au prins ceva experienta si spulbera un sportiv care abia a invatat sa tina paleta-n mana, asa trebuie sa fie si la Open ,cineva care sa le ofere mari batai de cap jucatorilor din varful actual al clasamentului. 3 categorii cu incepatori , amatori si open iar aici sa intre si Diviziile Superioare. Evident in acest caz MP sa fie schimbat si in treapta superiaora sa se ajunga mai greu, dar clasamentul de Open trebuie sa arate ca un Open. Asta este propunerea mea si cred eu parafa trebuie pusa in special de jucatorii care activeaza numai la aceasta categorie. Sa dam tribut spectacolului. Stima!
    Da, cam cu asta as fi si eu de acord.
    Parca, la inceputurile miscarii, amatorii care jucau macar semifinale intr-un concurs erau trecuti automat la open. Poate ca ar fi interesant sa facem asa din nou, urmand ca acesta promovare (privita de unii drept o pedeapsa... mare ti-e gradina...) sa fie mentinuta o perioada limitata (3 sau 6 luni) apoi re-analizata in functie de medie sau de rating, daca se va decide introducerea acestuia. In felul asta cred ca numarul celor care vor fi premiati la turneele "de jos" va creste si vor avea mai multi sansa asta, iar cei care au castigat deja vor putea sa joace la un nivel superior.

- - - Actualizat - - -

Daca tot m-am pus pe propuneri, cred ca utilizarea sistemului dublu knock-out in loc de sistemul eliminatoriu actual ar creste gradul de corectitudine al clasamentului final si ar duce si la reducerea gradului de "noroc" pe traseul eliminarilor directe.

S-a mai discutat despre asta, Cristi Cionoiu chiar a gasit niscaiva site-uri interesante, opiniiile exprimate au fost favorabile, dar ... cam atat. Am mai spus, pot oferi asistenta gratuita la acest sistem
    Iulian Toma

Coordonator AmaTur

Data înscrierii
    22.03.2006
    Locație
    Reghin
    Vârstă
    51
    Postări
    1.185
    Timp total online
    31 z 12 h 47 m
    Timp online pe zi
    19 m
    Reputație
    1604
    Eu raman consecvent in ideea respectarii regulamentului ITTF si FRTM in ideea in care fetele interzise nu au ce cauta in acest circuit. Datorita numeluide AMATUR nu inseamna ca suntem amatori de maidan sau de blocuri. Aici este un circuit bazat pe reguli bine stabilite si pe cale de consecinta trebuie respectate regulamentele. Faptul ca " ma misc greu, am probleme medicale, etc. sunt povesti dulci. Sa-mi spuneti daca cei de la Paralimpiada pot juca cu fete interzise???? Va spun ca si persoanele cu dizabilitati respecta regulamentele interne si internationale si numai in AMATUR ROMANIA ne vaitam mai ceva ca nenorocitii. Sa NU ne ascundem dupa deget si sa spunem ca suntem amatori si putem juca cu orice. Ne trebuie mese profesionale, mingi 3 stele, asistenta medicala lumina 3000 lucsi etc, ..... dar sa jucam cu fete interzise.In orice tara bananiera jucatorii s-au conformat regulilor, numai noi sa fim mai deosebiti. NU categoric fetelor interzise. Nimeni nu ma va obliga sa joc impotriva regulamentelor si rog colegii sa ne civilizam si sa ne conformam regulilor si regulamentelor. In privinta categoriilor, cei care isi pot permite sa premieze 3 sau 4 categorii de jucatori nu au decat sa o faca. Sunt sigur ca vor fi organizatori care cu greu vor achizitiona 2 randuri de materiale de premiere , nu 4 cum propun unii colegi. Dupa mine la anul si peste 2 ani vor mai fi localitati care vor renunta la organizarea de turnee. Vor creste cheltuielile de organizare si multi vor renunta. Ceea ce nu imi place sunt blaturile. Nu stiu cum se pot evita aceste manevre josnice, mai ales in superioare. Eventual daca dupa grupele inferioare se trece direct la eliminatorii. Poate ar fi bine sa incercam si un turneu cu astfel de varianta.

organizator turnee
    Data înscrierii
    15.09.2011
    Locație
    Fieni, Dambovita
    Vârstă
    38
    Postări
    875
    Timp total online
    28 z 14 h 38 m
    Timp online pe zi
    19 m
    Reputație
    957
    In Amatur sunt multe de spus!!!
    1. Întocmirea sau avizarea listei de fete interzise a ITTF!
    2. Sesizarea organizatorului in momentul in care apar asemenea fete la un jucător si pierderea jocurilor cu 3-0(ca urmare acesta își va procura fete aprobate daca vrea sa mai ia parte si la urmatoarele competitii).
    3. In aceeași dată sa nu se organizeze mai mult de 3 turnee A, la o distantă de minim 300 km!!!
    4. Sa nu se aștepte mai mult de o ora intre grupe(la Baicoi am stat aproape 3 ore!!).
    Blade - M&C personalizat -OFF
    FH - Xiom Vega Europe
    BH- Xiom Omega IV Europe

12. Îmi place dantim, dmidvichi, Bogdan_TG-JIU, vasile fodoran le-a plăcut acest mesaj
    senior
    Data înscrierii
    08.06.2015
    Locație
    Brasov
    Vârstă
    30
    Postări
    520
    Timp total online
    16 z 8 h 33 m
    Timp online pe zi
    31 m
    Reputație
    505
    Bună ziua!
    1. Inițiativa cu grupe inferioare de 8 pare interesantă, ar avantaja jucătorii mai noi, care nu pot trece de faza grupelor, pentru că astfel ar juca mai mult și ar fi mai motivați să participe la turnee. Aici văd însă 2 probleme: că se va sta mai mult intre meciuri și ca trebuie gândit un sistem pt. eliminatorii. Nu poți lăsa sorții să decidă ca jucătorul de pe 6 să joace cu cel de pe 1. Însă este bine că se mai elimină din munca de organizare, de realcatuire a grupelor și poate, trăgând linie, turneul durează mai puțin.

2. În legătură cu fețele interzise, ierbar fiind de curând, sunt de acord să fie eliminate, de la o dată prestabilita, dar nu din scurt, pentru că unii jucători și-au făcut stoc de fețe și nu ar fi corect.
    Sunt variante aprobate și ne putem adapta. Comparația cu jucătorii paralimpici chiar a pus punctul pe I.

3. Este diferență cam mare intre un jucător cu MP 11.99 și unul de 5-6. Propunerea mea de a scădea media la 9.99 pt începători este subiectivă, dar dacă alți colegi găsesc motivații bune, îi aplaud. Mulțumesc!

Trimis de pe al meu SM-A510F folosind Tapatalk
    Ultima modificare făcută de Oktaw Marius; 14.09.2016 la 12:10.
    Xiom Omega IV Europe --Spinlord RD-1-Giant Long

14. Îmi place superglue, remy, Boris15, vasile fodoran le-a plăcut acest mesaj
    maestru
    Data înscrierii
    14.02.2013
    Locație
    Bistrita
    Vârstă
    53
    Postări
    1.284
    Timp total online
    68 z 16 h 12 m
    Timp online pe zi
    1 h 2 m
    Reputație
    2590
    Sunt si eu consecvent cu respectarea
    Citat Postat în original de Kantor Imre-Zoltan Vezi post
    regulamentului ITTF si FRTM in ideea in care fetele interzise nu au ce cauta in acest circuit
    O alta problema intalnita frecvent in concursurile de tenis de masa este cea a serviciului. Am observat-o si in unele meciuri de la Open. Se serveste din mana, se arunca mingea spre paleta(si nu in sus cum scrie regulamentul) sau se mascheaza mingea cu mana sau cu corpul.
    In Regulamentul ITTF si FRTM scrie:
    "Serviciul trebuie sa înceapa cu mingea asezata liber si stationara în palma deschisa a mâinii libere a jucatorului la serviciu.
    Jucatorul la serviciu va trebui sa proiecteze mingea în sus, pe verticala, fara a-i imprima nici un efect, în asa fel încât sa se înalte cel putin 16 cm, dupa ce a parasit palma mâinii libere si o va lovi, în cadere, fara ca mingea sa atinga ceva înainte de a fi lovita.

În timpul caderii mingii, jucatorul la serviciu o va lovi în asa fel,încât aceasta va atinge întâi
    partea sa de masa si apoi,trecând peste sau în jurul fileului va atinge jumatatea de masa
    a primitorului. În meciul de dublu,mingea, va lovi jumatatea din dreapta a celui care serveste cât si a celui care primeste.

De la startul serviciului pâna când va fi lovita, mingea va trebui sa se afle deasupra suprafetei de
    joc si în spatele liniei de fund a mesei si nu va fi ascunsa vederii primitorului cu nici o parte a corpului
    sau a îmbracamintii jucatorului la serviciu sau partenerul de joc în cazul unui meci de dublu."

Pentru ca aceasta problema a serviciului sa fie rezolvata, propun ca intr-o prima faza textul de mai sus sa fie cuprins in aceasta forma in Regulament AmaTur 2016/2017.
    Ultima modificare făcută de dennis; 14.09.2016 la 14:20.

senior
    Data înscrierii
    15.12.2009
    Locație
    Galati
    Vârstă
    34
    Postări
    616
    Timp total online
    15 z 19 h 12 m
    Timp online pe zi
    9 m
    Reputație
    896
    Citat Postat în original de NoRo Vezi post
    1.Subscriu. Primiti dom'le si jucatorii de divizia A la noi la Open, iar in cazul in care se ajunge la vot sa voteze doar cei de la open. Sunt sigur ca toti jucatorii de open vor meciuri cat mai tari. Aici nimeni nu mai fuge dupa medie, medalii, cupe, etc...toti fug dupa meciuri tari.
    2. In cazult in care departajarea se va face dupa rating, problema e rezolvata dar in cazul in care ramane la fel, sa se faca ceva cu A+ urile pentru ca nu e corect sa se puncteze doar dupa locul obtinut ci sa se tina cont si de valoarea turneului ca la turneele A. Ma dau exemplu pe mine ca sa nu starnesc alte discutii:la un turneu A+ cred ca cel final de anul trecut am obtinut pozitia 32 sau ceva de genul asta. Mai mult nu s-a putut atunci deoarece valoarea turneului a fost foarte ridicata. Daca as fi fost la un turneu A, dupa valoare imi luam mult mai multe puncte la locul 32 si nu se inmulteau nici cu 0.75
    Va multumesc !
    Ultima modificare făcută de wischegg; 14.09.2016 la 14:38.
    FH: Donic Acuda S2 Timo Boll Spirit Black Tag BH: Donic Acuda S2
    Tel : 0752 155 898

17. Îmi place Cornel 67, vasile fodoran le-a plăcut acest mesaj
    organizator turnee
    Data înscrierii
    24.02.2014
    Locație
    Tulcea
    Vârstă
    38
    Postări
    567
    Timp total online
    13 z 12 h 36 m
    Timp online pe zi
    15 m
    Reputație
    946
    PROPUNERE : La turneele A si A+ cred ca trebuie stipulat clar in regulament ca fiecare jucator sa aiba asigurate minim 5 meciuri in cadrul grupelor inferioare si/sau superioare ( fara turnee de consolare, repozitionare, samd)
    Dupa aceste 5 meciuri daca organizatorul doreste mai poate face turnee de consolare sau repozitionare.
    Ultima modificare făcută de Iulian Gherasim; 14.09.2016 la 17:26.

19. Îmi place liviut12 le-a plăcut acest mesaj
    senior
    Data înscrierii
    25.01.2013
    Locație
    Suceava
    Vârstă
    40
    Postări
    227
    Timp total online
    15 z 12 h 5 m
    Timp online pe zi
    13 m
    Reputație
    292
    pentru ergonomia timpului, ar trebui ca grupele inferioare sa fie facute imediat(in acea seara sau dimineata devreme) dupa timpul regulamentar de retrageri. Apoi afisate pe pagina concursului, inclusiv la sala unde se tine acesta( la Humor am intalnit sistemul si pare sa mai recupereze timp). Dimineata vii la sala, iti vezi grupa si la ce masa joci, toti se grupeaza acolo pana la incepere... te duci, platesti, treci la masa repartizata pentru incalzire si apoi la ora 9 fix sa inceapa meciurile. Sunt inconvenientele cu cei care se retrag dupa limita... personal cred ca este o problema ce tine de hazard. Plus ca garantarea jocurilor minime este un "euforism"
    JOOLA Aruna Off
    FH Joola Rhyzm
    BH Joola Rhyzm

21. Îmi place Zosim1, dennis, roman bogdan, Pitzi, GabryAdi le-a plăcut acest mesaj
    organizator turnee
    Data înscrierii
    27.10.2014
    Locație
    Arad
    Vârstă
    47
    Postări
    330
    Timp total online
    6 z 17 h 27 m
    Timp online pe zi
    9 m
    Reputație
    725
    Inscrierile\retragerile sa se poata face pana la ora 20 ziua premergatoare concursului iar concursul se va desfasura pe baza listei finale de atunci. ( ar ajuta mult fluidizarea concursului deoarece se pierde chiar si o ora din aceasta cauza destul de frecvent ...unii intarzie altii nu apar si tot trebuie sa astepti sa faci grupele finale )
    Cei care totusi nu apar in ziua concursului ma gandesc ca o varianta ar fi sa achite jumatate din taxa pe principiul "cine greseste plateste" plus sanctiunile existente.
    Propuneri sistem de organizare :
    1.Pastrarea grupelor inferioare in varianta clasica adica 6 jucatori (5 la grupe incomplete ) din care se califica 4 .
    As pastra si varianta actuala care permite organizatorului sa faca permutari deoarece din punctul meu de vedere un motiv sa participi la turnee este sa joci si cu jucatori cu care nu joci in general prin urmare daca nu faci permutari poti avea o grupa doar cu jucatori localnici care sunt sanse ca oricum sa joace mult intre ei . La fel daca vin participantii din alta localitate nu parcurg atata drum sa joace intre ei presupun.
    Desigur totdeauna va ramane o urma de suspiciune dar totusi daca a ajuns organizator sa plecam de la idea ca este un om corect .
    2. Fluidizarea turneului si prin eliminarea grupelor superioare deoarece dureaza mult pana se fac ,desfasoara si aici sunt suspiciunile cele mai multe legate de blat-uri.
    3.Eliminatorii dublu knock-out . Vorbim de un concurs de amatori unde se presupune ca lumea vine in primul rand de placere prin urmare incheierea concursului dupa doua infrangeri mi se pare mult mai corecta .
    Daca ai ghinionul sa joci cu singurul jucator care te bate tot timpul ai sansa totusi sa joci finala cu el sau chiar cu altul daca si el este eliminat pe parcurs .
    In plus se stabileste o ierarhie mult mai clara si corecta a concurentilor .
    In viteza am facut un calcul pentru 72 de participanti legat de numarul de jocuri :
    -varianta clasica cu grupe superioare de 4 si se califica 2 : 72 meciuri in superioare + 8 + 8 + 4 + 2 + 1 + 1 (finala mica) = 96 meciuri
    -varianta dublu knock-out 48*2 -1 = 95 sau 48*2-2 = 96
    Desi numarul meciurilor nu se schimba totusi se salveaza timpul pana la facerea grupelor superioare , se elimina practic blat-urile ,se acorda a doua sansa etc
    Surse de documentare :
    http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...-dublu-KO-quot
    https://en.wikipedia.org/wiki/Double...ion_tournament
    De pe wiki unul din avantajele double knock-out este ca toti jucatorii ajunsi in eliminatorii vor juca cel putin doua meciuri iar aproximativ trei sferturi trei meciuri pe cand in eliminatorii directe jumatate joaca doar un meci !!!!

4.Consider ca ar trebui facut un pas inainte si pentru jucatorii care nu reusesc sa iasa din inferioare deoarece ei au un rol important in raspandirea tenisului de masa si platesc aceeasi taxa si daca pleaca acasa doar cu infrangeri multi nu vor mai veni la turnee si nu vor avea dorinta de-a se perfectiona si de asemenea este o reclama nu tocmai buna pentru atragerea de noi jucatori .
    Prin urmare propun pentru ei un turneu cu eliminatorii directe care va ajuta si la o pozitionare cat mai corecta in clasament ,satisfactia sa joci cel putin cu un jucatori de valoarea ta si in plus rezolva si problema sa asiguri numarul minim de jocuri in caz ca ai grupe de 5 . In exemplul de fata s-ar mai adauga parca 11 meciuri dar pe de alta parte cu grupele inferioare gata la ora de incepere si fara grupe superioare sunt sigur ca va dura mult mai putin si per total sper ca toata lumea va fi multumita.

Noul mod de calcul al MP-ului nu mi se pare cel mai fericit .Ma gandesc ca idea era sa incurajeze lumea sa vina la turnee ca altfel iti scade MP-ul. Personal consider ca aceasta masura are efect invers ...multi folosesc aceasta masura tocmai sa le scada MP-ul si sa intre la categoria inferioara si apoi odata pe an sa vina sa bata tot acolo .(exemplul l-am dus la extrem ) Consider ca MP-ul care reflecta valoarea jucatorului trebuie sa fie calculata la fel indiferent de numarul de turnee la care participi .(parca asa era varianta veche )
    Daca se doreste o stimulare a participarii cred ca o solutie mult mai buna ar fi sa se reduca taxa de inscriere cu 5 lei la cei care participa des la turnee. (nu neapart ca 5 lei ar fi o suma mare dar macar simbolic vezi ca faptul ca participi des este vazut si apreciat ) . As propune ca si cifra 8 (cel putin 8 turnee in anul premergator turneului la care s-a inscris ) adica jumatate din numarul turneele pe baza carora se stabileste punctajul ( 5 A plus + 7 A + 4 B )

Numai bine tuturor
    Ultima modificare făcută de Pitzi; 16.09.2016 la 15:05.

Subiecte similare

1. AmaTur 2015-2016. Propuneri pentru imbunatatirea Circuitului !
    De Corcoz Costin în forumul Organizare AmaTur
    Răspunsuri: 249
    Ultimul post: 16.03.2016, 14:38
  2. Propuneri pentru AMATUR 2014
    De Sorin Botirca în forumul Organizare AmaTur
    Răspunsuri: 364
    Ultimul post: 01.11.2014, 11:26
  3. Propuneri pentru viitorul Amatur
    De Sorin Botirca în forumul Organizare AmaTur
    Răspunsuri: 169
    Ultimul post: 11.12.2012, 16:40

Permisiuni postare