tt-shop.ro 468x60 2tenismasa.ro 468x60pingpongshop.ro 468x60
Pagina 2 din 9 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 16 la 30 din 134

Subiect: Propuneri pentru îmbunătățirea Circuitului AmaTur 2016-2017.

organizator turnee
    Data înscrierii
    16.11.2012
    Locație
    oradea
    Vârstă
    46
    Postări
    1.855
    Mulțumesc / Îmi place post
    Timp total online
    41 z 4 h 59 m
    Timp online pe zi
    34 m
    Reputație
    2958
    Prima propunere ar fi sa se renunte-oricum era facultativa-la categoria incepatori.Nu am fost de acord niciodata cu aceasta categorie pt ca nu-i vad rostul.Am vazut doar niste amatori-mai avansati-care joaca de ani...care aveau medie de incepatori ....si jucand la aceasta categorie umileau pur-si-simplu niste adevarati-incepatori care faceau de 2-3 luni tenis de masa.Cf regulamentului se pot organiza turnee numai pt incepatori.....
    A doua propunere ar fi eliminarea obligativitatii apei.Unii participanti vor diferite firme de apa....Evian ...daca se poate.....apa de la dozator nu este buna,apa X SAU Y nu corespunde......uitam ca daca ne este sete bem apa si din balta....deci cel mai bine este sa vina fiecare la turneu cu apa preferata de acasa.
    A treia propunere este ....ori sa se aplice in totalitate REGULAMENTUL ITTF-in acest caz este posibil ca 99% din turneele Amatur sa nu se mai poata desfasura,din cauza ca aceste conditii sunt foarte greu de indeplinit......sau sa ramana cum este acuma....DAR nu este posibil sa aplicam Regulamentul ITTF pe parti asa cum vrem noi...Unii vor sa se aplice numai in cazul fetelor interzise,altii doar al luminozitatii sau spatiului.....uitam ca acest regulament este facut pentru niste jucatori profesionisti care sunt legitimati si joaca tenis de masa in conditii speciale cu arbitri care vad daca serva este din mana sau nu ,care vad daca atingi masa cu mana sau nu,care vad ce grosime are softul tau si cu ce este lipit etc,etc,etc........Amaturul este frumos pentru diversitate!!!!!Io zic sa-l lasam asa......dar majoritatea decide.......
    Ultima modificare făcută de MariusBH; 16.09.2016 la 21:13.
    ....din fericire .......suntem cu totii diferiti......

Enjoy PING-PONG-mottoul Campionatului mondial din China 2015
    Un inteligent observă tot timpul, un prost face tot timpul observaţii.” Heinrich Heine

înțelept
    Data înscrierii
    01.11.2008
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    42
    Postări
    2.627
    Timp total online
    87 z 3 h N/A
    Timp online pe zi
    52 m
    Reputație
    2328
    Eu susțin introducerea sistemului eliminatoriu dublu knock-out ca unic sistem de desfășurare a turneelor, după grupe.
    Cred că și meciurile de departajare (echivalentul unui concurs de consolare) ar avea sens, dar nu stiu daca participanții vor dori să joace meciuri după ce au fost eliminați.
    Cred că sistemul cu recalificare merge mână în mână cu sistemul de rating si vor ajuta la eliminarea blaturilor.

maestru
    Data înscrierii
    24.01.2011
    Locație
    Bistrita
    Vârstă
    44
    Postări
    1.490
    Timp total online
    94 z 5 h 36 m
    Timp online pe zi
    56 m
    Reputație
    539
    De 2 ani se joaca oficial cu mingi de plastic, sigur noi nu suntem profesioniști, dar mingi de celuloid se găsesc din ce în mai greu iar cele care se găsesc sunt din ce în ce mai slăbuțe ca și cum producătorii ar dori sa ne impulsioneze sa trecem la plastic dacă vrem calitate, ca atare propun trecerea la plastic după turneul final de anul acesta.
    ​Xiom offensive S​omega v euro / rakza 7 soft

4. Îmi place Pinzar Alin, victor.arad, Shosho2206, Aurel Fratea, Florin G le-a plăcut acest mesaj
    înțelept
    Data înscrierii
    01.11.2008
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    42
    Postări
    2.627
    Timp total online
    87 z 3 h N/A
    Timp online pe zi
    52 m
    Reputație
    2328
    Citat Postat în original de NoRo Vezi post
    Mi-as dori sa se discute serios distributia categoriilor. Asa cum sunt unii incepatori care au prins ceva experienta si spulbera un sportiv care abia a invatat sa tina paleta-n mana, asa trebuie sa fie si la Open ,cineva care sa le ofere mari batai de cap jucatorilor din varful actual al clasamentului. 3 categorii cu incepatori , amatori si open iar aici sa intre si Diviziile Superioare. Evident in acest caz MP sa fie schimbat si in treapta superiaora sa se ajunga mai greu, dar clasamentul de Open trebuie sa arate ca un Open. Asta este propunerea mea si cred eu parafa trebuie pusa in special de jucatorii care activeaza numai la aceasta categorie. Sa dam tribut spectacolului. Stima!
    Sustin si eu aceasta propunere.
    Singura metoda de a deveni mai bun este de a avea adeversari mai puternici.
    Deci, Open-ul sa fie intr-adevar deschis tuturor.

Coordonator AmaTur
    Data înscrierii
    29.06.2011
    Locație
    Galati
    Vârstă
    45
    Postări
    6.092
    Timp total online
    309 z 4 h 43 m
    Timp online pe zi
    3 h 18 m
    Reputație
    23600

WTTD - World Table Tennis Day 6 Aprilie 2017

Propun rezervarea unei sâmbete din anul 2017 pentru desfășurarea concomitentă, în aproape toate județele țării, a cât mai multor Turnee B și implicit participarea unui număr record de amaturiști la un eveniment național (similar participării la Turneele A+ Regionale).

Cea mai reprezentativă și potrivită dată la care s-ar putea desfășura un astfel de eveniment este Ziua Internațională a Tenisului de Masă, zi care se va sărbători pentru a treia oară pe data de 6 Aprilie 2017, respectiv Sâmbăta AmaTur 8 Aprilie 2017. În acest scop o divizie ITTF a dezvoltat un program numit Table Tennis for All, program care a pus în practică WTTD - World Table Tennis Day, adică a adunat laolaltă 196 de evenimente implicând tenisul de masă din 83 de țări. Din păcate România nu a afiliat nici măcar un eveniment (concurs) la acest program în anii 2015 și 2016, primii ani de când se sărbătorește Ziua Internațională a Tenisului de Masă.
    Cred că în 2017 e momentul ca AmaTur România să facă un pas în față și să spună:
    -Punem harta României alături de celelalte aproximativ 100 de țări care organizează turnee de tenis de masă!
    -Putem face treaba asta?
    -Da! Putem!
    Pentru că pot organiza astfel de evenimente, sub egida ITTF:
    • Federațiile continentale, naționale și regionale;
    • Comitetele naționale olimpice;
    • Cluburi, ONG-uri, Centre pentru tineret;
    • Gimnazii, licee, universități;
    • Entități guvernamentale de orice nivel ce au legătură cu sportul, sănătatea sau educația;
    • Fabrici, companii sau orice mediu de lucru;
    • Un grup de prieteni;
    • Tu.

Deci fie ne considerăm o organizație non guvernamentală, fie un grup (mare, mare) de prieteni putem să afiliem 30-40 de evenimente (Turnee B) la WTTD și să depășim Franța, deținătoarea recordului de anul acesta ce a organizat 18 evenimente.
    Avantajele unui astfel de demers:
    • Publicitate la nivel mondial;
    • Publicitate la nivel național - putem să atragem mai ușor jurnaliștii să scrie și despre povestea noastră;
    • Premii pentru cele mai frumoase evenimente;
    • Atragere de sponsori;
    • Atingerea pragului de 1000 de amaturiști într-o sâmbătă AmaTur (recordul actual 777 jucători - Ziua Națională AmaTur 2016), etc.

Cum atragem mai mulți jucători la Turnee B (cu puncte mai puține decât Turneele A și A+) și implicit mai mulți organizatori?
    • Le organizăm în cât mai multe centre AmaTur din țară, chiar și 2-3 turnee B în unele județe;
    • Reducem la minim cheltuielile cu deplasarea;
    • Reducem la minim cheltuielile cu chiria sălilor și a meselor - le facem în sălile unde ne antrenăm, pe minim 2 mese și cu un minim de 10 participanți;
    • Le denumim Turnee B+ și adăugăm o bonificație de 2 puncte în grila de punctare pentru toți jucătorii participanți;
    • Le promovăm pe rețelele de socializare, forum, site, presă locală și presă națională;

La câte Centre AmaTur ne putem gândi?
    • Zona 1 - 13 Centre AmaTur;
    • Zona 2 - 7 Centre AmaTur;
    • Zona 3 - 4 Centre AmaTur;
    • Zona 4 - 7 Centre AmaTur;
    • Zona 5 - 7 Centre Amatur;
    • Zona 6 - 16 Centre AmaTur;
    • Zona 7 - 9 Centre AmaTur;
    • Zona 8 - 9 Centre AmaTur;

Din 72 de Centre AmaTur dacă măcar 50% ar organiza un Turneu B (de dimensiune mică sau mijlocie) cred că obiectivul ar putea fi atins cu ușurință.

http://www.tt4all.com/
    Blade: Nittaku Septear; FH: Joola Maxxx 400 , BH: Rakza 7 Soft
    "Fiecare cuvânt este o prejudecată"
    - Friedrich Nietzsche

organizator turnee
    Data înscrierii
    16.11.2012
    Locație
    oradea
    Vârstă
    46
    Postări
    1.855
    Timp total online
    41 z 4 h 59 m
    Timp online pe zi
    34 m
    Reputație
    2958
    Citat Postat în original de MariusBH Vezi post
    Prima propunere ar fi sa se renunte-oricum era facultativa-la categoria incepatori.Nu am fost de acord niciodata cu aceasta categorie pt ca nu-i vad rostul.Am vazut doar niste amatori-mai avansati-care joaca de ani...care aveau medie de incepatori ....si jucand la aceasta categorie umileau pur-si-simplu niste adevarati-incepatori care faceau de 2-3 luni tenis de masa.Cf regulamentului se pot organiza turnee numai pt incepatori.....
    A doua propunere ar fi eliminarea obligativitatii apei.Unii participanti vor diferite firme de apa....Evian ...daca se poate.....apa de la dozator nu este buna,apa X SAU Y nu corespunde......uitam ca daca ne este sete bem apa si din balta....deci cel mai bine este sa vina fiecare la turneu cu apa preferata de acasa.
    A treia propunere este ....ori sa se aplice in totalitate REGULAMENTUL ITTF-in acest caz este posibil ca 99% din turneele Amatur sa nu se mai poata desfasura,din cauza ca aceste conditii sunt foarte greu de indeplinit......sau sa ramana cum este acuma....DAR nu este posibil sa aplicam Regulamentul ITTF pe parti asa cum vrem noi...Unii vor sa se aplice numai in cazul fetelor interzise,altii doar al luminozitatii sau spatiului.....uitam ca acest regulament este facut pentru niste jucatori profesionisti care sunt legitimati si joaca tenis de masa in conditii speciale cu arbitri care vad daca serva este din mana sau nu ,care vad daca atingi masa cu mana sau nu,care vad ce grosime are softul tau si cu ce este lipit etc,etc,etc........Amaturul este frumos pentru diversitate!!!!!Io zic sa-l lasam asa......dar majoritatea decide.......
    A patra propunere ar fi ca sistemul de desfasurare a turneelor sa fie la alegere intre cel clasic care mi se pare cel mai potrivit pentru Amatur-le-am incercat pe toate inclusiv dublu-knock-out.si consolare......si cel care se va vota ...daca se va vota alt sistem.
    P.S Sistemul clasic d.p.m.d.v....se muleaza perfect pe turneele din Amatur.....sigur se poate renunta optional la superioare-dar in cazul acesta daca se trece direct la eliminatorii din inf unii vor juca doar un meci in loc de 2 sau 3.Sistemul clasic a facut istorie in Amatur chiar daca a fost de multe ori contestat......si multi org. dupa ce au experimentat tot felul de sisteme s-au reantors tot la clasic.Din experienta pot sa spun ca turneele de consolare ,repozitionare etc.nu au fost primite foarte bine de jucatori pt ca toata lumea vrea sa joace pt miza cea mare....Dublu-knock-out.....se foloseste la turneele profesioniste intinse pe mai multe zile unde nu s-ar putea altfel.....cred ca pt Amatur nu este potrivit si ar complica inutil lucrurile....si asa timpul in turneele Amatur este cel mai mare dusman.....ar fi nevoie de 30 min cel putin sa explici participantilor ce se intampla in acest sistem d-kout.....
    Ultima modificare făcută de MariusBH; 22.09.2016 la 14:24.
    ....din fericire .......suntem cu totii diferiti......

Enjoy PING-PONG-mottoul Campionatului mondial din China 2015
    Un inteligent observă tot timpul, un prost face tot timpul observaţii.” Heinrich Heine

8. Îmi place adishorul, Iulian Gherasim, sorin_client, liviut12 le-a plăcut acest mesaj
    Coordonator AmaTur

Data înscrierii
    14.04.2008
    Locație
    Topoloveni-Arges
    Vârstă
    38
    Postări
    2.481
    Timp total online
    43 z 4 h 8 m
    Timp online pe zi
    25 m
    Reputație
    3370
    Alte propuneri pentru realizarea mai facila a WTTD - World Table Tennis Day 6 Aprilie 2017

- neplata taxei de 1 leu/jucator pentru toate turneele organizate in aceasta zi
    - achizitionarea (decontarea) cupelor/medaliilor/diplomelor din Bugetul Amatur pentru toate turneele desfasurate in 8 aprilie 2017

10. Mulțumesc marcelgiosan au mulțumit pentru mesaj
    senior
    Data înscrierii
    10.07.2014
    Locație
    Romania
    Vârstă
    48
    Postări
    731
    Timp total online
    36 z 22 h 48 m
    Timp online pe zi
    46 m
    Reputație
    821
    Propun ca organizatorul unui turneu sa nu aiba drept de participare la turneul desfasurat sub patronajul lui DECAT daca a gasit inlocuitor care sa se ocupe de bunul mers al concursului...revin la propunerile mai vechi : mese de arbitraj din faza eliminatoriilor, acelasi tip de minge ( plastic ori celuloid ) la toate turneele Amatur, suplimentarea organizatorilor cu inca o persoana care sa se ocupe de partea media ( transmisiune live, update rezultate, prezenta forum, etc ). Toate imbunatatirile aduse circuitului Amatur se pot regasi intr-o usoara crestere a taxei de participare...banuiesc ca toata lumea doreste fluenta, rapiditate, confort, atmosfera relaxata, etc !
    TRUST NO ONE !

Coordonator AmaTur
    Data înscrierii
    29.06.2011
    Locație
    Galati
    Vârstă
    45
    Postări
    6.092
    Timp total online
    309 z 4 h 43 m
    Timp online pe zi
    3 h 18 m
    Reputație
    23600

WTTD - World Table Tennis Day 6 Aprilie 2017: Primul sponsor!

Citat Postat în original de Sorin Botirca Vezi post
    Alte propuneri pentru realizarea mai facila a WTTD - World Table Tennis Day 6 Aprilie 2017
    - neplata taxei de 1 leu/jucator pentru toate turneele organizate in aceasta zi
    - achizitionarea (decontarea) cupelor/medaliilor/diplomelor din Bugetul Amatur pentru toate turneele desfasurate in 8 aprilie 2017
    Butterfly România va asigura mingile de plastic necesare desfășurării competiției, dacă evenimentul va putea fi pus în practică.
    Mulțumim Răsvan Crișan pentru disponibilitatea de a fi, întotdeauna când este nevoie, alături de AmaTur România.
    Blade: Nittaku Septear; FH: Joola Maxxx 400 , BH: Rakza 7 Soft
    "Fiecare cuvânt este o prejudecată"
    - Friedrich Nietzsche

Coordonator AmaTur
    Data înscrierii
    30.12.2005
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    57
    Postări
    4.652
    Timp total online
    149 z 4 h 33 m
    Timp online pe zi
    1 h 29 m
    Reputație
    9226
    Ar fi utile cateva materiale promotionale, in care sa utilizam una din siglele pregatite de ITTF pt eveniment si care sa apara in fotografiile din timpul competitiilor. Am vazut cateva poze cu mici fluturasi cu sigla, lipiti de filee.
    Un brainstorming sa promovam cateva idei originale de activitati adiacente si care sa sugereze unitatea si diversitatea Amaturului.
    Ideea ar merita si un topic dedicat, pentru gruparea propunerilor.

înțelept
    Data înscrierii
    01.11.2008
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    42
    Postări
    2.627
    Timp total online
    87 z 3 h N/A
    Timp online pe zi
    52 m
    Reputație
    2328
    As vrea sa propun ca, la categoria Open, începând cu sferturile de finala, meciurile să se desfășoare în sistem 4 din 7 seturi, pentru a crește calitatea spectacolului. Cred că durata concursului nu va creste chiar atât de mult, încât sa reprezinte o problemă, dar sunt sigur că organizatorii vor avea argumente pro sau contra mai bine argumentate ca mine.
    Ultima modificare făcută de grasomega; 26.09.2016 la 10:16. Motiv: scriere

15. Îmi place gpopescu, victor.arad, Cornel 67 le-a plăcut acest mesaj
    senior

Data înscrierii
    10.05.2014
    Locație
    Oradea
    Vârstă
    43
    Postări
    353
    Timp total online
    11 z 12 h 59 m
    Timp online pe zi
    13 m
    Reputație
    832
    Turneul final sa se organizeze in centrul tarii(prima varianta si cea mai buna dupa parerea mea) sau pe rand in fiecare din cele 8 zone(a doua varianta-sa multumim in timp pe toata lumea)
    Ultima modificare făcută de Dacian Cotca; 02.10.2016 la 09:16.

17. Îmi place Antal Denes, victor.arad, Popa Mircea, alandala le-a plăcut acest mesaj
    Coordonator AmaTur
    Data înscrierii
    21.11.2007
    Locație
    Falticeni
    Vârstă
    57
    Postări
    2.846
    Timp total online
    143 z 6 h 2 m
    Timp online pe zi
    1 h 25 m
    Reputație
    3837
    1.Eliminarea (in mod obilgatoriu) grupelor superioare la turneele cu grupe inferioare de 7 jucatori.
    2.Suspendarea in mod automat pentru 3 luni a nemotivatilor de la turneele unde exista lista de asteptare la categoria respectiva
    Of all the things i"ve lost i miss my mind the most

19. Îmi place Tibi68, MariusBH, tavy, victor.arad, grasomega, vasile fodoran le-a plăcut acest mesaj
    junior

Data înscrierii
    19.12.2005
    Locație
    Bucharest, Romania, Romania
    Vârstă
    48
    Postări
    91
    Timp total online
    5 z 4 h 17 m
    Timp online pe zi
    3 m
    Reputație
    81
    Toti copii sub 17 ani sa aiba drept de joc indiferent de divizia in care activeaza. Pentru cei ce sunt la curent cu starea tenisului de masa in randul copiilor si juniorilor, motivele sunt evidente...
    Primorac OFF+
    fh Tenergy 05 FX/bh Tenergy 64

21. Îmi place MariusBH, Cornel 67, tavy le-a plăcut acest mesaj
    senior
    Data înscrierii
    15.12.2009
    Locație
    Galati
    Vârstă
    34
    Postări
    622
    Timp total online
    15 z 20 h 50 m
    Timp online pe zi
    9 m
    Reputație
    906
    Am vazut acum ceva timp ca doamnele/domnisoarele au platit la un turneu 10 lei. Am crezut ca e un caz izolat dar vad ca incet incet se repeta. Recunosc ca sunt si subiectiv dar cred ca poate deveni o regula ca doamnele/domnisoarele sa plateasca 10 lei. Poate asa o sa se inmulteasca participarile din randul doamnelor/domnisoarelor. La cate sunt acum, organizatorii nu pierd prea mult. Parerea mea

23. Îmi place Antal Denes, mihais mioveni le-a plăcut acest mesaj

Subiecte similare

1. AmaTur 2015-2016. Propuneri pentru imbunatatirea Circuitului !
    De Corcoz Costin în forumul Organizare AmaTur
    Răspunsuri: 249
    Ultimul post: 16.03.2016, 14:38
  2. Propuneri pentru AMATUR 2014
    De Sorin Botirca în forumul Organizare AmaTur
    Răspunsuri: 364
    Ultimul post: 01.11.2014, 11:26
  3. Propuneri pentru viitorul Amatur
    De Sorin Botirca în forumul Organizare AmaTur
    Răspunsuri: 169
    Ultimul post: 11.12.2012, 16:40

Permisiuni postare