Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru îmbunătățirea Circuitului AmaTur 2016-2017.

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Turneul final sa se organizeze in centrul tarii(prima varianta si cea mai buna dupa parerea mea) sau pe rand in fiecare din cele 8 zone(a doua varianta-sa multumim in timp pe toata lumea)
    Ultima editare de Dacian Cotca; 02.oct.2016, 08:16.

    Comentariu


    • #27
      1.Eliminarea (in mod obilgatoriu) grupelor superioare la turneele cu grupe inferioare de 7 jucatori.
      2.Suspendarea in mod automat pentru 3 luni a nemotivatilor de la turneele unde exista lista de asteptare la categoria respectiva
      of all the things i lost i miss my mind the most

      Comentariu


      • #28
        Toti copii sub 17 ani sa aiba drept de joc indiferent de divizia in care activeaza. Pentru cei ce sunt la curent cu starea tenisului de masa in randul copiilor si juniorilor, motivele sunt evidente...
        Primorac OFF+
        fh Tenergy 05 FX/bh Tenergy 64

        Comentariu


        • #29
          Am vazut acum ceva timp ca doamnele/domnisoarele au platit la un turneu 10 lei. Am crezut ca e un caz izolat dar vad ca incet incet se repeta. Recunosc ca sunt si subiectiv dar cred ca poate deveni o regula ca doamnele/domnisoarele sa plateasca 10 lei. Poate asa o sa se inmulteasca participarile din randul doamnelor/domnisoarelor. La cate sunt acum, organizatorii nu pierd prea mult. Parerea mea
          Blade : Butterfly Timo Boll W7
          FH: Cornileau Target GT
          BH:
          Cornileau Target GT
          Tel : 0752 155 898



          Comentariu


          • #30
            Buna ziua,

            Pentru 2016-2017 propun ca accesul in cadrul AmaTur sa fie nerestrictionat,sa poata juca si jucatorii din Divizia A si Superliga.Oricum sunt destui de putini care ar participa iar pe jucatorii de Open nu cred ca i-ar deranja(sa se faca un sondaj printre jucatorii de Open daca sunt de accord sau nu) ci dimpotriva.
            Sa se joace cu mingii de plastic . Sa se poata juca cu orice tip de fata omologata ITTF sau nu,desi sunt multe fete omologate care pot inlocui cu success fetele frictionless.

            Multumesc!

            Comentariu


            • #31
              Postat în original de wischegg
              De aia nu suntem in stare sa ii primim pe cei care au plecat din amatur? Alex Ciobanu...samd...nu stau sa ii enumar pe toti ...
              Eu cred ca Alex Ciobanu (si nu doar el) a ajuns (acum cativa ani) la un nivel in joc la care participarea in competitiile AMATUR nu ii mai putea oferi satisfactia unor meciuri tari si atunci, constient ca isi va pierde dreptul de a juca in AMATUR, a decis sa participe in competitiile FRTM si iata-l acum jucand in Superliga. Cu siguranta, atunci cand el (si altii ca el) isi va incheia aventura in competitiile FRTM se va intoarce catre AMATUR.
              Ca o concluzie... cred ca AMATURUL trebuie sa ramana doar al amatorilor.
              BUTTERFLY Romania
              Tel. Rasvan: 0721-223501; Magazin: 0263-214505
              E-mail: office@prosoftbn.ro
              BUTTERFLY Store Bucuresti
              Tel. Mihai: 0736-887467
              E-mail: bucuresti@prosoftbn.ro
              Facebook: https://www.facebook.com/ButterflyRomania/
              Instagram: @butterflyromania
              YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCi...bjtiYaVxGQamQA

              http://www.tt-shop.ro
              http://www.butterfly.tt
              http://www.tenisdemasa.ro

              Comentariu


              • #32
                Revin cu o propunere mai veche a mea. Am mai repetat-o, dar cu riscul de a vă agasa o evoc din nou... Pentru că nu vă călcați pe inimă să fiți sinceri și să recunoașteți că asta e soluția cea mai simplă și firească:

                ***********
                Eliminați orice formă de premiere la turneele AmaTur
                ************


                "Premiile" să fie de fiecare dată aceleași. Și să le ia toți deopotrivă.
                ?mi permit și niște exemple de premii:

                1. O strângere de m?nă caldă, poate și o âmbrățișare, din partea unui prieten pe care ți-ai dori să-l vezi mai des, nu doar de 2 ori pe an când mergi la turnee.
                2. O mîncare ce-ți amintește de armată, dar pe care o mănînci "povestită" alături de alți colegi asudați sau "storși" de puteri după al cincilea set pierdut la tie-break. ....Și care uneori nici nu ți se pare rea deloc.
                3. Poza aia faină de la sf?rșit....sau una de genul celei pe care încerc să o postez aici

                https://postimg.cc/image/le7ud84w7/

                Dacă astea nu ajung, vă reamintesc ceva:

                *******************
                Un geam ce nu se mai închide bine și-o nevralgie ce se agravează,
                Un adversar ce-ntr-una-ți r?de-n față și cu-n sălbatic "chooo!" te agasează...
                Lumina care vine dintr-o parte și sandviciul cam rece și sleit,
                Ierbarul ce te scoate din sărite cu jocu-i monoton și chinuit...
                O plasă care nu mai stă întinsă și-o minge care sare...cum vrea ea,
                Te-au scos din minți, dar le vei duce dorul în orice sâmbătă din viața ta!!!
                **************

                Comentariu


                • #33
                  Daca tot suntem amatori,eu sunt de parere ca nici macar cei din divizia B nu ar trebui sa aiba drept de joc,corect?Ori toti,ori nici macar unul.

                  Comentariu


                  • #34
                    Adevarat, Marius, foarte probabil categoria Masters ar trebui extinsa si la colegii care activeaza pe moment in divizia B.
                    Astfel, foarte probabil organizatorii ar avea chef mai mare ca sa organizeze macar un Masters pe luna pe tara - si ma gandesc ca foarte probabil aceasta ar fi solutia care ar impaca pe toata lumea, in special pe cei care vor sa joace cu divizionarii (si din pacate, trebuie sa recunoastem ca dupa cum se pare, divizionarii n-au alte cai de a se intalni cu noi, amatorii, decat acest circuit...).
                    FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                    Tel : 0742 257 995

                    Comentariu


                    • #35
                      Buna ziua,

                      Raman la parerea ca AmaTur ar trebui sa permita accesul cat mai multor iubitori ai tenisului de masa in randurile lui.Turneele Masters s-au dovedit un real esec din punt de vedere ar participarii jucatorilor din ligile superioare.La București au existat si premii in bani si tot nu au venit decat vreo doi sau trei.Credeti ca daca veti permite accesul tuturor, vor veni 50 de jucatori din ligile superioare? NU! Aici se rezuma la trei-patru impatimiti din ligile superioare care isi doresc sa joace cat mai mult.Dl Petrescu si Lukasz au demonstrat ca nu este o diferenta de valoare extraordinara intre primii jucatori din AmaTur si cei din diviziile superioare.Cred ca jucatorii de divizie ar aduce un plus de spectacol,de valoare...de culoare in general.Ce ar aduce rau in circuit acesti jucatori?

                      "Ei vor sa vina la masa pusa, vor intr-un circuit la care ei " n-au pus nici o caramida". Ei in decursul anilor au denigrat acest circuit. Spuneti un jucator din superliga care a ajutat intr-un fel la dezvoltarea AMATURULUI. In cei 10 ani de existenta cine s-a implicat in AMATUR dintre cei din SUPERLIGA????"
                      Nici eu si nici altii 1000 ca mine nu am facut nimic pentru dezvoltarea si promovarea circuitului...asta inseamna ca suntem de blamat?

                      "Sa vina cei din superliga sa imi arate cum dau mingea pe la spate sa imi arate ca nu putem face un punct cu ei si sa rada de noi???? "
                      Daca ar veni cineva din Superliga si ar lovi astfel mingea,ridiculizandu-va problema ar fi la el si nu la dumneavoastra.

                      "Poate vreti ca peste un an sa vina ei cu propuneri si sa coordoneze ei circuitul AMATUR pentru ca noi suntem incapabili, poate vreti sa le si platim bani si taxe sa ii vedem la joc."
                      Daca un jucator de Superliga se dovedeste a fi un manager mai bun decat canducerea actuala,i-ati preda conducerea pentru mai binele circuitului? Aici e o discutie mai ampla...

                      Tin sa mentionez ca este admirabil ce ati facut pana acum cu acest circuit dar impunerea de restrictii (de la fete pana la accesul jucatorilor din ligile superioare) este in detrimentul sportului.
                      Va propun sa sprijiniti mai mult sportul in general si tenisul de masa in special.

                      Multumesc!

                      Comentariu


                      • #36
                        Propun sa ramana aici numai posturile:
                        1-2-3-4-5-6-11-13-14-18-20-21-27-28-37-38-40-42-46-50-54-55-56-57-61-65-66-68-72-73-77-81-86-90

                        Probabil ca mi-a scapat ceva, nu va ofensati, se poate scrie concret, (propun ca altfel nu se pot lua in discutie asa la gramada (si fara pauze intre paragrafe+contre) si spre deosebire de alti ani o sa fie transparenta in ce priveste decizia luata. Marcel isi face treaba destul de bine , asa ca trebuie sa-l ajutam sa extraga de aici numai propunerile.
                        Hobby: Motoare si ski !
                        http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                        Comentariu


                        • #37
                          Propun ca incepand cu anul acesta sa fie primiti si jucatorii de divizia A care au avut de cateva ori contact cu Amatur-ul.Multumesc.

                          Comentariu


                          • #38
                            Postat în original de dennis Vezi post
                            Sunt si eu consecvent cu respectarea


                            O alta problema intalnita frecvent in concursurile de tenis de masă este cea a serviciului. Am observat-o si in unele meciuri de la Open. Se serveste din mana, se arunca mingea spre paleta(si nu in sus cum scrie regulamentul) sau se mascheaza mingea cu mana sau cu corpul.
                            In Regulamentul ITTF si FRTM scrie:
                            "Serviciul trebuie sa înceapa cu mingea asezata liber si stationara în palma deschisa a m?inii libere a jucatorului la serviciu.
                            Jucatorul la serviciu va trebui sa proiecteze mingea în sus, pe verticala, fara a-i imprima nici un efect, în asa fel încât sa se ?nalte cel putin 16 cm, dupa ce a parasit palma m?inii libere si o va lovi, în cadere, fara ca mingea sa atinga ceva înainte de a fi lovita.

                            în timpul caderii mingii, jucatorul la serviciu o va lovi în asa fel,încât aceasta va atinge ?nt?i
                            partea sa de masa si apoi,trecând peste sau în jurul fileului va atinge jumatatea de masa
                            a primitorului. în meciul de dublu,mingea, va lovi jumatatea din dreapta a celui care serveste cât si a celui care primeste.

                            De la startul serviciului pâna când va fi lovita, mingea va trebui sa se afle deasupra suprafetei de
                            joc si în spatele liniei de fund a mesei si nu va fi ascunsa vederii primitorului cu nici o parte a corpului
                            sau a âmbracamintii jucatorului la serviciu sau partenerul de joc în cazul unui meci de dublu."


                            Pentru ca aceasta problema a serviciului sa fie rezolvata, propun ca intr-o prima faza textul de mai sus sa fie cuprins in aceasta forma in Regulament AmaTur 2016/2017.
                            Sunt de acord cu aceasta propunere dar trebuie sa tineti cont ca inclusiv la marile turnee internationale cu mega-giga jucatori unii dintre acestia nu servesc corect (ex: Maze si chiar Zhang Jike). Cea mai frecventa eroare in opinia mea este tendinta de a nu arunca mingea vertical. Sau poate bate vantul si la nivelul ala )). Principalele erori din circuitul AMATUR care in opinia mea incomodeaza vizibil adversarul sunt : servitul din mana si plasarea unei maini in fata paletei in momentul serviciului (asa zisa ascundere de minge). De ele am avut parte... Recunosc ca in momentul atentionarii adversarilor acestia au fost fair-play si-au schimbat serviciul. Serviciul nu este printre bubele mari ale AMATUR, parerea mea !

                            - - - Actualizat - - -

                            desi subiectele s-au mai discutat prefer sa le repet, poate, poate...
                            Asadar pentru mine principalele probleme intalnite la AMATUR sunt:

                            1. Lumina foarte proasta la multe mese sau pozitionare unor mese intr-un spatiu prea mic. Eu sunt un jucator amator si vin de placere la turneele AMATUR. De cele mai multe ori ajung sa joc in colturile salilor, in dreptul usii sau la o masa asezata la jumatate de metru de un perete. Sincer mie imi piere cheful de joc cand vad ca lumina e slaba sau ca n-am loc sau ca din cauza curentului mingea face efecte pe masa neprovocate de adversar.

                            2. Sunt foarte multe persoane care cedeaza meciuri dupa anumite calcule pentru a nu-si mari MP-ul. Sunt jucatori de AMATORI spre OPEN care au jucat la incepatori si jucatori de OPEN care joaca la AMATORI. Cred ca nu exista posibilitate sa reglati asta indiferent de metode.

                            3. Fetele "shugubetele" de paleta sa fie eliminate.

                            Corectarea problemelor 2 si 3 s-ar putea face numai prin EDUCATIE, RESPECT si/sau ONESTITATEA jucatorilor.

                            Ar fi distractiv si edificator urmatorul experiment : La un turneu oarecare, A, luati 50-60 de palete IDENTICE de la un Mega-Giga Market-cele mai ieftine si puneti-ne sa jucam cu ele!

                            Sa nu fie cu suparare,
                            Toate bune tuturor AMATUR-istilor!
                            Lemn dă Cireș supranumit și Fix-caria
                            FH Cauciuc natural de la Danubiana
                            BH Camera de bicicleta de la Luduș

                            Comentariu


                            • #39
                              Ca fost jucator de frictionless pot sa va asigur ca se poate scapa cu putin efort si mai multa ambitie de dependenta superblocului. Din pacate odata intrat in randul lumii (cu fete omologate si 100% legale) sunt destui care se vor uita urat la tine in continuare si te eticheteaza acuzator ,,joaca cu material" !!!Tot ce nu e Tenergy e considerat (de unii) ,,material ‘’.Traim dictatura Tenergiurilor si a jucatorilor super atacanti.Chiar am intalnit jucatori care ,,injura “ mai mult un Tibhar super defense decat un super block.
                              Consider ca prezenta fetelor frictionless in circuit este mai putin daunatoare ca serva din mana de exemplu! Pentru mine este mult mai greu sa joc impotriva unui jucator care seveste din mana dacat impotriva superblockului.
                              In consecinta regulamentul actual e ok.
                              Blade:Primorac carbon
                              FH:Xiom Vega Def
                              BH:Yinhe Pluto

                              Comentariu


                              • #40
                                Propun ca turneul final Amatur sa se numeasca "Memorialul Bogdan Filimon" spre aducere aminte a unui jucator care desi nu l-am cunoscut poate fi omagiat la fiecare sfarsit de an calendaristic Amatur . Indata se implineste un an de cand numai este printre noi . Dumnezeu sa-L ierte!

                                Comentariu


                                • #41
                                  Propun ca in regulament sa existe un articol care sa oblige organizatorul turneului sa afiseze Lista participantilor, care de multe ori este alta decat cea a jucatorilor inscrisi (retrageri in ultima clipa, absenti nemotivati, retrageri prin telefon, inscrieri la sala). Acest lucru usureaza munca celor care calculeaza punctajele rezultatelor la turneu (printre care si calcularea MT). Apropo, nu am gasit ce inseamna MT nici la tabelul "Grile pct.", nici in tabelul "Regulament clasament".
                                  Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
                                  FH: Butterfly - Dignics 80
                                  BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Postat în original de mihais mioveni Vezi post
                                    Propun ca in regulament sa existe un articol care sa oblige organizatorul turneului sa afiseze Lista participantilor, care de multe ori este alta decat cea a jucatorilor inscrisi (retrageri in ultima clipa, absenti nemotivati, retrageri prin telefon, inscrieri la sala). Acest lucru usureaza munca celor care calculeaza punctajele rezultatelor la turneu (printre care si calcularea MT). Apropo, nu am gasit ce inseamna MT nici la tabelul "Grile pct.", nici in tabelul "Regulament clasament".
                                    MT ?nseamnă Media Turneului și se calculează făcând media aritmetică a primilor 16 jucători, în ordinea MP-ului.
                                    Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Postat în original de rasvan Vezi post
                                      Eu cred ca Alex Ciobanu (si nu doar el) a ajuns (acum cativa ani) la un nivel in joc la care participarea in competitiile AMATUR nu ii mai putea oferi satisfactia unor meciuri tari si atunci, constient ca isi va pierde dreptul de a juca in AMATUR, a decis sa participe in competitiile FRTM si iata-l acum jucand in Superliga. Cu siguranta, atunci cand el (si altii ca el) isi va incheia aventura in competitiile FRTM se va intoarce catre AMATUR.
                                      Ca o concluzie... cred ca AMATURUL trebuie sa ramana doar al amatorilor.
                                      Cred ca in ziua de azi este foarte greu de definit jucatorul amator! Cine e amator?
                                      -copilul care se antreneaza zilnic 3-4 ore?
                                      -jucatorul de divizia A sau B care s-a retras de de 5-10 ani?
                                      -x fost mare jucator care mai prinde un week-end liber si vina sa dea si el o mingiuca cu baietii?
                                      -y care a facut 1-2 ani cu antrenor si apoi "s-a lasat" din diverse motive?

                                      Amator in adevaratul cuvantului este jucatorul de duminica, jucatorul de parc, cel care vine sa se relaxeze, sa se distreze, nu vine pentru cupe sau bani.
                                      Atata timp cat pentru AMATUR nu exista o definitie matematica , oricine este amator.

                                      In alta ordine de idei daca AMATUR-ul ramane doar al amatorilor se pot intampla urmatoarele:
                                      1) nivelul tenisului jucat va scadea considerabil, si cel mai probabil concursurile vor deveni plictisitoare
                                      2) multi copii folosesc AMATURUL ca pilon de evaluare a fortelor, a nivelului dar mai ales de dezvoltare a calitatilor (intalnit jucatori care lovesc corect, care au tactica, etc)
                                      3) Nu va exista progres sau el va deveni nesemnificativ. Este simplu: Nu joci cu cineva mai bun de la care inveti sau macar sa poti "fura" meserie, nu cresti.

                                      Comportamentul defaimator, persiflant sau mistocar al unor jucatori "Giga-Tera buni" trebuie descurajat.
                                      Daca un jucator care a parasit AMATUR din diverse motive revine peste x ani in AMATUR inseamna ca este "un ceva" care atrage. Acel ceva trebuie incurajat, dezvoltat.
                                      In concluzie: sunt impotriva eliminarii jucatorilor de mare valoare in caz particular legitimati.
                                      Numai de bine,
                                      B
                                      Lemn dă Cireș supranumit și Fix-caria
                                      FH Cauciuc natural de la Danubiana
                                      BH Camera de bicicleta de la Luduș

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Bună ziua, propun ca la jumătatea sezonului 2017 Amatur, undeva în lunile mai sau iunie, cu dată fixă la nivel național pentru toate zonele, să se desfășoare un turneu pentru primii 12 jucători zonali ( în funcție de MP ) din fiecare dintre cele trei categorii ( ceva de genul top 12 Regiunea a IV-a open, avansați și începători ). Turneul se va putea desfășura ori într-o sală încăpătoare pentru cele trei categorii ori separat în diferite locații mai mici, având în vedere numărul redus de participanți. Pentru fiecare categorie sunt necesare 5 sau 6 mese.
                                        0766284707

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Pentru ca toti folosim feisbucul la greu PROPUN ca semifinalele si finalele(macar astea) de la fiecare turneu SA FIE TRANSMIS LIVE pe feisbuc ! Cred ca toata lumea stie sa faca un live. Se foloseste transmisiunea live pe la toate turneele mari din lume, de prin sala de incalzire sau chiar si in timpul meciurilor...cu toate ca exista si alternativa inregistrata cu camerele profi. Cred ca ar fi un plus mare pentru atragerea de noi participanti in "casa" noastra AMATUR !
                                          Blade : Butterfly Timo Boll W7
                                          FH: Cornileau Target GT
                                          BH:
                                          Cornileau Target GT
                                          Tel : 0752 155 898



                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Uitandu-ma la marea masa de jucatori care s-au retras de la acest turneu de la DEJ,propun sa fie sanctionati intr-un fel sau altul, acei jucatori care si-au facut un obicei(obisnuinta )sa se inscrie la inceput,iar apoi sa se retraga din concurs ,invocand tot felul de scuze puerile.Dau un exemplu fictiv.La cinci retrageri dese,sa fie eliminat de a se mai inscrie la concursuri timp de o luna.Prea s-a perpetuat acest obicei nociv si consider ca trebuie sanctionat intr-un fel,pentru a evita recidiva lui.
                                            Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                                            Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Propun concursuri A si A+ in zilele de duminica.
                                              Ultima editare de Vizitator; 24.oct.2016, 18:49.

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Nu cred ca in actualul format de desfasurare, duminica ar fi o varianta buna. Multe turnee se intind pana pe la 22, 23 sau chiar la ora 24(anul acesta la A+ -ul de la Targoviște). Deplasarile lungi nu ar putea fi facute sub nicio forma de foarte multi participanti, chiar daca dupa o noapte de condus ar merge direct la servici
                                                JOOLA Zelebro
                                                FH Joola Rhyzer Pro 45
                                                BH Joola Rhyzer Pro 45

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Propun , pt calcul MP sa nu se mai scada 0.25 pct , pt fiecare turneu lipsa din schema completa de 7Asi 3A plus

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Propun:
                                                    - implementarea, incepand cu sezonul 2016-2017, a sistemului cu ranking jucatori, prin care sa fie punctata diferentiat victoria sau infrangerea cu un jucator, in functie de cota (rankingul) fiecaruia. Am inteles ca sistemul e in faza de testare si finisare , chiar daca nu va fi perfect (nici actualul sistem nu e perfect), sunt sigur ca va fi perfectibil!

                                                    - eliminarea premierii amatorilor in sistemul actual (care stimuleaza de fapt, doar "performanta" de a se incadra cu 0.01 sub limita celor 19 pct, inaintea Turneului Final!) si inlocuirea cu un sistem care sa premieze amatorii (din fiecare judet) ce au obtinut, de la inceputul pana la finele anului competitional, cele mai mari cresteri de ranking (echivalentul actualei MP).

                                                    - inceperea sectiunilor (Open si Amatori) deodata (este foarte neplacut pentru Open-isti sa termine concursul pe la ora 23-24, dupa care sa se puna pe drum, cu riscurile si neplacerile aferente condusului noaptea, iar a doua zi sa te simti ca o "lamaie stoarsa").

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X