Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru îmbunătățirea Circuitului AmaTur 2016-2017.

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Propuneri pentru îmbunătățirea Circuitului AmaTur 2016-2017.

    Mai sunt două luni până la Turneul Final 2016 de la Targoviște, perioadă în care vă rugăm să vă exprimați opiniile și părerile personale despre modul în care au mers lucrurile în Circuitul AmaTur în anul din urmă, precum și să veniți cu propuneri noi cu ajutorul cărora să putem âmbunătăți condițiile de desfășurare ale concursurilor AmaTur și în final Regulamentul AmaTur 2016/2017.

    P.S.
    Rugămintea mea personală este să respectați opiniile tuturor colegilor din circuit, indiferent dacă sunteți sau nu de acord cu ele sau cu modul în care sunt formulate, topicul de față fiind în fapt un mod de a ajunge la adevăr (adevărul nostru, al amaturiștilor - care nu se confundă întotdeauna cu dreptatea ) cu ajutorul maieuticii socratice - metodă de a ajunge la adevăr pe calea discuțiilor și dialogului.
    Adică, ne stoarcem creierii (Brainstorming) și încercăm să vedem dacă nu găsim niște metode, căi, posibilități de a face lucrurile mai bine. Succes!
    Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

  • #2
    1. Absentii nemotivati sa nu mai treaca prin comisie decat daca au ceva obiectiuni. Oricum, in prima faza organizatorii decid cine este si cine nu este nemotivat, iar in cele din urma fiecare are un avertisment la o nemotivata, si numai la doua absente intervine suspendarea;

    2. Sa se editeze o lista cu fețele de paleta "interzise" sau una cu cele "permise";

    3.Sa reasezam localitatile pe zone avand in vedere un studiu mai aprofundat bazandu-ne pe listele de participanti din trecut (turneele A), asa incat sa multumim cat mai multi participanti (cand vine vorba de A+ Reg), dar sa nu scapam din vedere ca unele localitati "sufera" in momentul de fața..
    P.S. Sa avem grija ca locatiile Baicoi , Topoloveni, București, Călărași (sunt cam aceiasi participanti ) sa nu-i ratacim.
    Hobby: Motoare si ski !
    http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

    Comentariu


    • #3
      Mi-as dori sa se discute serios distributia categoriilor. Asa cum sunt unii incepatori care au prins ceva experienta si spulbera un sportiv care abia a invatat sa tina paleta-n mana, asa trebuie sa fie si la Open ,cineva care sa le ofere mari batai de cap jucatorilor din varful actual al clasamentului. 3 categorii cu incepatori , amatori si open iar aici sa intre si Diviziile Superioare. Evident in acest caz MP sa fie schimbat si in treapta superiaora sa se ajunga mai greu, dar clasamentul de Open trebuie sa arate ca un Open. Asta este propunerea mea si cred eu parafa trebuie pusa in special de jucatorii care activeaza numai la aceasta categorie. Sa dam tribut spectacolului. Stima!
      Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de GeluBv Vezi post
        2. Sa se editeze o lista cu fețele de paleta "interzise" sau una cu cele "permise"
        Subscriu la propunerea lui Gelu, dar cu doua completari:
        - lista fetelor permise sa fie identica cu cea postata pe site-ul ITTF; explicatia este simpla: exista suficiente fete omologate care le pot inlocui pe cele interzise
        - paletele sa fie lipite corespunzator; expresia "nu au denivelări sau neomogenități pronunțațe" de la punctul 6.1 din actualul regulament lasa loc de interpretari, o fata putand fi lipita doar pe marginile lemnului, in acest fel fiind conforma cu expresia de mai sus, dar avand comportament imprevizibil pentru jucatorul advers atunci cand mingea este lovita cu centrul paletei

        Ce as mai vrea sa adaug ar fi obligativitatea de a asigura, cel putin la turneele A si A+, un spatiu minim de joc la fiecare masa si mantinele despartitoare si intre mesele din acelasi rand, nu doar intre randuri. De foarte multe ori lipsa mantinelelor intre mesele din acelasi rand duce la un adevarat haos, plin de STOP-uri si, de multe ori, discutii interminabile despre legitimitatea acelui stop. Cat despre spatiul de joc, aici este clar ca suntem limitati de suprafata salilor de joc, doar ca de cateva ori am observat suplimentarea numarului de mese pentru a mai face loc catorva intarziati la inscrieri, in detrimentul clar al spatiului la fiecare masa. Cu alte cuvinte s-a preferat cantitatea si nu calitatea, si, asa cum spune mai sus colegul NoRo, cu care sunt intru totul de acord, spectacolul nu a mai contat.

        Comentariu


        • #5
          Am si eu o propunere legata de organizare si anume participantii sa se distribuie in grupe aplicand strict regula sarpelui, fara a mai fi permise permutarile celor care sunt din aceiasi localitate si au fost distribuiti de calculator in aceiasi grupa in prima faza. Motivatia actuala este ca s-ar face aranjamente. Stiti foarte bine ca aceste aranjamente se fac foarte bine si intre doi participanti care sunt din localitati diferite dar sunt foarte buni prieteni, ca toata lumea este prietena cu toata lumea in Amatur. Aceste permutari pe care organizatorul le face ii permite acestuia sa faca si alte asemenea permutari in functie de simpatiile pe care acesta le are fata de anumiti participanti. Se creeaza astfel tendinta de a pupa papucul sultanului ca nu cumva sa te bage intr-o grupa nasoala. Plus ca daca organizezi turneu in București chiar nu are nici un rost sa faci aceste miscari de trupe fiindca majoritatea sunt localnici. Si daca in grupele superioare si eliminatorii concurentii pot fi din aceiasi localitate zic eu ca se poate si in inferioare.
          O alta propunere care sa limiteze dreptul organizatorului de a isi scoate favoritii proprii castigatori prin crearea unui culoar favorabil lui si foarte spinos celorlalti ar fi ca in eliminatorii sa se ia din cei calificati primii 4 care au MP-ul cel mai mare, indiferent de locul si rezultatele din superioare, si sa se aseze in schema astfel incat cei 4 sa nu se poata intalni teoretic decat in semifinale, ceilalti urmand a trage la sorti locul din schema. Adica cam cum se face in turneele dedicate profesionistilor.

          Comentariu


          • #6
            Sunt consecvent si ca de fiecare an, propun garantarea unui număr de 6 meciuri la turneele A si A+
            Mai am o propunere:
            -Primul criteriu de acceptare la turneele A+, sa fie numărul mai mare de participări la turneela A, contorizate in Clasament
            T05-ALC-T05
            Adrian Gorum

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de NoRo Vezi post
              Mi-as dori sa se discute serios distributia categoriilor. Asa cum sunt unii incepatori care au prins ceva experienta si spulbera un sportiv care abia a invatat sa tina paleta-n mana, asa trebuie sa fie si la Open ,cineva care sa le ofere mari batai de cap jucatorilor din varful actual al clasamentului. 3 categorii cu incepatori , amatori si open iar aici sa intre si Diviziile Superioare. Evident in acest caz MP sa fie schimbat si in treapta superiaora sa se ajunga mai greu, dar clasamentul de Open trebuie sa arate ca un Open. Asta este propunerea mea si cred eu parafa trebuie pusa in special de jucatorii care activeaza numai la aceasta categorie. Sa dam tribut spectacolului. Stima!
              Da, cam cu asta as fi si eu de acord.
              Parca, la inceputurile miscarii, amatorii care jucau macar semifinale intr-un concurs erau trecuti automat la open. Poate ca ar fi interesant sa facem asa din nou, urmand ca acesta promovare (privita de unii drept o pedeapsa... mare ti-e gradina...) sa fie mentinuta o perioada limitata (3 sau 6 luni) apoi re-analizata in functie de medie sau de rating, daca se va decide introducerea acestuia. In felul asta cred ca numarul celor care vor fi premiati la turneele "de jos" va creste si vor avea mai multi sansa asta, iar cei care au castigat deja vor putea sa joace la un nivel superior.

              - - - Actualizat - - -

              Daca tot m-am pus pe propuneri, cred ca utilizarea sistemului dublu knock-out in loc de sistemul eliminatoriu actual ar creste gradul de corectitudine al clasamentului final si ar duce si la reducerea gradului de "noroc" pe traseul eliminarilor directe.

              S-a mai discutat despre asta, Cristi Cionoiu chiar a gasit niscaiva site-uri interesante, opiniiile exprimate au fost favorabile, dar ... cam atat. Am mai spus, pot oferi asistenta gratuita la acest sistem
              Iulian Toma

              Comentariu


              • #8
                Eu raman consecvent in ideea respectarii regulamentului ITTF si FRTM in ideea in care fetele interzise nu au ce cauta in acest circuit. Datorita numeluide AMATUR nu inseamna ca suntem amatori de maidan sau de blocuri. Aici este un circuit bazat pe reguli bine stabilite si pe cale de consecinta trebuie respectate regulamentele. Faptul ca " ma misc greu, am probleme medicale, etc. sunt povesti dulci. Sa-mi spuneti daca cei de la Paralimpiada pot juca cu fete interzise???? Va spun ca si persoanele cu dizabilitati respecta regulamentele interne si internationale si numai in AMATUR ROMANIA ne vaitam mai ceva ca nenorocitii. Sa NU ne ascundem dupa deget si sa spunem ca suntem amatori si putem juca cu orice. Ne trebuie mese profesionale, mingi 3 stele, asistenta medicala lumina 3000 lucsi etc, ..... dar sa jucam cu fete interzise.In orice tara bananiera jucatorii s-au conformat regulilor, numai noi sa fim mai deosebiti. NU categoric fetelor interzise. Nimeni nu ma va obliga sa joc impotriva regulamentelor si rog colegii sa ne civilizam si sa ne conformam regulilor si regulamentelor. In privinta categoriilor, cei care isi pot permite sa premieze 3 sau 4 categorii de jucatori nu au decat sa o faca. Sunt sigur ca vor fi organizatori care cu greu vor achizitiona 2 randuri de materiale de premiere , nu 4 cum propun unii colegi. Dupa mine la anul si peste 2 ani vor mai fi localitati care vor renunta la organizarea de turnee. Vor creste cheltuielile de organizare si multi vor renunta. Ceea ce nu imi place sunt blaturile. Nu stiu cum se pot evita aceste manevre josnice, mai ales in superioare. Eventual daca dupa grupele inferioare se trece direct la eliminatorii. Poate ar fi bine sa incercam si un turneu cu astfel de varianta.

                Comentariu


                • #9
                  In Amatur sunt multe de spus!!!
                  1. ?ntocmirea sau avizarea listei de fete interzise a ITTF!
                  2. Sesizarea organizatorului in momentul in care apar asemenea fete la un jucător si pierderea jocurilor cu 3-0(ca urmare acesta își va procura fete aprobate daca vrea sa mai ia parte si la urmatoarele competitii).
                  3. In aceeași dată sa nu se organizeze mai mult de 3 turnee A, la o distantă de minim 300 km!!!
                  4. Sa nu se aștepte mai mult de o ora intre grupe(la Baicoi am stat aproape 3 ore!!).
                  Blade - Timo Boll ZLF - OFF
                  FH - Xiom Sigma II Pro
                  BH- Xiom Sigma II Pro

                  Comentariu


                  • #10
                    Sunt si eu consecvent cu respectarea
                    Postat în original de Kantor Imre-Zoltan Vezi post
                    regulamentului ITTF si FRTM in ideea in care fetele interzise nu au ce cauta in acest circuit
                    O alta problema intalnita frecvent in concursurile de tenis de masă este cea a serviciului. Am observat-o si in unele meciuri de la Open. Se serveste din mana, se arunca mingea spre paleta(si nu in sus cum scrie regulamentul) sau se mascheaza mingea cu mana sau cu corpul.
                    In Regulamentul ITTF si FRTM scrie:
                    "Serviciul trebuie sa înceapa cu mingea asezata liber si stationara în palma deschisa a m?inii libere a jucatorului la serviciu.
                    Jucatorul la serviciu va trebui sa proiecteze mingea în sus, pe verticala, fara a-i imprima nici un efect, în asa fel încât sa se ?nalte cel putin 16 cm, dupa ce a parasit palma m?inii libere si o va lovi, în cadere, fara ca mingea sa atinga ceva înainte de a fi lovita.

                    în timpul caderii mingii, jucatorul la serviciu o va lovi în asa fel,încât aceasta va atinge ?nt?i
                    partea sa de masa si apoi,trecând peste sau în jurul fileului va atinge jumatatea de masa
                    a primitorului. în meciul de dublu,mingea, va lovi jumatatea din dreapta a celui care serveste cât si a celui care primeste.

                    De la startul serviciului pâna când va fi lovita, mingea va trebui sa se afle deasupra suprafetei de
                    joc si în spatele liniei de fund a mesei si nu va fi ascunsa vederii primitorului cu nici o parte a corpului
                    sau a âmbracamintii jucatorului la serviciu sau partenerul de joc în cazul unui meci de dublu."


                    Pentru ca aceasta problema a serviciului sa fie rezolvata, propun ca intr-o prima faza textul de mai sus sa fie cuprins in aceasta forma in Regulament AmaTur 2016/2017.
                    Ultima editare de dennis; 14.sep.2016, 13:20.

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de NoRo Vezi post
                      Mi-as dori sa se discute serios distributia categoriilor. Asa cum sunt unii incepatori care au prins ceva experienta si spulbera un sportiv care abia a invatat sa tina paleta-n mana, asa trebuie sa fie si la Open ,cineva care sa le ofere mari batai de cap jucatorilor din varful actual al clasamentului. 3 categorii cu incepatori , amatori si open iar aici sa intre si Diviziile Superioare. Evident in acest caz MP sa fie schimbat si in treapta superiaora sa se ajunga mai greu, dar clasamentul de Open trebuie sa arate ca un Open. Asta este propunerea mea si cred eu parafa trebuie pusa in special de jucatorii care activeaza numai la aceasta categorie. Sa dam tribut spectacolului. Stima!
                      1.Subscriu. Primiti dom'le si jucatorii de divizia A la noi la Open, iar in cazul in care se ajunge la vot sa voteze doar cei de la open. Sunt sigur ca toti jucatorii de open vor meciuri cat mai tari. Aici nimeni nu mai fuge dupa medie, medalii, cupe, etc...toti fug dupa meciuri tari.
                      2. In cazult in care departajarea se va face dupa rating, problema e rezolvata dar in cazul in care ramane la fel, sa se faca ceva cu A+ urile pentru ca nu e corect sa se puncteze doar dupa locul obtinut ci sa se tina cont si de valoarea turneului ca la turneele A. Ma dau exemplu pe mine ca sa nu starnesc alte discutii:la un turneu A+ cred ca cel final de anul trecut am obtinut pozitia 32 sau ceva de genul asta. Mai mult nu s-a putut atunci deoarece valoarea turneului a fost foarte ridicata. Daca as fi fost la un turneu A, dupa valoare imi luam mult mai multe puncte la locul 32 si nu se inmulteau nici cu 0.75
                      Va multumesc !
                      Ultima editare de wischegg; 14.sep.2016, 13:38.
                      Blade : Butterfly Timo Boll W7
                      FH: Cornileau Target GT
                      BH:
                      Cornileau Target GT
                      Tel : 0752 155 898



                      Comentariu


                      • #12
                        PROPUNERE : La turneele A si A+ cred ca trebuie stipulat clar in regulament ca fiecare jucator sa aiba asigurate minim 5 meciuri in cadrul grupelor inferioare si/sau superioare ( fara turnee de consolare, repozitionare, samd)
                        Dupa aceste 5 meciuri daca organizatorul doreste mai poate face turnee de consolare sau repozitionare.
                        Ultima editare de Iulian Gherasim; 14.sep.2016, 16:26.
                        ARTICOLE TENIS DE MASĂ



                        Comentariu


                        • #13
                          pentru ergonomia timpului, ar trebui ca grupele inferioare sa fie facute imediat(in acea seara sau dimineata devreme) dupa timpul regulamentar de retrageri. Apoi afisate pe pagina concursului, inclusiv la sala unde se tine acesta( la Humor am intalnit sistemul si pare sa mai recupereze timp). Dimineata vii la sala, iti vezi grupa si la ce masa joci, toti se grupeaza acolo pana la incepere... te duci, platesti, treci la masa repartizata pentru incalzire si apoi la ora 9 fix sa inceapa meciurile. Sunt inconvenientele cu cei care se retrag dupa limita... personal cred ca este o problema ce tine de hazard. Plus ca garantarea jocurilor minime este un "euforism"
                          JOOLA Zelebro
                          FH Joola Rhyzer Pro 45
                          BH Joola Rhyzer Pro 45

                          Comentariu


                          • #14
                            Inscrierile\retragerile sa se poata face pana la ora 20 ziua premergatoare concursului iar concursul se va desfasura pe baza listei finale de atunci. ( ar ajuta mult fluidizarea concursului deoarece se pierde chiar si o ora din aceasta cauza destul de frecvent ...unii intarzie altii nu apar si tot trebuie sa astepti sa faci grupele finale )
                            Cei care totusi nu apar in ziua concursului ma gandesc ca o varianta ar fi sa achite jumatate din taxa pe principiul "cine greseste plateste" plus sanctiunile existente.
                            Propuneri sistem de organizare :
                            1.Pastrarea grupelor inferioare in varianta clasica adica 6 jucatori (5 la grupe incomplete ) din care se califica 4 .
                            As pastra si varianta actuala care permite organizatorului sa faca permutari deoarece din punctul meu de vedere un motiv sa participi la turnee este sa joci si cu jucatori cu care nu joci in general prin urmare daca nu faci permutari poti avea o grupa doar cu jucatori localnici care sunt sanse ca oricum sa joace mult intre ei . La fel daca vin participantii din alta localitate nu parcurg atata drum sa joace intre ei presupun.
                            Desigur totdeauna va ramane o urma de suspiciune dar totusi daca a ajuns organizator sa plecam de la idea ca este un om corect .
                            2. Fluidizarea turneului si prin eliminarea grupelor superioare deoarece dureaza mult pana se fac ,desfasoara si aici sunt suspiciunile cele mai multe legate de blat-uri.
                            3.Eliminatorii dublu knock-out . Vorbim de un concurs de amatori unde se presupune ca lumea vine in primul rand de placere prin urmare incheierea concursului dupa doua infrangeri mi se pare mult mai corecta .
                            Daca ai ghinionul sa joci cu singurul jucator care te bate tot timpul ai sansa totusi sa joci finala cu el sau chiar cu altul daca si el este eliminat pe parcurs .
                            In plus se stabileste o ierarhie mult mai clara si corecta a concurentilor .
                            In viteza am facut un calcul pentru 72 de participanti legat de numarul de jocuri :
                            -varianta clasica cu grupe superioare de 4 si se califica 2 : 72 meciuri in superioare + 8 + 8 + 4 + 2 + 1 + 1 (finala mica) = 96 meciuri
                            -varianta dublu knock-out 48*2 -1 = 95 sau 48*2-2 = 96
                            Desi numarul meciurilor nu se schimba totusi se salveaza timpul pana la facerea grupelor superioare , se elimina practic blat-urile ,se acorda a doua sansa etc
                            Surse de documentare :
                            http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...-dublu-KO-quot
                            https://en.wikipedia.org/wiki/Double...ion_tournament
                            De pe wiki unul din avantajele double knock-out este ca toti jucatorii ajunsi in eliminatorii vor juca cel putin doua meciuri iar aproximativ trei sferturi trei meciuri pe cand in eliminatorii directe jumatate joaca doar un meci !!!!

                            4.Consider ca ar trebui facut un pas inainte si pentru jucatorii care nu reusesc sa iasa din inferioare deoarece ei au un rol important in raspandirea tenisului de masa si platesc aceeasi taxa si daca pleaca acasa doar cu infrangeri multi nu vor mai veni la turnee si nu vor avea dorinta de-a se perfectiona si de asemenea este o reclama nu tocmai buna pentru atragerea de noi jucatori .
                            Prin urmare propun pentru ei un turneu cu eliminatorii directe care va ajuta si la o pozitionare cat mai corecta in clasament ,satisfactia sa joci cel putin cu un jucatori de valoarea ta si in plus rezolva si problema sa asiguri numarul minim de jocuri in caz ca ai grupe de 5 . In exemplul de fata s-ar mai adauga parca 11 meciuri dar pe de alta parte cu grupele inferioare gata la ora de incepere si fara grupe superioare sunt sigur ca va dura mult mai putin si per total sper ca toata lumea va fi multumita.

                            Noul mod de calcul al MP-ului nu mi se pare cel mai fericit .Ma gandesc ca idea era sa incurajeze lumea sa vina la turnee ca altfel iti scade MP-ul. Personal consider ca aceasta masura are efect invers ...multi folosesc aceasta masura tocmai sa le scada MP-ul si sa intre la categoria inferioara si apoi odata pe an sa vina sa bata tot acolo .(exemplul l-am dus la extrem ) Consider ca MP-ul care reflecta valoarea jucatorului trebuie sa fie calculata la fel indiferent de numarul de turnee la care participi .(parca asa era varianta veche )
                            Daca se doreste o stimulare a participarii cred ca o solutie mult mai buna ar fi sa se reduca taxa de inscriere cu 5 lei la cei care participa des la turnee. (nu neapart ca 5 lei ar fi o suma mare dar macar simbolic vezi ca faptul ca participi des este vazut si apreciat ) . As propune ca si cifra 8 (cel putin 8 turnee in anul premergator turneului la care s-a inscris ) adica jumatate din numarul turneele pe baza carora se stabileste punctajul ( 5 A plus + 7 A + 4 B )


                            Numai bine tuturor
                            Ultima editare de Pitzi; 16.sep.2016, 14:05.

                            Comentariu


                            • #15
                              Prima propunere ar fi sa se renunte-oricum era facultativa-la categoria incepatori.Nu am fost de acord niciodata cu aceasta categorie pt ca nu-i vad rostul.Am vazut doar niste amatori-mai avansati-care joaca de ani...care aveau medie de incepatori ....si jucand la aceasta categorie umileau pur-si-simplu niste adevarati-incepatori care faceau de 2-3 luni tenis de masă.Cf regulamentului se pot organiza turnee numai pt incepatori.....
                              A doua propunere ar fi eliminarea obligativitatii apei.Unii participanti vor diferite firme de apa....Evian ...daca se poate.....apa de la dozator nu este buna,apa X SAU Y nu corespunde......uitam ca daca ne este sete bem apa si din balta....deci cel mai bine este sa vina fiecare la turneu cu apa preferata de acasa.
                              A treia propunere este ....ori sa se aplice in totalitate REGULAMENTUL ITTF-in acest caz este posibil ca 99% din turneele Amatur sa nu se mai poata desfasura,din cauza ca aceste conditii sunt foarte greu de indeplinit......sau sa ramana cum este acuma....DAR nu este posibil sa aplicam Regulamentul ITTF pe parti asa cum vrem noi...Unii vor sa se aplice numai in cazul fetelor interzise,altii doar al luminozitatii sau spatiului.....uitam ca acest regulament este facut pentru niste jucatori profesionisti care sunt legitimati si joaca tenis de masă in conditii speciale cu arbitri care vad daca serva este din mana sau nu ,care vad daca atingi masa cu mana sau nu,care vad ce grosime are softul tau si cu ce este lipit etc,etc,etc........Amaturul este frumos pentru diversitate!!!!!Io zic sa-l lasam asa......dar majoritatea decide.......
                              Ultima editare de MariusBH; 16.sep.2016, 20:13.
                              ....din fericire .......suntem cu totii diferiti......

                              Enjoy PING-PONG-mottoul Campionatului mondial din China 2015
                              Un inteligent observă tot timpul, un prost face tot timpul observaţii.? Heinrich Heine

                              Comentariu


                              • #16
                                Eu susțin introducerea sistemului eliminatoriu dublu knock-out ca unic sistem de desfășurare a turneelor, după grupe.
                                Cred că și meciurile de departajare (echivalentul unui concurs de consolare) ar avea sens, dar nu stiu daca participanții vor dori să joace meciuri după ce au fost eliminați.
                                Cred că sistemul cu recalificare merge m?nă în m?nă cu sistemul de rating si vor ajuta la eliminarea blaturilor.
                                Blog de tenis de masă

                                Comentariu


                                • #17
                                  De 2 ani se joaca oficial cu mingi de plastic, sigur noi nu suntem profesioniști, dar mingi de celuloid se găsesc din ce în mai greu iar cele care se găsesc sunt din ce în ce mai slăbuțe ca și cum producătorii ar dori sa ne impulsioneze sa trecem la plastic dacă vrem calitate, ca atare propun trecerea la plastic după turneul final de anul acesta.
                                  Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de NoRo Vezi post
                                    Mi-as dori sa se discute serios distributia categoriilor. Asa cum sunt unii incepatori care au prins ceva experienta si spulbera un sportiv care abia a invatat sa tina paleta-n mana, asa trebuie sa fie si la Open ,cineva care sa le ofere mari batai de cap jucatorilor din varful actual al clasamentului. 3 categorii cu incepatori , amatori si open iar aici sa intre si Diviziile Superioare. Evident in acest caz MP sa fie schimbat si in treapta superiaora sa se ajunga mai greu, dar clasamentul de Open trebuie sa arate ca un Open. Asta este propunerea mea si cred eu parafa trebuie pusa in special de jucatorii care activeaza numai la aceasta categorie. Sa dam tribut spectacolului. Stima!
                                    Sustin si eu aceasta propunere.
                                    Singura metoda de a deveni mai bun este de a avea adeversari mai puternici.
                                    Deci, Open-ul sa fie intr-adevar deschis tuturor.
                                    Blog de tenis de masă

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      WTTD - World Table Tennis Day 6 Aprilie 2017

                                      Propun rezervarea unei sâmbete din anul 2017 pentru desfășurarea concomitentă, în aproape toate județele țării, a cât mai multor Turnee B și implicit participarea unui număr record de amaturiști la un eveniment național (similar participării la Turneele A+ Regionale).

                                      Cea mai reprezentativă și potrivită dată la care s-ar putea desfășura un astfel de eveniment este Ziua Internațională a Tenisului de Masă, zi care se va sărbători pentru a treia oară pe data de 6 Aprilie 2017, respectiv Sâmbăta AmaTur 8 Aprilie 2017. în acest scop o divizie ITTF a dezvoltat un program numit Table Tennis for All, program care a pus în practică WTTD - World Table Tennis Day, adică a adunat laolaltă 196 de evenimente implicând tenisul de masă din 83 de țări. Din păcate România nu a afiliat nici măcar un eveniment (concurs) la acest program în anii 2015 și 2016, primii ani de când se sărbătorește Ziua Internațională a Tenisului de Masă.
                                      Cred că în 2017 e momentul ca AmaTur România să facă un pas în față și să spună:
                                      -Punem harta României alături de celelalte aproximativ 100 de țări care organizează turnee de tenis de masă!
                                      -Putem face treaba asta?
                                      -Da! Putem!
                                      Pentru că pot organiza astfel de evenimente, sub egida ITTF:
                                      • Federațiile continentale, naționale și regionale;
                                      • Comitetele naționale olimpice;
                                      • Cluburi, ONG-uri, Centre pentru tineret;
                                      • Gimnazii, licee, universități;
                                      • Entități guvernamentale de orice nivel ce au legătură cu sportul, sănătatea sau educația;
                                      • Fabrici, companii sau orice mediu de lucru;
                                      • Un grup de prieteni;
                                      • Tu.

                                      Deci fie ne considerăm o organizație non guvernamentală, fie un grup (mare, mare) de prieteni putem să afiliem 30-40 de evenimente (Turnee B) la WTTD și să depășim Franța, deținătoarea recordului de anul acesta ce a organizat 18 evenimente.
                                      Avantajele unui astfel de demers:
                                      • Publicitate la nivel mondial;
                                      • Publicitate la nivel național - putem să atragem mai ușor jurnaliștii să scrie și despre povestea noastră;
                                      • Premii pentru cele mai frumoase evenimente;
                                      • Atragere de sponsori;
                                      • Atingerea pragului de 1000 de amaturiști într-o sâmbătă AmaTur (recordul actual 777 jucători - Ziua Națională AmaTur 2016), etc.

                                      Cum atragem mai mulți jucători la Turnee B (cu puncte mai puține decât Turneele A și A+) și implicit mai mulți organizatori?
                                      • Le organizăm în cât mai multe centre AmaTur din țară, chiar și 2-3 turnee B în unele județe;
                                      • Reducem la minim cheltuielile cu deplasarea;
                                      • Reducem la minim cheltuielile cu chiria sălilor și a meselor - le facem în sălile unde ne antrenăm, pe minim 2 mese și cu un minim de 10 participanți;
                                      • Le denumim Turnee B+ și adăugăm o bonificație de 2 puncte în grila de punctare pentru toți jucătorii participanți;
                                      • Le promovăm pe rețelele de socializare, forum, site, presă locală și presă națională;

                                      La câte Centre AmaTur ne putem g?ndi?
                                      • Zona 1 - 13 Centre AmaTur;
                                      • Zona 2 - 7 Centre AmaTur;
                                      • Zona 3 - 4 Centre AmaTur;
                                      • Zona 4 - 7 Centre AmaTur;
                                      • Zona 5 - 7 Centre Amatur;
                                      • Zona 6 - 16 Centre AmaTur;
                                      • Zona 7 - 9 Centre AmaTur;
                                      • Zona 8 - 9 Centre AmaTur;

                                      Din 72 de Centre AmaTur dacă măcar 50% ar organiza un Turneu B (de dimensiune mică sau mijlocie) cred că obiectivul ar putea fi atins cu ușurință.

                                      http://www.tt4all.com/
                                      Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de MariusBH Vezi post
                                        Prima propunere ar fi sa se renunte-oricum era facultativa-la categoria incepatori.Nu am fost de acord niciodata cu aceasta categorie pt ca nu-i vad rostul.Am vazut doar niste amatori-mai avansati-care joaca de ani...care aveau medie de incepatori ....si jucand la aceasta categorie umileau pur-si-simplu niste adevarati-incepatori care faceau de 2-3 luni tenis de masă.Cf regulamentului se pot organiza turnee numai pt incepatori.....
                                        A doua propunere ar fi eliminarea obligativitatii apei.Unii participanti vor diferite firme de apa....Evian ...daca se poate.....apa de la dozator nu este buna,apa X SAU Y nu corespunde......uitam ca daca ne este sete bem apa si din balta....deci cel mai bine este sa vina fiecare la turneu cu apa preferata de acasa.
                                        A treia propunere este ....ori sa se aplice in totalitate REGULAMENTUL ITTF-in acest caz este posibil ca 99% din turneele Amatur sa nu se mai poata desfasura,din cauza ca aceste conditii sunt foarte greu de indeplinit......sau sa ramana cum este acuma....DAR nu este posibil sa aplicam Regulamentul ITTF pe parti asa cum vrem noi...Unii vor sa se aplice numai in cazul fetelor interzise,altii doar al luminozitatii sau spatiului.....uitam ca acest regulament este facut pentru niste jucatori profesionisti care sunt legitimati si joaca tenis de masă in conditii speciale cu arbitri care vad daca serva este din mana sau nu ,care vad daca atingi masa cu mana sau nu,care vad ce grosime are softul tau si cu ce este lipit etc,etc,etc........Amaturul este frumos pentru diversitate!!!!!Io zic sa-l lasam asa......dar majoritatea decide.......
                                        A patra propunere ar fi ca sistemul de desfasurare a turneelor sa fie la alegere intre cel clasic care mi se pare cel mai potrivit pentru Amatur-le-am incercat pe toate inclusiv dublu-knock-out.si consolare......si cel care se va vota ...daca se va vota alt sistem.
                                        P.S Sistemul clasic d.p.m.d.v....se muleaza perfect pe turneele din Amatur.....sigur se poate renunta optional la superioare-dar in cazul acesta daca se trece direct la eliminatorii din inf unii vor juca doar un meci in loc de 2 sau 3.Sistemul clasic a facut istorie in Amatur chiar daca a fost de multe ori contestat......si multi org. dupa ce au experimentat tot felul de sisteme s-au reantors tot la clasic.Din experienta pot sa spun ca turneele de consolare ,repozitionare etc.nu au fost primite foarte bine de jucatori pt ca toata lumea vrea sa joace pt miza cea mare....Dublu-knock-out.....se foloseste la turneele profesioniste intinse pe mai multe zile unde nu s-ar putea altfel.....cred ca pt Amatur nu este potrivit si ar complica inutil lucrurile....si asa timpul in turneele Amatur este cel mai mare dusman.....ar fi nevoie de 30 min cel putin sa explici participantilor ce se intampla in acest sistem d-kout.....
                                        Ultima editare de MariusBH; 22.sep.2016, 13:24.
                                        ....din fericire .......suntem cu totii diferiti......

                                        Enjoy PING-PONG-mottoul Campionatului mondial din China 2015
                                        Un inteligent observă tot timpul, un prost face tot timpul observaţii.? Heinrich Heine

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Alte propuneri pentru realizarea mai facila a WTTD - World Table Tennis Day 6 Aprilie 2017

                                          - neplata taxei de 1 leu/jucator pentru toate turneele organizate in aceasta zi
                                          - achizitionarea (decontarea) cupelor/medaliilor/diplomelor din Bugetul Amatur pentru toate turneele desfasurate in 8 aprilie 2017
                                          www.clubarena08.ro

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Propun ca organizatorul unui turneu sa nu aiba drept de participare la turneul desfasurat sub patronajul lui DECAT daca a gasit inlocuitor care sa se ocupe de bunul mers al concursului...revin la propunerile mai vechi : mese de arbitraj din faza eliminatoriilor, acelasi tip de minge ( plastic ori celuloid ) la toate turneele Amatur, suplimentarea organizatorilor cu inca o persoana care sa se ocupe de partea media ( transmisiune live, update rezultate, prezenta forum, etc ). Toate imbunatatirile aduse circuitului Amatur se pot regasi intr-o usoara crestere a taxei de participare...banuiesc ca toata lumea doreste fluenta, rapiditate, confort, atmosfera relaxata, etc !
                                            TRUST NO ONE !

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              WTTD - World Table Tennis Day 6 Aprilie 2017: Primul sponsor!

                                              Postat în original de Sorin Botirca Vezi post
                                              Alte propuneri pentru realizarea mai facila a WTTD - World Table Tennis Day 6 Aprilie 2017
                                              - neplata taxei de 1 leu/jucator pentru toate turneele organizate in aceasta zi
                                              - achizitionarea (decontarea) cupelor/medaliilor/diplomelor din Bugetul Amatur pentru toate turneele desfasurate in 8 aprilie 2017
                                              Butterfly România va asigura mingile de plastic necesare desfășurării competiției, dacă evenimentul va putea fi pus în practică.
                                              Mulțumim Răsvan Crișan pentru disponibilitatea de a fi, întotdeauna când este nevoie, alături de AmaTur România.
                                              Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Ar fi utile cateva materiale promotionale, in care sa utilizam una din siglele pregatite de ITTF pt eveniment si care sa apara in fotografiile din timpul competitiilor. Am vazut cateva poze cu mici fluturasi cu sigla, lipiti de filee.
                                                Un brainstorming sa promovam cateva idei originale de activitati adiacente si care sa sugereze unitatea si diversitatea Amaturului.
                                                Ideea ar merita si un topic dedicat, pentru gruparea propunerilor.

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  As vrea sa propun ca, la categoria Open, începând cu sferturile de finala, meciurile să se desfășoare în sistem 4 din 7 seturi, pentru a crește calitatea spectacolului. Cred că durata concursului nu va creste chiar atât de mult, încât sa reprezinte o problemă, dar sunt sigur că organizatorii vor avea argumente pro sau contra mai bine argumentate ca mine.
                                                  Ultima editare de grasomega; 26.sep.2016, 09:16. Motiv: scriere
                                                  Blog de tenis de masă

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X