Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru îmbunătățirea Circuitului AmaTur 2016-2017.

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #76
    Turneele cu liste de asteptare foarte mari ridica nu numai problema a catorva inscrieri nefondate / a multor retrageri tarzii, dar totodata vorbesc si despre o noua provocare/necesitate:

    Postat în original de tokosp
    Cred ca trebuie sa gasim o solutie ca maxim la doua luni sa avem cate un turneu A fara limita de inscrieri, organizate in centre AmaTur din zona centrala sau in apropierea acesteia. Ar fi nevoie de doua sali disponibile in acelasi oras, respectiv de un contingent de mese* al AmaTurului, contingent ce poate fi transportat la un turneu A special.
    Asa cum consider ca Aplusurile regionale au dat un raspuns/solutie la problema ca multi amaturisti n-au ajuns sau n-au avut resursele/ocazia/etc. de a ajunge la turneele A+ traditionale, pe care le organizam in diferitele regiuni, in sistemul rotatiei - aceste turnee A mai speciale (circa 6 pe an) ar raspunde la dorinta crescanda de participare la turneele importante si ar limita cat de cat atat inscrierile prea rapide, respectiv si numarul mare de retrageri, cat si neplacerile cauzate de acestea.

    *mese necesare pt. echiparea salii secundare.
    Iar in cea ce priveste Aplusurile regionale, va rog sa votati remedierea greselii din regulament care a parafat Aplusul regional ca si categorie separata, luandu-l separat in calcularea mediei si a punctelor de clasament.
    Ideea Aplusului regional s-a nascut pentru a oferi sansa de a participa la Aplusuri si celor care n-au timp, n-au resurse financiare, sunt deranjati de distanta mare la care se desfasoara aceste turnee, respectiv inca n-au pozitie suficienta in clasament. - Aplusul regional l-am propus intocmai la vremea respectiva ca nu numai partea de sus a clasamentului sa aiba acces la A+.
    FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
    Tel : 0742 257 995

    Comentariu


    • #77
      Turnee B

      2012: 130 de turnee
      2013: 136 de turnee
      2014: 102 turnee
      2015: 118 turnee
      2016: 79 turnee

      Se poate observa o scadere, destul de mare, de turnee B anul acesta (desi mai sunt cateva programate pana la sfarsitul anului). Pentru a resuscita, putin, turneele B, propun ca valoarea acestora (punctele obtinute de jucatori) sa creasca cu 50%. Astfel va exista o presiune din partea jucatorilor, la adresa organizatorilor, de a organiza turnee B.

      Comentariu


      • #78
        Postat în original de tokosp Vezi post
        Turneele cu liste de asteptare foarte mari ridica nu numai problema a catorva inscrieri nefondate / a multor retrageri tarzii, dar totodata vorbesc si despre o noua provocare/necesitate
        Intr-adevar, multi participanti raman pe listele de asteptare. Dar, daca se vor gasi resurse pentru turnee fara limita de inscrieri, acestea ar trebui mai intai utilizate pentru turneele A+, care sunt sugrumate de cativa ani. La unele (inclusiv la acest turneu final) nu pot ajunge jucatori clasati in primii 200 si cu lista de turnee completa!
        Resurse sunt:
        - Doua zile de concurs; turneul de la București din 3 aprilie a primit 312 jucatori in doua zile de participare, fara supraaglomerare si fara liste de asteptare.
        - Organizarea in localitati diferite a turneelor Incepatori+ Avansati si Open + Masters ar permite marirea numarului de turnee, fara supraaglomerare si cu conditii de joc mai bune.
        Eventualele inconveniente (transportul) isi pot gasi rezolvare, prin atragerea de new entry (mai ales daca au masini performante )

        Comentariu


        • #79
          Postat în original de tokosp Vezi post
          Turneele cu liste de asteptare foarte mari ridica nu numai problema a catorva inscrieri nefondate / a multor retrageri tarzii, dar totodata vorbesc si despre o noua provocare/necesitate:



          Iar in cea ce priveste Aplusurile regionale, va rog sa votati remedierea greselii din regulament care a parafat Aplusul regional ca si categorie separata, luandu-l separat in calcularea mediei si a punctelor de clasament.
          Ideea Aplusului regional s-a nascut pentru a oferi sansa de a participa la Aplusuri si celor care n-au timp, n-au resurse financiare, sunt deranjati de distanta mare la care se desfasoara aceste turnee, respectiv inca n-au pozitie suficienta in clasament. - Aplusul regional l-am propus intocmai la vremea respectiva ca nu numai partea de sus a clasamentului sa aiba acces la A+.

          Comentariu


          • #80
            Postat în original de wischegg Vezi post
            Am vazut acum ceva timp ca doamnele/domnisoarele au platit la un turneu 10 lei. Am crezut ca e un caz izolat dar vad ca incet incet se repeta. Recunosc ca sunt si subiectiv dar cred ca poate deveni o regula ca doamnele/domnisoarele sa plateasca 10 lei. Poate asa o sa se inmulteasca participarile din randul doamnelor/domnisoarelor. La cate sunt acum, organizatorii nu pierd prea mult. Parerea mea
            Buna seaea..multumesc pt gest, dar nu cred ca ar fi o taxa f mare cea de 25 ron..Mi s.a intamplat o data si mie...sa mi se ceara tariful de juniori..m.am mirat si i.am corectat...dar, probabil asa s.a procedat mereu si nu am stiut..

            Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

            Comentariu


            • #81
              Postat în original de tokosp Vezi post
              Iar in cea ce priveste Aplusurile regionale, va rog sa votati remedierea greselii din regulament care a parafat Aplusul regional ca si categorie separata, luandu-l separat in calcularea mediei si a punctelor de clasament.
              Ideea Aplusului regional s-a nascut pentru a oferi sansa de a participa la Aplusuri si celor care n-au timp, n-au resurse financiare, sunt deranjati de distanta mare la care se desfasoara aceste turnee, respectiv inca n-au pozitie suficienta in clasament. - Aplusul regional l-am propus intocmai la vremea respectiva ca nu numai partea de sus a clasamentului sa aiba acces la A+.
              De abia acum am vazut chestia asta.
              Principalul motiv pentru care s-au creat aceste A+ regionale este acela ca jucatorii situati in judetele marginase ale tarii pot cu greu sa atinga pragul de 3A+ care se iau in calculul Cls Amatur si sunt dezavantajati cand e vorba de participare la T.F. ,de exemplu.Pai..daca acum A+ regional a devenit un"must have"ce jmekerie am facut? Cei de la distante mari se vor confrunta cu aceeasi problema,vor avea acum A+ regional dar tot le va folosi cat o frectie la un picior de lemn pt ca vor completa la fel de anevoios participarea la celelalte trei A+.
              of all the things i lost i miss my mind the most

              Comentariu


              • #82
                A+ul sau A+Reg se aduna in clasament, ba chiar este mai important asa cum este acum pentru ca nu se scade din A+uri (cand ai mai mult de 3 turnee), ci se aduna.

                A+ Reg se puncteaza prin adunare separat pentru ca daca s-ar baga printre A+uri poate sa afecteze si media, pentru ca a fost usor depunctat, si nu mai este de 65 pct pentru locul 1 (de exemplu). In concluzie, cei de la distanta mare pot sa beneficieze in continuare de acest A+Reg.
                Hobby: Motoare si ski !
                http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                Comentariu


                • #83
                  Mi se pare ca situatia este cam asa:
                  Turneele A+Reg au fost initial propuse si utilizate identic cu A+, pana cand, un participant (Lukasz, daca nu ma insel), a remarcat ca formularea din regulament cere adunarea separata a punctajului A+Reg. Asa ca Florin a revenit asupra punctajelor, respectand litera regulametului.
                  Pali a cerut mai sus in spiritul primei decizii- aceea ca A+Reg sa poata inlocui orice turneu A+ sa revina la propunerea initiala.
                  Eu o consider corecta si o sustin. Dovada este chiar acest clasament, in care atat cei care nu au avut posibilitatea sa participe la A+uri nu au destule turnee, cat si cei care nu au putut participa la A+Reg . Dublu negativ fata de spiritul ideii propuse de Pali.
                  Un alt aspect, poate mai putin important, dar la care am tinut atunci cand l-am introdus: numarul minim de turnee pt o grila maxima este 12 - cate un turneu pe luna - mi se pare optim.
                  Ultima editare de Dan2; 09.nov.2016, 20:46.

                  Comentariu


                  • #84
                    Completare:Cei pe care i deranjeaza ca punctajul A+Reg este un pic mai mic au dreptul sa participe la orice alte 3 turnee A+ care ii pot inlocui turneul slab punctat.

                    Comentariu


                    • #85
                      Ma rog..nu ma pricep la punctaje,retin doar ideea in care s-a introdus in Regulament..ca sa nu mai batem apa in piua aici,propun sa reluam discutia la sedinta de analizare a propunerilor,daca veti considera de cuviinta.
                      of all the things i lost i miss my mind the most

                      Comentariu


                      • #86
                        Postat în original de Dan2 Vezi post
                        Completare:Cei pe care i deranjeaza ca punctajul A+Reg este un pic mai mic au dreptul sa participe la orice alte 3 turnee A+ care ii pot inlocui turneul slab punctat.
                        Adică sa-l evite pe cel regional, că de' , la ce să mai meargă dacă e mai slab punctat și strica media.

                        Lukas chiar a fost pe faza...

                        Nu se pot amesteca turnee care nu au aceiași grila de punctaj.

                        Eventual sa rămână cum a fost!...cu grilă cu tot.
                        Ultima editare de GeluBv; 09.nov.2016, 22:34.
                        Hobby: Motoare si ski !
                        http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                        Comentariu


                        • #87
                          Revin din nou la ideea mea ( observ ca a disparut postul meu... ) si anume trecerea de la Grupe inferioare de 6-7 jucatori direct la tablou eliminatoriu, calificandu-se primii 4, acestia punandu-se pe tablou in functie de pozitia ocupata in grupa. Acest sistem cred eu ca are 2 mari avantaje si anume : 1. Scurtarea foarte mult din punct de vedere a timpului fiecarui turneu ( Eu inteleg gandirea unora ca vor sa joace mai multe meciuri..... dar totusi turneul este turneu pana la urma cei mai buni sa castige, nu are rost sa o lalaiam cu superioare... ca deh ai mai jucat 3 meciuri in plus. Antrenamentele se fac acasa nu la turnee..,turneul este turneu pana la urma ) si 2. Evitarea multor magarii si anume blaturile.. pentru ca fiecare este interesat sa traga tare sa termine grupa pe 1 sa aibe culoar mai bun si astfel adevari mai slab cotati. Pentru ca de multe ori s-a intamplat ca si capii de serie sa nu traga in inferioare ca oricum se califica in superioare... si de acolo trag ei sa termine pe 1,2 sa mearga in tablou. Deci din start se pleaca de la multe meciuri aranjate... chiar de la inceput. Sper macar sa fie propusa aceasta idee la sedinta.

                          Pentru asigurarea cel putin a unui joc in plus pentru cei ce se califica din inferioare... s-ar putea face un sistem dublu-knockout.

                          Comentariu


                          • #88
                            Vad o multime de discutii pe tema punctajului si a mediei.
                            Am o intrebare: dupa tot efortul facut in cursul anului acesta, pana la urma nu se va implementa sistemul de rating? Acesta ar trebui sa schimbe aceste socoteli...
                            Pacat, zic, ar fi fost asa frumos...
                            Blog de tenis de masă

                            Comentariu


                            • #89
                              ...cred că am o propunere.

                              plec de la vechea și actuala poveste a nemulțumirilor exprimate de participanți uneori multă vreme după terminarea unui turneu. se întâmplă chiar și în cazul unor centre unde turneele au devenit ''permanente'' (adică în fiecare an, sau chiar de mai multe ori pe an)

                              propun ca în pauza de masă, participanții (care doresc și se simt în stare) să-și rupă 5 minute din timpul de mîncat și să-l ia pe organizator la o discuție ad-hoc. discuția să fie despre neajunsuri și probleme pe care ei le observă în acea locație. indiferent de ce natură: organizatorică, tehnică, logistică, financiară, et. să mai fie discuția și despre soluții concrete pe care ei le văd aplicabile legat de situația semnalată. și să mai discute și despre ce pot face ei personal ca să-l ajute pe organizator să aplice soluțiile respective, până la următorul turneu (sau până anul viitor). să luăm acest moment drept momentul T zero

                              acestea fiind stabilite, să presupunem că unii din cei amintiți mai sus revin în același loc la un turneu într-un moment T unu. și că observă din nou unele din neajunsurile sau problemele observate la momentul T zero. o eventuală critică de data asta ar trebui să sune cam așa:
                              ****** ''...dragi colegi, la turneul de sâmbăta trecută am avut neplăcerea să joc toate meciurile cu niște mingi foarte proaste. m-am chinuit ?ngrozitor și îmi amintesc că asta se întâmplă mai mereu la turneele din această locație. anul trecut, când am fost de asemenea prezent la acest turneu, i-am propus organizatorului să-i fac rost de niște mingi foarte bune. am un prieten care e distribuitor de material sportiv și la o achiziție mai serioasă mi-a oferit și o reducere substanțială de preț. chiar i-am dat organizatorului câteva, rug?ndu-l să le testeze la sală de câte ori are ocazia. din păcate, deși mingile erau foarte bune, de fiecare dată când l-am contactat ca să aflu dacă s-a g?ndit la propunerea mea, mi-a spus că nu dorește s-o ia în considerare. iar acum am jucat din nou cu mingi proaste...'' ******

                              consider că este o lecție de bun simț pentru noi toți să ?nvățăm să facem cum am scris eu aici, nu să ne plângem mereu doar...ca să ne plângem

                              Comentariu


                              • #90
                                Avand in vedere ca este ideea dvs. eu zic sa nu-l numim " momentul T zero " ci chiar momentul "adimucu". Asadar, rupem mai putin din coltul de paine, ptr a-l lua 'ad-hoc'(pe rand banuiesc)pe organizatorul care de regula este mai tot timpul liber, la un moment "adimucu". Superb!
                                Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                                Comentariu


                                • #91
                                  ..5 x 30 = 180..!? .. baej nebun!!!

                                  Comentariu


                                  • #92
                                    Dupa ce se termină turneul, in timp ce ajută la umplut sacii ăia mari de 200 de litri, sint gata sa iau notite ... o juma' de oră - o oră ... cat durează operatiunea ...
                                    TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                                    Comentariu


                                    • #93
                                      Postat în original de cata_60 Vezi post
                                      De abia acum am vazut chestia asta.
                                      Principalul motiv pentru care s-au creat aceste A+ regionale este acela ca jucatorii situati in judetele marginase ale tarii pot cu greu sa atinga pragul de 3A+ care se iau in calculul Cls Amatur si sunt dezavantajati cand e vorba de participare la T.F. ,de exemplu.Pai..daca acum A+ regional a devenit un"must have"ce jmekerie am facut? Cei de la distante mari se vor confrunta cu aceeasi problema,vor avea acum A+ regional dar tot le va folosi cat o frectie la un picior de lemn pt ca vor completa la fel de anevoios participarea la celelalte trei A+.
                                      Buna ziua, daca asa ati facut regulamentul ,respectati-l!
                                      Liviu Petrescu

                                      Comentariu


                                      • #94
                                        Postat în original de petrescu liviu Vezi post
                                        Buna ziua, daca asa ati facut regulamentul ,respectati-l!
                                        Regulamentului i se aduc anual mici modificari in functie de propunerile amaturistilor,el se aplica si respecta de-a lungul anului competitional respectiv.Daca aveti vreo propunere pentru imbunatatirea turneelor Amatur este momentul si locul pentru a va exprima.
                                        of all the things i lost i miss my mind the most

                                        Comentariu


                                        • #95
                                          De obicei analizam propunerile tuturor, venite din spiritul AmaTur analizate si centralizate de catre Catalin, un vechi coordonator al acestuia. As dori ca anul acesta sa fie analizate si urmatoarele propuneri:

                                          1. Infiintarea Asociatiei in cadru legal
                                          2. Afilierea participantilor , precum si a organizatiilor ce vor sa faca parte din AmaTur.
                                          3. Participarea in mod legal a Sponsorilor
                                          4. Plata contributiilor pentru turnee organizate sa fiie fiscalizata
                                          5. Alegerea reprezentantilor locali sa fie facuta online pe site

                                          Multumesc ! Si toti sunteti Ai Nostri !
                                          Dan Chirap
                                          www.sportdakiro.com
                                          email: contact@sportdakiro.com

                                          Comentariu


                                          • #96
                                            Postat în original de Dakiro Vezi post
                                            De obicei analizam propunerile tuturor, venite din spiritul AmaTur analizate si centralizate de catre Catalin, un vechi coordonator al acestuia. As dori ca anul acesta sa fie analizate si urmatoarele propuneri:

                                            1. Infiintarea Asociatiei in cadru legal
                                            2. Afilierea participantilor , precum si a organizatiilor ce vor sa faca parte din AmaTur.
                                            3. Participarea in mod legal a Sponsorilor
                                            4. Plata contributiilor pentru turnee organizate sa fiie fiscalizata
                                            5. Alegerea reprezentantilor locali sa fie facuta online pe site

                                            Multumesc ! Si toti sunteti Ai Nostri !
                                            Sustin toate cele 5 propuneri.

                                            Comentariu


                                            • #97
                                              Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                                              Sustin toate cele 5 propuneri.
                                              Cornele,a mai fost cineva care chiar elibera chitante ,turneee fara taxa vroia dar nu am mai auzit de el in Amatur asa ca stai dreac in potol ca deabea ai ajuns si tu organizator

                                              Comentariu


                                              • #98
                                                Postat în original de Dakiro Vezi post
                                                De obicei analizam propunerile tuturor, venite din spiritul AmaTur analizate si centralizate de catre Catalin, un vechi coordonator al acestuia. As dori ca anul acesta sa fie analizate si urmatoarele propuneri:

                                                1. Infiintarea Asociatiei in cadru legal
                                                2. Afilierea participantilor , precum si a organizatiilor ce vor sa faca parte din AmaTur.
                                                3. Participarea in mod legal a Sponsorilor
                                                4. Plata contributiilor pentru turnee organizate sa fiie fiscalizata
                                                5. Alegerea reprezentantilor locali sa fie facuta online pe site

                                                Multumesc ! Si toti sunteti Ai Nostri !
                                                De ce sa ne legam la cap, daca nu ne doare ?!

                                                Comentariu


                                                • #99
                                                  La 1 noiembrie 2016 eu aveam 24 de turnee A neexpirate, iar pentru clasament se tine cont de 6 cele mai bune din ultimile 7. Daca dupa turneul A+ de la Bistrița stateam acasa si nu mai participam la inca 4 turnee (m-a mancat paleta si nu am putut rezista ..... m-o fi gadilat iarba!), acum eram campion / Argeș la amatori. Propun sa se gaseasca o formula in care sa se ia in calcul mai multe turnee (fara discriminare, mai bune sau mai rele) pentru determinarea clasamentului.
                                                  Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
                                                  FH: Butterfly - Dignics 80
                                                  BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

                                                  Comentariu


                                                  • Un subiect principal, cred eu il reprezinta efectuarea clasamentului dupa acel sistem rating. Haideti sa incercam macar pentru un an aceasta formula. Sa vedem cum este.
                                                    Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X