Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Caut sa testez fetele Rakza 7 Soft si Rakza 9

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Caut sa testez fetele Rakza 7 Soft si Rakza 9

    Buna tuturor,

    Caut sa testez fetele Rakza 7 Soft si Rakza 9.
    Apreciez disponibilitatea persoanelor care detin palete compuse din aceste fete de a se intalni cu mine in Cluj-Napoca si de a-mi pune la dispozitie paleta lor pentru a realiza mai multe schimburi de mingi cu ei.


    Va multumesc

  • #2
    Tentația de a testa cât mai multe tipuri de fete o avem sau am avut-o marea majoritate dintre noi. însă dacă testezi o fata pentru câteva ore pe alt lemn în afară de al tău eu zic ca nu e relevant, la fel de irelevant este să testezi o fata obosită.
    Eu cred ca pentru a trage o concluzie obiectivă dacă o față anume ?ți avantajează sau nu stilul tău de joc trebuie sa o joci pe lemnul tău o săptăm?nă sau chiar două iar fata sa fie în stare buna. Succes.
    Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

    Comentariu


    • #3
      Buna Adishorul,

      Observatia ta este relevanta, insa ceea ce incerc eu este sa evit sa fac o investitie proasta cumparand fetele respective si de aceea am ales aceasta varianta " mai ieftina" chiar daca ea ofera o imagine mai "deformata" privind acele fete.Am realizat un test asemanator cu o paleta cu fete Tenergy 64, prin care am evitat sa cumpar acele fete dupa ce am facut febra musculara la abdomen adunand mai mult mingile din sala de tenis de masă decat jucand tenis de masă.

      Multumesc

      Comentariu


      • #4
        Salut Maximilian, ai reusit sa testezi cele doua fețe?
        Sunt si eu interesat sa-mi iau aceasta combinatie, cu Rakza 9 sau Rakza 7 pe FH si Rakza 7 Soft pe BH si un lemn Yasaka Seweden Classic.
        Si mie mi-ar fi placut sa le pot proba inainte, dar nu am gasit printre prietenii mei pasionati aceasta combinatie.

        Am tot citit pe net review-uri despre ele cat si despre lemn si lumea zice de bine, au un control foarte bun si viteza acceptabila, dar ar fi destul de sensibile la condens.

        Tu ce parere ai de ele? Multumesc

        Comentariu


        • #5
          Rakza 9 sau 7 nu am folosit, dar am folosit Rakza 7 soft 2.0 pe un Yasaka Extra, lemn similar cu Sweden Classic. Controlul este foarte bun, loviturile se executa usor, spinul este peste medie (comparativ cu o Xiom Vega Europe pe care am avut-o inainte pe acelasi lemn), o fata foarte buna pentru rever. Prima data a fost imperecheata cu un Mx-p pe forehand, insa datorita flexibilitatii lemnului Mx-p nu a functionat foarte bine. Am schimbat-o cu un Andro Rasant si a fost cel mai bun setup cu care am jucat. Cu el inveti sa dai aproape orice fel de lovitura si poti sa-l utilizezi cu incredere mult timp pana sa treci la ceva mai sofisticat.
          Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
          FH: Butterfly Dignics 05
          BH: Tibhar Grass D.TecS

          Comentariu


          • #6
            baieti flori nu vreti...?.... asa cum spune Adi daca lemnul nu este identic ni are nici un rost, chiar si atunci nu va fi la fel paleta.... fiecare dintre noi am facut la fel,am cumparat am testat si daca nu mi a placut am vandut si am cumparat din nou o alta combinatie......... daca voi sunteti incepatori ce va trebuie Ty.64 ,Rakza 9 sau 7...... astea sunt pt cei avansati....... voi aveti nevoie de ceva soft, moale gen Vega Europe, joola energy extra,,Donic Desto F3, Ysaka Pryde 30... etc... adica burete intre 30 si 38 de grade.... si va recomand sa fie la fel pe ambele parti, pt in loc sa te joci o sa stai sa vezi cu care parte dai... si eu dupa atat timp joc la fel am un lemn rapid cu fete de paleta soft.....

            Comentariu


            • #7
              Salut !
              Leo are dreptate. Eu folosesc un lemn Nittaku Acoustic ( simplu, fara carbon) cu fete Rakza 7 soft 2.0 si nu ma prea impac cu ele pentru ca nu am ajuns la nivelul lor.
              Le voi da jos si le pun la vanzare.
              Cred ca are un rost totusi si combinatia lemnului cu acelasi producator de fete. Adica lemn Nittaku - fete Nittaku , samd. Asta este parerea mea.
              Numai bine !

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de flobv Vezi post
                Cred ca are un rost totusi si combinatia lemnului cu acelasi producator de fete. Adica lemn Nittaku - fete Nittaku , samd. Asta este parerea mea.
                !
                Nu sunt de aceeasi parere. Lemnul e lemn, fața e față, exist?nd incompatibilităti majore chiar in cadrul aceluiasi brand in ceea ce priveste lemnele si fetele. Parametrii care trebuie luati in consideratie atunci cand imperechezi un lemn cu fete sunt greutatea lemnului, rigiditatea, controlul, simtul moale sau dur,vibratiile acestuia sau in cazul fetelor duritatea, viteza, spinul, greutatea specifică etc. O paleta super eficienta poate fi o combinatie de cel putin 6 elemente(lemn, fata FH, fata BH, lipici si...banda de cant, eventual si bandă grip) si poate fi chiar mai bună decat una 100% compusa din elemente apartinând aceluiaș brand.
                Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                Comentariu


                • #9
                  Am avut un lemn stiga clipper wood cu rakza 7 pe FH si rakza 7soft pe Bh,am jucat cateva luni cu el,eram incepator si rakza7 pe FH mi-a parut prea tare pentru jocul scurt.
                  Rakza 7 soft e excelenta.Amandoua fetele aveau grosime max. Merita incercate la calitate pret e un raport ecelent.

                  Comentariu


                  • #10
                    Rakza 7 soft, the best rubber!
                    Pentru jucatori de nivel amator, nu de open, e perfecta Rakza 7 soft! Am zis-o si o sa o tot repet!
                    Are spin, are destula viteza, merge foarte bine la topspin, la fel si la capace!
                    Tenis sa stii si fetele Rakza 7 soft te vor multumi garantat 100% !
                    Nittaku Acoustic
                    FH - Xiom Omega V Tour
                    BH - Xiom Omega V Tour

                    Comentariu

                    Who has read this thread:
                    Procesare...
                    X