Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tratarea lemnelor cu rasini epoxidice ?marca Visco?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Re: Tratarea lemnelor cu rasini epoxidice ?marca Visco?

    Inceputul stratului de rasina. Pus, cum spuneam, peste banda de cant. Luat "pierdut" ca la frizer:

    Stratul de rasina:

    Stratul de rasina - close-up:

    Vedere de deasupra. Stratul de rasina era initial mult mai drept si mai uniform pentru ca il pusesem lipind intai niste scotch pe unde nu vroiam sa ajunga, cam ca atunci cand vopsesti ceva si vrei sa iasa drept, sau sa nu murdaresti geamul. Doar ca a ajuns asa stramb pentru ca m-a mancat undeva sa incerc sa il mai "nivelez" cat inca era moale:

    You got the point... :

    Inceputul benzii izolatoare:

    Cantul cu banda izolatoare:

    Ansamblu fata neagra:

    Ansamblu fata rosie:

    Bucata care lipseste in pozele de ansamblu e aia in care am desprins banda izolatoare ca sa se poata vedea rasina in pozele de mai sus.
    Cum spuneam, nu chiar o opera de arta, dar foarte eficace.
    Si ca sa previn intrebarea, raspunsul este "nu".
    Nu stiu sa existe banda izolatoare in doua culori. Am cumparat doua benzi. Una neagra si una rosie si le-am lipit pe fiecare pe fata corespunzatoare. Din doua motive. Banda izolatoare e prea ingusta ca sa cuprinda tot cantul paletei asteia si sa se si lipeasca pe fete deci trebuia oricum sa o fac din bucati. Si al doilea motiv: ca sa dea ceva mai bine.
    Toate cele bune.
    Xiom OmegaIV Elite 2.0 / Xiom STRATO /Xiom OmegaIV Europe 2.0

    Comentariu


    • #27
      Re: Tratarea lemnelor cu rasini epoxidice ?marca Visco?

      Foarte interesanta ideia cu rasinile epoxidice peste banda de cant.
      Lemn- Bty Viscaria
      FH - TENERGY 05
      BH - TENERGY 80

      Comentariu


      • #28
        Re: Tratarea lemnelor cu rasini epoxidice ?marca Visco?

        Postat în original de Dado.daniel
        poti posta si o poza cu un lemn pe care l-ai tratat cu adezivul de mai sus? Si poate cum ai aplicat practic...
        0751840078, stadinadi@yahoo.com
        G3FX BTY TIMO BOLL SPIRIT Black Tag Rakza X

        Comentariu


        • #29
          Re: Tratarea lemnelor cu rasini epoxidice ?marca Visco?

          merci frumos, a iesit foarte foarte bine, estetica e excelenta!
          Blade-Darker speed 90
          Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
          Bh- Testing

          Comentariu


          • #30
            Re: Tratarea lemnelor cu rasini epoxidice ?marca Visco?

            Bravo, a iesit f bine. Deci merge si cu "Bison" lent, cu piston albastru.
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #31
              Re: Tratarea lemnelor cu rasini epoxidice ?marca Visco?

              Postat în original de VISCO
              Bravo, a iesit f bine. Deci merge si cu "Bison" lent, cu piston albastru.
              da, sint 2 versiuni , una mai ieftina cu uscare lenta( cum am eu si dureaza max 12 ore pina se intareste complet) si cealalta cu uscare rapida ( banuiesc 1-2 ore pina la uscarea completa) dar ceva mai scumpa.
              0751840078, stadinadi@yahoo.com
              G3FX BTY TIMO BOLL SPIRIT Black Tag Rakza X

              Comentariu


              • #32
                Re: Tratarea lemnelor cu rasini epoxidice ?marca Visco?

                Ma scuzati ca intervin.A cantarit cineva lemnele inainte si dupa pictarea lemnelor cu rasini ? Cu cate grame s-a ingreunat lemnul ?
                Blade: Bty Primorac Carbon off+
                Bh:Tenergy 80 fx
                Fh:Tenergy 80 fx

                Comentariu


                • #33
                  Re: Tratarea lemnelor cu rasini epoxidice ?marca Visco?

                  pai cu un gram a zis candva Visco, acum depinde si cat de gros e stratul pe care il aplici si cat de vascoasa e rasina. Eu sunt in plin proces de "productie" si ca sa mai subtiez structura prea vascoasa am pus acetona urmand indicatiile lui Visco, dar am pus "la ochi" pana am considerat eu ca e destul de fluida. Maine sper sa pun si poze cu ce a iesit. Am folosit rasinile de la Bison cu piston albastru.
                  Blade-Darker speed 90
                  Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                  Bh- Testing

                  Comentariu


                  • #34
                    Re: Tratarea lemnelor cu rasini epoxidice ?marca Visco?

                    Postat în original de Zoki
                    Ma scuzati ca intervin.A cantarit cineva lemnele inainte si dupa pictarea lemnelor cu rasini ? Cu cate grame s-a ingreunat lemnul ?
                    Am refacut eu procesul de mai sus pentru un prieten si am avut si ocazia sa cantaresc intre pasi. Rezultatele sunt:
                    Paleta asa cum era ea (lemn+fete+overgrip+banda cant) = 178g
                    Plus rasina peste banda de cant = 182g
                    Plus banda cauciucata = 183g
                    Deci ar veni 4g rasina. Avand in vedere grosimea stratului pe care l-am pus eu, fata de grosimea pe care o poti depune prin "pictare" eu zic ca, intr-adevar, mai mult de un gram n-are cum sa aiba in plus o paleta protejata prin metoda Visco si pe care ne-a aratat-o in poze adisor35.
                    Toate cele bune.
                    Xiom OmegaIV Elite 2.0 / Xiom STRATO /Xiom OmegaIV Europe 2.0

                    Comentariu


                    • #35
                      Re: Tratarea lemnelor cu rasini epoxidice ?marca Visco?

                      Postat în original de Dragomir Paul
                      Postat în original de VISCO
                      A mea este speciala pt "rod building". Constructia de lansete de pescuit.
                      Maiestre !!!...
                      O poza te rog ca sa fie destul de clar...
                      Am avut onoarea sa asist ( pe marginea unei cutii de bere ) la asa spectacol... demuuulllttttt... zorii erau inca somnorosi... E bine de luat in seama...
                      P.S.
                      - Era vremea cind carturarii inca mentionau prezenta dinsului pe mal de batrin fluviu...
                      Pe recipientii mei nu se mai vede inscrisul, de aceia va pun un link cu produsul si locul de unde l-am achizitionat:
                      http://www.cabelas.com/cabelas/en/templ ... hasJS=true
                      Din anii 90 pana prin 2005, am dat la astia vre-o doua carute de bani si am luat aproape tot ce aveau in materie de pescuit. Si au de toate credeti-ma!!!
                      Lemn- Bty Viscaria
                      FH - TENERGY 05
                      BH - TENERGY 80

                      Comentariu


                      • #36
                        Re: Tratarea lemnelor cu rasini epoxidice ?marca Visco?

                        Postat în original de Vercingetorix
                        Pentru lemn:
                        Am protejat cantul cu rasina epoxidica rezistenta la socuri, pusa intr-un strat gros (cam 2mm si ceva) ...
                        Salut. Fain arata paleta, dupa operatiile facute. Si cred ca si rezistenta la socuri si frecari de masa. Spune-mi, te rog, mai exact ce fel de rasina rezistenta la socuri ai folosit? Si de unde si cu cat ai luat-o? Este din doua componente, sau doar din unul? Eventual daca poti sa ne pui niste poze cu ambalajul.
                        Mersi.

                        Comentariu


                        • #37
                          Re: Tratarea lemnelor cu rasini epoxidice ?marca Visco?

                          Pai a pus, asta este:
                          Postat în original de adisor35
                          eu folosesc adeziv epoxy bicomponent. costa vreo 25 ron si e foarte ok.
                          Se gaseste prin supermarketuri, intr-un ambalaj de plastic transparent, care lasa sa se vada seringa cu corp dublu. Atentie, cumparati numai pe cea cu piston albastru, asa cum este cea din poza.
                          Lemn- Bty Viscaria
                          FH - TENERGY 05
                          BH - TENERGY 80

                          Comentariu

                          Who has read this thread:
                          Procesare...
                          X