Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Principii in alegerea echipamentului

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Principii in alegerea echipamentului

    Lemn:Xiom Zeta
    Fete:MX-P

  • #2
    Intradevar este un filmulet care te pune pe ganduri. Mai exista si un alt aspect, la nivel de amatori, cand te duci la sala si joci cu un advresar ce are o paleta mai rapida ca a ta si iti pocneste cate o lovitura de te trimite dupa ziare , nu-ti cade bine, desi tu stapinesti paleta ta(allaround) foarte bine si stii loviturile , bla..... Atunci incepi sa sapi si bagi bani cat te tine buzunarul.
    O alternativa ar fi sa joci numai cu cei de nivelul tau , insa e cam greu sa le imbini pe toate.
    La nivel profi unde sunt cativa zeci de elevi , corect, se poate aplica regula din filmulet. Se face o triere in functie de nivel si apoi antrenorul jongleaza cu sportivii in functie de talent si progresie in antrenamente.

    Comentariu


    • #3
      Da, ni se arata paleta lui Samsonov . Good control all wood blade - adica Mazunov ))
      Blade DHS PG 2
      FH: DHS Hurricane 3
      BH: Stiga Airoc Astro M

      Comentariu


      • #4
        Individul care postează ( EmRatThich ), este un tip inteligent, se pricepe la tenis și face niște analize pertinente.
        Avem aici alte câteva clipuri interesante pe diverse aspecte din tenisul de masă:















        ---------- Post added 19.03.2017 at 17:42 ----------



        ---------- Post added 19.03.2017 at 17:46 ----------



        ---------- Post added 19.03.2017 at 17:55 ----------

        ...și ceva interesant despre fețele cu care joacă chinezii

        Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
        Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
        Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de gabikr Vezi post
          Individul care postează ( EmRatThich ), este un tip inteligent, se pricepe la tenis și face niște analize pertinente.

          Asa este. Omul stie ce spune. E preferatul meu. Mare dreptate are, trebuie doar sa reusim sa l punem in practica si nivelul ar trebui sa creasca garantat.
          Nittaku Acoustic
          FH - Xiom Omega V Tour
          BH - Xiom Omega V Tour

          Comentariu


          • #6
            Am urmărit clipul cu punctul optim de contact . în clip la FH stroke spune să lovim in punctul cel mai ?nalt (punctul 3 conform desenului de la sf?rșit) ...Doar că pe schema făcută cu carioca la FH stroke e trecut 4-5.

            Mie mi-a părut un pic lipsit de consistenta materialul ...
            Sa ne hotăr?m totuși...Lovim in punctul cel mai ?nalt pe forehand sau un pic după sau chiar pe cobor?re ....?
            Blade : 729 Dinasty Hinoki off
            FH: Xiom Asia Japan
            BH:Xiom Asia Japan

            Comentariu


            • #7
              Cel mai dificie e sa renunti la micile erori tehnice care au intrat in rutina, in acelasi timp formate alte miscari corecte. Fara ajutor din exterior e foarte greu sa corectezi singur...

              Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de Botea Fabian Vezi post
                Am urmărit clipul cu punctul optim de contact . în clip la FH stroke spune să lovim in punctul cel mai ?nalt (punctul 3 conform desenului de la sf?rșit) ...Doar că pe schema făcută cu carioca la FH stroke e trecut 4-5.

                Mie mi-a părut un pic lipsit de consistenta materialul ...
                Sa ne hotăr?m totuși...Lovim in punctul cel mai ?nalt pe forehand sau un pic după sau chiar pe cobor?re ....?
                Cam in 90% din cazuri e un sistem basic de a invata cum sa lovesti.
                De principiu la FH se loveste mingea in punctul cel mai inalt, iar la BH exact cand da sa cada, iar mana(paleta) e indicat sa o ajustezi in functie de inaltimea mingiei... asta e foarte putin din partea de tehnica a loviturilor, dupa care apare marea problema si d.p.m.d.v. cel mai important factor pozitionarea unde credeti-ma ca e mult mai mult de lucru; iar dupa asta se face coordonarea mana-picior
                E mult si placut de povestit pe tema antrenamentelor si exercitiilor.

                Stiti si voi vorba aia.. "teoria ca teorie.. practica ne omoara"

                ---------- Post added 24.03.2017 at 22:56 ----------

                Postat în original de MariusB Vezi post
                Cel mai dificie e sa renunti la micile erori tehnice care au intrat in rutina, in acelasi timp formate alte miscari corecte. Fara ajutor din exterior e foarte greu sa corectezi singur...

                Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
                Mare adevar a-ti spus !
                Eu am jucat si inca joc la un nivel destul de ridicat si de ce sa mint am unele miscari de care nu pot sa scap, parca ma bantuie si stiu ca nu sunt bune, dar sunt ale mele
                Ultima editare de Durdun Gheorghe; 24.mar.2017, 22:56.

                www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                Comentariu


                • #9
                  pt ei este o meserie , pt asta traiesc, si in vis joca tenis... Nu se compara, fac sala, dieta , meditatie, este un sir lung de antrenamente ....etc....

                  fiecare este bun in meseria lui, si daca ati si place ce faci, iese de nota 10. faci cu tota inima

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de MariusB Vezi post
                    Cel mai dificie e sa renunti la micile erori tehnice care au intrat in rutina, in acelasi timp formate alte miscari corecte. Fara ajutor din exterior e foarte greu sa corectezi singur...

                    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
                    Iti trebuie foarte multa rabdare si un antrenor foarte priceput care sa-ti corecteze erorile tehnice care au devenit rutina.
                    R45 / Andro Ligna CI Off / R47
                    "My goal is not to be better than anyone else, but to be better than I used to be."

                    Comentariu

                    Who has read this thread:
                    Procesare...
                    X