Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

UPDATE pemtru "Amatur"

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • UPDATE pemtru "Amatur"

    Multa lume se plange ca nu poate sa participe cand vrea la un turneu datorita problemelor legate cu inscrierea.
    Nu inscrierile sunt problema. Ele sunt doar efectul. Cauza sunt turneele. Ar trebui facut ceva cu ele. Un nou regulamet de inscriere poate, o noua ierarhie, un numar de turnee mai mare, turnee separate pentru categorii etc. Cred ca numarul membrilor amatur este suficient de mare ca sa se regandeasca intreaga miscare. Daca nu se schimba nimic calitatea intalnirilor amaturistilor va continua sa scada. Problema inscrierii la un turneu se acutizeaza pe zi ce trece. Eu personal m-am saturat sa fiu atent sa ma inscriu la turnee la care lista se inchide in cateva ore. Mai am si alte lucruri de facut in timpul zilei. Te bati sa ajungi la un turneu la care in marea majoritate a timpului stai si astepti nefiresc de mult in niste spatii in general neadecvate(la majoritatea turneelor nu sunt nici macar scaune pentru toti cei care nu joaca).
    As fi tare curios sa stiu daca o licitatie a sumei de inscriere la un turneu nu ar rezolva problema. Chiar ar fi interesant sa vad cat ar fi dispusi unii dea pentru a participa la un turneu decent , atat ca timp cat si ca conditii de joc. Atunci, se va vedea cu adevarat cine vrea sa sustina miscarea amatur si cine vrea doar sa profite de ea. Cererea mai mare decat oferta , care a fost permanenta pe durata intregului an 2016, nu a facut altceva dacat sa intretina si sa amplifice problemele.
    Rog conducerea amatur sa incerce sa gaseasca posibile solutii la aceste probleme, care dupa parerea mea au devenit cronice. Multumesc

  • #2
    Iata ce am scris cu vreo trei saptamani in urma...
    " Ok, tot bat saua de vreo doua ceasuri...nimic ! Ceea ce incerc sa zic e urmatorul lucru simplu ( pentru capul meu ) : cheltuieli maximizate in vederea confortului, linistii si frumusetii acestui sport se impart la potentialul numar de jucatori = taxa de participare ! Prea s-au obisnuit unii cu sali neincalzite, neiluminate, condens cat incape ( daca scapi netrantit, esti openist in hochei pe gheata ! ), sandwichuri reci si sleite, etc...tot aud de intalniri romantice, de prietenii seculare...la masa sunt doi jucatori care impart o minge si o miza ! Depinde doar de noi sa cerem si sa avem conditii decente, regulamente respectate, etc...astept cu interes un semnal de la varful miscarii Amatur ! Daca orice oras poate organiza in orice conditii un turneu Amatur, atunci mai bine ma apuc de tenis de campie ! "
    Revin cu cateva idei : nu cred ca trebuie asteptati organizatori din orase unde , din varii motive, nu se tin turnee Amatur...cazul Iașiului ! Oricum, logistica vine de cele mai multe ori din alta parte ( mese tenis, organizator secundar, etc )...exemplu : la Roman, totul e adus din afara orasului ( mese, filee, mantinele - Bacău ), organizare ( tabele, programe, liste, scheme - Fălticeni )...sarcina organizatorului local e de a inchiria sala, de a afisa banere cu eventualii sponsori, de a asigura un catering decent, etc )...de ce nu se intampla asta si la Iași, Piatra Neamț, Vaslui, Barlad, etc ?? O mai buna structurare pe categorii de varsta, trecerea la rating pentru a evita patinajul la limita categoriilor...incep sa apara rezultate la nivel international si ar fi pacat ca aceasta simpatica miscare amatoristica, sa ramana in urma...nu mai amintesc celelalte chestiuni simple legate de mingi, arbitri, fete omologate, etc...
    TRUST NO ONE !

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de similar Vezi post
      Multa lume se plange ca nu poate sa participe cand vrea la un turneu datorita problemelor legate cu inscrierea.
      Nu inscrierile sunt problema. Ele sunt doar efectul. Cauza sunt turneele. Ar trebui facut ceva cu ele. Un nou regulamet de inscriere poate, o noua ierarhie, un numar de turnee mai mare, turnee separate pentru categorii etc. Cred ca numarul membrilor amatur este suficient de mare ca sa se regandeasca intreaga miscare. Daca nu se schimba nimic calitatea intalnirilor amaturistilor va continua sa scada. Problema inscrierii la un turneu se acutizeaza pe zi ce trece. Eu personal m-am saturat sa fiu atent sa ma inscriu la turnee la care lista se inchide in cateva ore. Mai am si alte lucruri de facut in timpul zilei. Te bati sa ajungi la un turneu la care in marea majoritate a timpului stai si astepti nefiresc de mult in niste spatii in general neadecvate(la majoritatea turneelor nu sunt nici macar scaune pentru toti cei care nu joaca).
      As fi tare curios sa stiu daca o licitatie a sumei de inscriere la un turneu nu ar rezolva problema. Chiar ar fi interesant sa vad cat ar fi dispusi unii dea pentru a participa la un turneu decent , atat ca timp cat si ca conditii de joc. Atunci, se va vedea cu adevarat cine vrea sa sustina miscarea amatur si cine vrea doar sa profite de ea. Cererea mai mare decat oferta , care a fost permanenta pe durata intregului an 2016, nu a facut altceva dacat sa intretina si sa amplifice problemele.
      Rog conducerea amatur sa incerce sa gaseasca posibile solutii la aceste probleme, care dupa parerea mea au devenit cronice. Multumesc
      1) dupa cum sugereaza si numele, Amatur, aceste turnee se desfasoara in cadrul unor amatori, de la conducere la participanti... deci de unde pretentia sa avem conditii de un turneu ITTF?
      2) inscrierea : eu o fac de obicei de pe telefon, avand instalat programul tapatalk(se poate si fara.. dar este mai greoi)... e exagerat de simplu. Apoi sun amicii care stiu ca merg la turnee si ii anunt(unii stiu deja ca s-a afisat turneu, inaintea mea). Care vor, ii inscriu in 10 secunde dupa discutia telefonica. Notificarea pe telefon a unui turneu nou se face cand ai date mobile sau wi-fi deschis... deci nu trebuie sa intri de 100 de ori pe zi pe site sau forum
      JOOLA Zelebro
      FH Joola Rhyzer Pro 45
      BH Joola Rhyzer Pro 45

      Comentariu


      • #4
        D-le Panzar,
        Am rugamintea sa mai cititi o data cu atentie ce am scris. Poate in acest fel veti intelege ce am vrut eu sa transmit in acest post. Nu de alta, dar observatiile d-voasta "punctuale" nu au nici o legatura cu ce am scris eu.
        Tenis placut va doresc, evident in conditiile care va satisfac !

        Comentariu

        Who has read this thread:
        Procesare...
        X