Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Apel catre ierbari !

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Apel catre ierbari !

    Asa cum stiti cu totii incepand cu 1.07.2017 nu mai avem voie sa foflosim in Amatur fete neomologate ITTF. Eu am jucat cu o iarba Hallmark Original OX care este de departe cea mai lenta si mai insensibila la topspinuri, din ce am folosit eu. Din cauza schimbarii am incercat folosirea unei alte fete tip iarba omologata dar nu gasesc nimic asemanator. Toate ierburile incercate : Grass D tech ox, Xi Yng, Spinlord Donnerglantz si Blitzschlag, RITC 979 nu ma ajuta deloc ; sunt foarte bune pt chop de la semi-distanta sau distanta dar ineficiente la jocul de linga masa si mai ales la bloc impotriva topspinurilor. Cer un sfat de la alti utilizatori pentru a gasi o iarba rigida ox buna pt chop bloc si bloc de aproape de masa. Mentionez ca lemnul pe care il folosesc este Dr. Neubauer Firewall Plus( balsa gros). Astept un sfat si o referire la combinaria iarba-lemn folosit de altii.
    Va multumesc anticipat
    " Un frate ierbar "
    Blade : Spinlord Ultracarbon Def
    FH : Spinlord Degu 2.1 mm
    BH : Spinlord Sternenfall OX

  • #2
    iti recomand Nittaku Screw One
    http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...taku-Screw-one

    Comentariu


    • #3
      Va rog sa aveti in vedere ca recenzia pentru Nittaku Screw One a fost facuta dupa o perioada relativ lunga de joc cu Grass Dtecs. Cine va face tranzitia de la fricttion less la ierburile cu frictiune, va trebui sa stranga puternic din dinti si sa-si schimbe radical jocul! Blocul nu va mai fi procedeul de baza ci numai UNUL din procedeele de neutralizare a topspinului. Va trebui sa faceti un pas inapoi, sa jucati si chopbloc si chop, va fi necesara mai multa miscare, coroborata cu o gandire mai aprofundata in abordarea fiecarei mingi. FH-ul va trebui sa devină mult mai sigur si mai puternic. Singurul procedeu, la fel de usor de executat ca si in epoca SB va fi returnarea serviciilor.
      Cine vrea sa ramana strict la stilul bloc, strans langa masa, poate ca ar fi bine sa se orienteze catre noile antispinuri de la dr. Neubauer(Buffalo, Bison) sau der Materialspezialist( Transformer, Megablock), dezvoltate in special pentru adepții acestui stil. Dar atentie, exista voci autorizate care ne avertizează că ceea ce vedem in filmulețele de reclama nu prea „pușcă” cu realitatea, mai exact fetele cu care se joacă nu ar fi identice cu variantele comerciale, fiind create special pentru performanță, iar cine le ia din comerț să se mulțumescă cu ele așa cum sunt. Antispinurile în cauza au intradevăar un spin reversal remarcabil, dar in realitate sunt mai rapide, ...
      Sau poate incă blockerii nu au ajuns sa le strunescă așa cum trebuie ???
      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

      Comentariu


      • #4
        Chestia cu iarba e mai delicata. Mie sincer imi place iarba care o folosesc Giant Dragon Thalon ...desi nu pot face chiar orice cu ea...ma adaptez la ce poate ea. Alta solutie nu vad atata timp cat mie chiar imi place aceasta iarba. Cred ca toti ierbarii cauta o buruiana care sa le satisfaca orice lovitura de langa sau departe de masa....dar mai avem de asteptat. Si asa... ma inclin spre teoriile tenisului chinezesc...folosesti lemnul pana chiar nu mai ai nici o solutie in cauciucuri...apoi schimbam lemnul.
        HM Levi OFF-
        Victas VS<402 Double Extra
        Giant Dragon-dragon talon

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de laky Vezi post
          Va rog sa aveti in vedere ca recenzia pentru Nittaku Screw One a fost facuta dupa o perioada relativ lunga de joc cu Grass Dtecs. Cine va face tranzitia de la fricttion less la ierburile cu frictiune, va trebui sa stranga puternic din dinti si sa-si schimbe radical jocul! Blocul nu va mai fi procedeul de baza ci numai UNUL din procedeele de neutralizare a topspinului. Va trebui sa faceti un pas inapoi, sa jucati si chopbloc si chop, va fi necesara mai multa miscare, coroborata cu o gandire mai aprofundata in abordarea fiecarei mingi. FH-ul va trebui sa devină mult mai sigur si mai puternic. Singurul procedeu, la fel de usor de executat ca si in epoca SB va fi returnarea serviciilor.
          Cine vrea sa ramana strict la stilul bloc, strans langa masa, poate ca ar fi bine sa se orienteze catre noile antispinuri de la dr. Neubauer(Buffalo, Bison) sau der Materialspezialist( Transformer, Megablock), dezvoltate in special pentru adepții acestui stil. Dar atentie, exista voci autorizate care ne avertizează că ceea ce vedem in filmulețele de reclama nu prea ?pușcă? cu realitatea, mai exact fetele cu care se joacă nu ar fi identice cu variantele comerciale, fiind create special pentru performanță, iar cine le ia din comerț să se mulțumescă cu ele așa cum sunt. Antispinurile în cauza au intradevăar un spin reversal remarcabil, dar in realitate sunt mai rapide, ...
          Sau poate incă blockerii nu au ajuns sa le strunescă așa cum trebuie ???
          Dl.laky are perfecta dreptate! Fetele prezentate de dansul sunt solutia. Sunt putin mai rapide dar poate fi un avantaj acest lucru !Joc cu Buffalo de cand a aparut si este o fata excelenta! Trecerea de la Superblock a fost usoara. Eu folosesc burete de 1.8 care este cel mai lent!
          Sper ca am fost de folos cuiva! SARBATORI FERICITE!

          ps: sa nu uitam de SARBATORIT !
          *** T05/JWM/GD 612

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de laky Vezi post
            Va rog sa aveti in vedere ca recenzia pentru Nittaku Screw One a fost facuta dupa o perioada relativ lunga de joc cu Grass Dtecs. Cine va face tranzitia de la fricttion less la ierburile cu frictiune, va trebui sa stranga puternic din dinti si sa-si schimbe radical jocul! Blocul nu va mai fi procedeul de baza ci numai UNUL din procedeele de neutralizare a topspinului. Va trebui sa faceti un pas inapoi, sa jucati si chopbloc si chop, va fi necesara mai multa miscare, coroborata cu o gandire mai aprofundata in abordarea fiecarei mingi. FH-ul va trebui sa devină mult mai sigur si mai puternic. Singurul procedeu, la fel de usor de executat ca si in epoca SB va fi returnarea serviciilor.
            Cine vrea sa ramana strict la stilul bloc, strans langa masa, poate ca ar fi bine sa se orienteze catre noile antispinuri de la dr. Neubauer(Buffalo, Bison) sau der Materialspezialist( Transformer, Megablock), dezvoltate in special pentru adepții acestui stil. Dar atentie, exista voci autorizate care ne avertizează că ceea ce vedem in filmulețele de reclama nu prea ?pușcă? cu realitatea, mai exact fetele cu care se joacă nu ar fi identice cu variantele comerciale, fiind create special pentru performanță, iar cine le ia din comerț să se mulțumescă cu ele așa cum sunt. Antispinurile în cauza au intradevăar un spin reversal remarcabil, dar in realitate sunt mai rapide, ...
            Sau poate incă blockerii nu au ajuns sa le strunescă așa cum trebuie ???
            Multumesc de sfaturi. O parte din pasi i-am facut. Un pas inapoi, joc cu chop de la semidistanta( ceva gen Panagiotis), ma baqzez relativ mult pe forehand dar imi lipseste blocul ala cu care anihilam topspinurile fara probleme( evident cele la care ajungeam!)
            Fetele de la Dr. Neubauer- intrucat am si lemn Dr. Neubauer-, le-am incercat primele si nu m-au satisfacut deloc. Ceea ce spuneti de megabloc si Transformer Anti , MARE ADEVAR. Spin reversal -ok; pus pe masa NU, NU, NU. Trageau topspin colegii mei in mine ca la antrenament. Mentionez ca eu nu am folosit SuperBlock niciodata. Am sa incerc Nittaku Screw One dar mai am niste colegi care mi-au recomandat CTpogo si Galaxy Neptun 955 !!!
            Blade : Spinlord Ultracarbon Def
            FH : Spinlord Degu 2.1 mm
            BH : Spinlord Sternenfall OX

            Comentariu


            • #7
              Dragi colegi
              Sunt ferm convins ca vom gasi" ac de cojocul lor" chiar mai bun decat SB.
              Acum joc cu Buffalo, care pot spune ca chiar imi place mai mult decat SB pentru ca se poate ataca foarte usor cu ea. Singura problema e ca sare mai tare, un pic, din ea.
              Dar daca faci block si iti impinge mingea inapoi poti sa-l ataci cu usurinta!!!
              Cred ca asta e viitorul, jocul mai variat cu un material care sa-l faca pe adversar sa nu mai inteleaga nimic!

              Comentariu


              • #8
                ,,Singura problema e ca sare mai tare, un pic, din ea.,,


                Eu am rezolvat problema cu un lemn senkakujo airbagII
                *** T05/JWM/GD 612

                Comentariu


                • #9
                  Salut dl. Gabi, sunt Alex. Am niste cunoscuti din Ucraina, care joaca cam in acelasi stil ca si dvs., si s-au confruntat cu aceeasi problema acum ceva timp. Dupa lungi cautari, si o groaza de ierburi probate, majoritatea au ajuns la concluzia ca din materialele omologate ITTF,de SuperBlock cel mai mult se apropie Sauer&Troeger Hellfire. Sper sa va fie de ajutor.

                  P.S. Daca scoateti la vanzare materialele alea de la Spinlord, as lua eu o fața. imi dati un m.p.

                  Comentariu


                  • #10
                    Aici un video demonstartiv cu Sauer Troger Hellfire ox


                    Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                    Comentariu


                    • #11
                      Cand se lupta elefantii, sufera iarba!
                      In 2009 prima mea fata de rever a fost Donic Piranja Formula. Un cadou de la Sorin Voinea. Un an mai tarziu am descoperit Joola Fakir iar din 2012 am jucat cu acelasi set-up facut de Igor Stolearenco: Lemn Andro-Fibercomp si Boomerang-Dr Neubauer. Toate rosii si OX si toate cu povestea lor asternand frumusetea turneelor si a petrecerilor din AmaTur. Era perioada in care nu deranjai la masa de joc pentru ca exista intotdeauna o continuitate si la masa de sprit.
                      Din pacate "profesionalismul" din noi s-a trezit si cu cat suntem mai buni la masa cu atat devenim mai saraci la PaHar.
                      Testez de o luna fetele omologate. Dupa 9 ani in care am dat cu reverul doar intr-un singur fel, invatandu-ma singurel, acum aceste fete sunt ca tigara mentolata pentru dependentii de heroina. Am testat Screw one, Dornenglanz, Grass Devil Tec, Bufalo(anti) si raspunsul este acelasi: O porcarie!
                      Am investit prea mult financiar si odata cu scaderea bugetului mi-a scazut si karma/cheful. Nu poti manca iute cand ai ulcer!
                      Am tratat o iarba-Screw One. Am incalzit-o bine la UV si am reusit intradevar sa o linistesc iar la Block aveam controlul potrivit mie. "Albina" si "Parvu" spuneau ca vine mai rau ca din vechea mea fata. Am dat-o jos, deoarece dincolo de scrisul legal ma presa constiinta. Cum naiba sa vin in fata voastra cu o punga tocita si decolorata?
                      Eu ce trebuie sa fac acum...Sa iau ore de antrenament, sau fac cutii, pentru ce? Sa fiu mai bun ca cine?
                      De cate ori ne-am mai strans un buchet de "jucatori " la o bere sau altceva relaxati de placerea de a ne intalni sanatosi profitand de un turneu? Cui sa-i mai arat zambetul cand oamenii sunt preocupati de clasament si pretul la sanwich?
                      Voi veni cu ce stiu eu sa joc, si chiar sunt curios daca pe 2 iulie vine Ion Marius si-mi spune ca nu joaca contra fetei pe care el mi-a oferit-o cadou.
                      Pentru cei care nu stiu, pagina mea "sportiva" este frumos amenajata pentru ca ma ajuta la serviciu colorandu-mi epoletii si pentru ca ma aduce mai des langa voi. Dar ramane secretul nostru.
                      Sarbatori fericite!
                      Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                      Comentariu


                      • #12
                        Norocosule,poate va apucati si voi strimbacii de tenis

                        Comentariu


                        • #13
                          Poate ar fi timpul sa se dea o lege si cu care mana jucam !

                          Eu sunt pentru dreapta,sa fie interzisi cei cu stanga !

                          Cei cu stanga, sa sustina interzicerea dreptacilor !

                          Poate ajungem la un numitor comun !

                          Sarbatori fericite.

                          Comentariu


                          • #14
                            Nu va faceti probleme cei care nu stiu sa joace impotriva ierbii nu o sa poata juca nici impotriva celei cu frictiune si teama de ierbari e cumva psihica, te blocheaza si zici vai iar am cazut in grupa cu un ierbar, am jucat la un turneu B la noi in judet si am batut un fost ierbar care joaca cu antispin in momentul de fata si e jucator de open si eu incepator si l-am batut cu Palio Cka31a ox ! Si ierburile cu frictiune sunt bune insa eu din fericire sa zic asa am inceput de la ierburile cu frictiune, niciodata nu a trecut prin mana mea un super block sau un hallmark. Fratilor exista viata si dupa interzicerea fetelor neaprobate trebuie doar sa exersam!
                            Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                            Comentariu


                            • #15
                              Stimati colegi,

                              ieri am primit toata gama de grosimi Mega Block(0,6; 1.00; 1,5 si 2.00 mm). Eram entuziasmat ca si un copil care isi primeste jucaria preferata de Craciun. Le-am facut un mic test de viteza, apoi azi am incercat-o pe cea de 1,5 mm care mi se potriveste ca stil de joc: Block si Chop. Am jucat 2 ore cu doi jucatori buni de atac.
                              Pot sa afirm cu toata raspunderea, am jucat cu Super Block aproape 10 ani, ca Mega Block nu numai ca este la fel ca Super Block ci chiar mai bun!!! Dupa ce faci block la un Topspin, iar adversarul iti impinge mingea inapoi, il poti ataca cu Mega Block cu foarte mare usurinta, ca si cu un soft normal. Ce scrie pe siteul https://der-materialspezialist.com/p...products_id=46, ca Mega Block-ul este viitorul si sa uitati de ierburile frictionless long pimples este foarte adevarat.
                              Deci momentan MEGA Block este viitorul! Sper ca am reusit sa va fac un mic cadou prin aceste informatii de Craciun. Sarbatori fericite tuturor!
                              PS. Aveti si un video cu Amir Ahmed jucand cu Mega Block. https://der-materialspezialist.com/p...products_id=46

                              Comentariu


                              • #16
                                mie imi pare ca toti din filmuletul respectiv nu stiu sa joace impotriva materialului

                                Comentariu


                                • #17
                                  [QUOTE=Mihai Vranceanu;334381]mie imi pare ca toti din filmuletul respectiv nu stiu sa joace
                                  Corect. Dar important ce se poate face cu Mega Block! Ce calitati are!

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Parerea mea este sa nu mai cheltuiti bani pe nu stiu cate ierburi ... pierdeti si timp .... va faceti si nervi ..... pentru ca solutia este in alta parte. Cand un jucator a folosit o paleta mai mult timp si s-a obisnuit cu ea, are rezultate si e multumit, inseamna ca s-a adaptat foarte bine, creierul a creat un "program performant". Trecerea la o alta paleta cu caracteristici total diferite este foarte enervanta pentru ca organismul apeleaza acelasi program si normal, rezultatele sunt dezastruoase. Solutia este urmatoarea: cu mult calm si mai mult antrenament (un robot ar fi ideal, poti sa-ti dai seama mai repede ce unghiuri trebuie schimbate), organismul va inlocui programul vechi cu un altul, adaptat la noua paleta, iar rezultatele vor aparea fara indoiala. Eu am scos de pe palete ierburile fara frecare si le-am inlocuit cu altele acceptate de ITTF. Chiar daca mai am mult timp pana sa ma adaptez complet la ele am participat la concursuri si reprosuri tot au fost. Deci nu va faceti iluzii ca daca treceti la ierburi omologate, cei care nu stiu sa joace impotriva ierbarilor nu vor apela la reprosuri .... cum ca daca nu era iarba ei faceau si dregeau ..... De fapt, jucatorii ce se declara advesari ai ierburilor ar trebui sa multulmeasca ierbarilor pentru cel putin 2 motive: 1- au pe cine sau ce sa dea vina (pe ei niciodata) daca pierd meciul; 2 - jocul cu ierbari reprezinta o provocare si un impuls pentru autodepasire a nivelului (lucrul asta e mai greu de inteles). Important este sa dam dovada de corectitudine, iar ceea ce scrie pe fața, aia sa fie. Pentru mine mult mai deranjant este servitul din mana, pentru ca mi se fura din timpul de reactie. Si asa am un timp necesar de reactie destul de mare (varsta, antrenament insuficient, etc.), daca serva e din mana si mingea nu este aruncata in sus ca sa fiu atentionat ca urmeaza sa fie lovita mingea, ..... raman spectator.
                                    In general servele din mana sunt si rapide ... asa ca .... e greu.
                                    Dar cel mai important lucru e sa fim sanatosi, sa putem juca in cat mai multe turnee in 2017! Sarbatori fericite! La multi ani tuturor Amaturisilor!
                                    Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
                                    FH: Butterfly - Dignics 80
                                    BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Crăciun fericit!
                                      La mulți ani!
                                      Tuturor amaturiștilor și in special ptr. FRAȚii iERBARi.
                                      Sanatate , bucurii și tot ce va doriți!

                                      ---------- Post added 25.12.2016 at 09:53 ----------

                                      Ultima editare de remy; 25.dec.2016, 09:55.

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Ati incercat Mega Block si cu mingile de plastic?
                                        Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de Adrian Veres Vezi post
                                          Ati incercat Mega Block si cu mingile de plastic?
                                          Da. Si merge excelent! ataci cu Mega Block ca si cu softul. Daca schimbi directia o dau in plasa. Nu stiu ce se intampla. Azi am jucat cu 4 atacanti si a fost a 2 a oara ca folosesc Mega Block. Le-am facut faza, cu toate ca inca nu am feeling-ul necesar. De la OX la Burete e nevoie de un pic de timp de acomodare!
                                          Abia astept sa-i bat pe toti care au votat impotriva noastra!
                                          Ultima editare de Radu Serban; 25.dec.2016, 19:13.

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Va multumesc pentru raspuns!
                                            Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              ITTF e un mare rahat! Au interzis ierburile fara frecare pentru ca nu indeplinesc un coeficient de frecare minim impus. Pe de alta parte omologheaza antispinuri" sticla"!!! Inconsecventa in decizii a forului suprem creaza brambureala referitor la materiale! Cine mai intelege ce se intampla???
                                              Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                              Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Postat în original de laky Vezi post
                                                ITTF e un mare rahat! Au interzis ierburile fara frecare pentru ca nu indeplinesc un coeficient de frecare minim impus. Pe de alta parte omologheaza antispinuri" sticla"!!! Inconsecventa in decizii a forului suprem creaza brambureala referitor la materiale! Cine mai intelege ce se intampla???
                                                Amaturul a ajuns sa fie condusi de oameni care nu inteleg ca noi suntem:
                                                1-Amatori
                                                2-Ca nu facem parte din ITTF, doar ne ghidam dupa regulile lor.
                                                3-Ca jucam cu ce avem si in conditiile pe care le avem(ne antrenam in garaj, cu o paleta cumparata de pe vremea lui Noe, ca mai bem o gura de o bere intre seturi, ca pe jos e ciment si nu taraflex, etc)
                                                4-Lumina e cum o are fiecare.
                                                In consecinta este o discriminare din partea celor care conduc azi destinele Amatur ca iau decizii care dezavantajeaza pe unii membrii in favoarea altora, dar mai ales ca denatureaza spiritul de Amator!
                                                Joc cu ce am: paleta mea(scrie pe ea ITTF), sortul meu(nu e Tibhar), pantofii mei sport sau slapi, maieul meu, etc.
                                                Sunt mandru ca sunt Amator!
                                                Intotdeauna vor fi voci care sa comenteze ca: adversarul a jucat cu nu stiu ce material, ca injura la masa, ca lumina nu era buna, ca era condens, ca organizatorul nu a facut bine grupele, ca.....poate sa continue!
                                                Eu am trecut dupa mai bine de 10 ani de joc cu iarba(Virus 2, Insider, Super Block) obligat de catre cei care au votat impotriva spiritului Amatur, la Anti spin Maga Block.
                                                O sa le demonstrez ca tot aceia care se "smiorcaiau" pana acuma impotriva anumitor materiale si se ascundeau in spatele regulamentelor ITTF, iar cei care ghideaza destinele Amatur uita ca suntem AMATORI, o sa planga in continuare si o sa ramana o viata intreaga niste frustrati!
                                                Ultima editare de Radu Serban; 26.dec.2016, 04:32.

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Ce nu te omoara te intareste!
                                                  Ultima editare de Radu Serban; 26.dec.2016, 04:34.

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X