tt-shop.ro 468x60 3tt-shop.ro 468x60 2tenismasa.ro 468x60
Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 74

Subiect: Cum se joaca contra ierbii sau antitopspin

junior
    Data înscrierii
    07.11.2005
    Locație
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    51
    Postări
    428
    Mulțumesc / Îmi place post
    Timp total online
    19 h 36 m
    Timp online pe zi
    N/A
    Reputație
    11

Cum se joaca contra ierbii sau antitopspin

2 articole (cu animatie) pentru cei chinuiti (inca) de "materiale" : iata ca jucam cu "cartile pe masa"
    Iarba:
    http://www.gregsttpages.com/gttpmembers ... &Itemid=59
    Antispin:
    http://www.gregsttpages.com/gttpmembers ... &Itemid=59

2. Mulțumesc iuliu zedler au mulțumit pentru mesaj
    Îmi place emipeter le-a plăcut acest mesaj
    cadet
    Data înscrierii
    27.07.2005
    Locație
    Brasov
    Vârstă
    49
    Postări
    305
    Timp total online
    N/A
    Timp online pe zi
    N/A
    Reputație
    2

Re: "Dark Side" demistificat

De ce ne-ai deconspirat, Ciprian? Cum o sa mai castigam noi acum? Numarul victoriilor noastre va fi foarte mic (avand in vedere ca la o victorie 15% e jucator, 85% material). Sunt complet deprimat. Nu are rost sa mai vin la concursuri...

4. Îmi place marian oancea le-a plăcut acest mesaj
    organizator turnee
    Data înscrierii
    30.08.2006
    Locație
    Bucuresti,Reghin
    Vârstă
    33
    Postări
    1.204
    Timp total online
    36 z 17 h 24 m
    Timp online pe zi
    16 m
    Reputație
    834

Citat Postat în original de Razvan
    De ce ne-ai deconspirat, Ciprian? Cum o sa mai castigam noi acum? Numarul victoriilor noastre va fi foarte mic (avand in vedere ca la o victorie 15% e jucator, 85% material). Sunt complet deprimat. Nu are rost sa mai vin la concursuri...

Foarte interesante si bine realizate articolele.Sper sa fie citite de cat mai multi

Guest

Eu zau ca nu te intzeleg dl.Pe langa faptul ca suntem "ciuca batailor' si totzi ne considera ca niste "drogatzi" le mai si dam antidotul.Lasa-i frate sa gandeasca si ei!

7. Îmi place marian oancea le-a plăcut acest mesaj
    maestru
    Data înscrierii
    27.01.2006
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    58
    Postări
    3.228
    Timp total online
    25 z 10 h 6 m
    Timp online pe zi
    11 m
    Reputație
    270

Daca te gandesti ca cei ce folosesc "iarba" sunt lenesi, mai uita-te la niste meciuri de-a lui Joo Se Hyuk. Lasa "frictionless" ca ala sa papat!
    Lemn: Galaxy Z5 VF
    Fete: Bty. Tenergy 05/ Victas >01.

maestru

Data înscrierii
    21.03.2008
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Postări
    1.764
    Timp total online
    20 z 15 h 28 m
    Timp online pe zi
    9 m
    Reputație
    541

tocmai de aceea am spus ca romanii sunt lenesi, pana la un anumit nivel de performanta jocul cu material de aparare te scoate din multe lipsuri in plan tehnic si tactic! exemple de axceptii sunt doar exceptii! Talent adevarat!
    Blade-Darker speed 90
    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
    Bh- Testing

maestru
    Data înscrierii
    27.01.2006
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    58
    Postări
    3.228
    Timp total online
    25 z 10 h 6 m
    Timp online pe zi
    11 m
    Reputație
    270

Poti fi lenes si cu "inverted". Dar parca nu se vede asa tare?
    Lemn: Galaxy Z5 VF
    Fete: Bty. Tenergy 05/ Victas >01.

Guest

tocmai de aceea am spus ca romanii sunt lenesi, pana la un anumit nivel de performanta jocul cu material de aparare te scoate din multe lipsuri in plan tehnic si tactic! exemple de axceptii sunt doar exceptii! Talent adevarat!
    Sunt un aparator clasic.Am jucat la CSM Cluj cam 7 ani ca aparator ca "Partner Training" intre anii 1965-1972.Am avut onoarea sa joc cu Giurgiuca,Papp,Cobarzan,si multi alti campioni ai Romaniei.Pe vremea mea nu era lipici si tot felul de avantaje pt.atacanti.Dupa 34 de ani dintr-o intamplare m-am infectat din nou de TDM.Dar un mare soc!1-"Instrumentele" de lucru sau schimbat!2-Varsta isi pune amprenta 'mai ales la "telescoape"!Ce-i de facut?Am cumparat un robot Robo-Pong 2040 nou,apoi unul Amicus 3000+,masa Stiga Expert Roller cu blat de 25mm nou,o gramada de lemne,ierburi si o gramada de ore de antrenament.Sa nu mai zica nimeni ca suntem "lenesi"!Paleta nu joaca singur!Cand oamenii nu au succes cauta motive si de obicei nu ei sunt de vina!Departe de mine gandul de a supara pe cineva,dar va sugerez sa va antrenatzi si sa ganditzi in joc!Mult succes tuturor!

12. Îmi place marian oancea, Boris15, flobv, Marius R le-a plăcut acest mesaj
    maestru

Data înscrierii
    21.03.2008
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Postări
    1.764
    Timp total online
    20 z 15 h 28 m
    Timp online pe zi
    9 m
    Reputație
    541

perfect de acord cu dvs.!!! Eu ma refer la tinerii(ca si mine ) de astazi care apeleaza la "materiale" avand in minte mirajul ca acestea vor face treaba in locul lor si vor inlocui orele lungi de antrenament! Si inca ceva ; ati reluat tenisul cu ierburi pt ca asta ati invatat cand erati tanar, si era poate prea greu sa va apucati de jocul cu inverted, dar eu vad ca acum cine se apuca de acest sport paraseste relativ repede inverted pentru ierburi si anti pt, ca nu au rabdare, vor numai sa castige uitand ca sportul acesta e si frumos, nu numai orientat spre castig! Si intr-adevar jucatorii de valoare aparatori in topuri ii numeri pe degete! De ce oare? La nivelul Amatourului aparatorii pot pune probleme serioase, dar unde topspinistii si allrounderii sunt de reala valoare aparatorii ori dispar ori raman cei care, asa cum am spus, intr-adevar AU TALENT DEOSEBIT!!!
    Blade-Darker speed 90
    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
    Bh- Testing

Guest

Dl Ciprian e departe de mine gandul de a ma certa cu cineva.Doar facem schimb de opinii.Pe vremea mea nu existai ierburi.Nici fetze cu zimtzi nu prea erau.Doar Cobarzan si Maria Alexandru jucau cu zimtzi direct pe lemn fara burete.Noi eram aparatori clasici.Vroiam sa scot in evidentza ca daca vrei sa profitzi de o "iarba" miraculoasa in primul rand trebuie sa joci cu ea cam multisor ca sa potzi profita apoi din plin de calitatzile ei.Deci nu e doar ca ai lipit-o pe paleta si gata.Mi-a trebuit 3 luni sa ma invatz cu Virus 2 ca apoi sa o interzica.Apoi am trecut pe Insider,alte antrenamente.Stitzi si dvs ca fiecare "iarba" raspunde altcumva la aceleasi efecte.Unghiul este diferit.Deci intaresc ce a scris dl Dado ca mai trebuie "o leaca" si de antrenament.Mult succes tuturor celor care cauta "ierburi" tamaduitoare.

junior
    Data înscrierii
    07.11.2005
    Locație
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    51
    Postări
    428
    Timp total online
    19 h 36 m
    Timp online pe zi
    N/A
    Reputație
    11

My pleasure.
    Un articol despre aparatori : http://www.pipfacts.info/content/view/66/87/

webmaster
    Data înscrierii
    24.07.2008
    Locație
    Bistrita
    Postări
    1.240
    Timp total online
    103 z 2 h 36 m
    Timp online pe zi
    45 m
    Reputație
    1030

In cazul in care linkurile de pe pagina 1 nu mai functioneaza, atasez aici intregul articol:
    How Long Pimples Really Work
    If you are reading this article, there's a good chance that:
    * You don't know how to play against long pimples, and you feel that long pimples are unpredictable, unfair, and should be banned. You need some help on how to deal with them before you go out of your mind!; or
    * You are planning to use long pimples yourself (or have just started), and you are winning some points with them, and losing others, but you don't really know what will happen next. Your opponent doesn't know what is going on, and neither do you!
    What I'm going to do in this article is explain in simple terms how long pimples work. By the time you have finished reading you should have a clear grasp of what is happening out there on the table when you use your long pips.
    Long Pips Are Predictable
    The first thing to understand about long pimples is this - long pimples are predictable. Forget what your friends, opponents or anybody else has to say about how confusing and random their effects are - it's all garbage. Once you understand how they work, long pips are entirely predictable. IMPORTANT!! - they don't always work the same as inverted rubber - but they do always do the same thing. Burn that into your brain and you'll have made a good first step to getting the hang of long pips.
    Forget The Frictionless Long Pips
    I'm going to explain to you about how the typical grippy long pip rubbers work. I'm not going to worry about frictionless long pips - they have been banned by the ITTF and you won't be seeing them again anytime soon. At any rate, they were predictable as well (in a different way), except for the versions with grippy tops and slippery sides, or slippery tops and grippy sides. But now that they are all gone, I'll stick to explaining normal grippy long pips, where the pimple tops and sides are all more or less the same friction level.
    Long Pimples - Chop vs Topspin
    Let's start with the classic scenario, where your opponent has topspinned (or looped) the ball at you, and you chop the ball with your long pips. Take a look at the animation below, then read on.

The picture really says it all, but I'll add a few clarifications.
    * As you can see from the animation, you have taken your opponent's topspin, added to the amount of spin by brushing the ball with your long pips, and then sent the ball back in the other direction, but with the ball spinning faster in the same direction it was originally revolving.
    * The amount of spin added by the bending of the pips will depend on your bat speed, bat angle, and how well you brush the ball with the pips. A faster bat, a more open bat angle, and a better brush can really increase the spin on the ball, giving your opponent a really heavy backspin ball to deal with.
    * The thickness of your sponge (if any), stiffness of the pips, and amount of grip of the pips will all affect the amount of extra spin you can generate. I've found that the amount of sponge isn't hugely important, but stiffer pips tend to generate less spin, and obviously less grippy pips will increase the spin less.
    * Finally, notice that the result of this stroke with long pips is pretty much the same as if you have chopped the ball with a normal inverted rubber - you have increased the amount of spin on the ball, in the same direction as it was originally spinning. You probably haven't increased it as much as an inverted rubber would, but apart from that it's pretty much the same.
    Ultima modificare făcută de clau; 18.01.2011 la 16:02.

17. Mulțumesc Dan Popa au mulțumit pentru mesaj
    Îmi place Marian Bogdan, Radu Serban le-a plăcut acest mesaj
    webmaster
    Data înscrierii
    24.07.2008
    Locație
    Bistrita
    Postări
    1.240
    Timp total online
    103 z 2 h 36 m
    Timp online pe zi
    45 m
    Reputație
    1030

Long Pimples - Chop vs Backspin
    Now let's look at what happens when you play the same sort of stroke (another chop), but against your opponent's backspin ball. As you can see from the animation below, the results are very different.

Some points to note:
    * Firstly, you have played the exact same shot, but the effect on the ball (and your opponent!) is completely different. In this case you are bending the pips to reduce the amount of spin on the ball, not increase it.
    * Also, notice that although you have reduced the amount of spin on the ball, you have not reversed the direction of the spin. So it goes back to your opponent with some topspin on the ball.
    * This is completely different to what would have happened if you had played this stroke with a normal inverted rubber, in which case you would have changed the direction of the spin to a counterclockwise direction, which would be backspin to your opponent.
    * This is one of the reasons why players who don't understand long pips complain that they are unpredictable. The result of your long pips stroke is opposite to that of a similar inverted rubber stroke - but it is entirely predictable - it will always work that way.
    Ultima modificare făcută de clau; 18.01.2011 la 15:58.

19. Mulțumesc Dan Popa au mulțumit pentru mesaj
    Îmi place Radu Serban le-a plăcut acest mesaj
    webmaster
    Data înscrierii
    24.07.2008
    Locație
    Bistrita
    Postări
    1.240
    Timp total online
    103 z 2 h 36 m
    Timp online pe zi
    45 m
    Reputație
    1030

Long Pimples - 'Loop' Against Backspin
    OK, now let's reverse the direction of your own stroke, and see what happens. I'll start with you playing an upward, loop style stroke against your opponent's backspin ball. Look below to see what the result is.

Points to note:
    * In essence, you are just reversing what happens when you chop against your opponent's topspin ball. Once again, you are using the bending of your long pips to brush the ball and increase the amount of spin in the original direction, while sending the ball back to your opponent. So his backspin ball comes back to him as a topspin ball, with a little more spin that he originally put on it.
    * Again, the end result of this stroke is more or less the same as what your opponent would expect if you had used an inverted rubber - you are increasing the amount of spin on the ball. Maybe not quite as much as an inverted rubber would, but still a similar effect.
    Ultima modificare făcută de clau; 18.01.2011 la 15:59.

21. Mulțumesc Dan Popa au mulțumit pentru mesaj
    Îmi place Radu Serban le-a plăcut acest mesaj
    webmaster
    Data înscrierii
    24.07.2008
    Locație
    Bistrita
    Postări
    1.240
    Timp total online
    103 z 2 h 36 m
    Timp online pe zi
    45 m
    Reputație
    1030

Long Pimples - 'Loop' Against Topspin
    Now let's see what happens if you play a loop type stroke with your long pips against a topspin ball.

Points to note:
    * Even though you have used a topspin style stroke, you have not changed the direction of the spin, you have only reduced the amount of spin a little. It was spinning heavily counterclockwise when it came towards you, and it's still spinning counterclockwise as it goes away from you, just not as fast. So the ball will return to your opponent as a backspin ball, not a topspin ball.
    * The only way you will manage to actually change the direction of the ball's spin is if your opponent has played a very light topspin, in which case you might be able to change it into a very light topspin ball back. I'm talking very light spin in both cases here.
    * Again, this is one of the situations where opponents who don't understand long pips will tend to get mad. If you had played this stroke with an inverted rubber, you would have changed the direction of the spin from counterclockwise (topspin from your opponent) to clockwise (topspin from you). But instead, the opposite has happened, the ball is still spinning counterclockwise, just a little more slowly. Remember, just because your opponent doesn't understand what is going on, doesn't make long pips unpredictable. They will work this way every time - and now hopefully you will be able to predict what will happen!
    Ultima modificare făcută de clau; 18.01.2011 la 16:01.

23. Mulțumesc Dan Popa au mulțumit pentru mesaj
    Îmi place Rosetionut, Radu Serban le-a plăcut acest mesaj

Subiecte similare

1. Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 30.04.2016, 16:24
  2. Cum joaca Arnold joaca tenis de masa!
    De cristimusashi în forumul Multimedia
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 07.02.2014, 01:22
  3. Fata contra ierbii
    De Johnny Erasure în forumul Echipament
    Răspunsuri: 14
    Ultimul post: 11.04.2013, 15:39
  4. Iarba sau antitopspin
    De Coynak în forumul Echipament
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 16.05.2012, 14:54
  5. Cum joci impotriva ierbii