Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cum se joaca contra ierbii sau antitopspin

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    Postat în original de laky Vezi post
    Sa traiasca prietenul meu, Marcu Vasile!!!
    El ;traieste; pana ce da de un ierbar experimentat,apoi o incaseaza (vezi infragere) de la acesta.Ultimul exemplu este cel de la turneul din iulie de la DEJ,cand a pierdut in semifinale la domnul MOLDOVAN de la SIGHETUL -MARMATIEI.Asa ca gaselnita ca ierbarii ii sunt acum prieteni este o mare abureala.Probabil ca domnul LAKYsi-l doreste la masa de joc pe dornean ,sa-i arate la modul concret cat de mult tine la dansul prietenia dintre un softist si un ierbar.
    Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
    Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

    Comentariu


    • #52
      In viata mea nu am fost suparat pe cineva care m-a batut! Doar atunci cand...m-am batut singur!
      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

      Comentariu


      • #53
        Buna eu sunt un ierbar care a avut placerea sa joace cu dl. Marcu la turneul de la Iași "Asii Paletei " si va marturisesc ca d-lui pune in aplicare tot ce a spus. M-am simtit ca pe vremea cand jucam cu soft. Nimic din ce am incercat eu cu iarba nu a functionat. Mai invat si imi doresc sa il mai intalnesc pe dl. Marcu dar mai incolo .
        Blade : Spinlord Ultracarbon Def
        FH : Spinlord Degu 2.1 mm
        BH : Spinlord Sternenfall OX

        Comentariu


        • #54
          Postat în original de Coynak Vezi post
          O buna tactica ar fi dat in soft cat se poate de mult si apoi cand vine bine tras drept si cat mai tare, eu prefer sa trag tare decat sa dau topspin in iarba
          Mii de scuze,mi-a alunecat mouse-ul pe butnul nu imi place
          Lemn:Butterfly Liu Shiwen
          FH: Tenergy 05
          BH: Dignics 05

          Comentariu


          • #55
            Postat în original de Durdun Gheorghe Vezi post
            Mie imi plac foarte mult jucatorii care au iarba sau anti.Eu cel putin, tot ce vine din anti/iarba dau numai topspin (mai urat vine din iarba), deoarece vine fara efect, cand zici ca vine "taiat" din iarba, nu e din iarba ci din topspinul pe care l-ai dat, cu cat ii dai mai mult efect cu atat iti vine mai urat, bine fiind sa ai un topspin mai puternic.
            Cat despre, tine de simtul fiecaruia.

            Din punctul meu de vedere.
            Scuze ca ma bag dar iti garantez ca daca ai da de Nea' Aurel a nostru de la Timișoara nu ai mai avea aceeasi parere despre oamenii ce au materiale... iti doresc sa il intalnesti odata sa vezi cele mai urate mingi ce pot veni dintr-un antitops
            - - - Actualizat - - -
            PS: am vz clipul cu "cel mai bun blocker din Romania" nu pare ft bun sau poate gresesc dar Roman Bogdan de la Arad pare mult mai bun
            Lemn: Butterfly Petr Korbel
            BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

            Comentariu


            • #56
              Postat în original de Radu668 Vezi post
              Scuze ca ma bag dar iti garantez ca daca ai da de Nea' Aurel a nostru de la Timișoara nu ai mai avea aceeasi parere despre oamenii ce au materiale... iti doresc sa il intalnesti odata sa vezi cele mai urate mingi ce pot veni dintr-un antitops
              - - - Actualizat - - -
              PS: am vz clipul cu "cel mai bun blocker din Romania" nu pare ft bun sau poate gresesc dar Roman Bogdan de la Arad pare mult mai bun
              scuze ca ma bag eu in seama, dar l-ai vazut cum joaca?
              We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
              Aristotle



              Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

              Comentariu


              • #57
                Cred ca asta e un meci slabut facut de Ciobi. Avea un joc mult mai bun pe vremea cand juca in superliga si se si antrena.
                Primorac Carbon
                FH Dignics 09C
                BH JOOLA MAXX

                Comentariu


                • #58
                  Imi cer scuze ca intervin dar din ce am vazut in clip acesta este un meci slab facut de catre ierbar. N-am vazut un chop ca lumea , numai mingi taiate si ridicate mult prea sus numai bune de tras sau de topspin. O singura minge notabila la 7-6 in setul 5.Cred ca un ierbar cu pregatire medie in ceea ce priveste materialele scotea un meci mai bun. Asta e parerea mea de ierbar. Daca am suparat pe cineva Scuze !
                  Blade : Spinlord Ultracarbon Def
                  FH : Spinlord Degu 2.1 mm
                  BH : Spinlord Sternenfall OX

                  Comentariu


                  • #59
                    Postat în original de Cosnic Vezi post
                    scuze ca ma bag eu in seama, dar l-ai vazut cum joaca?
                    Joaca bine dar garantez ca daca da de nea' Aurel a nostru treaba se schimba nu mai trage el asa ... cunoscatorii stiu despre ce vorbesc
                    - - - Actualizat - - -

                    cum se joaca iarba vs anti
                    - - - Actualizat - - -

                    meci ft bun dar se pare ca pierde nea' Aurel... poate alta data va castiga, avea meciu in mana
                    - - - Actualizat - - -

                    exact cum se joaca impotriva la iarba/anti the best Ghita Marta
                    Lemn: Butterfly Petr Korbel
                    BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

                    Comentariu


                    • #60
                      Radu sa nu ma intelegi gresit, nu vreau sa par gica contra insa nu sunt deloc deacord cu comparatiile astea. Il comparam pe Nea Aurel (un jucator bun, pentru care am toata admiratia) cu Simon Csaba? Pe de alta parte putem sa o luam si prin echivalenta, domnul Marta a castigat relativ usor cu Nea Aurel. (d-l Marta avand MA de 21). Durdun are MA 30, putin mai mult Nea Aurel ar fi multumit cu 5 puncte pe set. De curiozitate, l-ai vazut vreodata pe Durdun la un turneu ?
                      We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
                      Aristotle



                      Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

                      Comentariu


                      • #61
                        Alooo...va rog sa ne scoate-ti pe mine si 'nea Aurica din ecuatie...aviz (at)radu668 si (at)Cosnic...eu cu 'nea aurica suntem niste jucatori mediocrii, slabuti, mai exact "amatori"...asa ca, da-ti alte exemple!...Numai Bine!
                        BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

                        "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

                        Comentariu


                        • #62
                          Ghita joaca impreuna cu nea Aurel de 2 ani de asta castiga relativ usor dar multi jucatori valorosi au probleme serioase cu el, intreaba-i pe cei ce au participat la concursul amatur pe echipe... si nu fac comparatie cu Simon Csaba dar e diferit stilul si e greu de dat pe nea Aurel nu e la fel de usor ca toti aparatorii... dar eu sunt sigur ca Durdun nu il va putea bate la 5 cum spui tu... si nu am zis de nimeni ca e jucator slab sau ceva am zis doar ca e un stil diferit de aparare si face din orice jucator leguma. Am vazut jucatori de superliga ce il bateau pe nea Aurel dar nu dadeau peste el, jucau un fel de bambilici si il bateau din siguranta... toata stima pt dansul si pt varsta la care joaca si cum joaca el nefiind niciodata un jucator la un club sau ceva de genul acesta
                          Lemn: Butterfly Petr Korbel
                          BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

                          Comentariu


                          • #63
                            Impotriva ierburilor

                            Si eu sunt " ierbar" si nu numai ca dau articolele " cum se joaca impotriva ierbii " la toata lumea, la sala unde ma antrenez invat pe altii cum sa dea impotriva unui ierbar sau un jucator cu anti. Nu uitati ca asa cum exista sute de mii de fete inverted exista si foarte multe ierburi cu diverse combinatii de topsheet si buret sau ox. Diferentele sunt insa mult mai mari intre doua ierburi ca intre doua fete inverted. Totul depinde de mina si antrenament . Eu am o iarba Tibhar Grass D-Tecs cu burete tensionat de 1.6 mm cu care eu nu ma apar ci atac si dau un fel de topspin. Efectul este devastator chiar si pentru jucatori tineri si experimentati( eu sunt un amator de 50 de ani ), dar pentru a juca cu aceasta iarba , am aruncat mingi in tavan cam 4 luni cu 3 antrenamente si un meci in fiecare saptamina. Nu e usor nici cu iarba. Paleta nu joaca singura !!!!!!!!!!! Si cine mai zice ca aparatorii sunt lenesi sa se uite la Joo See Hyuk !!!!!!!!!
                            - - - Actualizat - - -
                            Si eu sunt " ierbar" si nu numai ca dau articolele " cum se joaca impotriva ierbii " la toata lumea, la sala unde ma antrenez invat pe altii cum sa dea impotriva unui ierbar sau un jucator cu anti. Nu uitati ca asa cum exista sute de mii de fete inverted exista si foarte multe ierburi cu diverse combinatii de topsheet si buret sau ox. Diferentele sunt insa mult mai mari intre doua ierburi ca intre doua fete inverted. Totul depinde de mina si antrenament . Eu am o iarba Tibhar Grass D-Tecs cu burete tensionat de 1.6 mm cu care eu nu ma apar ci atac si dau un fel de topspin. Efectul este devastator chiar si pentru jucatori tineri si experimentati( eu sunt un amator de 50 de ani ), dar pentru a juca cu aceasta iarba , am aruncat mingi in tavan cam 4 luni cu 3 antrenamente si un meci in fiecare saptamina. Nu e usor nici cu iarba. Paleta nu joaca singura !!!!!!!!!!! Si cine mai zice ca aparatorii sunt lenesi sa se uite la Joo See Hyuk !!!!!!!!!
                            Blade : Spinlord Ultracarbon Def
                            FH : Spinlord Degu 2.1 mm
                            BH : Spinlord Sternenfall OX

                            Comentariu


                            • #64
                              Am observat o metoda buna de antrenament pentru a intelege cum sa joci contra ierbii si anume: daca folosesti o masa de tenis care are cele doua parti rabatabile, outdoor parca le spune, din astea de Metro, si folosesti o parte verticala, ca un perete iar cealalta jumatate normala, la orizontala, se observa ca mingea care vine inapoi din "perete" se comporta identic ca si cum ar veni din iarba, daca dai topspin iti vine inapoi taiata, cu cat mai mare topspin-ul dat de tine cu atat mai taiata iti vine. Se poate astfel exersa celebra alternanta pe care trebuie sa o folosesti contra unui iarbar, una taiata, urmatoarea poti da un topspin, iar taiata, si tot asa. Pentru cine nu are o astfel de masa poate exersa si cu un perete normal dat cu lavabil langa care pui o masa sau un birou de pe care sa-ti sara mingea in paleta.
                              - - - Actualizat - - -
                              Imi cer scuze ierbarilor ca am dezvaluit acest secret, sper sa castige la fel de multe meciuri si de acum incolo.

                              Comentariu


                              • #65
                                Impotriva ierbii se da drept(fara efect ) in mingea care vine din returul serviciului! La iarba o metoda buna de a o contracara este aceea de a da mingi lungi in adancime! Imi cer scuze sunt incepator dar asa am incercat impotriva unui ierbar si a mers destul de bine!
                                Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                                Comentariu


                                • #66
                                  Amicul meu, cu care joc de aproximativ 1 an, si-a luat de curand o fata yasaka cu zimti lungi - http://www.vivasportshop.ro/product-...nity--588.html, si degeaba dau mingi lungi atat timp cat si el se departeaza de masa. Eu sunt incepator insa,si ca am dat acum de iarba pentru mine e cam dezastru. La retur mai imprima si putin efect lateral si atunci 98% din mingi se duc in fileu sau afara. Am sa incerc sa le tai dupa un topsin, dupa indicatiile colegilor de aici, sa vad ce iese !

                                  Comentariu


                                  • #67
                                    Ca sa poti juca contra "ierbarilor" trebuie sa intelegi ce poate sa faca o anumita fata si ce nu poate face. De ex. cele 2 fete OX si Anti sunt 2 "surori vitrege" nici una nu pot genera efect de la sine... ci inverseaza efectul ce il da o fata care prinde efect. Singura lor mare diferenta este buretele si aderenta OX-ul de ex super blockul are o frecare mult mai mica deci inverseaza in proportie mult mai mare sa zicem 80% nu stiu exact cat ( asta in functie de fiecare OX are proprietatile lui ).... efectul inapoi si vine mult mai scurt mingea ( datorita lipsei buretelui ) pe cand un Anti inverseaza si el efectul dar nu in proportie asa de mare ca si OX-ul si mingea sare in a doua jumatate a mesei datorita buretelui. Celelalte "ierburi" Iarba, Sandwichul.... ele sunt intre OX, Anti si niste Softuri care prind efect... pot si sa genereze efect, pot sa fie si "moarte" ( depinde cum loveste aparatorul mingea ) - ele pot sa zic ca fac "cam de toate".
                                    Fiecare fata are caracteristicile ei ( gradatii de la 1 la 13 cv de genul atat la efect cat si la viteza )... ca sa intelegeti mai bine va sugerez sa va uitati peste Spinul din catalogul fiecarei tip de fete sa va dati seama. Ca pana la urma pentru un jucator neexperimentat contra "ierburilor" il deranjeaza faptul ca nu intelege cum sare mingea cand i se returneaza... adica mai precis efectul. Sper ca v-am putut fi putin de folos. Cel mai bine este sa verifici inainte de fiecare meci, paleta adversarului si sa vezi ce tip de fata ii.... ii OX,Anti sau Iarba, Sandwich... ca multi se uita doar la faptul ca are zimti si nu se mai uita de care ii.. si de acolo apar problemele, ii ca si cand ai juca legat la ochi, ii absolut normal ca nu stii cum iti vine mingea.

                                    PS : Evident ca pentru fiecare tip de fata Anti ( OX, sau Anti ) sau Iarba ( Sandwich.... ) exista o alta metoda de abordare a partidei.

                                    PS2 : Trebuie putin gandit si sportul asta.... ca totul ii logic pana la urma, nu sare mingea cum vrea ea pe masa
                                    Ultima editare de victor.arad; 06.sep.2016, 16:12.

                                    Comentariu


                                    • #68
                                      Eu joc cu iarba pe rever cu burete de 1mm si aveti dreptate mingea o returnez drept sau taiat in functie de cum da adversarul si efectul variaza de la mingi moarte sau topspin moale si e dificil pentru cei care nu au jucat impotriva ierbii niciodata , practic sunt neputinciosi in fata mingilor venite din material insa cu totul alta poveste e cu cei experimentati care nu au probleme in a returna! O tactica buna e aceea de a roti paleta pentru o deceptie mai mare dar inca lucrez la aspectul acesta!


                                      Am jucat si cu antispin dar comparativ cu iarba este mai slabut in a returna mingi inselatoare , mai mult returneaza mingi moarte dar asta conteaza in functie proprietatile fetei folosite si implicit de grosimea buretelui!

                                      Trimis de pe al meu HTC Desire 820 folosind Tapatalk
                                      Ultima editare de Adrian Veres; 07.sep.2016, 09:59.
                                      Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                                      Comentariu


                                      • #69
                                        Nu degeaba sunt putini jucători specializați în fete cu iarba (de fapt mixte). Cere inteligenta, viteza de execuție, reacție si precizie.
                                        Un jucător specializat in atac si cu viteza de reacție iese învingător fără sa folosească prea multa inteligenta sau precizie.

                                        Comentariu


                                        • #70
                                          Un video foarte bun de la Emrat Thic, in care explica jocul impotriva buruienilor:
                                          Nittaku Acoustic
                                          FH - Xiom Omega V Tour
                                          BH - Xiom Omega V Tour

                                          Comentariu


                                          • #71
                                            Inca un clip
                                            Ultima editare de marian oancea; 28.aug.2018, 12:17.
                                            Nittaku Acoustic
                                            FH - Xiom Omega V Tour
                                            BH - Xiom Omega V Tour

                                            Comentariu


                                            • #72
                                              Cum se joaca contra ierbii sau antitopspin

                                              Eu n-am înțeles nimic
                                              T05-ALC-T05
                                              Adrian Gorum

                                              Comentariu


                                              • #73
                                                Pai nu e chiar asa sunt ierburi care trimit mingi moarte fara spin si vin pe masa ca si backspinul. In teorie e simplu insa in practica e putin cam diferit. Depinde foarte mult de tehnica lovirii mingii cu iarba care pot varia spinul imprimat.

                                                Sent from my RNE-L21 using Tapatalk
                                                Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                                                Comentariu


                                                • #74
                                                  "Tenisul de masa este cel mai important lucru dintre cele mai putin importante ale vietii"
                                                  https://www.youtube.com/watch?v=ZdoaO-6Z2pg&t=1s- un mesaj despre cel mai important lucru in viata

                                                  Comentariu


                                                  • #75
                                                    Postat în original de Dumitru M Vezi post
                                                    Nu degeaba sunt putini jucători specializați în fete cu iarba (de fapt mixte). Cere inteligenta, viteza de execuție, reacție si precizie.
                                                    Un jucător specializat in atac si cu viteza de reacție iese învingător fără sa folosească prea multa inteligenta sau precizie.
                                                    Asa sa fie oare…. 🤔

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X