pingpongshop.ro 468x60vivasportshop.ro 2 468x60tenismasa.ro 468x60
Pagina 5 din 5 PrimulPrimul ... 345
Rezultate 61 la 74 din 74

Subiect: Cum se joaca contra ierbii sau antitopspin

senior
    Data înscrierii
    27.08.2010
    Locație
    Tara Banatului
    Vârstă
    43
    Postări
    681
    Mulțumesc / Îmi place post
    Timp total online
    64 z 18 h 3 m
    Timp online pe zi
    33 m
    Reputație
    357
    Alooo...va rog sa ne scoate-ti pe mine si 'nea Aurica din ecuatie...aviz (at)radu668 si (at)Cosnic...eu cu 'nea aurica suntem niste jucatori mediocrii, slabuti, mai exact "amatori"...asa ca, da-ti alte exemple!...Numai Bine!
    BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

"Știu că sunt prost dar când mă uit în jur prind curaj"

2. Îmi place marian oancea le-a plăcut acest mesaj
    senior
    Data înscrierii
    22.11.2010
    Locație
    Aarhus, Danemarca
    Vârstă
    27
    Postări
    823
    Timp total online
    47 z 5 h 32 m
    Timp online pe zi
    24 m
    Reputație
    173
    Ghita joaca impreuna cu nea Aurel de 2 ani de asta castiga relativ usor dar multi jucatori valorosi au probleme serioase cu el, intreaba-i pe cei ce au participat la concursul amatur pe echipe... si nu fac comparatie cu Simon Csaba dar e diferit stilul si e greu de dat pe nea Aurel nu e la fel de usor ca toti aparatorii... dar eu sunt sigur ca Durdun nu il va putea bate la 5 cum spui tu... si nu am zis de nimeni ca e jucator slab sau ceva am zis doar ca e un stil diferit de aparare si face din orice jucator leguma. Am vazut jucatori de superliga ce il bateau pe nea Aurel dar nu dadeau peste el, jucau un fel de bambilici si il bateau din siguranta... toata stima pt dansul si pt varsta la care joaca si cum joaca el nefiind niciodata un jucator la un club sau ceva de genul acesta
    Lemn: Butterfly Petr Korbel
    BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

4. Mulțumesc Ghiță Marta au mulțumit pentru mesaj
    Îmi place FlorinBN le-a plăcut acest mesaj
    senior
    Data înscrierii
    20.11.2012
    Locație
    iasi
    Vârstă
    55
    Postări
    384
    Timp total online
    10 z 5 h 18 m
    Timp online pe zi
    6 m
    Reputație
    1168

Impotriva ierburilor

Si eu sunt " ierbar" si nu numai ca dau articolele " cum se joaca impotriva ierbii " la toata lumea, la sala unde ma antrenez invat pe altii cum sa dea impotriva unui ierbar sau un jucator cu anti. Nu uitati ca asa cum exista sute de mii de fete inverted exista si foarte multe ierburi cu diverse combinatii de topsheet si buret sau ox. Diferentele sunt insa mult mai mari intre doua ierburi ca intre doua fete inverted. Totul depinde de mina si antrenament . Eu am o iarba Tibhar Grass D-Tecs cu burete tensionat de 1.6 mm cu care eu nu ma apar ci atac si dau un fel de topspin. Efectul este devastator chiar si pentru jucatori tineri si experimentati( eu sunt un amator de 50 de ani ), dar pentru a juca cu aceasta iarba , am aruncat mingi in tavan cam 4 luni cu 3 antrenamente si un meci in fiecare saptamina. Nu e usor nici cu iarba. Paleta nu joaca singura !!!!!!!!!!! Si cine mai zice ca aparatorii sunt lenesi sa se uite la Joo See Hyuk !!!!!!!!!
    - - - Actualizat - - -
    Si eu sunt " ierbar" si nu numai ca dau articolele " cum se joaca impotriva ierbii " la toata lumea, la sala unde ma antrenez invat pe altii cum sa dea impotriva unui ierbar sau un jucator cu anti. Nu uitati ca asa cum exista sute de mii de fete inverted exista si foarte multe ierburi cu diverse combinatii de topsheet si buret sau ox. Diferentele sunt insa mult mai mari intre doua ierburi ca intre doua fete inverted. Totul depinde de mina si antrenament . Eu am o iarba Tibhar Grass D-Tecs cu burete tensionat de 1.6 mm cu care eu nu ma apar ci atac si dau un fel de topspin. Efectul este devastator chiar si pentru jucatori tineri si experimentati( eu sunt un amator de 50 de ani ), dar pentru a juca cu aceasta iarba , am aruncat mingi in tavan cam 4 luni cu 3 antrenamente si un meci in fiecare saptamina. Nu e usor nici cu iarba. Paleta nu joaca singura !!!!!!!!!!! Si cine mai zice ca aparatorii sunt lenesi sa se uite la Joo See Hyuk !!!!!!!!!

organizator turnee
    Data înscrierii
    15.09.2011
    Locație
    Giurgiu
    Vârstă
    51
    Postări
    2.082
    Timp total online
    81 z 20 h 28 m
    Timp online pe zi
    46 m
    Reputație
    4230
    Am observat o metoda buna de antrenament pentru a intelege cum sa joci contra ierbii si anume: daca folosesti o masa de tenis care are cele doua parti rabatabile, outdoor parca le spune, din astea de Metro, si folosesti o parte verticala, ca un perete iar cealalta jumatate normala, la orizontala, se observa ca mingea care vine inapoi din "perete" se comporta identic ca si cum ar veni din iarba, daca dai topspin iti vine inapoi taiata, cu cat mai mare topspin-ul dat de tine cu atat mai taiata iti vine. Se poate astfel exersa celebra alternanta pe care trebuie sa o folosesti contra unui iarbar, una taiata, urmatoarea poti da un topspin, iar taiata, si tot asa. Pentru cine nu are o astfel de masa poate exersa si cu un perete normal dat cu lavabil langa care pui o masa sau un birou de pe care sa-ti sara mingea in paleta.
    - - - Actualizat - - -
    Imi cer scuze ierbarilor ca am dezvaluit acest secret, sper sa castige la fel de multe meciuri si de acum incolo.

7. Mulțumesc mateidumitru, trantea au mulțumit pentru mesaj
    Îmi place krisztalori, Marian Bogdan, mironliviu le-a plăcut acest mesaj
    senior
    Data înscrierii
    28.04.2015
    Locație
    Timisoara
    Vârstă
    38
    Postări
    429
    Timp total online
    31 z 12 h 59 m
    Timp online pe zi
    36 m
    Reputație
    607
    Impotriva ierbii se da drept(fara efect ) in mingea care vine din returul serviciului! La iarba o metoda buna de a o contracara este aceea de a da mingi lungi in adancime! Imi cer scuze sunt incepator dar asa am incercat impotriva unui ierbar si a mers destul de bine!
    SpinLord Waran // Levi Combi // SpinLord Dornenglanz
    SpinLord Waran // Dr Neubauer Kung Fu // SpinLord Stachelfeuer

9. Îmi place nanebanane le-a plăcut acest mesaj
    junior
    Data înscrierii
    07.03.2016
    Locație
    Brasov - Sacele
    Vârstă
    46
    Postări
    58
    Timp total online
    3 z 10 h 50 m
    Timp online pe zi
    5 m
    Reputație
    33
    Amicul meu, cu care joc de aproximativ 1 an, si-a luat de curand o fata yasaka cu zimti lungi - http://www.vivasportshop.ro/product-...nity--588.html, si degeaba dau mingi lungi atat timp cat si el se departeaza de masa. Eu sunt incepator insa,si ca am dat acum de iarba pentru mine e cam dezastru. La retur mai imprima si putin efect lateral si atunci 98% din mingi se duc in fileu sau afara. Am sa incerc sa le tai dupa un topsin, dupa indicatiile colegilor de aici, sa vad ce iese !

senior
    Data înscrierii
    11.11.2009
    Locație
    Arad
    Vârstă
    28
    Postări
    884
    Timp total online
    33 z 19 h 34 m
    Timp online pe zi
    17 m
    Reputație
    1114
    Ca sa poti juca contra "ierbarilor" trebuie sa intelegi ce poate sa faca o anumita fata si ce nu poate face. De ex. cele 2 fete OX si Anti sunt 2 "surori vitrege" nici una nu pot genera efect de la sine... ci inverseaza efectul ce il da o fata care prinde efect. Singura lor mare diferenta este buretele si aderenta OX-ul de ex super blockul are o frecare mult mai mica deci inverseaza in proportie mult mai mare sa zicem 80% nu stiu exact cat ( asta in functie de fiecare OX are proprietatile lui ).... efectul inapoi si vine mult mai scurt mingea ( datorita lipsei buretelui ) pe cand un Anti inverseaza si el efectul dar nu in proportie asa de mare ca si OX-ul si mingea sare in a doua jumatate a mesei datorita buretelui. Celelalte "ierburi" Iarba, Sandwichul.... ele sunt intre OX, Anti si niste Softuri care prind efect... pot si sa genereze efect, pot sa fie si "moarte" ( depinde cum loveste aparatorul mingea ) - ele pot sa zic ca fac "cam de toate".
    Fiecare fata are caracteristicile ei ( gradatii de la 1 la 13 cv de genul atat la efect cat si la viteza )... ca sa intelegeti mai bine va sugerez sa va uitati peste Spinul din catalogul fiecarei tip de fete sa va dati seama. Ca pana la urma pentru un jucator neexperimentat contra "ierburilor" il deranjeaza faptul ca nu intelege cum sare mingea cand i se returneaza... adica mai precis efectul. Sper ca v-am putut fi putin de folos. Cel mai bine este sa verifici inainte de fiecare meci, paleta adversarului si sa vezi ce tip de fata ii.... ii OX,Anti sau Iarba, Sandwich... ca multi se uita doar la faptul ca are zimti si nu se mai uita de care ii.. si de acolo apar problemele, ii ca si cand ai juca legat la ochi, ii absolut normal ca nu stii cum iti vine mingea.

PS : Evident ca pentru fiecare tip de fata Anti ( OX, sau Anti ) sau Iarba ( Sandwich.... ) exista o alta metoda de abordare a partidei.

PS2 : Trebuie putin gandit si sportul asta.... ca totul ii logic pana la urma, nu sare mingea cum vrea ea pe masa
    Ultima modificare făcută de victor.arad; 06.09.2016 la 17:12.

12. Mulțumesc nduviscaria au mulțumit pentru mesaj
    Îmi place NoRo, Radu Serban, Space, Tibi68, Adrian Veres le-a plăcut acest mesaj
    senior
    Data înscrierii
    28.04.2015
    Locație
    Timisoara
    Vârstă
    38
    Postări
    429
    Timp total online
    31 z 12 h 59 m
    Timp online pe zi
    36 m
    Reputație
    607
    Eu joc cu iarba pe rever cu burete de 1mm si aveti dreptate mingea o returnez drept sau taiat in functie de cum da adversarul si efectul variaza de la mingi moarte sau topspin moale si e dificil pentru cei care nu au jucat impotriva ierbii niciodata , practic sunt neputinciosi in fata mingilor venite din material insa cu totul alta poveste e cu cei experimentati care nu au probleme in a returna! O tactica buna e aceea de a roti paleta pentru o deceptie mai mare dar inca lucrez la aspectul acesta!

Am jucat si cu antispin dar comparativ cu iarba este mai slabut in a returna mingi inselatoare , mai mult returneaza mingi moarte dar asta conteaza in functie proprietatile fetei folosite si implicit de grosimea buretelui!

Trimis de pe al meu HTC Desire 820 folosind Tapatalk
    Ultima modificare făcută de Adrian Veres; 07.09.2016 la 10:59.

14. Îmi place victor.arad, Space le-a plăcut acest mesaj
    boboc
    Data înscrierii
    04.04.2017
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    18
    Postări
    4
    Timp total online
    1 h 6 m
    Timp online pe zi
    N/A
    Reputație
    3
    Nu degeaba sunt putini jucători specializați în fete cu iarba (de fapt mixte). Cere inteligenta, viteza de execuție, reacție si precizie.
    Un jucător specializat in atac si cu viteza de reacție iese învingător fără sa folosească prea multa inteligenta sau precizie.

senior
    Data înscrierii
    05.01.2014
    Locație
    Bacau
    Vârstă
    41
    Postări
    932
    Timp total online
    39 z 8 h 2 m
    Timp online pe zi
    32 m
    Reputație
    1789
    Un video foarte bun de la Emrat Thic, in care explica jocul impotriva buruienilor:
    Nittaku Septear
    FH - Rakza 7
    BH - Rakza 7

17. Îmi place kdt123 le-a plăcut acest mesaj
    senior
    Data înscrierii
    05.01.2014
    Locație
    Bacau
    Vârstă
    41
    Postări
    932
    Timp total online
    39 z 8 h 2 m
    Timp online pe zi
    32 m
    Reputație
    1789
    Inca un clip
    Ultima modificare făcută de marian oancea; 28.08.2018 la 13:17.
    Nittaku Septear
    FH - Rakza 7
    BH - Rakza 7

19. Îmi place GabrielD le-a plăcut acest mesaj
    senior
    Data înscrierii
    12.03.2008
    Locație
    Topoloveni
    Vârstă
    49
    Postări
    527
    Timp total online
    61 z 15 h 45 m
    Timp online pe zi
    31 m
    Reputație
    675

Cum se joaca contra ierbii sau antitopspin

Eu n-am înțeles nimic
    T05-Viscaria-T05
    Adrian Gorum

senior
    Data înscrierii
    28.04.2015
    Locație
    Timisoara
    Vârstă
    38
    Postări
    429
    Timp total online
    31 z 12 h 59 m
    Timp online pe zi
    36 m
    Reputație
    607
    Pai nu e chiar asa sunt ierburi care trimit mingi moarte fara spin si vin pe masa ca si backspinul. In teorie e simplu insa in practica e putin cam diferit. Depinde foarte mult de tehnica lovirii mingii cu iarba care pot varia spinul imprimat.

Sent from my RNE-L21 using Tapatalk

22. Îmi place Radu Serban, Marian Bogdan le-a plăcut acest mesaj
    cadet
    Data înscrierii
    15.03.2018
    Locație
    Botosani
    Vârstă
    28
    Postări
    16
    Timp total online
    1 z 18 h 53 m
    Timp online pe zi
    13 m
    Reputație
    16

24. Îmi place marian oancea le-a plăcut acest mesaj

Subiecte similare

1. Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 30.04.2016, 15:24
  2. Cum joaca Arnold joaca tenis de masa!
    De cristimusashi în forumul Multimedia
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 07.02.2014, 00:22
  3. Fata contra ierbii
    De Johnny Erasure în forumul Echipament
    Răspunsuri: 14
    Ultimul post: 11.04.2013, 14:39
  4. Iarba sau antitopspin
    De Coynak în forumul Echipament
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 16.05.2012, 13:54
  5. Cum joci impotriva ierbii