Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

DHS Hurricane Long 5 vs Butterfly Viscaria

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • DHS Hurricane Long 5 vs Butterfly Viscaria

    Ce parere aveti? Care este diferenta intre ele? A dat cineva cu ambele lemne? Cu ce fete jucati pe Hurricane Long 5?

    Aveti mai jos niste pareri de pe un forum de afara:

    https://www.tabletennisdaily.co.uk/f...erfly-Viscaria
    DHS Hurricane Long 5
    FH: Tenergy 05
    BH: Giant Dragon Talon

  • #2
    Te-am sfatuit cu Viscariile si nu cred c-am gresit...e o loterie cu ele. Ai preferat sa ignori sfatul meu si ai cumparat o Viscarie care se regaseste spre vanzare cateva zile mai tarziu...acum intrebi de Long 5...un raspuns pe scurt : nu e nici o asemanare intre aceste lemne, DHS-ul e mai simtitor, mai rapid si mai greu de inteles...stratul de limba de la exterior vizavi de stratul de koto al Viscariei, dicteaza totul...lemnul e bun doar ca a face o comparatie cu Viscaria, e nepotrivit...daca ai banii necesari, leo33 te asteapta cu incredere ! Bafta ! PS DHS-ul lui leo33 e cu adevarat, un super lemn cu o singura conditie : sa-l joci neintrerupt macar o luna de zile !
    TRUST NO ONE !

    Comentariu


    • #3
      Ma inteleg foarte bine cu Viscaria, nu inseamna ca daca e la vanzare e din cauza ca nu-mi place, o vand pentru a cumpara unul mult mai vechi, poate chiar cu fluture negru, cei din strainatate spun ca sunt cam apropiate viscaria cu hl5 la cum se simt, amandoua fiind elastice, mingea asteapta destul de mult in palete... HL5 de la leo maine ajunge la mine

      Am deschis acest topic pentru a compara 2 lemne de top, dar pe acest forum nu sunt decat 2-3 poate 4 care detin HL5 si lumea nu-si da cu parerea...
      DHS Hurricane Long 5
      FH: Tenergy 05
      BH: Giant Dragon Talon

      Comentariu


      • #4
        Ca sa lamuresc mai multa lume cu ocazia asta, o Viscarie cu fluture negru se vinde in jurul a 300-350 euro ( a doua generatie - cea cu maner FL ), a treia generatie ( fluture negru si serie ) e prea rara iar cea din prima generatie e mult prea scumpa...NIMENI nu garanteaza ca odata cumparata, treaba e rezolvata...spre rusinea mea, am vazut jucatori cu Viscarie noua care dadeau extraordinar cu ele spre deosebire de mine, un biet amator...credeti-ma pe cuvant, e din mana ! Nu din lemn ! HL5 e un lemn foarte bun...rabdare si tutun, vorba poetului !
        TRUST NO ONE !

        Comentariu


        • #5
          Ambele merg f bn cu chinezești! Am probat hl5 cu fete europene si mi s-a părut un lemn mult prea rapid !o fata chinezească pe fh ii scade viteza!hl5 am avut impresia ca nu are control de langa masa,la distanta de masa merge f bine! Stiu ca ai cumpărat lemnul de la leo ca am vb ieri cu tn la tel!având ambele lemne poti face singur comparatie!
          tb alc t05/t05 fx

          Comentariu


          • #6
            [QUOTE=adelin27;338672]Ma inteleg foarte bine cu Viscaria, nu inseamna ca daca e la vanzare e din cauza ca nu

            Intr-adevăr sunt destul de asemănătoare la cum se simt, bine zic străinii. însă ca si viteza long 5 e un picmai rapid dar destul de controlabil, zic eu. Tenerg si huricanurile respectiv skyline merg f f bine pe ambele lemne. Long 5 e un lemn un pic mai mare decât viscaria.

            PS. Chiar si manerul la ambel lemne cam aceasi grosime are.
            Ultima editare de krisztalori; 27.ian.2017, 15:00.
            Lemne: DHS Hurricane Long W997
            FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
            BH: DHS GoldArc 8

            Comentariu


            • #7
              [QUOTE=krisztalori;338742]
              Postat în original de adelin27 Vezi post
              Ma inteleg foarte bine cu Viscaria, nu inseamna ca daca e la vanzare e din cauza ca nu

              Intr-adevăr sunt destul de asemănătoare la cum se simt, bine zic străinii. însă ca si viteza long 5 e un picmai rapid dar destul de controlabil, zic eu. Tenerg si huricanurile respectiv skyline merg f f bine pe ambele lemne. Long 5 e un lemn un pic mai mare decât viscaria.

              PS. Chiar si manerul la ambel lemne cam aceasi grosime are.
              Butterfly M.Freitas Alc are identic acelasi maner ca si DHS HL5. Probabil ca si compozitia straturilor sa fie asemanatoare daca nu identica!!!
              Si uite asa, mai vedem si lemne Butterfly inspirate de la alti producatori.

              si la simt sunt foarte foarte asemanatoare...
              blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

              Comentariu


              • #8
                HL5 are dimensiunile: 160x151, este ok, nu este foarte mare, o sa fie putin mai greu dar fetele dhs sunt mai usoare decat tenergy
                Ultima editare de adelin27; 27.ian.2017, 19:29.
                DHS Hurricane Long 5
                FH: Tenergy 05
                BH: Giant Dragon Talon

                Comentariu


                • #9
                  Freitas este un lemn facut dupa maze !
                  tb alc t05/t05 fx

                  Comentariu


                  • #10
                    [QUOTE=gpopescu;338764]
                    Postat în original de gpopescu Vezi post

                    Butterfly M.Freitas Alc are identic acelasi maner ca si DHS HL5. Probabil ca si compozitia straturilor sa fie asemanatoare daca nu identica!!!
                    Si uite asa, mai vedem si lemne Butterfly inspirate de la alti producatori.

                    si la simt sunt foarte foarte asemanatoare...
                    Eu nu vad asemanari intre Freitas ALC si HL5, la maner nu seamana deloc, iar la compozitie Freitas-ul are stratul de carbon mult mai la suprafata, aproape ca Viscaria...

                    DHS Hurricane Long 5
                    FH: Tenergy 05
                    BH: Giant Dragon Talon

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de nduviscaria Vezi post
                      Freitas este un lemn facut dupa maze !
                      Nu este. M.Maze are miez de ayous, la Freitas este kiri. In rest sunt la fel. Sare cu totul altfel Freitas si este cel putin la fel de rapid ca Timo Boll Alc. Maze este ceva mai domestic.
                      Spun ca Freitas seamana mult cu HL5 pentru ca am dat saptamana trecuta cu lemnul Ma Long fh 05 bh 05 fx
                      Manerele celor 2 lemne adica Freitas si HL5 sunt absolut identice.
                      O sa pun poze cu cele 2 manere.

                      ---------- Post added 27.01.2017 at 19:34 ----------

                      [QUOTE=adelin27;338777]
                      Postat în original de gpopescu Vezi post

                      Eu nu vad asemanari intre Freitas ALC si HL5, la maner nu seamana deloc, iar la compozitie Freitas-ul are stratul de carbon mult mai la suprafata, aproape ca Viscaria...

                      Pai de unde stii? Ai tu Freitas?
                      blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                      Comentariu


                      • #12
                        [/COLOR]
                        Postat în original de gpopescu Vezi post

                        Pai de unde stii? Ai tu Freitas?
                        Are un amic de la sala un Freitas ALC si l-am studiat, probat putin... Dar se vede si din acel video de mai sus..

                        ---------- Post added 27.01.2017 at 20:05 ----------

                        DHS Hurricane Long 5
                        FH: Tenergy 05
                        BH: Giant Dragon Talon

                        Comentariu


                        • #13
                          Revin cu o comparatie intre Viscaria si Hurricane Long 5.

                          Long5 este putin mai rigid, este mult mai bun langa masa la preluari de serve, tocare etc, merge foarte bine si la topspin dar nu ca Viscaria. Astept sa fac rost de o fata H3 Neo Blue sponge, lemnele chinezesti clar sunt facute pentru fete chinezesti si ar trebui sa se simta foarte bine cu H3 neo blue sponge.

                          Viscaria merge ca unsa la topspin-uri, mingile pleaca ca din arc si cu o bucla faina, dar la jocul de langa masa la preluari de serve si tocare este mai dificil, eu cel putin nu prea il simt, probabil este nevoie de mult antrenament.. dar la topspin este incredibil..

                          In concluzie: Long5 are viteza mai mare dar si control mai bun!
                          Ultima editare de adelin27; 03.feb.2017, 12:20.
                          DHS Hurricane Long 5
                          FH: Tenergy 05
                          BH: Giant Dragon Talon

                          Comentariu


                          • #14
                            Ar trebui mai mult exersate preluarile si taiatele!am renunțat un timp la viscaria tocmai din aceasta cauza dar am revenit tocmai pt arcul care il ofera la topspinuri si are aceea explozie care nu am simțit-o nici la tbs nici la tb alc!flukurile merg de minune!
                            tb alc t05/t05 fx

                            Comentariu


                            • #15
                              Buna Ziua. Am avut si eu multe intrebari cu privire la diferenta dintre cele doua lemne Hurricane Long 5 si Viscaria (new tag). Am intrebat multa lume si am primit diverse raspunsuri mai mult sau mai putin la obiective. Acum detin ambele lemne (Hurricane Long 5 - 94g si Viscaria - 84g). Dupa aproximativ 1 an de utilizare cred ca pot spune cateva "secrete". Pentru a evita o cearta intre chinezi si japonezi am incaltat lemenele cu aceleasi cauciucuri - FH Hurricane 3 neo National Version blue sponge, BH Tenergy 64.

                              Hurricane Long 5 - Probabil cea mai interesanta calitate este centrul de greutate al paletei care este situat in partea de sus (spre varf) ceea ce dupa parerea mea ajuta mult la topspin, obligand cumva la o pozitie corecta de lovire. Un alt mare atu este sweetspotul care este incredibil de mare (mult mai mare decat la Viscaria). La capitolul vibratii pot spune ca tremura putin mai mult decat Viscaria . Ceea ce ma deranjeaza la Hurricane long 5 este manerul (FL) care este incredibil de subtire, destul de confortabil dar prea firav.

                              Peste aspectele vizuale diferentele notabile apar imediat ce te apuci de treaba. Trebuie sa recunosc ca intre cele doua lemne e destul de greu sa gasesti asemanari.

                              Viscaria - Traiectoria mingii este mai “cocosata” in sensul ca arcul descris de minge este mai amplu (la topspin). Trebuie deasemenea sa acord un mare plus la capitolul block unde Viscaria este net superioara.
                              Hurricane Long 5 - Traiectoria mingii este mult mai liniara avantajand la jocul departe de masa sau semidistanta. Ei bine, Hurricane Long 5 se pare ca a cam lipsit de la scoala cand s-au predat notiunile de block si aparare. Sincer nu recomand nimanui HL 5 daca stilul de joc este bazat pe block sau smash.


                              Daca mai aveti intrebari la care pot raspunde nu ezitati. Sper sa va pot fi de ajutor.
                              DHS - Hurricane Long 5
                              FH - DHS Hurricane 3 NATIONAL Blue Sponge
                              BH - Butterfly - Tenergy 64

                              Comentariu

                              Who has read this thread:
                              Procesare...
                              X