Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Despre Yasaka Mark V

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Despre Yasaka Mark V

    Am avut ocazia de curand sa joc cu o paleta Schlager Carbon off, cu fete Yasaka Mark V de 2.1. Mi s-a parut ca au un control excelent. Am ramas placut surprins de ele. Paradoxal, pe dandoy.com, la caracteristicile fetelor, controlul era doar de 5, sau 5+. Ma poate lamuri cineva? Apoi, daca ar fi sa le comparam cu Sriver FX, care ar fi diferentele? Si in fine... Se preteaza a fi lipite cu adeziv pe baza de apa? In ce fel influenteaza?

  • #2
    Re: Despre Yasaka Mark V

    mandru bodan ar putea sa te ajute in acest sens deoarece a jucat cu ambeale fete,inca mai joaca cu sriver fx pe bakhand... are control bun!,dar mai multe o sa iti spuna el! sigur iti va raspunde la topic!
    ciao

    Comentariu


    • #3
      Re: Despre Yasaka Mark V

      Postat în original de anomis
      Am avut ocazia de curand sa joc cu o paleta Schlager Carbon off, cu fete Yasaka Mark V de 2.1. Mi s-a parut ca au un control excelent. Am ramas placut surprins de ele. Paradoxal, pe dandoy.com, la caracteristicile fetelor, controlul era doar de 5, sau 5+. Ma poate lamuri cineva? Apoi, daca ar fi sa le comparam cu Sriver FX, care ar fi diferentele? Si in fine... Se preteaza a fi lipite cu adeziv pe baza de apa? In ce fel influenteaza?
      Eu am un Schlager Carbon Off + cu care joc de 3 ani si cred ca voi juca multa vreme de aici inainte.Am jucat 2 ani cu Sriver Fx pe ambele fete si mi s-au parut ok atat la viteza cat si la control.Mai faine mi s-au parut insa fețele Solcion (parca viteza era si mai mare cu control mai mare...mi s-a parut oarecum ciudat kestia asta la inceput). Momentan am un Hurricane de forehand si Tackiness Chop II pe rever, setup ce este cu siguranta un upgrade pentru mine. Nu am jucat cu Mark V, deci nu ma pot pronunta. Sper sa te ajute oarecum raspunsul meu.
      Schlager Carbon Off +
      FH: Xiom Vega Elite Max
      BH: Xiom Vega Europe Max

      Comentariu


      • #4
        Re: Despre Yasaka Mark V

        Postat în original de anomis
        Am avut ocazia de curand sa joc cu o paleta Schlager Carbon off, cu fete Yasaka Mark V de 2.1. Mi s-a parut ca au un control excelent. Am ramas placut surprins de ele. Paradoxal, pe dandoy.com, la caracteristicile fetelor, controlul era doar de 5, sau 5+. Ma poate lamuri cineva? Apoi, daca ar fi sa le comparam cu Sriver FX, care ar fi diferentele? Si in fine... Se preteaza a fi lipite cu adeziv pe baza de apa? In ce fel influenteaza?
        Cifrele producatorilor sunt de multe ori legate de politica de marketing si mai putin de realitate. Asa cum sunt ele, mai sunt denaturate si de dealeri care nu se prea pricep la tenis dar care au interese pe termen scurt (tot de marketing), care nu coincid cu ale producatorilor.
        De aceia, alegerea fetelor si a lemnelor dupa cifrele de pe site-urile de profil este o loterie.
        Lemn- Bty Viscaria
        FH - TENERGY 05
        BH - TENERGY 80

        Comentariu


        • #5
          Re: Despre Yasaka Mark V

          Multumesc celor care au raspuns. Mai astept si alte idei.

          Comentariu


          • #6
            Re: Despre Yasaka Mark V

            Am jucat intradevar cu amandoua
            Mark V a avut efect mare:X si control acceptabil,dar acuma joc cu sriver fx care ma ajuta mai mult la topspin oricum amandoua is bune.La viteza si spin mark v depaseste sriverul,dar ultima exceleaza la control.
            Setup: Timo Boll ZLC + Dignics 05
            Însă Dumnezeu Și‑a dovedit dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram păcătoși, Cristos a murit pentru noi - Romani 5:8

            Comentariu


            • #7
              Re: Despre Yasaka Mark V

              Multumesc Bogdan. E o diferenta mare la control intre Sriver si Mark V?

              Comentariu


              • #8
                Re: Despre Yasaka Mark V

                cred ca da!din spusele lui bogdan este diferenta destul de mare! succes

                Comentariu


                • #9
                  Re: Despre Yasaka Mark V

                  Ce diferenta e intre Sriver FX si Sriver FX Power Sponge?

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Despre Yasaka Mark V

                    Diferenta este ca "power sponge" intra la apa chiar si cu peste un cm pe diametru, dupa o luna. Au bagat tensiune cu forta in bureti si nu au stiut cum sa o faca sa ramana acolo asa cum este la "tensor" ESN.
                    Lemn- Bty Viscaria
                    FH - TENERGY 05
                    BH - TENERGY 80

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Despre Yasaka Mark V

                      Postat în original de VISCO
                      Diferenta este ca "power sponge" intra la apa chiar si cu peste un cm pe diametru, dupa o luna. Au bagat tensiune cu forta in bureti si nu au stiut cum sa o faca sa ramana acolo asa cum este la "tensor" ESN.
                      Un centimetru??? Foarte mult. Si ce rezolvare ar fi pentru situatia asta?

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Despre Yasaka Mark V

                        Postat în original de anomis
                        Postat în original de VISCO
                        Diferenta este ca "power sponge" intra la apa chiar si cu peste un cm pe diametru, dupa o luna. Au bagat tensiune cu forta in bureti si nu au stiut cum sa o faca sa ramana acolo asa cum este la "tensor" ESN.
                        Un centimetru??? Foarte mult. Si ce rezolvare ar fi pentru situatia asta?
                        toluenu
                        Blade DHS PG 2
                        FH: DHS Hurricane 3
                        BH: Stiga Airoc Astro M

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Despre Yasaka Mark V

                          EI au facut "Alu bag", o punga in care pui paleta si sufli aer cu un pai ca sa creezi o presiune mai mare ca cea din atmosfera. Astfel, nu se mai "desumfla" usor celulele din burete. Dar nu au luat in calcul ca aerul suflat este umed si creaza condens iar lemnul paletei...
                          Lemn- Bty Viscaria
                          FH - TENERGY 05
                          BH - TENERGY 80

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Despre Yasaka Mark V

                            1) Efectul asta de 'intrare la apa', se datoreaza adezivului? Se comporta la fel si cu speed glue, si cu adeziv pe baza de apa?
                            2) Controlul este la fel cu Sriver FX, sau difera?

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Despre Yasaka Mark V

                              Postat în original de anomis
                              1) Efectul asta de 'intrare la apa', se datoreaza adezivului? Se comporta la fel si cu speed glue, si cu adeziv pe baza de apa?
                              2) Controlul este la fel cu Sriver FX, sau difera?
                              1) Fetele se micsoreaza indiferent de adezivul folosit. Normal ca nu se comporta la fel in cazul celor doi adezivi dar speed este contraindicat.
                              2)Mie nu mi sa parut nici ca se apropie de calitatile unui sriver fx relipit cu "speed"
                              Lemn- Bty Viscaria
                              FH - TENERGY 05
                              BH - TENERGY 80

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: Despre Yasaka Mark V

                                Am jucat ieri seara cu noul meu setup (din semnatura). Practic am schimbat doar fetele. Inainte jucam cu Sriver G2 FX-FH si Ekrips-BH (luat accidental de la cineva).
                                Diferenta majora e controlul, feelingul mult imbunatatit pe care il am cu Mark V 30. Si spinul.
                                Topspinul de FH, smashul de FH si push de FH inainte intrau pe masa cam 2-3 din 5 (push 4-5 din 5).
                                Cel mai rau ma descurcam la topspinul evoluat (cel cu arc mergea mai bine) si la smash (la al 2-lea, al 3-lea dadeam gres).
                                Acum, topspinul FH de ambele feluri e mult mai eficient. Cam 4-5 din 5 pe masa. Spinul e mai puternic. Smashul mai eficient. Pushul pe FH cam 5 din 5.
                                La block: FH si BH trebuie sa-l fac ceva mai activ si cu paleta mai deschisa. Am dat o gramada in fileu aseara. Probabil ptr. ca sunt fete cu buretele mai moale.
                                Pushul merge mai bine. Chopul si servele taiate mai eficiente.
                                Pe BH cam aceleasi probleme ca si cu Ekripsul: trebuie ridicata mai mult mingea si lovita ceva mai puternic ca sa treaca fileul. Push-ul si chop-ul merg super.
                                Metionez ca nu relipesc, iar fetele au fost lipite cu 2 straturi de speed-glue cu o zi inainte.
                                Sunt convins ca alta e situatia ptr. cei care folosesc la fiecare sesiune de joc S-Glue sau booster.
                                Concluzie:
                                Fetele Mark V30 "netratate" dau control si spin mai mult decat suficient unui joc allround-offensive la semi-distanta de masa, iar ptr. cei ce "trateaza" fetele cu S-Glue sau booster un plus de viteza e asigurat.
                                Sper sa fie de folos postul meu fanilor Mark V 30 si nu numai.
                                Lemn: Xiom Solo
                                FH: Joola Rhyzm-P
                                BH: Joola Maxxx-P

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: Despre Yasaka Mark V

                                  Multumesc Bogdy pentru ideile tale. Intre timp mi-am luat si eu Mark V GPS. Sunt chiar multumit de ele. Mai ramane doar sa 'finisez' jocul meu

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: Despre Yasaka Mark V

                                    eu am luat sriver fx pt a ma ajuta la topspinul pe rever!
                                    aveam nevoie de control,dar nici sa pierd prea multa viteza
                                    sriver fx mi s-a parut solutia ideala!
                                    oricum dupa ce imi va intra cred ca ma voi intoarce pe yasaka mark v pt MAI MULT!
                                    Setup: Timo Boll ZLC + Dignics 05
                                    Însă Dumnezeu Și‑a dovedit dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram păcătoși, Cristos a murit pentru noi - Romani 5:8

                                    Comentariu

                                    Who has read this thread:
                                    Procesare...
                                    X