Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Turneu A+ "Memorialul Eugen Roman", Arad - 04.03.2017

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de Pitzi Vezi post
    Am auzit si voci care spun (inclusiv eu cand eram la incepatori ...acum nu mai este cazul ) ca sunt prea multe meciuri si spre partea finala cand ar trebui sa fii in forma maxima esti deja obosit atat fizic cat si psihic ( de pe urma tensiunii acumulate de pe urma atator meciuri cu miza ) .
    Pitzi , sa stii ca nu poti fi in forma maxima cand joci 3 meciuri asa zis fara miza de la 16,00 la 21,15 si dupa atata asteptare intri tot obosit fizic si mai ales psihic in cele cu miza . Dar in orice sistem se gasesc avantaje si dezavantaje asa incat organizatorii niciodata nu vor putea multumi pe toata lumea oricat si-ar dori . Un aspect care arata ca nu toti venim de placere e faptul ca la open si elite superioarele s-au desfasurat cate 2 grupe pe masa deoarece am inteles ca unii refuzau sa joace pe anumite mese datorita calitatii acestora si a luminii asa zis mai slabe ( de parca adversarii nu jucau in aceleasi conditii ) . Cred ca organizatorii trebuiau sa isi impuna punctul de vedere si sa foloseasca toate mesele pentru fluidizarea competitiei si atunci nu ne mai prindea ora 2 noaptea urmarind la elite o finala minunata . Si la orele amiezii au cam fost timpi morti cu multe mese libere - este o constatare , nu o critica - aspect care poate fi imbunatatit in viitor printr-o colaborare mai stransa intre organizatori si sefii de grupe . Dar e bine ca am ajuns toti sanatosi acasa si abia asteptam urmatoarea intalnire .

    Comentariu


    • Postat în original de BGD Vezi post
      N-a inregistrat nimeni o finala de elite sau macar de open?
      Este pe Facebook Amatur!

      https://www.facebook.com/AmaTurRomania/
      Hobby: Motoare si ski !
      http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

      Comentariu


      • Postat în original de marius1964 Vezi post
        Pitzi , sa stii ca nu poti fi in forma maxima cand joci 3 meciuri asa zis fara miza de la 16,00 la 21,15 si dupa atata asteptare intri tot obosit fizic si mai ales psihic in cele cu miza . Dar in orice sistem se gasesc avantaje si dezavantaje asa incat organizatorii niciodata nu vor putea multumi pe toata lumea oricat si-ar dori . Un aspect care arata ca nu toti venim de placere e faptul ca la open si elite superioarele s-au desfasurat cate 2 grupe pe masa deoarece am inteles ca unii refuzau sa joace pe anumite mese datorita calitatii acestora si a luminii asa zis mai slabe ( de parca adversarii nu jucau in aceleasi conditii ) . Cred ca organizatorii trebuiau sa isi impuna punctul de vedere si sa foloseasca toate mesele pentru fluidizarea competitiei si atunci nu ne mai prindea ora 2 noaptea urmarind la elite o finala minunata . Si la orele amiezii au cam fost timpi morti cu multe mese libere - este o constatare , nu o critica - aspect care poate fi imbunatatit in viitor printr-o colaborare mai stransa intre organizatori si sefii de grupe . Dar e bine ca am ajuns toti sanatosi acasa si abia asteptam urmatoarea intalnire .
        Comentariu foarte bun .

        As mai adauga :
        Eu personal m-am ocupat doar de incepatori + avansati si consider ca organizarea cu doua grupe pe masa necesita o implicare sporita a organizatoriilor .M-am straduit ca de cate ori vedeam o masa libera sa despart cele doua grupe insa din pacate Bogdan probabil prins cu alte treburi organizatorice nu a avut timp sa puna umarul si aici. Din pacate nu mi-am dat seama la momentul respectiv ca ar fi fost de ajutor sa le spun macar sefilor de grupa ca atunci cand vad o masa libera sa se mute . (asta ii alta poveste cate grupe s-ar fi mutat la o masa pe care o considerau mai slaba decat cea initiala ) . In plus nu m-am gandit ca trebuie sa le spun sa joace alternativ doua meciuri pe grupa si am avut surpriza ca pe unele mese juca doar o grupa si cealalta astepta sa se termine prima grupa ...iar dupa ce am gasit o alta masa grupa care nu jucase nici un meci pana atunci nu prea era dispusa sa joace si la alta masa adica pe doua mese . (probabil efortul de-a parasi masa initiala trebuia sa fie considerat suficient ) Am avut situatia ca la una din grupele superioare la avansati care a ramas in urma doi jucau si celilati doi se uitau desi langa masa lor erau 2-3 mese libere !!! Dupa ce le-am zis s-au apucat totusi sa joace.Celeleate mese erau libere deoarece cei de la Open cu putine exceptii se pare ca nu prea doreau sa joace pe mesele de la margine .
        Am rasfoit regulamentul dar nu am gasit concret ceva de genul ca "jucatorul este obligat sa joace unde este trimis de organizator" ...probabil in mod corect s-a considerat ca o astfel de problema se poate rezolva amiabil . Pe de alta parte la turnee mari cu multi jucatori nu se poate tine cont de dorintele tuturor ( acolo nu ii lumina buna ,acolo ii plasa si nu imi place sa caut mingeqa dupa ea , acolo ii curent ,acolo masa ii mai slaba calitativ ,acolo ii pe margine etc )

        Comentariu


        • Pentru organizatori este foarte greu sa țină in m?na desfășurarea turneului, dacă nu este ajutat de către șefii de grupe si de bunul simt al tuturor participanților. Pitzi s-a implicat atât cât a putut si eu pot sa confirm ca a urmărit îndeaproape eliberarea meselor si plasarea unor meciuri la mese libere. Dar, mai sunt si unii căpoși care cred ca numai lor li se cuvine ce e mai bun. Grupa noastră inferioară a fost repartizată la o masa a cărui fileu era cu vreo 2 cm mai ?nalt si nu am reușit sa-l coboram dar nu am reclamat organizatorului fiindcă știam ca nu are alt fileu sa ne dea. Așa ca am jucat așa si nu a fost o problema , fiindcă toți am fost dezavantajati in egala măsura de ?nălțimea fileului. Deci trebuie sa dam dovada si de putina înțelegere fata de posibilitățile pe care le au organizatorii.

          Comentariu


          • Asa e dl Titi are dreptate fileul nostru era mai inalt dar asta nu ne-a impiedicat sa jucam, repet a fost un turneu frumos si ma bucur ca am putut participa! Pitzi si Bogdan au incercat din rasputeri ca totul sa fie bine si le multumesc si lor si ii felicit inca odata pentru organizare!

            Trimis de pe al meu HTC Desire 820 folosind Tapatalk
            Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

            Comentariu

            Who has read this thread:
            Procesare...
            X