Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Program pentru grupe - varianta FlorinBN

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Program pentru grupe - varianta FlorinBN

    Aici o sa postez ultima versiune a programului astfel incat sa poata fi usor de accesat.
    In plus discutiile care se vor purta pe marginea lui ar trebui sa ajute la dezvoltarea acestuia.
    Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

    FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
    BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

  • #2
    Re: Program pentru grupe inferioare

    Propun ca acest topic sa fie marcat "sticky" de administrator, astfel incat sa fie usor de gasit de catre cei care au nevoie de el.
    Blog de tenis de masă

    Comentariu


    • #3
      Re: Program pentru grupe inferioare

      71 de descarcari si nimeni nu are nici o intrebare
      Te pomenesti ca in dulcele stil clasic o sa va treziti sambata la ora 10 cand incepe turneul ca nu merge cine stie ce si dupa o sa va plangeti
      Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

      FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
      BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

      Comentariu


      • #4
        Re: Program pentru grupe inferioare

        Postat în original de rflash
        71 de descarcari si nimeni nu are nici o intrebare
        Te pomenesti ca in dulcele stil clasic o sa va treziti sambata la ora 10 cand incepe turneul ca nu merge cine stie ce si dupa o sa va plangeti
        Am eu propuneri pe care ti le-am mai facut:
        de lucrat putin la interfata cu utilizatorul, pentru simplificare, introducerea de butoane care sa trimita direct in pagina unde trebuie editat;
        De explicat mai clar cand trebuie sa faca utilizatorul o comanda si cand face programul;
        de a emite direct o lista de inscrieri, care se completeaza intotdeauna inainte de concurs si pe care se trec manual sumele platite, inscrierile suplimentare, taierile de pe lista si adnotari (modificari de nume, de adrese, de calitati, etc)
        De a introduce datele turneului intr-o fereastra care apare automat la inializare;
        De a securiza datele salvate pentru a nu le pierde printr-o manipulare gresita;
        De a ascunde anumite date atunci cand nu sunt necesare;
        Ar fi mai usor de urmarit ca urmarirea suprapunerii jucatorilor din aceeasi localitate sa fie inlocuita cu urmarirea suprapunerii jucatorilor din acelasi judet.
        De asemenea, cred ca ar trebui evitata pe cat posibil filtrarea pe baza de culori (probabil si alte comenzi) care nu sunt cunoscute in Windows 98, care este inca foarte utilizat; aceasta este necesara si la fisierul Clasament al lui Florin.
        De a stabili un format de export catre fisierul de clasament al lui Florin, care sa poata fi transmis direct (in prima faza numai inscrisii cu datele complate, apoi si rezultatele finale)
        In concluzie, dupa ce am utilizat programul (sunt primul care-l utilizeaza pe viu in afara de tine?) pot zice ca fondul este bun, la forma mai trebuie ajustat.
        Problema cu care m-am confruntat s-a datorat faptului ca am incercat sa folosesc un sheet editat de mine in avans, pe care l-am inserat in program, incercand sa castig timp, deoarece notasem in avans participantii pe un clasament vechi, iar cel nou a aparut cand aveam aproape toate datele deja inregistrate; Formatul fisierului editat nu s-a suprapus cu ceea ce se astepta programul, asa ca mi-a dat erori.
        Cu siguranta ca, pe masura ce programul va fi mai accesibil , vor apare si alte propuneri de adaptare.

        Comentariu


        • #5
          Re: Program pentru grupe inferioare

          Am testat si eu programul.
          Observatii:
          1. timp de obisnuinta: 60 min (sunt familiarizat cu MS Excel-ul)
          2. l-am rulat in MS Excel 98 si macro-ul "Selectie participanti" nu a reusit sa faca sheet-ul "Lista op"; in schimb in Excel 2003 nu am avut nici un fel de problema.
          3. completarea rezultatelor se face fie "1/3" fie "1-3" - din observatiile mele
          4. macro-ul "Validare rezultate" verifica doar daca toate rezultatele exista, nu si daca au fost inregistrate corect;(ex. de introducere gresita a unui rezultat: adica juc1-juc2: 3-1 si juc2-juc1:3-0)
          5. nu am inteles f bine cum se calculeaza numarul de puncte de catre macro-ul "calculeaza clasamente; obs: nu departaseaza jucatorii cu acelasi numar de victorii (numar de victorii=>numar de puncte)
          Concluzii:
          1. programul este bine explicat si usor de folosit
          2. daca algoritmul de determinare a grupelor inferioare este clar (verificat si aprobat) atunci se elimina orice fel de actiune subiectiva
          Recomand folosirea acestui program!
          Astept si urmatoarele update-uri!
          Multumim Cristi!
          Blade: Timo Boll Spirit
          Fh:Tibhar Genius 2.0
          Bh:Tibhar Genius 2.0
          materiale pentru tenis de masa: http://www.ttsport.ro/

          Comentariu


          • #6
            Re: Program pentru grupe inferioare

            La pct.4, programul ia in calcul doar rezultatele de deasupra diagonalei, celelalte sint redundante.
            TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

            Comentariu


            • #7
              Re: Program pentru grupe inferioare

              Exact .... e suficient sa fie completata doar jumatatea superioara.
              "Validare rezultate" doar face vizibil butonul de calculat clasamente ..... partea efectiva de validare este in macroul de calculare clasament.
              Sunt acceptate o gama larga de formate pt scor .... de fapt tot ce conteaza e sa se inceapa cu 1 cifra care reprezinta nr de seturi castigate de jucatorul 1 + orice fel de separator (spatiu, liniuta, spatii si liniuta, slash, etc) + inca 1 cifra .... cifrele sunt limitate intre 1 si 4.
              Sistemul de punctaj este "clasic" :
              - 2p pentru victorie
              - 1p pentru infrangere
              - 0p pentru w.o. (nu este implementat pt ca se pune 3-0 daca cineva nu se prezinta la masa, dar ar trebui)
              Am decis sa tratez doar situatiile in care sunt 2, 3 sau 4 jucatori cu acelasi nr de puncte .... ala cu 2 e deja facut (e si cel mai simplu), daca cumva o sa apara situatii deosebite va trebui facut manual, desi e extrem de putin probabil sa se ajunga in astfel de situatii.
              Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

              FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
              BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

              Comentariu


              • #8
                Re: Program pentru grupe inferioare

                Ar trebui ca la Validare rezultate, punctele existente anterior in coloana PUNCTE din grupa inferioara sa fie anulate, altfel acestea se tot aduna la actionari succesive ale butonului Calculeaza clasamente.
                TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                Comentariu


                • #9
                  Re: Program pentru grupe inferioare

                  Hmmm .... am observat si corectat chestia asta.
                  Tre sa fiu mai atent cu versiunile, lucrand pe 3 computere am impresia ca le cam incurc si anumite chestii sunt adaugate pe versiuni un pic mai vechi. Cred ca acelasi lucru s-a intamplat si aici.
                  In legatura cu ce a scris dl Bodeanu :
                  - folosind auto filterul e usor de facut liste pe toate criteriile posibile si imposibile, inclusiv lista cu inscrisii pe forum/telefonic; din moment ce toata lumea plateste aceeasi suma nu vad motivul pt care sa se mai treaca si suma platita
                  - filtrarea pe culori este momentan cea mai buna solutie .... Florin a avut ideea si a pus-o in practica eu doar am mai automatizat procesul, dar sincer n-am gasit o alta varianta mai buna. Am lucrat cu Office 2000 si Office XP .... se pierd foarte multe functionalitati la versiunile mai vechi asa ca nu se pune problema sa lucrez pentru a realiza un backward compatibility
                  - exista posibilitatea sa fie codata suprapunerea jucatorilor din aceeasi localitate sau acelasi judet (aici trebuie sa se decida, sa fie o discutie) .... dar exista foarte multe probleme legate de acest lucru, sincer inca n-am gasit un algoritm convenabil este o problema destul de complexa pentru ca trebuie luat in calcul si faptul ca aceste modificari trebuie sa fie minimale .... adica cineva care e cap de serie nr 17 si in mod normal merge la nr 16 nu e normal sa-l duc la nr 7 de exemplu
                  - nu se pot securiza datele, singura sugestie este ca auto save-ul sa fie setat la 2-3 minute .... in principiu se presupune ca cine va folosi programul are totusi ceva cunostiinte
                  - se poate scrie un macro destul de simplu care sa puna in fisierul de clasament rezultatele de la turneu ..... dar pana acolo trebuie rezolvate alte probleme (calcularea clasamentului in grupele inferioare, generarea grupelor superioare, generarea eliminatoriului, etc). Nu stiu cand toate astea vor fi gata ..... in plus se pierde ceva timp pana cand se scriu toate rezultatele din grupele inferioare.
                  Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                  FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                  BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Program pentru grupe inferioare

                    Un raspuns de genul ?nu vreau si gata? m-ar fi multumit pe deplin si nu as fi raspuns? Asa, ma simt obligat sa-ti raspund punctual la fiecare idee, deoarece am constatat ca la fiecare raspuns ai ocolit cu putin esentialul, pentru a justifica un raspuns negativ, deja pregatit.
                    1. Esentialul in ideea de mai sus nu este suma care trebuie platita (desi sunt organizatori care au cerut numai 10 ron pt copii si 0 ron pt anumiti invitati), ci formularul in sine, care este folosit de orice casier.
                    2. Totodata se inscriu si observatii, modificari de nume, de localitati, optiuni, etc. Aceste operatii nu se pot face la inscriere direct in program, dar pot fi pregatite in avans si completate dupa inscrieri. . Ca sa faca filtru, sa copieze, sa intoduca coloane, sa elimine culorile de fond din casute etc ii ia unui organizator vreo 5 minute, pe langa asta poate mai greseste, poate nu se gandeste, Pentru programator este o nimica toata sa lege un buton de un formular care are informatiile necesare deja pregatite .
                    3. Filtrarea pe culori este o solutie neinspirata. Din ce stiu de la Florin, el doar a preluat-o si este greoaie si pentru el si ca mergem asa din inertie Am propus introducerea unei coloane in care se introduce o litera (asa cum era in varianta initiala, cand inregistram eu rezultatele). Avantaje: se poate face filtru in modul clasic, prin selectarea unei singure litere (O-open, A amatori) in plus, in aceeasi caseta se pot inregistra si alte date care pot fi filtrate; F-fata, J junior, H- persoana cu dizabilitati,, M medic, etc, astfel incat printr-o comanda simpla pot vizualiza orice clasament doresc. Exemplu: filtrand litera M am automat clasamentul medicilor din Amatur; Sau, filtrand AJF am deja clasamentul jucatorilor amatori, juniori, de sex feminin. Crezi ca aceasta este o solutie buna?\
                    4. Am intalnit de multe ori jucatori din localitati foarte apropiate, prieteni buni si parteneri de antrenament care au picat impreuna: Breaza- Campina,; Darmanesti-Moreni, Ploiești-Baicoi, Valeni Izvoarele; De asemenea, numarul de localitati este foarte mare si se suprapun la un moment dat culorile. Pe de alta parte, numarul jucatorilor din acelasi judet este de cele mai multe ori mai mic decat al grupelor si se poate face o impartire echitabila. Algoritmul? mai vedem, deocamdata merge manual.
                    5. M-am referit la posibilitatea de a completa gresit o pagina in care sunt scrise mai multe informatii:. Ex: la introducerea datelor in coloana inscrisi (operatie pe care o fac inainte de inscrierea efectiva) nu ar trebui sa apara si coloana participanti, iar cand completez coloana participanti nu trebuie sa mai am acces la coloana inscrisi. In acest pas ar trebui sa completez doar pe cei inscrisi suplimentar ( atat pe cei existenti in clasament, dar care nu s-au inscris in avans, cat si pe cei noi, cu toate datele necesare primei inscrieri) si sa-i tai pe cei care nu au mai venit.
                    6. Nu am pus problema transferului complet de date? e inca departe acel pas- ci numai a participantilor, intr-un format unic, care l-ar ajuta pe Florin in identificarea participantilor. In acest moment sunt in clasament multi participanti inscrisi de doua ori (la un moment dat erau dublati participantii din Comănești) Acum sunt dublati participantii din Breaza, fiind prinsi fie la Campina, fie la Ploesti, numai la Breaza nu! Daca refolosim informatiile din tabelul de baza (clasamentul oficial) si le retrimitem catre sursa in aceeasi forma, dar cu adnotari in zona ?observatii?, asa cum e modelul pentru fisa de inscriere), aceste informatii se transmit cu adnotari, se pot compara si erorile se micsoreaza? Mi s-a intamplat sa regasesc la Moreni erori pe care le-am descoperit cu o etapa inainte, dar pe care nu am gasit formatul potrivit sa le transmit catre ?baza?
                    7. Aparitia unei casete de dialog la apasarea tastei de initializare, in care se cere obligatoriu introducerea datelor de turneu ne fereste de intrebarea pe care am primit-o la Moreni: Dar dumneata ai incurcat turneele! Nu stii ca aici suntem la Moreni si nu la Galați?
                    Scuze celor plictisiti de lungimea mesajului, sper ca nu l-au citit chiar toti? promit sa nu mai trimit alt mesaj pe aceasta tema!

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Program pentru grupe inferioare

                      In primul rand Excelul are propriile lui functii si e absurd sa le dublez eu cu un macro. Formularul pt bani se face in maxim 30 de sec - se ascund coloanele inutile si se adauga inca cel putin 2 (suma platita si observatii) Nu e nevoie de ceva prestabilit pentru ca fiecare are ideile lui ... un organizator poate mai are nevoie de o coloana pentru masa sau una pentru articole promotionale ale sponsorului sau poate isi face si bugetul la sfarsitul listei. Se pot ascunde/reafisa coloane cu 2 clickuri.
                      Legat de sortare ..... eu nu citesc gandurile .... daca nu va exprimati exhaustiv fiecare intelege ce vrea. In cazul asta eu ma referisem la sortarea dupa localitati pe culori si nu la sortarea open / amator dupa culori.
                      Momentan regulamentul spune localitati nu judete. Daca se decide altfel se poate schimba.
                      Pe foaia pe care s-au trecut cei care au platit se pot face observatii in legatura cu : nume scris gresit, localitate schimbata, etc. Daca s-a scris direct pe calculator i se trimite si fisierul respectiv lui Florin, daca s-au folosit creion si hartie se scaneaza cele 2-3 foi. Daca informatiile ajung la Florin se pot opera modificarile relativ repede, deoarece nu apar foarte multe astfel de greseli, majoritatea jucatorilor fiind participanti constanti la turnee.
                      In lista de instructiuni scrie foarte clar ca trebui modificate datele turneului. Mi se pare arhisuficient. Daca nu se respecta instructiunile evident apar probleme, dar cum incercarea de a face programul "idiot free" ar insemna un full time job it's not gonna happen. Invatarea din greseli este un proces absolut normal.
                      Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                      FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                      BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Program pentru grupe inferioare

                        Cristi, nu gasesc butonul "Calculeaza clasamente". Pe unde e?

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Program pentru grupe inferioare

                          Postat în original de Razvan
                          Cristi, nu gasesc butonul "Calculeaza clasamente". Pe unde e?
                          E ascuns. Oricum face treaba doar pe jumatate ..... calculeaza punctajul pentru fiecare dar nu face clasamentul. In plus trebuie resetat manual punctajul de fiecare data pentru ca aduna la ce e deja existent .... deci la 3 clickuri daca cineva are 10 puncte il vei regasi cu 30.
                          Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                          FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                          BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Program pentru grupe inferioare

                            tu pe ce loc esti waldnere??????!!!!

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de rflash Vezi post
                              Aici o sa postez ultima versiune a programului astfel incat sa poata fi usor de accesat.
                              In plus discutiile care se vor purta pe marginea lui ar trebui sa ajute la dezvoltarea acestuia.
                              Dupa migrare se pare ca s-a ratacit fisierul. Pe site-ul AMATUR nu este. Se poate reface, va rugam.
                              TsE

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de Emil Tudor Vezi post
                                Dupa migrare se pare ca s-a ratacit fisierul. Pe site-ul AMATUR nu este. Se poate reface, va rugam.
                                Il gasesti in site-ul Amatur la pagina CLASAMENT, in dreapta.

                                Comentariu


                                • #17
                                  O sa il adaug din nou, dar cum o noua versiune e in lucru mai e un pic de asteptat.
                                  Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                  FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                  BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    salutare. unde este link-ul de descarcare a programului, nu reusesc sa il gasesc.

                                    multumesc
                                    www.VivaSportShop.ro // contact@vivasportshop.ro // 0722.678.078 // https://www.facebook.com/VSSTT/
                                    Program: Luni-Vineri intre 12:00 - 20:00

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Aici.
                                      Blog de tenis de masă

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        multumesc
                                        www.VivaSportShop.ro // contact@vivasportshop.ro // 0722.678.078 // https://www.facebook.com/VSSTT/
                                        Program: Luni-Vineri intre 12:00 - 20:00

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          NOU !

                                          Am facut un up-grade la fisierul Grupe Amatur, exista posibilitatea generarii automate a grupelor superioare si a tabelului de calificati in eliminatorii, cu conditia de a completa manual locurile ocupate in grupe de catre cei calificati.
                                          Deocamdata functioneaza doar pentru numar egal de grupe inferioare si superioare, daca se va simti nevoia voi incerca si pentru anumite cazuri particulare (de exemplu 10 inferioare - 8 superioare sau 14 inf - 12 sup etc.)

                                          Fisier grupe inferioare/superioare - download

                                          L-am testat pentru diferite situatii si in cele din urma am eliminat toate erorile aparute.
                                          Recomand folosirea lui chiar daca nu aveti nevoie de superioare, intrucat nu mai apare chestia aia aiurea cu confirmarea stergerii anumitor sheet-uri in plus.


                                          -update: Grupele superioare sint cate doua pe o foaie, pentru economie de hartie


                                          -update: Generare eliminatorii de 8, 16 sau 32, in functie de numarul de jucatori din tabelul de calificati. In tabel se vor completa rubricile "Pozitie tablou" pentru jucatorii care vrem sa apara automat pe tablou.
                                          Ultima editare de FlorinBN; 12.iul.2011, 21:55.
                                          TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Buna ziua.
                                            Deci eu ma pierd la "Selectie participanti" .... cred ca fac eu ceva gresit Eu numai pana aici am ajuns


                                            Lemn : Nittaku Septear ; InnerForce ALC
                                            FH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx
                                            BH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx .... No more Anti .. Game

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Grupe Amatur - Fisierul de grupe actualizat
                                              - am modificat si instructiunile de pe prima pagina asa ca e bine sa le cititi;
                                              - maxim 36 grupe inferioare, 36 grupe superioare (nr. grupelor superioare poate fi diferit de cel al grupelor inferioare);
                                              - tablouri eliminatorii de 8, 16, 32, 64 - eventual cu 'bye'
                                              - calcul automat al clasamentului final, manual trebuie completate doar primele 4 locuri pentru tabloul de 64, primele 2 pentru tabloul de 32 si toate cele 8 pentru tabloul de 8 (ar fi trebuit implementat separat un algoritm si nu merita pentru doar 8 locuri);
                                              - posibilitate de a posta rapid pe forum inscrieri, grupe, calificati, eliminatorii, clasament;
                                              Grupe Open - model de turneu Open cu 6 grupe inferioare de cate 6 (4 calificati), 8 grupe superioare de 3 (2 calificati), eliminatoriu de 16;
                                              Grupe Amatori - model de turneu Amatori cu 24 grupe inferioare de cate 6 (3 calificati), 24 superioare de 3 (2 calificati), eliminatoriu de 48 pe tablou de 64;
                                              http://tenisdemasa.amatur.ro/Files.html
                                              Am testat si vreo cateva alte variante si am corectat toate erorile, dar daca mi-a scapat ceva astept reactii dupa ce-l incercati.
                                              Have fun!
                                              Ultima editare de FlorinBN; 12.nov.2012, 09:40.
                                              TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                http://tenisdemasa.amatur.ro/Files.html
                                                Fisier grupe Amatur actualizat (februarie 2013), modele completate pentru turnee Open si Amatori.
                                                Deocamdata merge sigur doar in Office 2007, pe 2003 s-ar putea sa dea erori la unele functii.
                                                TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  http://tenisdemasa.amatur.ro/Files.html
                                                  Fisier grupe Amatur actualizat - 12 jul 2013
                                                  Recititi instructiunile din paginile Start, Print si Clasament - am facut modificari privind inscrierea/stergerea participantilor si s-a introdus optiunea de renuntare la grupele superioare.
                                                  TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X