Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Insiderul a disparut

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Insiderul a disparut

    Din nou vesti proaste pentru ierbari
    Desi procesul nu e terminat (justitia nu s-a pronuntat), ITTF elimina de pe noua lista atat Insiderul, cat si Swing Back 1F ...
    http://www.ittf.com/ittf_equipment/pdf/ ... _30_OK.pdf

  • #2
    Re: Insiderul a disparut

    Intradevar,desi procesul dintre TTMaster si ITTF e in plina desfasurare,cele 2 fețe dispar subit de pe lista
    Asa ca,dragi colegi,pana la 1 iulie cand intra in vigoare lista avem timp de teste
    Multumim inca o data ITTF :P

    Comentariu


    • #3
      Re: Insiderul a disparut

      Din pacate prea ne uitam in gura ITTF-ului. Noi nu suntem afiliati nici unei federatii, nu platim cotizatie, nu suntem sprijiniti. Si atunci de ce sa fim afectati de hotararile ei? Daca in Congo se interzice fumatul, il doare pe vreun fumator din Romania undeva de legea respectiva?

      Comentariu


      • #4
        Re: Insiderul a disparut

        Exact. Acu toti jucatorii din Romania care jucau cu el o sa scada in rankingurile ITTF pana se obisnuiesc cu noile materiale ...
        Blade DHS PG 2
        FH: DHS Hurricane 3
        BH: Stiga Airoc Astro M

        Comentariu


        • #5
          Re: Insiderul a disparut

          Are dreptate Razvan...... . . . . . .
          Blade : DHS Hurricane King
          FH: DHS Hurricane 3 Neo National
          BH: Xiom Vega Europe

          Comentariu


          • #6
            Re: Insiderul a disparut

            Situatia sta cam asa: foarte multi lipesc inca fetele cu toluen sau speed glue din comert, unii joaca cu fete vechi lipite acu 10 ani care imprima de multe ori efecte imprevizibile. In aceste conditii de ce ar trebui ierbarii sa respecte regulamentul? Onoare? Cand nimeni nu mai lipeste sau da cu booster atunci putem avea pretentii fata de ierbari. Personal consider ca fetele fara frictiune uratesc jocul si sunt bune numai de a enerva jucatorii si ! in unele cazuri ! a oferi satisfactii nemeritate unor oameni care nu stiu juca tenis de masă (fara suparare). Totusi, atat timp cat ITTF si FRTM nu dau doi bani (si la propriu si la figurat) pe noi, si conducerea Amatur nu ia o decizie oficiala referitor la acest subiect, ierbarii sunt liberi sa joace cu ce le pofteste inima.
            TBS/T05

            Comentariu


            • #7
              Re: Insiderul a disparut

              Nici mie nu-mi plac fetele fara frictiune, insa nu pot sa nu fiu de acord cu Crs2:
              1. Amatur-ul nu este afiliat la FRTM sau ITTF si
              2. Cata vreme este tolerata lipirea cu speed glue sau boostarea (nu vad cum ar putea fi testate paletele) nu vad de ce sa fim intoleranti fata de ierbari sau antispinisti.
              3. Totusi, trebuie trasa o linie sub care sa nu putem cobori respectarea regulamentului. Ce ar fi daca in timpul unui joc s-ar ajunge la dispute pe tema regulamentului cu argumentul ca oricum nu se respecta regula fetelor interzise, deci de ce s-ar respecta regula "cutare" (de ex. regula net-ului sau a touche-ului lateral sau oricare alta).
              Cred ca regulamentul Amaturului ar trebui sa contina propria lista de fete acceptate si neacceptate, nu neaparat in concordanta cu ITTF.
              De asemenea, ar trebui sa existe si o reglementare clara a Diviziei FRTM de la care nu sunt acceptati jucatorii in Amatur - vezi cazul Chiru la Valeni. Propunerea mea ar fi ca Divizia B sa fie acceptata, intrucat valoarea jucatorilor de acolo nu va face altceva decat sa ridice nivelul Amaturului si sa-i faca pe jucatori sa joace mai bine pentru a trece mai departe.
              Scuze de devierea subiectului, dar mie mi se par legate ambele de regulamentul Amaturului.
              Blog de tenis de masă

              Comentariu


              • #8
                Re: Insiderul a disparut

                O chestie tare:
                Vedeti pozitia 15 din Racket list:
                15) CARREFOUR
                Top Life In
                Foarte tare! Urmeaza Metro Special pips-in !
                Blog de tenis de masă

                Comentariu


                • #9
                  Re: Insiderul a disparut

                  Postat în original de crs2
                  Situatia sta cam asa: foarte multi lipesc inca fetele cu toluen sau speed glue din comert, unii joaca cu fete vechi lipite acu 10 ani care imprima de multe ori efecte imprevizibile. In aceste conditii de ce ar trebui ierbarii sa respecte regulamentul? Onoare? Cand nimeni nu mai lipeste sau da cu booster atunci putem avea pretentii fata de ierbari. Personal consider ca fetele fara frictiune uratesc jocul si sunt bune numai de a enerva jucatorii si ! in unele cazuri ! a oferi satisfactii nemeritate unor oameni care nu stiu juca tenis de masă (fara suparare). Totusi, atat timp cat ITTF si FRTM nu dau doi bani (si la propriu si la figurat) pe noi, si conducerea Amatur nu ia o decizie oficiala referitor la acest subiect, ierbarii sunt liberi sa joace cu ce le pofteste inima.
                  Fete fara frictiune sunt si cele pips-in normale dar jucate si rasjucate. Am jucat si eu contra acestora si vine mingea ca din anti. Asa ca lasati ierbarii sa joace cu ce vor. Sunt de aceeasi parere cu tine crs2.
                  Pe de alta parte jocu cu materiale are si el rolu lui si te face de multe ori sa gandesti si sa nu joci mecanic.
                  Blade DHS PG 2
                  FH: DHS Hurricane 3
                  BH: Stiga Airoc Astro M

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Insiderul a disparut

                    Postat în original de grasomega
                    Nici mie nu-mi plac fetele fara frictiune, insa nu pot sa nu fiu de acord cu Crs2:
                    1. Amatur-ul nu este afiliat la FRTM sau ITTF si
                    2. Cata vreme este tolerata lipirea cu speed glue sau boostarea (nu vad cum ar putea fi testate paletele) nu vad de ce sa fim intoleranti fata de ierbari sau antispinisti.
                    3. Totusi, trebuie trasa o linie sub care sa nu putem cobori respectarea regulamentului. Ce ar fi daca in timpul unui joc s-ar ajunge la dispute pe tema regulamentului cu argumentul ca oricum nu se respecta regula fetelor interzise, deci de ce s-ar respecta regula "cutare" (de ex. regula net-ului sau a touche-ului lateral sau oricare alta).
                    Cred ca regulamentul Amaturului ar trebui sa contina propria lista de fete acceptate si neacceptate, nu neaparat in concordanta cu ITTF.
                    De asemenea, ar trebui sa existe si o reglementare clara a Diviziei FRTM de la care nu sunt acceptati jucatorii in Amatur - vezi cazul Chiru la Valeni. Propunerea mea ar fi ca Divizia B sa fie acceptata, intrucat valoarea jucatorilor de acolo nu va face altceva decat sa ridice nivelul Amaturului si sa-i faca pe jucatori sa joace mai bine pentru a trece mai departe.
                    Scuze de devierea subiectului, dar mie mi se par legate ambele de regulamentul Amaturului.
                    Subliniez ce ati scris dumneavoastra.Ar trebui ca Amaturul sa aiba propriul regulament si lista cu ce fete sa se joace si ce nu si alte chestii de genu..
                    Setup: Timo Boll ZLC + Dignics 05
                    Însă Dumnezeu Și‑a dovedit dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram păcătoși, Cristos a murit pentru noi - Romani 5:8

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Insiderul a disparut

                      Nu vad logica interzicerii fetelor. Cadem iarasi in greseala ITTF-ului. De ce sa se faca o lista separata, cand deja exista una? Problema e daca acceptam aberatiile federatiei internationale, sau nu. De ce sa interzici lipirea cu speed glue? Daca jucatorului ii place mai mult sa joace dupa ce a tratat buretele, sa o faca. Daca unul are o paleta de 50 de ani si vrea sa joace cu ea, de ce nu ar face-o?

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Insiderul a disparut

                        Postat în original de Razvan
                        Nu vad logica interzicerii fetelor. Cadem iarasi in greseala ITTF-ului. De ce sa se faca o lista separata, cand deja exista una? Problema e daca acceptam aberatiile federatiei internationale, sau nu. De ce sa interzici lipirea cu speed glue? Daca jucatorului ii place mai mult sa joace dupa ce a tratat buretele, sa o faca. Daca unul are o paleta de 50 de ani si vrea sa joace cu ea, de ce nu ar face-o?
                        Logica este simpla: daca exista niste reguli ale ITTF si noi hotaram sa nu le respectam, atunci trebuie sa hotaram care sunt regulile pe care le respectam. Astfel rezulta un nou set de reguli, specifice Amaturului.
                        Chiar daca asta inseamna sa copiem 98% din regulamentul ITTF, exceptiile sunt cele care fac diferenta si duc la crearea regulamentului specific Amatur.
                        Nu am pledat pentru a scoate sau nu o anumita fata sau categorie, pentru a interzice sau nu lipirea sau booster-ul, ci pentru clarificarea fara echivoc a regulilor.
                        Sunt perfect de acord cu folosirea oricaror fete sau substante, dar sa scrie undeva ca asta e permis in Amatur. Altfel, cine spune unde ne oprim cu nerespectarea regulilor ITTF-ului?
                        Voi da un exemplu: daca serviciul din mana este acceptat, atunci daca un jucator serveste de langa fileu, ocolind masa, cine ii poate spune ca nu e corect? Regulamentul ITTF? Dar oricum in Amatur nu respectam regulamentul ITTF, nu?
                        Am exemplificat printr-un caz oarecum extrem, dar eu zic ca trebuie sa fie un regulament Amatur si eventual sa fie votat de toti participantii - ma refer la regulile specifice Amatur, nu la cele care corespund cu cele ale ITTF.
                        Edit: gramatica asta...
                        Blog de tenis de masă

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Insiderul a disparut

                          Postat în original de grasomega
                          Voi da un exemplu: daca serviciul din mana este acceptat, atunci daca un jucator serveste de langa fileu, ocolind masa, cine ii poate spune ca nu e corect? Regulamentul ITTF? Dar oricum in Amatur nu respectam regulamentul ITTF, nu?
                          Am exemplificat printr-un caz oarecum extrem, dar eu zic ca trebuie sa fie un regulament Amatur si eventual sa fie votat de toti participantii - ma refer la regulile specifice Amatur, nu la cele care corespund cu cele ale ITTF.
                          Am mai spus si alta data, exista regulamentul de tenis de masă care trebuie respectat de catre toti jucatorii si mai exista ceva regulament al ITTF care se aplica in competitii organizate de catre (sub) ITTF.
                          Bineinteles ca si in regulamentul ITTF scrie ca trebuie respectat regulamentul de tenis de masă, pe linga care au mai bagat ei, printre altele, si chestiile cu lista interzisa, adezivi, boostere ...
                          TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Insiderul a disparut

                            Singurele mele restrictii legate de fete :
                            1. Sa fie de culori diferite. Chiar si aceeasi fata poate avea o alta grosime de burete, lipita altfel, mai uzata, etc ....
                            2. Sa sara uniform. Adica fara ierburi tratate dupa metoda lui Toni Hold sau softuri pe care a ajuns "accidental" toluen sau similar si a devenit o "zebra" cu soft si anti.
                            Atata timp cat se poate observa cu ce fata se loveste iar mingea vine constant de acolo intr-un anume fel (indiferent cum serpuieste) se poate juca tenis.
                            Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                            FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                            BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Insiderul a disparut

                              Postat în original de grasomega
                              Logica este simpla: daca exista niste reguli ale ITTF si noi hotaram sa nu le respectam, atunci trebuie sa hotaram care sunt regulile pe care le respectam. Astfel rezulta un nou set de reguli, specifice Amaturului.
                              Chiar daca asta inseamna sa copiem 98% din regulamentul ITTF, exceptiile sunt cele care fac diferenta si duc la crearea regulamentului specific Amatur.
                              Nu am pledat pentru a scoate sau nu o anumita fata sau categorie, pentru a interzice sau nu lipirea sau booster-ul, ci pentru clarificarea fara echivoc a regulilor.
                              Sunt perfect de acord cu folosirea oricaror fete sau substante, dar sa scrie undeva ca asta e permis in Amatur. Altfel, cine spune unde ne oprim cu nerespectarea regulilor ITTF-ului?
                              Voi da un exemplu: daca serviciul din mana este acceptat, atunci daca un jucator serveste de langa fileu, ocolind masa, cine ii poate spune ca nu e corect? Regulamentul ITTF? Dar oricum in Amatur nu respectam regulamentul ITTF, nu?
                              Am exemplificat printr-un caz oarecum extrem, dar eu zic ca trebuie sa fie un regulament Amatur si eventual sa fie votat de toti participantii - ma refer la regulile specifice Amatur, nu la cele care corespund cu cele ale ITTF.
                              Edit: gramatica asta...
                              Sunt perfect de acord cu tine ca trebuie sa clarificam regulile pe care le respectam. Asa cum a zis si Florin, avem regulamentul de tenis de masă. Eu am zis ca nu vad logica interzicerii fetelor si atat. Mai sus mandrubogdan a spus ca:
                              Postat în original de mandrubogdan
                              Subliniez ce ati scris dumneavoastra.Ar trebui ca Amaturul sa aiba propriul regulament si lista cu ce fete sa se joace si ce nu si alte chestii de genu..

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: Insiderul a disparut

                                Postat în original de Razvan
                                Sunt perfect de acord cu tine ca trebuie sa clarificam regulile pe care le respectam. Asa cum a zis si Florin, avem regulamentul de tenis de masă. Eu am zis ca nu vad logica interzicerii fetelor si atat. Mai sus mandrubogdan a spus ca:
                                Postat în original de mandrubogdan
                                Subliniez ce ati scris dumneavoastra.Ar trebui ca Amaturul sa aiba propriul regulament si lista cu ce fete sa se joace si ce nu si alte chestii de genu..
                                Ok, scuze, nu am fost suficient de atent la cele de mai sus.
                                FlorinBN are dreptate, la fel si rflash: sa respectam regulamentul de tenis de masă si sa avem fete uniforme, indiferent de cum vine mingea de acolo.
                                P.S. Cred ca topicul asta ar trebui mutat la Amatur...
                                Blog de tenis de masă

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: Insiderul a disparut

                                  Banuiesc ce va urma: incepand de la 1 iulie,totzi softistii vor sari la jugulara ierbarilor.
                                  La fiece concurs,lui Rares (at)CO ii vor fi verificate cu scrupulozitate paleta,batista,si eventualele unghii murdare.Asta in timp ce toata lumea lipeste si relipeste de zor intre meciuri.
                                  La concursul A de la Fălticeni si la cele cateva B organizate pe ici-colea,am interzis relipirea fețelor in timpul concursului.Au urmat tot felul de faze hazlii.Baietzii relipeau in vestiare,pe holuri,in masina ,chiar unul isi vantura paleta pe la chiuveta din baie.
                                  Ma antrenez pe aici cu niste baietzi simpatici,dar unii din ei relipesc chiar de 2 ori pe parcursul unui antrenament(acum parca au lasat-o oleak mai moale).Concluzia?
                                  Amaturul nu poate fi pentru unii muma si pt altzii ciuma.Interzicem Insiderul,ok,dar atunci,ca tot nu avem ENEZ-uri,cine e prins relpind paleta in timpul unui concurs este descalificat instantaneu
                                  of all the things i lost i miss my mind the most

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: Insiderul a disparut

                                    O conditie esentiala a tenisului de masa, de multe ori cauzatoare de erori capitale este lipsa spatiului regulamentar de joc! Sa nu mai adaugam calitatea meselor de joc, lipsa arbitrajului, si multe altele care nu sunt conform regulamentului.Si atunci sa ne cramponam tocmai de faptul ca o anume iarba a fost scoasa de pe o lista aiurita!!!
                                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: Insiderul a disparut

                                      la fel s-a antamplat cu Superblock,asa ca va rugam sa respectam cu totii regulamentul.Nu pentru unii muma si pentru altii ciuma.S-au poate se vrea introducerea lui(SUPERBLOCK).Deci cum ramane?

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: Insiderul a disparut

                                        Cu rugamintile nu ajungi departe, primii care au nesocotit regulamentul sunt softistii ce lipesc in prostie! Spiritul de fair-play in ceea ce priveste folosirea materialelor aprobate, trebuie cautat exclusiv in cealalta tabara, caci din pacate dintr-un excesiv spirit sportiv s-a renuntat 100% la ierburile interzise aiurea, de o federatie care a dovedit ca in afara de a bate campii cu decizii controversate nu a prea facut nimic in domeniul pe care il pastoreste!! ..Pun pariu ca n-ai batut la viata ta un ierbar, si esti plin de frustrari.Tine minte,iarba nu e numai dr.Neubauer SB,si daca in general nu stii sa joci impotriva ei s-ar putea s-o iei pe cocoasa si de la o "chinezeasca" legala de 3 euro!!
                                        Vreti sa impuneti in AMATUR o regula respinsa de multe federatii nationale cu greutate(Germania, Franta)care in competitiile interne isi au propriul regulament.Spiritul AMATURULUI reprezinta mai mult decat o lista ITTF, sau o lupta acuta dupa un loc in clasament sau dupa premii(in bani).Incepand de la paleta oldtime a domnului din Mangalia, care a agitat atatea spirite dupa concursul de la Brașov, trecand printre tot felul de ierburi mai mult sau mai putin frictionless, pana la minunile tehnologice care ne asalteaza zi de zi, ispitindu-ne buzunarele, toate ar trebui sa se adune sub umbrela acestui magic sport, pe care il iubim cu atata ardoare!!! A impune niste reguli arbitrare, numai pentru ca unii se blocheaza scuipand in san, numai la auzul sunetului sec, caracteristic unei LP OX, reprezinta blocarea spiritului celei mai mari miscari sportive de amatori din tara!Si acum...foc de voie(mai ales voi, cei care sustineti ca ierbarii nu stiu tenis de masă!!!)
                                        Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                        Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: Insiderul a disparut

                                          Poate nu se ?tie dar sunt inc? jucători in campionatele na?ionale, care joac? cu fe?e interzise, noi in AMATUR vrem să fim mai catolici decit Papa.Cele bune.

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: Insiderul a disparut

                                            In general doar jucatorii slabi sunt foarte revoltati impotriva ierbarilor,dand vina pe materialul adversarului ci nu pe lipsa sa de experienta.Niciodata un jucator bun cu care am jucat nu s.a plans de faptul ca joc cu iarba sau ca as castiga intr.un mod nu tocmai curat.
                                            Deci ,oameni buni eu zic sa va antrenati mai mult si sa nu mai fiti atat de carcotasi impotriva acestui material "magic care castiga de unul sg meciul"
                                            BLADE :Yasaka Balsa +
                                            FH : Tenergy 64 2.1
                                            BH : Hallmark Phoenix 0X

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: Insiderul a disparut

                                              Simt cum creste deja tensiunea in culise ...
                                              ?The dark side clouds everything. Impossible to see the future is.?

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: Insiderul a disparut

                                                Insiderul a disparut. Traiasca Insiderul
                                                Lemn- Bty Viscaria
                                                FH - TENERGY 05
                                                BH - TENERGY 80

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Re: Insiderul a disparut

                                                  Dar cine a interzis Insider sau dr. neubauer sau alte ierburi in amatour? eu nu imi amintesc nici un mesaj de acest gen de la organizatori si nici in reguament nu cred ca scrie nimic...nu cumva a fost o regula autoimpusa de utilizatorii acestor fețe, dintr-un exces de sportivitate ?
                                                  eu cred ca nici FRTM nu a dat vreun astfel de comunicat, nici in privinta fetelor aprobate nici in privinta folosirii solutiilor cu solventi...poate sunt eu gresit informat insa.

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X