Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Regula activizarii in tenis de masa?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Regula activizarii in tenis de masa?

    Am si eu o intrebare pt cei care au fost, sunt sau vor fi arbitri de tenis de masă: in ce conditii se aplica regula activizarii si in ce consta ea in mod concret?
    Stiu ca se aplica in cazul meciurilor "la tzacaneala" cu schimburi prelungite de mingi, fara finalitate... Parca se asteapta 10 min (stiu corect?...) apoi cel ce serveste trebuie sa castige punctul dupa 13 (sau 15?) schimburi. Va rog, fie-va mila si luminati-ma si pe mine...
    Iulian Toma

  • #2
    Re: Regula activizarii in tenis de masă?

    Extras din regulamentele ITTF:
    ITTF Handbook 2008 / 2009
    Index Description
    2.15 THE EXPEDITE SYSTEM
    2.15.01 Except where both players or pairs have scored at least 9 points, the expedite system shall come into operation if a game is unfinished after 10 minutes' play or at any earlier time at the request of both players or pairs.
    2.15.01.01 If the ball is in play when the time limit is reached, play shall be interrupted by the umpire and shall resume with service by the player who served in the rally that was interrupted.
    2.15.01.02 If the ball is not in play when the time limit is reached, play shall resume with service by the player who received in the immediately preceding rally.
    2.15.02 Thereafter, each player shall serve for 1 point in turn until the end of the game and if the receiving player or pair makes 13 returns the receiver shall score a point.
    2.15.03 Once introduced, the expedite system shall remain in operation until the end of the match.
    BUTTERFLY Romania
    Tel. Rasvan: 0721-223501; Magazin: 0263-214505
    E-mail: office@prosoftbn.ro
    BUTTERFLY Store Bucuresti
    Tel. Mihai: 0736-887467
    E-mail: bucuresti@prosoftbn.ro
    Facebook: https://www.facebook.com/ButterflyRomania/
    Instagram: @butterflyromania
    YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCi...bjtiYaVxGQamQA

    http://www.tt-shop.ro
    http://www.butterfly.tt
    http://www.tenisdemasa.ro

    Comentariu


    • #3
      Re: Regula activizarii in tenis de masă?

      Mii de multumiri.
      Acum, intrebarea nr 2: la AmaTUR se aplica regula asta? Sau se va aplica? Si daca da, cum? Si pt cine? Si cand? Etc... Na, ca v-am pus pe ganduri
      Iulian Toma

      Comentariu


      • #4
        Re: Regula activizarii in tenis de masă?

        Postat în original de dr.Toma
        Mii de multumiri.
        Acum, intrebarea nr 2: la AmaTUR se aplica regula asta? Sau se va aplica? Si daca da, cum? Si pt cine? Si cand? Etc... Na, ca v-am pus pe ganduri
        E clar! Nu sunteti de serviciu astazi!
        Regula de care intrebati nu se poate aplica in jocurile fara arbitru si , ba chiar, ar fi nevoie de doi arbitri... Nu e cazul in AmatuR... deocamdata!
        Pe urma, media timpului pt un set in AmatuR este de 3 minute, iar un set de 10 minute nu cred ca am avut pana acum. Daca a fost vreunul, nu s-a sesizat nimeni, inca.
        Ati intalnit vreodata situatia, sau doar de curiozitate?

        Comentariu


        • #5
          Re: Regula activizarii in tenis de masă?

          Am intalnit eu unul ...,cred! Urmam sa intru la masa,asa ca asteptam nerabdator terminarea meciului ce se disputa! 2-2 la seturi...,schimburi lungi(peste 10 schimburi/punct)...,am plecat afara si am baut aproape 3 beri pana cand au terminat meciul cei doi ''atacanti''!
          Se intampla la Moreni,grupele inferioare. Sincer sa fiu,chiar mi-a placut darzenia celor doi avand in vedere ca meciul nu conta pentru calificarea in grupa superioara.
          blade:Re-Impact MEDUSA
          fh :Joola Energy X-tra 2.0mm
          bh : _______XXX__________

          Comentariu


          • #6
            Re: Regula activizarii in tenis de masă?

            Postat în original de costy7904
            ...,am plecat afara si am baut aproape 3 beri pana cand au terminat meciul cei doi ''atacanti''!
            Nu e relevant tu potzi bea trei beri in 2 minute Dupa care sa comanzi 15 mici
            of all the things i lost i miss my mind the most

            Comentariu


            • #7
              Re: Regula activizarii in tenis de masă?

              Buna asta! Merci
              blade:Re-Impact MEDUSA
              fh :Joola Energy X-tra 2.0mm
              bh : _______XXX__________

              Comentariu


              • #8
                Re: Regula activizarii in tenis de masă?

                Postat în original de cata_60
                Nu e relevant tu potzi bea trei beri in 2 minute Dupa care sa comanzi 15 mici
                Am ras cu lacrimi!Ti-a zis-o grasule!

                Comentariu


                • #9
                  Re: Regula activizarii in tenis de masă?

                  Priviti un meci in care este aplicata aceasta regula... Arbitrul numara cu voce tare loviturile ca sa incerce cineva sa incheie punctul..
                  Schlager Carbon
                  Acuda S1
                  Acuda S1

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Regula activizarii in tenis de masă?

                    f f f frumoase schimburi de mingi, nervi de otel trebuie la jocul asta!
                    Blade-Darker speed 90
                    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                    Bh- Testing

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Regula activizarii in tenis de masă?

                      in meciul de mai sus am vazut doar vreo 2 topspinuri pe rever pe final!oare de ce?

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Regula activizarii in tenis de masă?

                        Pentru ca de abia il dadeau si pe cel pe forhand
                        La o minge tipa in portocaliu a tras de 3 ori cu forhandu mingiile venite din balon si cand una i-a venit pe rever a pus-o incet pe masa
                        Setup: Timo Boll ZLC + Dignics 05
                        Însă Dumnezeu Și‑a dovedit dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram păcătoși, Cristos a murit pentru noi - Romani 5:8

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Regula activizarii in tenis de masă?

                          Postat în original de mandrubogdan
                          Pentru ca de abia il dadeau si pe cel pe forhand
                          ..probabil nu prea ai jucat impotriva aparatorilor, cam asa se da topspinul ca sa rezolvi ceva ca altfel rupi fileul si nu-ti dai seama de ce..

                          Comentariu

                          Who has read this thread:
                          Procesare...
                          X