Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Nittaku DO Knuckle OX(medium pimples)

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Nittaku DO Knuckle OX(medium pimples)

    Prin bunăvoința domnului Gelu Popescu am avut ocazia să testez o nouă iarbă de la Nittaku. E drept, e o iarbă ceva mai "scurtă" decat cele cu care sunt obișnuit, aceasta fiind o iarba "medium pimples". Tocmai de aceea am fost curios de ceea ce pot face cu ea, dar și ce potențial are, atât în faza de apărare cât și la faza de atac. Am să incep mai int?i cu caracteristicile de prezentare.
    Nittaku e o firmă care se respectă, și incepând cu ambalajul ai certitudine că ai de a face cu un produs premium. Designul placut, cu accente psihedelice date de sclipiri de stele si nebuloase, prefigurează de la început faptul că interiorul este plin de surprize!
    Nu a fost însă o surpriză calitatea super a cauciucului, primul lucru pe care îl observi e perfecțiunea contururilor și a inscripționărilor! Foaia de cauciuc vine cu o folie dublu+adezivă, astfel că lipirea feței e o joacă de copil.
    Dinții sunt cilindrici, deși și subtiri, dar ceva mai scurți decât la long pimples(lucru normal la un medium pimples). Partea frontala prezintă striații, la fel ca toate ierburile La o primă probă cu unghia, ai o puternică senzație de aderență și implicit certitudinea că la chop vei avea spin cu nemiluita.
    Si acum gata cu descrierea de formă, să trecem și la "fondul" problemei. Pe copertă scrie că DO Knuckle este o față ce produce acea traiectorie ciudată, alintată de adversari cu apelativul "vine ca pișatul boului" , dar și cu mari valențe ofensive. No, să vedem ce-i adevărat din asta.
    Am lipit fața pe un lemn Levi Carbo Def+ iar pe FH deja consacratul Tibhar Evolution Mxp max(pâna acum, cea mai bună față de FH pe care am avut-o).
    Si surprizele au aparut odata cu jocul. Ma asteptam la o viteză relativ mare și la un control mai scăzut, datorită unei flexibilități mai mici a dinților(e firesc, raportul lungime-diametru fiind ceva mai mic ca la long piumples). Si totusi permanent am simtit acea senzatie de moale, care dă siguranță loviturii. De aici rezultă un control foarte bun in toate fazele de joc. Mi-a luat puțin timp cu acomodarea, căci unghiurile sunt diferite față de Grass dtecs. E o față cu forță la chop, din doi metri spinul generat este remarcabil! Recepționarea serviciului este foarte ușoară, indiferent de dificultatea acestuia. Chop-blockul este deasemenea un mod eficient de a contracara topsinul adversarului. Blocul de langa masa, la prima incercare ar putea parea dezamagitor, dar adaptare unghiului la valoarea optimă ?ntoarce topspinul in forță, pe o traiectorie joasă, cu destul spin reversal ca să poată produce probleme. Spinreversalul maxim este produs prin chop. Asta ar fi partea pasivă a lucrurilor.
    Să trecem la partea activă, unde cu adevărat remarcabil este potențialul de atac. Datorita flexibilității mai reduse a dinților si aderenței mari a cauciucului, liftul este mult mai usor si mai eficient decat cu iarba. Cine are un rever activ, provenind din experiența de softist sau mai ales de utilizator de sanvis pe BH, va avea surpriza să vadă că va putea imbina efectul deranjant al ierbii cu eficacitatea unui atac iesit din tipare, si de aceea foarte greu de contracarat. Din când în când mi-au reușit câteva atacuri fulminante, fapt ce demonstrează potențialul descris mai sus. Din pacate deficientele mele la nivel tehnic nu pot ridica atacul pe BH la nivel de regulă, dar cineva mai bun pe BH poate face minuni!
    Deci pe scurt, control maxim, foarte bun la chop si chop-block, efect deranjant mai mic decat Grass Dtecs, dar in combinatie cu un joc activ pe BH poate fi mai eficientă decat un long-pimples.
    Urmează să intre în probe Nittaku DO Knuckle Super OX, fratele ceva mai sprințar...
    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red
Who has read this thread:
Procesare...
X