Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Dezbateri curente

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 2 (0 members and 2 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #76
    Postat în original de Zosim1 Vezi post
    Nu trebuie sa deranjati postul turneului de la Sibiu,exista in aceasta zona deschis acest subiect cu dezbateri curente despre si pentru imbunatatirea circuitului.

    Cred ca comparatia cu Emag mi se pare un pic fortata.Daca ati fi implicat in organizarea turneelor si ati studia statistic anumite fenomene si actiuni ati intelege mai bine.Si totusi faceti va rog paralela intre Amatur,turneul de la Mediaș si Emag ca eu o stiu doar una singura si asta de foarte mult timp,amandoua comisioneaza incasarea ,dar una cu 1% si alta cu 16%.

    Decat inscrieri care sunt aranjate telefonic prefer sa fiu echidistant fata de toti doritorii si sa ofer sansa tuturor de a se inscrie,nu sub presiunea timpului ca nu mai prinde loc ,ci cu calm si cumpatare,deoarece nu imi doresc cum sunt la acele turnee retrageri in masa ,chiar pana la ne ocuparea locurilor .Cred ca orice om cumpatat isi face programul cu cel putin o saptamana inainte si doar exceptional la 2-3% sa apara o schimbare de ultima ora.O parte din cei cu care colaborez si inteleg statistici au vazut in tabelele cu retrageri persoane ce se aflau in top cu cate 30-35 de retrageri si nu erau putine care aveau o medie de 10-15 retrageri..
    Scuze Emi!

    Nu intentionez sa te ofensez in vreun fel! Sunt convins ca ce organizezi tu iese cum trebuie intotdeauna! A se vedea ca nu am comentat nimic la turneul de la Gura Humorului. Am fost acolo si personal am inteles foarte bine situatia. Pur si simplu a fost o conjunctura nasoala cauzata de vreme. Daca vremea nu ar fi fost cum a fost totul ar fi mers ca uns ... dar la fel, parerea mea!

    Mi s-a parut pur si simplu haioasa ideea asta cu datul startului unei competitii la o data si o ora fixa [emoji3] Si cum astia de la eMag au fost printre primii care au inceput cu idei de-astea am si vazut un timer in fata ochilor care anunta cate minute mai sunt pana la startul inscrierilor ... [emoji23]

    Scuze pt. postarea mea la turneul de la Sibiu! Am uitat de sectiunea asta!
    Multa bafta!


    Trimis de pe al meu Samsung Galaxy S7 Edge folosind Tapatalk
    Blade: Andro Treiber H
    Fh: Nittaku Fastarc G-1
    Bh: Nittaku DHS Hurricane 3 Neo

    Comentariu


    • #77
      Dar nu este primul turneu la care se procedeaza asa.Am mai incercat aceasta metoda si a functionat foarte bine si numarul de retrasi a fost categoric mai mic.

      http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...-06-2016/page3

      Comentariu


      • #78
        Salutare tuturor. Incepand cu luna Iulie 2018 nu mai sunt aprobate o multime de fete soft, in principal de la DHS au disparut multe. In principiu se poate juca cu o fata soft care nu mai este aprobata in lista ITTF, sau se interzic total cum a fost cu ierburile?

        Trimis de pe al meu ALE-L21 folosind Tapatalk
        BLADE:Kreanga Aeros
        BH:Tibhar Torpedo
        FH: Globe National

        Comentariu


        • #79
          Scuze , trebuia sa postez la echipament

          Trimis de pe al meu ALE-L21 folosind Tapatalk
          BLADE:Kreanga Aeros
          BH:Tibhar Torpedo
          FH: Globe National

          Comentariu


          • #80
            Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
            Iar noi, jucatorii amatori , unii chiar daca am ajuns la Elite, jucam tenis de masă din joi in pasti,ocupati cu joburi toata ziua si cu altele,o sa ne gasim timp sa venim la turneu inarmati cu vuvuzele si tobe , cu bere , mici si seminte sa i vedem pe aia din Superliga cum joaca,privind cu interes din tribune- un avantaj mare,nu mai platim biletul doar taxa de turneu.Cu siguranta am putea sa i chemam si pe Samsonov,sau pe Marcos Freitas sau Timo Boll sau astia de prin Europa ca s mai aproape,ca sa fie treaba treaba.

            domnule, de data asta chiar imi scot palaria! multumesc de 1000 de ori pentru comentariul asta si continuati pe aceeasi linie!!!

            Comentariu


            • #81
              Intreb si eu....
              Observ ca exista colegi cu MP 15,(de ex) inscrisi la turnee la aceeasi categorie cu colegi cu MP 43,..
              Probabil ca primii o vad ca pe o provocare! Stiut fiind faptul ca ,de cele mai multe ori, (cu exceptia unora cu MP 0) MP-ul este indicatorul nivelului/abilitatilor de joc, ma intreb care este ratiunea celor care au astfel de optiuni...
              O fi ok??? Se pot elimina aceste situatii?
              Intreb si eu.....


              ....cred ca am sa-l provoc pe Mihai Leu la o "liniuta"[emoji28][emoji28][emoji28], sau la o runda de box...

              Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

              Comentariu


              • #82
                Postat în original de dani 0205 Vezi post
                Intreb si eu....
                Observ ca exista colegi cu MP 15,(de ex) inscrisi la turnee la aceeasi categorie cu colegi cu MP 43,..
                Probabil ca primii o vad ca pe o provocare! Stiut fiind faptul ca ,de cele mai multe ori, (cu exceptia unora cu MP 0) MP-ul este indicatorul nivelului/abilitatilor de joc, ma intreb care este ratiunea celor care au astfel de optiuni...
                O fi ok??? Se pot elimina aceste situatii?
                Intreb si eu.....


                ....cred ca am sa-l provoc pe Mihai Leu la o "liniuta"[emoji28][emoji28][emoji28], sau la o runda de box...

                Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk
                Locul ales pentru intrebare e nepotrivit. O sa mut posturile la Dezbateri Curente.

                Raspunsul la intrebare este ca situatia in care jucatori cu MP intre 10 si 20 joaca alaturi de Elite (MP intre 30 si 50) se intalneste la Turneele B care se disputa la gramada si la Turneele A care se disputa pe doua categorii Elite/Open si Avansați/începători, când un jucator avansat (MP intre 10 si 20) poate juca la categoria imediat superioară, în cazul de fata Elite/Open.
                In cazul Turneelor care se disputa pe 4 categorii jucatorii Avansati (MP intre 10 si 20) nu pot juca la Categoria Elite (MP intre 30 si 50).
                Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                Comentariu


                • #83
                  Supun atentiei o situatie care se poate ivi si care nu este acoperita de regulament: un jucator se inscrie la un turneu, vineri dimineata ( deci, dupa ora limita prevazuta pentru retrageri ). Ghinion, vineri seara sau sambata dimineata se imbolnaveste sau ii moare mama sau sufera un accident. In astfel de cazuri ( si mai sunt si altele ) esti obligat sa te retragi. Mai poate fi apreciata retragerea ca fiind dupa termen si penalizata ?
                  As vrea sa se gandeasca toata lumea la aceste aspecte si sa se adopte reguli care sa acopere toate situatiile si sa se faca o diferentiere in functie de gradul de ,, vinovatie “ al fiecarui implicat.

                  Comentariu


                  • #84
                    Nea Titi e simplu.Orice retragere dupa termenul limita se penalizeaza cu R2 deci cu 2 puncte care la randul lor nu atrag nici un fel de repercursiuni.Daca situatia se repeta de 3 ori atunci exista o suspendare.Tocmai de aceea s-a ajuns la aceasta reglementare pentru ca nu exista un for,comitet care sa decida in astfel.de situatii.Dupa cum vezi toate,sau toti aceeia care au vegheat la buna functionare si la luarea unor masuri au disparut sau sunt aproape inexistenti.Este o munca de raspundere si necesita reguli clare si Regulamente dezbatute.

                    Comentariu


                    • #85
                      Am si eu o intrebare. In regulamentul Amatur pe 2018 se face referire la o anexa V : "5. Desfășurarea turneelor
                      Pentru a respecta caracterul de competiție de masă, fiecare participant va avea dreptul la un număr de minim 5 meciuri în cadrul turneelor A și A+. (cu excepția cazurilor de imposibilitate, dar nu mai puțin de 4 meciuri);
                      5.1.Numărul de grupe și repartizarea jucătorilor se va face în conformitate cu Anexa V5. "
                      Imi poate spune si mie cineva unde o gasesc? Ca in topicul dedicat Regulamentului nu este.

                      Comentariu


                      • #86
                        Am o obsesie ! ...din 2008 , de cand am cunoscut AmaTur-ul , am avut impresia ca acest circuit se adreseaza jucatorilor de tenis , amatori ...cand mai tarziu , am incercat sa aflu de ce nu este asa cum credeam eu , raspunsurile primite (de la pers. competente ),nici ele nu m au convins . In comitetul coordonatorilor (din care am facut parte - accidental ) , se afla si jucatori activi in div.A si B . Acestia ( pers . influente ) au reusit , in timp , sa schimbe regulile de desfasurare al competitiilor. Mai exact : 1 au intrezis materialele ,2 au impus mingiile de plastic( desi puteam f.b.sa jucam si cu mingii de celuloid, pe care le aveam in stoc) , 3 au alcatuit cat. la care sa joace legitimatii . Cum vi se pare ? ...campion national Amatur : jucator legitimat ...campioni judeteni Amatur : jucatori legitimati ...podiumurile turneelor A+ : jucatori legitimati
                        Ce rost mai are sa completam listele de concurs , cand vedem ca sunt inscrisi acesti domni ( care fie vorba intre noi , numai domni nu sunt ) ? Cred , in continuare , ca Amaturul trebuie sa ramana al amatorilor . Va rog , pe voi amatorii ,sa luati pozitie si (daca picam de acord )sa cerem Comitetului Director Amatur sa interzica accesul jucatorilor legitimati in circuitul nostru . Astept reactii ( pertinente ) pe aceasta tema !

                        Comentariu


                        • #87
                          Aveți dreptate,amaturul plutește în deriva .regulamentele nu se respecta.iata.jucatori divizionari din Moldova vin și câștigă în Romania turnee de amatori.un exemplu.ce trebuie făcut că sa se respecte regulamentele.

                          Comentariu


                          • #88
                            Postat în original de arjen_robben Vezi post
                            iata.jucatori divizionari din Moldova vin și câștigă în Romania turnee de amatori
                            Mihai, nu cred ca e asa, si nici ca ai avea dovezi.
                            Citind topicul zonei 1 am dat cateva cautari pentru Republica Moldova, si n-am prea ajuns la rezultat. Daca tu i-ai gasit pe participantii de la turneu printre jucatorii activi in divizii din strainatate, nu sunt singurul care ti-as multumi pentru cateva detalii.
                            Daca nu, ar fi mai frumos sa retragem cateva dintre cuvintel de mai sus...

                            Postat în original de adilazaroiu Vezi post
                            sa cerem Comitetului Director Amatur sa interzica accesul jucatorilor legitimati in circuitul nostru
                            Adi, incerc sa fiu pertinent, din 2009 in circuit cunoscand si multi legitimati, legand si cu ei prietenii. Dar, la majoritatea turneelor la care am participat in zona centrala, foarte des s-au plans, in special colegii mai in varsta de prezenta legitimatilor (in special a tinerilor).
                            Legat de celelalte idei creionate:
                            Am fost prezent la o singura sedinta a conducerii AmaTur, acum vreo trei ani, la Targoviște.
                            Am militat (printre altele) pentru crearea categoriei Elite, unde sa fie separati legitimatii, iar in TF-ul din ziua urmatoare, dupa doua seturi, am dat mana cu favoritul 1 din grupa, jucator activ in divizia B, urmand sa-l intreb pe Noro daca mai joaca in B, ca sa dau si cu el mana mai rapid daca ar fi fost...
                            Mingile de plastic sa stii ca nu s-au impus 100%, mai rar jucam si cu celuloid... Dar sunt convins ca asta nu e vina niciunui coordonator, e puterea pietei...
                            Fetele interzise au fost interzise la noi in mod banal, cred eu, un coordonator nelegitimat fiind port-drapelul acestei initiative, daca nu ma inseala memoria...

                            Revenind la legitimati, deja multi elitisti cunosc si substratul propozitiilor tale... Sa stii ca nu ma mir ca de exemplu legitimatii de la CSS Odorhei nici nu au timp sa vina la turnee AmaTur (au si ei legitimati activi in B care acum 3 luni jucau in Superliga). Au un antrenor, Istvan, care weekend de weekend ii cara la competitii adresate lor... Si tot asa mai sunt multi conducatori in tara....

                            Problema e spinoasa si putem numai spera ca forul de conducere al AmaTur sa aibe timp sa analizeze si aceasta chestiune... Cu toate ca voi conduceti circuitul in timpul liber... Si asa este mai greu.
                            FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                            Tel : 0742 257 995

                            Comentariu


                            • #89
                              Postat în original de adilazaroiu Vezi post
                              Am o obsesie ! ...din 2008 , de cand am cunoscut AmaTur-ul , am avut impresia ca acest circuit se adreseaza jucatorilor de tenis , amatori ...cand mai tarziu , am incercat sa aflu de ce nu este asa cum credeam eu , raspunsurile primite (de la pers. competente ),nici ele nu m au convins . In comitetul coordonatorilor (din care am facut parte - accidental ) , se afla si jucatori activi in div.A si B . Acestia ( pers . influente ) au reusit , in timp , sa schimbe regulile de desfasurare al competitiilor. Mai exact : 1 au intrezis materialele ,2 au impus mingiile de plastic( desi puteam f.b.sa jucam si cu mingii de celuloid, pe care le aveam in stoc) , 3 au alcatuit cat. la care sa joace legitimatii . Cum vi se pare ? ...campion national Amatur : jucator legitimat ...campioni judeteni Amatur : jucatori legitimati ...podiumurile turneelor A+ : jucatori legitimati
                              Ce rost mai are sa completam listele de concurs , cand vedem ca sunt inscrisi acesti domni ( care fie vorba intre noi , numai domni nu sunt ) ? Cred , in continuare , ca Amaturul trebuie sa ramana al amatorilor . Va rog , pe voi amatorii ,sa luati pozitie si (daca picam de acord )sa cerem Comitetului Director Amatur sa interzica accesul jucatorilor legitimati in circuitul nostru . Astept reactii ( pertinente ) pe aceasta tema !
                              Postat în original de FRTM
                              CAPITOLUL XI
                              STATUTUL JUCATORULUI


                              Articolul 54
                              (1) Jucatorii membrilor afiliati la F.R.T.M. sunt amatori.
                              ...
                              Ultima editare de Corcoz Costin; 04.sep.2018, 23:54.

                              Comentariu


                              • #90
                                Oare este posibil sa mintă presa din republica Moldova,sunt o mulțime de informații legate de performantele in tenis de masă;iata- Natalia br?nza din municipiul Bălți _ componentă a lotului național al Republicii locul 8 la europene juniori/0 fi amatoare/cred că aveți dreptate are drept de joc in amatur /cu siguranță/ a luat medalia de bronz la cupa mondială de tenis de masă din fiji./foarte tare asta/băgați o și la open.
                                Ultima editare de arjen_robben; 05.sep.2018, 00:46.

                                Comentariu


                                • #91
                                  Postat în original de adilazaroiu Vezi post
                                  Am o obsesie ! ...din 2008 , de cand am cunoscut AmaTur-ul , am avut impresia ca acest circuit se adreseaza jucatorilor de tenis , amatori ...cand mai tarziu , am incercat sa aflu de ce nu este asa cum credeam eu , raspunsurile primite (de la pers. competente ),nici ele nu m au convins . In comitetul coordonatorilor (din care am facut parte - accidental ) , se afla si jucatori activi in div.A si B . Acestia ( pers . influente ) au reusit , in timp , sa schimbe regulile de desfasurare al competitiilor. Mai exact : 1 au intrezis materialele ,2 au impus mingiile de plastic( desi puteam f.b.sa jucam si cu mingii de celuloid, pe care le aveam in stoc) , 3 au alcatuit cat. la care sa joace legitimatii . Cum vi se pare ? ...campion national Amatur : jucator legitimat ...campioni judeteni Amatur : jucatori legitimati ...podiumurile turneelor A+ : jucatori legitimati
                                  Ce rost mai are sa completam listele de concurs , cand vedem ca sunt inscrisi acesti domni ( care fie vorba intre noi , numai domni nu sunt ) ? Cred , in continuare , ca Amaturul trebuie sa ramana al amatorilor . Va rog , pe voi amatorii ,sa luati pozitie si (daca picam de acord )sa cerem Comitetului Director Amatur sa interzica accesul jucatorilor legitimati in circuitul nostru . Astept reactii ( pertinente ) pe aceasta tema !

                                  De acord cu Adi Lazaroiu - Lasati Amaturul amatorilor, cu mai putine reguli si cu foarte mult fair play.
                                  Pentru ca raul sa triumfe, trebuie doar ca oamenii buni sa nu faca nimic.

                                  Comentariu


                                  • #92
                                    Singura regula care se aplica din Regulamentul Amatur ( punctele 4.4.2 si 4.4.3)- suspendarea si penalizarea jucatorilor care din motive intemeiate sau nu absenteaza de la concurs.Asta se aplica al naibii de bine.Exista si tabele cu aceasta evidenta a chiulangiilor.
                                    De ce nu se fac si tabele cu evidenta jucatorilor legitimati romani sau straini care evolueaza in turnee Amatur,in contradictie cu regulamentul si sunt lasati de anumiti organizatori sa joace ( sau poate sunt stimulati sa vina), ca sa si bata joc de concurenti.
                                    Sa i stim si noi ca sa vedem dinanite daca ne mai inscriem la respectivul concurs sau nu.

                                    Comentariu


                                    • #93
                                      Ca fost coordonator zonal, am avut ocazia sa intru in camera interzisa, unde se iau decizii. Ce am văzut acolo? Deciziile se iau cu mult inaintea votarii de catre coordonatori. Vorbesc de deciziile cu impact mare asupra miscarii. Din pacate exista in cadrul conducerii amatur un "stat paralel" cu interese personale si de grup. Din pacate, datorita componentei comitetului director, deciziile luate nu sunt neaparat in interesul marei mase de jucători. Sunt foarte multi coordonatori care sunt ori legitimati, ori direct implicati in grupuri cu jucătorii legitimati, au prieteni f buni legitimati. Este omeneste sa fie influențați sa ia decizii subiective. Deciziile importante si cu impact nu sunt supuse direct la vot, inainte de vot se face un fel de lobby prin telefoane, se asigura numarul necesar de voturi inainte de a se propune la vot. De ce spun toate astea acum?
                                      Ptr ca problema expusa de domnul Lazaroiu se incadreaza fix in aceasta zona. Sunt prea multi coordonatori care nu vor putea judeca impartial si obiectiv problema jucatorilor legitimati. Nu sunt sfinti, un coordonator care e legitimat, un coordonator care are club de tenis de masă la care primeste finantare, un coordonator care are prieten legitimat cu care merge la concursurile amatur de ani de zile nu o sa aiba obiectivitatea necesata sa aleaga in interesul celor multi.
                                      E bine sau nu cu legitimati ptr Amatur? Nu stiu. Legitimatii din România nu sunt profesioniști, ptr mine atata timp cat nu isi castiga existenta din acel sport, este tot amator. Ca jucator, da am simtit frustrarea asta, ptr ca stiu ca oricat m as antrena nu pot ajunge din urma un om care a facut tenis de mic sau pe unul care se antrenează de cateva ori pe saptamana ptr ca este un fel de semi profesionist.
                                      Mai degraba scriu aceste randuri, ca o data cu problema expusa de domnul Lazaroiu, sa expunem si o problema mai mare si anume o anume incompatibilitate ce se regaseste printre componentii conducerii Amatur.

                                      Comentariu


                                      • #94
                                        Eu vad lucrurile putin altfel: Mereu am considerat ca aceasta categorie "Elite" sa fie oferita oricarui legitimat. Nu m-a deranjat atata timp cat respectau regula noastra simpla. Odata cu implementarea profesionalismului s-a nascut dezamagirea si frustarea. S-au impus anumite directive si daca o parte din viata ta, te-ai jucat dupa scoala sau serviciu pe mesele din parc cu un singur tip de paleta, acum nu mai aveai voie. Toate sansele de a mai echilibra putin balanta iti erau eradicate si de aici se decima si bucuria ta. Nu m-am asteptat ca jucatorii legitimati sa fie primii care sa doreasca a interzice anumite tipuri de fete si chiar mingi. Am inteles ca si luna asta s-au interzis cateva si chiar softuri. Ce facem, tinem pasul cu moda ITTF sau ne vedem de serviciile si concediile noastre? Acum e de ales zodia balantei: Ori legitimati dar sa acceptati adversari cu orice tip de paleta, ori repectam ITTF-ul si eliminam o categorie din clasament. Drastic, dar corect. Stima!
                                        Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                                        Comentariu


                                        • #95
                                          Noro, mie mi-i dor de superblockul tău ... de-adevăratelea
                                          TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                                          Comentariu


                                          • #96
                                            As vrea sa vad cate like uri va lua postul domnului Vranceanu (#94).
                                            Dezbate o problema extrem de grava care exista.

                                            Comentariu


                                            • #97
                                              Orice luare de pozitie (pro sau contra ), ma entuziasmeaza , fiinca numai prin discutii obiective , argumentate putem gasii raspunsuri la toate problemele .Rog coordonatori sa treaca la punctul 1.din regulament , formularea : jucatorii amatori sunt profesionisti �� ,pentru a ne limita de frtm si ai raspunde colegului Costi .

                                              Comentariu


                                              • #98
                                                Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                                                Am si eu o intrebare. In regulamentul Amatur pe 2018 se face referire la o anexa V : "5. Desfășurarea turneelor
                                                Pentru a respecta caracterul de competiție de masă, fiecare participant va avea dreptul la un număr de minim 5 meciuri în cadrul turneelor A și A+. (cu excepția cazurilor de imposibilitate, dar nu mai puțin de 4 meciuri);
                                                5.1.Numărul de grupe și repartizarea jucătorilor se va face în conformitate cu Anexa V. "
                                                Imi poate spune si mie cineva unde o gasesc? Ca in topicul dedicat Regulamentului nu este.
                                                Vad ca a aparut si Anexa 5 in Regulament 2018. Ma intreb de ce a fost scoasa de acolo. Cumva in urma discutiei dintre mine si d-l Giosan de la turneul din 21 Iulie? Cand ceva nu ii convine d-l Giosan sterge fara probleme. Vad ca nu i-a convenit nici discutia numita "Explicatii" de la fight asa ca a sters-o si pe aia. Presupun ca la fel au fost sterse si discutiile despre turneele B aflate la Calendar 2018.

                                                Comentariu


                                                • #99
                                                  Domnule Dena, numai la conspiratii va ganditi! Anexa V a fost uitata si la sesizarea dvs. am copiat-o pe cea de la regulamentul din 2017. Cat despre topicul "explicatii" e tot acolo unde a fost. Nu a sters nimeni, nimic!

                                                  Comentariu


                                                  • 1.Dle Lazaroiu,de ce nu propuneti in noul regulament 2019 interzicerea participarii legitimatilor? Care credeti ca va fi rezultatul votului atata vreme cat mai mult de jumatate din turneele Amatur se folosesc mese apartinand unor cluburi si asociatii cu profil tdm,afiliate la FRTM,foste ,actuale sau posibil viitoare participante la campionatele diviziilor federatiei.?In zona 1-Moldova-procentul se apropie de 100%.
                                                    2.pt dl arjan_robben-apropos,nu sunteti cumva fostul mmroglobal net,al carui ultim post spunea,citez:"Buna seara,
                                                    Am o mare rugăminte.va rog sa mi suspendați definitiv contul pe www.tenisdemasa.ro e vorba de mmroglobalnet ,voi vizita site ul fara vreun cont anume și mă voi înscrie telefonic la turnee sau voi ruga amicii să mă înscrie.va multumesc"?-
                                                    Exista o evidenta a jucatorilor si jucatoarelor divizionare B,A,SL.,o gasiti in subforumul "Organizare Amatur"
                                                    In ceea ce o priveste pe medaliata din Insulele Fiji si campioana Moldovei,dsoara Natalia Branza, a carei prezenta la turnee o fluturati ca pe o sperietoare,va aduc la cunostinta ca si ea si sora ei au participat la recentul turneu A+ de la Botoșani,niciuna din ele nereusind o clasare pe podium
                                                    of all the things i lost i miss my mind the most

                                                    Comentariu

                                                    Procesare...
                                                    X