Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sfat achiziție masă de tenis - nivel hobby pretențios

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sfat achiziție masă de tenis - nivel hobby pretențios

    Salutare.
    Așa cum am precizat și în titlu, am mare nevoie de sfaturi vizavi de alegerea unei mese de tenis.
    Ce urmăresc:
    - de interior
    - sistem pliabil (și să o pot folosi și ca să mă joc singur la ea, nu mă pricep să explic altfel)
    - experiență de joc: începător, dar îmi (re)intru în m?nă repede, sper (nu am mai jucat serios de vreo 20 de ani și nici atunci serios nu ?nsemna altceva decât ocazional )
    - preț: între 1000 și 2000 de lei

    De precizat că în banii ăia aș vrea să cumpăr și fileul, unde din nou voi avea nevoie de sfaturi

    Nu știu dacă am voie să pun linkuri de pe diverse site-uri așa că momentan am să mă abțin de la asta, dar am observat următoarele: la cerințele mele, majoritatea meselor au blat de 19mm. E diferență semnificativă între una de acest fel și altele de 22 sau 25 mm (sigur că la alea vorbim de alte prețuri). Sistemul de pliere face și el diferența, în sensul că unele sunt mai rezistente, altele nu, roțile, ce să mai încolo-încoace....s?nt depășit de problemă.

    Vă rog din suflet, în măsura timpului vostru, să mă ajutați cu informații.

    Seară faină !

    L.E. m-am g?ndit să înșiruiesc aici și modelele asupra cărora m-am oprit după o căutare de aproximativ o oră pe internet (ordinea este complet aleatorie): Stiga School CS, KETTLER INDOOR 1, DONIC INDOOR ROLLER 800, SPONETA S3-80I, CORNILLEAU SPORT 250 INDOOR

    Lista e deschisă...
    Ultima editare de Dan Popa; 07.sep.2017, 22:09.
    Andro TP Ligna CI Off
    Fh: Andro Rasanter R37 ultramax (neagră)
    Bh: Der Materialspezialist Spectre OX (mov)

  • #2
    Mama si tata tenisului de masa din Tecuci e celebrul Tavy - ( Octavian Munteanu )...ia legatura cu el si-ti va povesti si explica tot ce doresti sa afli despre acest sport... e un tip super ! Internetul nu raspunde chiar la toate problemele noastre...uneori mai trebuie sa vorbim si cu ceilalti oameni de langa noi ! Bafta !
    TRUST NO ONE !

    Comentariu


    • #3
      Vezi ca are de vanzare Alex Taru din Targoviște mese profesionale de vanzare ...Donic .Sunt folosite dar excelente

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de danmihai Vezi post
        Mama si tata tenisului de masa din Tecuci e celebrul Tavy - ( Octavian Munteanu )...ia legatura cu el si-ti va povesti si explica tot ce doresti sa afli despre acest sport... e un tip super !
        Mulțumesc, am să încerc.

        Postat în original de Dan Cinca Vezi post
        Vezi ca are de vanzare Alex Taru din Targoviște mese profesionale de vanzare ...Donic .Sunt folosite dar excelente
        Prin mese profesionale eu înțeleg mese fixe, e corect? Dacă da, din păcate, spațiul nu-mi permite să țin o astfel de masă. Poate nu am menționat dar masa pe care o voi achiziționa va sta în garaj, unde mai stau și alte chestii.

        Probabil veți spune, și pe bună dreptate, că nu poți juca tenis ca lumea într-un garaj, însă ce doresc eu este să-l integrez pe fiul meu într-o activitate sportivă, care observ că-i place, nu să fac/em performanță.
        Andro TP Ligna CI Off
        Fh: Andro Rasanter R37 ultramax (neagră)
        Bh: Der Materialspezialist Spectre OX (mov)

        Comentariu


        • #5
          Mesele sunt pliabile!! Donic si Stiga ITTF!!!
          Are Taru Alexandru la preturi f.bune! Telefon.0766 284 707!
          Blade - Timo Boll ZLF - OFF
          FH - Xiom Sigma II Pro
          BH- Xiom Sigma II Pro

          Comentariu


          • #6
            Da si eu iti recomand sa iei legatura cu Alexandru e un baiat foarte serios ,eu chiar azi am achizitionat o masa de la el de care sunt foarte multumit nu o sa regreti.stima
            4EVER HOOLIGAN

            Comentariu


            • #7
              Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. Am luat legătura cu domnul Alexandru care mi-a făcut unele recomandări prețioase și am acționat pe baza lor. M?ine îmi vine masa, dar nu de la domnia sa.

              - - - Actualizat - - -

              A sosit masa, am montat-o și când să pun și fileul Donic Stress de care eram foarte încântat, țeapă. Nu se potrivește . Așa e când nu te pricepi, nici prin cap nu mi-a dat că aș putea ?ntâmpina probleme de-astea. Mă rog, mare deranj nu este, am să-l returnez, ce mă ?ngrijorează mai mult este cum fac să pun și eu un fileu decent pe masă, că nailonul ăsta mi se pare de toată jena.
              Aveți ceva sugestii?



              - - - Actualizat - - -

              Oare n-ar merge să bricolez puțin suporții ăia?
              Andro TP Ligna CI Off
              Fh: Andro Rasanter R37 ultramax (neagră)
              Bh: Der Materialspezialist Spectre OX (mov)

              Comentariu


              • #8
                P?nă la urmă l-am returnat, voi vedea eu pe viitor...
                Andro TP Ligna CI Off
                Fh: Andro Rasanter R37 ultramax (neagră)
                Bh: Der Materialspezialist Spectre OX (mov)

                Comentariu


                • #9
                  Este o investitie proastă în acea masă! Mai puneai ceva si luai un lucru de calitate! O sa vezi după vre-o 4-5 luni când vor trece toate mingiile cu fileul! Asemenea exemplare de 3 lei am la liceu! Păcat de bani, dar este obtiunea fiecaruia!
                  Blade - Timo Boll ZLF - OFF
                  FH - Xiom Sigma II Pro
                  BH- Xiom Sigma II Pro

                  Comentariu


                  • #10
                    Sincer vorbind e o masa cam slabuta .... am crezut ca o sa tineti cont de sfaturi si veti cumpara un Donic de la Alex Taru ..... acelea sunt adevarate si pretul cerut era chiar decent

                    Comentariu


                    • #11
                      Mulțumesc pentru răspunsuri. Eu s?nt mulțumit, mai puțin de partea cu fileul. Nu uitați că vorbim totuși de o masă hobby într-un garaj. în plus, dacă s?nt bune la unele licee cu siguranță e bună și la mine. Acuma, nu e chestie că m-am supărat de felul în care pui problema, ClaudiuManoiu, dar mă gîndeam că poate e mai constructiv să-mi spui dacă am vreo variantă să pun un fileu mai bun.

                      dzolly, Alex mi-a recomandat o masă hobby când i-am explicat ce am de g?nd să fac și ?i mulțumesc pentru asta, o altă persoană poate ar fi încercat să mă convingă că mesele lui s?nt cele mai cele.
                      Andro TP Ligna CI Off
                      Fh: Andro Rasanter R37 ultramax (neagră)
                      Bh: Der Materialspezialist Spectre OX (mov)

                      Comentariu


                      • #12
                        La tine in garaj o sa reziste mai mult decât cele de la liceu!
                        Problema este ca nu poti atașa alt fileu, decat dacă decupezi plasticul din lateral, atunci slabindu-i rezistenta!
                        Cu timpul o sa-i atasezi un fileu mai durabil! Spor la antrenamente!
                        Blade - Timo Boll ZLF - OFF
                        FH - Xiom Sigma II Pro
                        BH- Xiom Sigma II Pro

                        Comentariu


                        • #13
                          M-am g?ndit deja la soluția cu decupatul dar parcă n-aș vrea să o pun în practică. Când va deceda fileul am să caut plasă înlocuitoare sau în ultimă instanță însăilez o s?rmă oțelită prin maeginea de sus și-l fac nemuritor

                          Trimis de pe al meu SM-N910F folosind Tapatalk
                          Andro TP Ligna CI Off
                          Fh: Andro Rasanter R37 ultramax (neagră)
                          Bh: Der Materialspezialist Spectre OX (mov)

                          Comentariu


                          • #14
                            Calitatea fileului din nylon este comparabila cu calitatea mesei... ar fi pacat sa-l inlocuiti ati facut bine ca ati returnat fileul Donic Stress, nu se potrivea cu masa.

                            Comentariu


                            • #15
                              Eu nu rad de ce face un om cu banii lui. Fiecare face ce vrea. Daca un om cere un sfat nu e obligatoriu sa-l si urmeze. Pana la urma este si aceasta o forma de a invata, nu degeaba se spune ca din greseli se invata cel mai usor.
                              Direct la subiect. Am la scoala unde lucrez mese Sponeta asemanatoare cu aceasta. Eu am gasit la Intersport niste filee la 13 Ron. Ele sunt de plastic insa partea superioara are acea panza cu fir interior. Tensionate la maxim se potrivesc perfect pe mesele Sponeta. Isi fac treaba mult mai bine decat fileele originale ale meselor si aproape la fel de bine ca un fileu de firma. Sper sa va ajute informatia.
                              Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                              FH: Butterfly Dignics 05
                              BH: Tibhar Grass D.TecS

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de Mihai905 Vezi post
                                Eu nu rad de ce face un om cu banii lui. Fiecare face ce vrea. Daca un om cere un sfat nu e obligatoriu sa-l si urmeze. Pana la urma este si aceasta o forma de a invata, nu degeaba se spune ca din greseli se invata cel mai usor.
                                Direct la subiect. Am la scoala unde lucrez mese Sponeta asemanatoare cu aceasta. Eu am gasit la Intersport niste filee la 13 Ron. Ele sunt de plastic insa partea superioara are acea panza cu fir interior. Tensionate la maxim se potrivesc perfect pe mesele Sponeta. Isi fac treaba mult mai bine decat fileele originale ale meselor si aproape la fel de bine ca un fileu de firma. Sper sa va ajute informatia.
                                E la fix, ce naiba!

                                Trimis de pe al meu SM-N910F folosind Tapatalk

                                - - - Actualizat - - -

                                Postat în original de Dan2 Vezi post
                                Calitatea fileului din nylon este comparabila cu calitatea mesei... ar fi pacat sa-l inlocuiti
                                Am simțit ironia, e OK, țin la glume
                                Andro TP Ligna CI Off
                                Fh: Andro Rasanter R37 ultramax (neagră)
                                Bh: Der Materialspezialist Spectre OX (mov)

                                Comentariu

                                Who has read this thread:
                                Procesare...
                                X