Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru îmbunătățirea Circuitului AmaTur 2018

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de bobumino1 Vezi post
    O nouă modă s-a aciuat în organizarea competițiilor Amatur, mai nou și în Moldova și anume contopirea categoriilor.
    Pentru uni este o problemă, pentru alții nu.
    Sunt începător joc tenis de masă de 13 luni și abia acum descifrez tainele acestui frumos joc. Am participat la ceva turnee și am păpat bătaie de m-am tabacit întrucât în multe dintre acestea am fost amestecați cu avansații. Nu e o mare problema pentru mine deoarece îmi place foarte mult să joc dar ce face un tânăr sau un copil dacă s-ar duce la un număr mare de turnee și mereu va fi înfrânt de cei dintr-o categorie superioară - răspuns cedează.
    Scriu acestea deoarece la penultimul turneu de la Botoșani s-a întâmplat să fie prezent la categoria începatori un tip din București. L-am întrebat ce căuta așa departe și răspunsul a fost că, în zona lor nu prea mai există categoria începatori distinctă ci doar amatori. Consider că am punctat problema și mulțumesc pentru timpul acordat parcurgerii acestor rînduri.

    Trimis de pe al meu LG-H960 folosind Tapatalk
    Subscriu ideii de a NU SE AMESTECA CATEGORIILE , dacă se poate , LA TOATE TURNEELE ( asta e și PROPUNEREA !!! )

    Cei care vor , pot participa oricând o categorie mai sus . Dar , cei care nu vor , ce pot face ???

    Diferențele mari de valoare nu cred că sunt agreate de nici o parte .

    In fond , in afara numărului de Cupe și Medalii , unde e problema ?
    Ultima editare de Hua; 18.oct.2017, 20:00.

    Comentariu


    • Propun :

      - o DEZBATERE pe tema modalității de desfășurare a turneelor , in care sa auzim păreri ale organizatorilor dar și ale participanților .

      apoi

      - STANDARDIZAREA desfășurării turneelor .

      Cei care o sa susțină că nu poate fi făcut acest lucru , cred că , de fapt , vor să aibă libertatea să facă ce vor , și asta nu e o variantă acceptabilă .
      Suntem in acest fenomen împreună ( organizatori , participanți ) și e mai bine ca lucrurile sa fie totdeauna clare .

      Comentariu


      • Se asigură apă minerală, apă plată, cafea și o masă de prânz ... ca în Ardeal
        Se poate propune si asa ceva...

        Comentariu


        • Ordinea de joc la grupele superioare, in loc de 1-4; 2-3; 1-3; 2-4; 1-2; 3-4
          sa fie 1-4; 2-3, apoi invingatorii din primele meciuri W1-W2; pierzatorii L1-L2; ultimele meciuri fiind cele ramase. Toate meciurile devin mai palpitante.

          Asa joaca la Singapore tenis de camp.
          Motivatia este ca, daca locul 1 si 2 au cate 2 victorii, ultimele meciuri nu mai au nici o miza daca au linia 2-2-0-0. Daca avem 2-1-1-0 victorii, , la ultimele meciuri este posibil sa avem surpriza ca cel cu 2 victorii sa fie depasit daca 2-2-2-0. Sau cel cu 0 victorii sa se califice in distributia 3-1-1-1.
          Si nici nu este greu de aplicat.


          PS. M-am intors...
          TsE

          Comentariu


          • Incep sa realizez unde e problema de fapt in organizarea turneelor de tot felul : cred ca lipsa meselor si faptul ca acestea se inchiriaza ( deplasare, costuri suplimentare, indisponibilitate, etc ) fac ca aceste frumoase intalniri intre jucatorii de toate stilurile, categoriile si raspandirea geografica sa devina adevarate pietre de incercare : propun conducerii Amatur aceasta simpla problema : cum putem face , ca orice oras de minim 30.000 locuitori sa dispuna de 6-8 mese de tenis, de fiecare oras de minim 60.000 locuitori sa dispuna de 8-12 mese tenis, etc ? Ati prins ideea...Incercam un C.A.R, ceva ? Impartirea categoriilor ar fi astfel posibila - incepatori - avansati sambata, open - elite duminica, eventual s-ar putea introduce categorii de varsta in cazul unui numar mare de participanti...Exemplu e Moldova unde Sebi Rojnita e principalul distribuitor de mese, dl Carnu ( Bacău ) are si el cateva disponibile...de dl Chirap ( Gura Humorului ) nu pomenesc avand in vedere ultimele evenimente...e posibil ca Bacăul sa deserveasca tot ce misca ca miscare tenisistica in Moldova ?? 10 mese in Suceava, 10 mese in Iași, 8 mese in Botoșani, 8 -10 mese in Roman, 6-8 mese in Vaslui, in Bacău sunt deja...hai ca se poate ! Pentru celelalte regiuni, nu ma pot pronunta insa astept opinii asemanatoare...
            TRUST NO ONE !

            Comentariu


            • Postat în original de danmihai Vezi post
              Incep sa realizez unde e problema de fapt in organizarea turneelor de tot felul : cred ca lipsa meselor si faptul ca acestea se inchiriaza ( deplasare, costuri suplimentare, indisponibilitate, etc ) fac ca aceste frumoase intalniri intre jucatorii de toate stilurile, categoriile si raspandirea geografica sa devina adevarate pietre de incercare : propun conducerii Amatur aceasta simpla problema : cum putem face , ca orice oras de minim 30.000 locuitori sa dispuna de 6-8 mese de tenis, de fiecare oras de minim 60.000 locuitori sa dispuna de 8-12 mese tenis, etc ? Ati prins ideea...Incercam un C.A.R, ceva ? Impartirea categoriilor ar fi astfel posibila - incepatori - avansati sambata, open - elite duminica, eventual s-ar putea introduce categorii de varsta in cazul unui numar mare de participanti...Exemplu e Moldova unde Sebi Rojnita e principalul distribuitor de mese, dl Carnu ( Bacău ) are si el cateva disponibile...de dl Chirap ( Gura Humorului ) nu pomenesc avand in vedere ultimele evenimente...e posibil ca Bacăul sa deserveasca tot ce misca ca miscare tenisistica in Moldova ?? 10 mese in Suceava, 10 mese in Iași, 8 mese in Botoșani, 8 -10 mese in Roman, 6-8 mese in Vaslui, in Bacău sunt deja...hai ca se poate ! Pentru celelalte regiuni, nu ma pot pronunta insa astept opinii asemanatoare...
              Tu esti baiat fain dar te-ai prin o p....arte din adevar,pai sa terminat cu mesele alea sau luat de baietii faini ai Amaturului aia mai uriti care au comentat au primit si ei una sau doua acum CARul Amaturului sa desfintat pai cotizatia amaturistului se duce la profitul ....sau nu mai zic nimic ca tot degeaba

              Comentariu


              • PS cu majoritatea meselor luate din banii amaturului se fac bani si nu se dezvolta nimic

                Comentariu


                • Apoi sa zic si eu ceva!!Noi am pus fiecare bani de la noi sa cumparam mesele!!Ajutorul primit fiind ca nu platim locatia,curentul si alte cele!!Si poate anul asta mai adunam ceva(sa mai cumparam niste mese!!),si incercam sa ne descurcam singuri!!Daca este intelegere ,eu zic ca se poate..Poate mai sensibilizam si oficialitatile locale,sponzorizari ,cine stie!!

                  Comentariu


                  • A...mai am o propunere pentru turneul final,daca nu ati iesit pe profit mai mariti taxa cu 5 lei si oferiti si voi cite o diploma la fiecare categorie pentru campionii judeteni ca poate merita si ei macar atita dupa efortul fizic si financiar care lau depus.Pai sintem amatori sau nu mai sintem

                    Comentariu


                    • Dupa regulamentul vostru vreti sa premiati fostii profesionisti si nici decum amatorii

                      Comentariu


                      • Postat în original de mariusbt Vezi post
                        Subscriu ideii de a NU SE AMESTECA CATEGORIILE , dacă se poate , LA TOATE TURNEELE ( asta e și PROPUNEREA !!! )

                        Cei care vor , pot participa oricând o categorie mai sus . Dar , cei care nu vor , ce pot face ???

                        Diferențele mari de valoare nu cred că sunt agreate de nici o parte .

                        In fond , in afara numărului de Cupe și Medalii , unde e problema ?
                        Unde nr.de participanti e scazut,hai sa zicem ca se contopesc categoriile,dar se poate efectua un clasament general si unul pe categorii.
                        Dar si in acest caz au fost comentar pro si contra!
                        Uni ca au lauat prea multe puncte,alti din potriva ar fi vrut mai multe
                        Vezi cazul Baicoi unde Lucian a incercat o inbinare,dupa care s-au trecut la categori dinstince,dupa parerea mea foarte buna,iar alti au avut alte opini,ar fi cazul sa luam o decizie care sa fie respectata.
                        Apropo de cupe si medali; uni acorda doar 3 cupe !
                        Pe cand majoritate acorda 4 !
                        Si mai spunem ca-i o bagatele,oare?!!!
                        Cu stima.

                        Comentariu


                        • Postat în original de Antal Denes Vezi post
                          Apropo de cupe si medali; uni acorda doar 3 cupe !
                          Pe cand majoritate acorda 4 !
                          Asta e o comicarie ))
                          in 90 % din cazuri nu se joaca finala mica dar se acorda doar o singura cupa pentru locul 3, normal fiind sa se recompenseze ambele locuri cand nu se joaca meciul(finala mica)
                          Ori introducem obligativitatea disputarii meciului, ori folosim doua cupe identice pentru locurile 3 , respectiv 4
                          JOOLA Zelebro
                          FH Joola Rhyzer Pro 45
                          BH Joola Rhyzer Pro 45

                          Comentariu


                          • Postat în original de dantim Vezi post
                            A...mai am o propunere pentru turneul final,daca nu ati iesit pe profit mai mariti taxa cu 5 lei si oferiti si voi cite o diploma la fiecare categorie pentru campionii judeteni ca poate merita si ei macar atita dupa efortul fizic si financiar care lau depus.Pai sintem amatori sau nu mai sintem
                            Perfecta dreptate are Dan Petrov.

                            Comentariu


                            • Postat în original de Emil Tudor Vezi post
                              Ordinea de joc la grupele superioare, in loc de 1-4; 2-3; 1-3; 2-4; 1-2; 3-4
                              sa fie 1-4; 2-3, apoi invingatorii din primele meciuri W1-W2; pierzatorii L1-L2; ultimele meciuri fiind cele ramase. Toate meciurile devin mai palpitante.

                              Asa joaca la Singapore tenis de camp.
                              Motivatia este ca, daca locul 1 si 2 au cate 2 victorii, ultimele meciuri nu mai au nici o miza daca au linia 2-2-0-0. Daca avem 2-1-1-0 victorii, , la ultimele meciuri este posibil sa avem surpriza ca cel cu 2 victorii sa fie depasit daca 2-2-2-0. Sau cel cu 0 victorii sa se califice in distributia 3-1-1-1.
                              Si nici nu este greu de aplicat.


                              PS. M-am intors...
                              Mi se pare o idee foarte buna cu numeroase avantaje si as vrea sa o aplic la turneul de la Giurgiu din 4 Noiembrie. M-am uitat in regulament si nu ar fi interzis acest mod de organizare. Sper sa nu ma insel.

                              Comentariu


                              • Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                                Mi se pare o idee foarte buna cu numeroase avantaje si as vrea sa o aplic la turneul de la Giurgiu din 4 Noiembrie. M-am uitat in regulament si nu ar fi interzis acest mod de organizare. Sper sa nu ma insel.
                                Nu cred sa fie vre-o probema. Specificati acest lucru in anuntul turneului si reamintiti-l participantilor dimineata la sala cand strigati grupele.
                                Bafta!
                                Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                                Comentariu


                                • Voi face si eu la fel, am modificat deja foaia sa apara noua schema:

                                  1--4 w1-w2 w1-L2
                                  2--3 L1-L2 w2-L1
                                  TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                                  Comentariu


                                  • Postat în original de dantim Vezi post
                                    Dupa regulamentul vostru vreti sa premiati fostii profesionisti si nici decum amatorii
                                    E si normal sa fie premiati toti campioni judetini la toate categoriile !
                                    Mai ales care asteapta de buna vreme sa ajunga la aceasta performanta: ca este incepator: avansat : openist ori elitist.
                                    Trebuie cumva recompensata stradania si ambnegatia de care au dat dovada pe parcursul anului !
                                    Primul lucru elementar de care trebui tinut cont !
                                    Ultima editare de Antal Denes; 24.oct.2017, 11:31.

                                    Comentariu


                                    • "E si normal sa fie premiati toti campioni judetini la toate categoriile !
                                      Mai ales care asteapta de buna vreme sa ajunga la aceasta performanta: ca este incepator: avansat : openist ori elitist.
                                      Trebuie cumva recompensata stradania si ambnegatia de care au dat dovada pe parcursul anului !
                                      Primul lucru elementar de care trebui tinut cont ."

                                      Bine punctat sustin acest lucru si consider ca ar trebui premiati toti campioni de la cele 4 categori cu o diploma si o medalie sau macar cu o diploma in functie de bugetul disponibil ,iar tricou daca se doreste celui mai bn clasat dintre toti 4 ,cu conditia participari la un anumit numar de turnee A+ ,A si B . As mai propune ca la turneele A+ sa se acorde 4 cupe .

                                      Comentariu


                                      • Postat în original de Antal Denes Vezi post
                                        E si normal sa fie premiati toti campioni judetini la toate categoriile !
                                        Mai ales care asteapta de buna vreme sa ajunga la aceasta performanta: ca este incepator: avansat : openist ori elitist.
                                        Trebuie cumva recompensata stradania si ambnegatia de care au dat dovada pe parcursul anului !
                                        Primul lucru elementar de care trebui tinut cont !

                                        Organizatorii au luat in considerare stradania si "ambnegatia" participantilor astfel incat de-a lungul timpului s-a ajuns la concursuri Amatur desfasurate pe patru categorii ,fiecare dintre ele fiind premiata cu cupe,medalii,diplome. Recompensa principala este (ca la orice alta competitie) promovarea la categoria imediat superioara. Nu va suna ridicol "Campion Judetean la categoria "Incepatori"?. Ca sa nu mai vorbim de calculele elaborate,laborioase,pe care si le faceau acu ceva timp unii jucatori ca printr-o clasare mai proasta la unul-doua concursuri sa fie laureatii categoriei imediat inferioare la sfarsit de an..Ma gandeam ca cei mai vechi pe forum isi aduc aminte de aceste discutii..Alzheimerul bata-l vina...
                                        of all the things i lost i miss my mind the most

                                        Comentariu


                                        • Postat în original de cata_60 Vezi post
                                          Organizatorii au luat in considerare stradania si "ambnegatia" participantilor astfel incat de-a lungul timpului s-a ajuns la concursuri Amatur desfasurate pe patru categorii ,fiecare dintre ele fiind premiata cu cupe,medalii,diplome. Recompensa principala este (ca la orice alta competitie) promovarea la categoria imediat superioara. Nu va suna ridicol "Campion Judetean la categoria "Incepatori"?. Ca sa nu mai vorbim de calculele elaborate,laborioase,pe care si le faceau acu ceva timp unii jucatori ca printr-o clasare mai proasta la unul-doua concursuri sa fie laureatii categoriei imediat inferioare la sfarsit de an..Ma gandeam ca cei mai vechi pe forum isi aduc aminte de aceste discutii..Alzheimerul bata-l vina...
                                          Ce discutii ,va deranjeaza acum si o simpla hirtie ca nu va cerem mai mult,cind ati primit mese fiecare coordonator a fost bine

                                          Comentariu


                                          • Dane esti campion la open pe bucuresti,felicitari, trebuie sa iei medalie si tricou iti da gelu la turneul final asa a fost in fiecare an.

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
                                              Dane esti campion la open pe bucuresti,felicitari, trebuie sa iei medalie si tricou iti da gelu la turneul final asa a fost in fiecare an.
                                              Eu nu vreau nimic sa iau,vreau sa ia ceilalti care merita macar o diploma.

                                              Comentariu


                                              • Ai mai fost si tu odata campion si nu puteai sa participi la turneul final

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
                                                  Dane esti campion la open pe bucuresti,felicitari, trebuie sa iei medalie si tricou iti da gelu la turneul final asa a fost in fiecare an.
                                                  Dacă pot sa te ajut cu ceva da-mi un mesaj privat, daca nu, lasă asa fara numele meu.
                                                  Hobby: Motoare si ski !
                                                  http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                                  Comentariu


                                                  • In fine, felicitari Dane, acuma m am uitat si eu in clasament, e mare lucru locul tau acolo, tu pe București ai avut mare concurenta.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X