Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru îmbunătățirea Circuitului AmaTur 2018

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Propuneri pentru îmbunătățirea Circuitului AmaTur 2018

    Mai sunt două luni până la Turneul Final 2017 de la Sf. Gheorghe, perioadă în care vă rugăm să vă exprimați părerile personale despre modul în care pot fi âmbunătățite condițiile de desfășurare ale turneelor AmaTur și să veniți cu propuneri pentru modificarea Regulamentului AmaTur 2018.
    Vă rugăm să plecați de la premisa că bazele unui dialog de calitate este respectul față de opinia celuilalt, indiferent dacă are sau nu dreptate.
    Gînduri bune!
    Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

  • #2
    1. Infiintarea Asociatiei Amatur
    2. Alegeri Presedinte, Coordonatori.

    Comentariu


    • #3
      RePropun infiintarea unei A.S. Amatur astfel incat, in momentul in care un organizator nu are suportul unei asociatii sportive locale, sa poata organiza un concurs sub egida Amatur "legiferata", bineinteles cu si in anumite conditii (banuiesc ca vor fi necesare ceva taxe suplimentare catre Amatur dar macar rezolvam o problema). Cel putin ar trebui rediscutata aceasta chestiune...
      Blade: lemn off...ce lemn !
      Bh: cu tepi
      Fh: fara tepi

      Comentariu


      • #4
        Propun sa fie un singur coordonator amatur care sa fie ales in fiecare an si votat de toti membri amatur care au un anumit numar de turnee nu doar de cei care sau propus intre ei,
        restul coordonatorilor sa fie zonali si numiti subcoordonatori,coordonatorul sa fie ales din trei candidati propusi de organizatorii de turnee si nu de subcoordonatori care ar trebui si ei votati de participantii din amatur

        Comentariu


        • #5
          Turneele sa fie programate si validate de subcoordonatorul si organizatorii fiecarei zone din care apartin fara sa incurce alte zone in functie de distanta propusa de regulament intre localitati si nu de toti subcoordonatori celorlalte zone,cam atit am avut de scris .Va multumesc dragi Tovarasi coordonatori ai amaturului

          Comentariu


          • #6
            Daca se pot face si propuneri din partea participantilor cu atit mai bine,sa zicem ca eu propun coordonator unic AMATUR pentru anul viitor pe Marcel Giosan si zonal din zona care ma reprezinta pe Dena Cornel

            Comentariu


            • #7
              Propun reintroducerea in Circuitul Amatur a materialelor de tip ierburi de orice fel, fie si neomologate, numai la nivelul categoriilor superioare Open/Elite .E frustrant sa ti ceara unul paleta si sa se holbeze la ea,suntem amatori , nu jucam in divizii si doar noi ne platim taxele de intrare.Atata vreme cat ne platim transportul, cazarea si accesul la turneu, jucam ce vrem noi( pot sa aduc si uluca de la gard si sa lipesc cauciuc de tractor pe ea).

              Comentariu


              • #8
                Eu nu sunt de acord cu propunerea d-lui mmroglobalnet. Consider că, dacă vrem să avem concursuri mai bine organizate, am face bine să respectăm toate regulile jocului.
                Propun ca Bucureștiul să organizeze 8 turnee A/A+ anual, indiferent de numărul sălilor. Deși există o singură sală bună în București, orașul este mare și sunt mulți jucători în localitățile apropiate care participă regulat aici.
                Blog de tenis de masă

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
                  Propun reintroducerea in Circuitul Amatur a materialelor de tip ierburi de orice fel, fie si neomologate, numai la nivelul categoriilor superioare Open/Elite .E frustrant sa ti ceara unul paleta si sa se holbeze la ea,suntem amatori , nu jucam in divizii si doar noi ne platim taxele de intrare.Atata vreme cat ne platim transportul, cazarea si accesul la turneu, jucam ce vrem noi( pot sa aduc si uluca de la gard si sa lipesc cauciuc de tractor pe ea).
                  Mihai, nu vreau sa fiu badaran si sa.ti spun ca ai gresit forumul...dar eu cred ca la ce materiale se gasesc acum pe piata, trebuie doar sa inveti cum sa le folosesti, atat lemnele cat si fetele. Probabil tu nu ai gasit combinatia potrivita pentru reteta succesului!!!. Si te rog frumos sa.mi raspunzi la o intrebare:
                  De ce trebuie sa folosesti anumite materiale doar pentru a incurca jocul anumitor jucatori in loc sa.ti faci un stil propriu sau copiat dupa un jucator bun??
                  blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                  Comentariu


                  • #10
                    Propun deschiderea unei liste a rusinii in care fiecare dintre noi sa semnaleze jucatorii care nu au un joc regulamentar (in principal efectuarea serviciului), nu isi respecta adversarul inainte de meci, in timpul desfasurarii meciului si dupa meci, fura la scor, etc. prin mentionarea numelui si prenumelui lor, precum si evenimentul respectiv.
                    Nici nu o sa va vina sa credeti cati de multi o sa fie!!!

                    De exemplu la Turneul Open/Elite de ieri 17.09.2017 doi participanti au vrut sa.si rupa dintii... Daca nu intervenea prietenul nostru Petrov, iesea urat de tot!!

                    P.S.: Acest lucru va duce la cresterea respectului nostru unii fata de altii si implicit la respectarea Regulamentului de joc, regulament care inclin sa cred ca unii nici macar nu l.au citit vreodata.
                    Ultima editare de gpopescu; 18.sep.2017, 22:09.
                    blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                    Comentariu


                    • #11
                      Cred ca ar fi bine sa citim încă o data regulamentul de joc( se afla pe site-ul FRTM)
                      Pe noi cred ca ne interesează articolele pana la pct. 2.15.3
                      De la pct. 3.1 sunt: reguli pentru competițiile internaționale, aplicabile si in competițiile interne
                      " 3.1.1.1 o competiție internațională este o competiție care poate cuprinde jucatori de la mai multe Federații "
                      Deci nu este cazul nostru,
                      Pe noi ne interesează regulamentul de joc, iar la pct. 2.4 Paleta - se specifica destul de clar ce reprezintă aceasta.
                      Urmează propunerea, dar maine ca acum este târziu [emoji3]
                      T05-ALC-T05
                      Adrian Gorum

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de ursuleanvasile Vezi post
                        sper la urmatoarea schimbare a regulamentului.. sa fie primiti toti jucatorii din div. A si Superliga.
                        cred ca peste 90% din elitisti sunt de acord,
                        pe cei din categoriile inferioare nu au cu ce sa-i incurce, dimpotriva ar putea viziona niste meciuri frumoase,
                        n-o sa vina foarte multi dar daca am ajuns sa avem 4 categorii, cu siguranta au loc si ei...
                        daca nu incape superliga , div. A incape sigur.
                        o sa vina mai multi din cei plecati din AmaTur si de ce nu...
                        Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                        FH: Tenergy 05 FX
                        BH: Tenergy 05 FX

                        Comentariu


                        • #13
                          Revin inca o data si ma adresez Comitetului Director al Circuitului Amatur intrucat am fost interpelat cu fel de fel de badaranisme pe forum .Nu am sa raspund acestor murdarii, ma intreseaza sa dezbat lucruri mai serioase,nu liste al rusinii sau alte emanatii de felul acesta.


                          Domnilor,
                          In calitate de fost organizator de turnee B si jucator in Circuit -in prezent voi fi promovat la categoria Elite,va aduc la cunostinta faptul ca introducerea in regulament a paragrafului cu interzicerea fetelor de paleta neomologate -ierburi interzise- aceasta masura a exclus din turnee si a marginalizat niste jucatori remarcabili pe care eu i am intalnit pe parcursul anilor in Circuit.Aplicarea acestei legi i a scarbit pe foarte multi,nu mai participa la turnee,unii au incercat sa se adapteze la alte fete de paleta dar fara succes, la Turneul regional am vazut un ierbar exceptional care se chinuia cu niste fete antipower, avea mai demult un talent extraordinar si o pasiune in joc si niste rezultate remarcabile.

                          De ce au fost exclusi acesti oameni din Circuitul Amatur?Implemntam regulamente FRTM sau ITTF aici?Suntem profesionisti,avem salarii,contracte, jucam pe premii mari?Daca dorim sa ne modernizam , sa facem atunci spatii de joc de 14x7 metri cu 5 inaltime pentru fiecare masa, sa avem arbitru atestat la masa de joc si asa mai departe.

                          Multumesc pentru atentie.

                          Comentariu


                          • #14
                            Propun stabilirea unui timp maxim de asteptare la masa a adversarului, indiferent daca acesta a anuntat sau nu ca intarzie, dupa care meciul sa fie pierdut prin neprezentare cu 3-0. Este un senm de nepolitete si lipsa de respect ca unul dintre jucatori sa se prezinte si sa astepte zeci de minute pana cand ii soseste adversarul, sa nu mai vorbim de starea de enervare cu care incepi meciul dupa.

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
                              Revin inca o data si ma adresez Comitetului Director al Circuitului Amatur intrucat am fost interpelat cu fel de fel de badaranisme pe forum .Nu am sa raspund acestor murdarii, ma intreseaza sa dezbat lucruri mai serioase,nu liste al rusinii sau alte emanatii de felul acesta.


                              Domnilor,
                              In calitate de fost organizator de turnee B si jucator in Circuit -in prezent voi fi promovat la categoria Elite,va aduc la cunostinta faptul ca introducerea in regulament a paragrafului cu interzicerea fetelor de paleta neomologate -ierburi interzise- aceasta masura a exclus din turnee si a marginalizat niste jucatori remarcabili pe care eu i am intalnit pe parcursul anilor in Circuit.Aplicarea acestei legi i a scarbit pe foarte multi,nu mai participa la turnee,unii au incercat sa se adapteze la alte fete de paleta dar fara succes, la Turneul regional am vazut un ierbar exceptional care se chinuia cu niste fete antipower, avea mai demult un talent extraordinar si o pasiune in joc si niste rezultate remarcabile.

                              De ce au fost exclusi acesti oameni din Circuitul Amatur?Implemntam regulamente FRTM sau ITTF aici?Suntem profesionisti,avem salarii,contracte, jucam pe premii mari?Daca dorim sa ne modernizam , sa facem atunci spatii de joc de 14x7 metri cu 5 inaltime pentru fiecare masa, sa avem arbitru atestat la masa de joc si asa mai departe.

                              Multumesc pentru atentie.
                              Cu tot respectul datorat, nu au fost exclusi, este o diferență, pot juca oricand, in limitele regulamentului in vigoare. Au avut de ales si s-a acordat o buna perioada de tranziție. Este ca si cum ai spune ca jucatorii de fotbal cu crampoane de 8 cm, ascutite la varf sunt "exclusi" de pe teren; nu sunt exclusi, nu sunt lasati sa intre, se verifica aceste crampoane inainte de a intra pe teren. Si "iarba" nu este interzisa, pot juca oricand cu "iarba", atata timp cat aceasta se regaseste pe lista de fete omologate.

                              Comentariu


                              • #16
                                Acei jucatori de fotbal activează in ligi profesioniste, in meciuri de amatori joc desculț si de-a latul terenului [emoji3]
                                Splendoare-n iarbă!
                                T05-ALC-T05
                                Adrian Gorum

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de kdt123 Vezi post
                                  Acei jucatori de fotbal activează in ligi profesioniste, in meciuri de amatori joc desculț si de-a latul terenului [emoji3]
                                  Splendoare-n iarbă!
                                  Sigur ca da, asa cum se poate juca TM in spatele blocului, pe mese de beton, cu fileu metalic, cu tocatoarele din bucatarie cu reguli/nereguli facute si accepate de gasca... Hobby, nu Amatur.. Sau dupa cum bine spuneti... Splendoare.. in/cu.. iarba... betonata din spatele blocului. [emoji3] [emoji57]

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Propun afisarea, in sectiunea "info" a grilei de punctaj-clasament si la turneele A, asa cum este la A plus si la B. Ar fi mai usor pentru toti sa-si faca o idee despre cum vor fi punctati la aceste turnee.
                                    De asemenea, propun sa fie regandite punctajele pentru fiecare din categorii, intrucat, din iunie 2017 (parca), dupa parerea mea, se acordau cam putine puncte la turneele A, in sensul ca, daca observati, au fost turnee la incepatori, la care, locul I a primit doar 11 puncte, locul 2, a primit 10 puncte, ceea ce se reflecta, dupa parerea mea, in faptul ca este foarte greu pentru acesti jucatori sa promoveze la categoria urmatoare. La fel si la avansati, locul 1 primeste 23-24 puncte, locurile 3-4 primesc 20-21 puncte.
                                    Stiu ca ati putea spune ca pana in iunie 2017 se acordau cam multe puncte la turneele A si cunosc eu un turneu castigat la avansati, la care locul 1 a primit 30 puncte, fapt care l-a propulsat pe castigator direct la elite, nemaiavand alte turnee. Nici asa nu pare corect dar, parca si 23-24 puncte par putine. Ideea finala este ca ar fi bine sa fie ceva intre ce a fost pana in iunie 2017 si ce este in prezent.
                                    E doar un punct de vedere! Multumesc!
                                    Ultima editare de marian oancea; 19.sep.2017, 10:00.
                                    Nittaku Acoustic
                                    FH - Xiom Omega V Tour
                                    BH - Xiom Omega V Tour

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      S-a multiplicat postarea. Multumesc!
                                      Nittaku Acoustic
                                      FH - Xiom Omega V Tour
                                      BH - Xiom Omega V Tour

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Marian, la asta cu afișarea grilei pentru turneele A trebuie să mai citești un pic modul de punctare, pentru că nu pot exista grile.
                                        Poate exista situația în care la un turneu A să se înscrie jucători cu MP-uri mari, caz én care și punctajele obținute vor fi mai mari, sau situația în care la un turneu A să lipsească jucători cu MP-uri mari (17, 18, 19), caz én care punctajele obținute vor fi un pic mai mici, reflect?nd (?n ambele cazuri) valoarea turneului.
                                        Varianta I
                                        Media MP-urilor primilor 4 jucători este maximă (19,50 - 19,99) - punctajul maxim obținut va fi 20 + 5 = 25 p;
                                        Varianta II
                                        Media MP-urilor primilor 4 jucători este mai mică (15,50 - 15,49) - punctajul maxim obținut va fi 16 + 5 = 21 p;

                                        E adevărat însă, că fără a avea acces la fișierul Excel cu listele de înscrieri ordonate după MP este mai greu sa-ți calculezi punctele obținute la un anumit turneu.
                                        Totuși, actualizările clasamentului făcându-se lunar, nu e vorba decât de două-trei săptăm?ni de așteptare.
                                        Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Multumesc pentru raspuns. Stiam si citisem modul de calcul al punctelor la Turneele A, insa consider ca era mai ok sa avem o grila, daca este posibil dupa care sa ne orientam mai usor. Asta daca e posibil, daca nu,nu!
                                          Insa mai raman de vazut si opiniile despre acordarea punctajelor si aici reiau:
                                          De asemenea, propun sa fie regandite punctajele pentru fiecare din categorii, intrucat, din iunie 2017 (parca), dupa parerea mea, se acorda cam putine puncte la turneele A, in sensul ca, daca observati, au fost turnee la incepatori, la care, locul I a primit doar 11 puncte, locul 2, a primit 10 puncte, ceea ce se reflecta, dupa parerea mea, in faptul ca este foarte greu pentru acesti jucatori sa promoveze la categoria urmatoare. La fel si la avansati, locul 1 primeste 23-24 puncte, locurile 3-4 primesc 20-21 puncte sau chiar mai putine!
                                          Stiu ca ati putea spune ca pana in iunie 2017 se acordau cam multe puncte la turneele A si cunosc eu un turneu castigat la avansati, la care locul 1 a primit 30 puncte, fapt care l-a propulsat pe castigator direct la elite, nemaiavand alte turnee. Nici asa nu pare corect dar, parca si 23-24 puncte par putine. Ideea finala este ca eu opinez ca ar fi bine ca punctajul acordat sa fie situat ceva intre ce a fost pana in iunie 2017 si ce este in prezent.
                                          E doar un punct de vedere! Multumesc!
                                          Ultima editare de marian oancea; 19.sep.2017, 11:03.
                                          Nittaku Acoustic
                                          FH - Xiom Omega V Tour
                                          BH - Xiom Omega V Tour

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Propun ca turneele regionale sa fie categorisite ca turnee B+
                                            Turneele A+ sunt turnee naționale in care se întâlnesc cei mai buni jucatori din țara, nefiind cazul la cele regionale
                                            Cred ca si punctarea acestor concursuri (regionale) trebuie schimbată pentru ca ele se desfășoară in mod diferit, in unele pe 4 categorii in altele nu, dar se punctează toate după aceeași grila fixa
                                            Domnul Apian cred ca are deja pregătit ceva in acest sens - punctarea turneelor A este una foarte buna si cred ca trebuie adoptată si la A+ si regionale
                                            Mulțumesc
                                            T05-ALC-T05
                                            Adrian Gorum

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Referitor la turneele A+ regionale eu as zice ca daca se observa ca doi trei ani la rand unele turnee regionale au o prezenta foarte mica, care nu lasa posibilitatea organizarii la toate cele 4 categorii, sa fie comasate, 2 poate chiar 3 zone alaturate sau atasata o zona slaba de o zona cu prezenta mai numeroasa. Este clar ca unele zone nu au un numar suficient de jucatori care sa isi permita un A+ la toate cele 4 categorii. Si zic eu ca marimea turneelor trebuie sa fie comparabile daca tot se da acelasi punctaj, adica sa reflecte cat mai bine valoarea jucatorilor.
                                              Ultima editare de Cornel 67; 19.sep.2017, 10:41.

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Postat în original de dantim Vezi post
                                                Daca se pot face si propuneri din partea participantilor cu atit mai bine,sa zicem ca eu propun coordonator unic AMATUR pentru anul viitor pe Marcel Giosan si zonal din zona care ma reprezinta pe Dena Cornel
                                                Cu asta sunt de acord si eu.
                                                Propun pentru Organigrama Amatur Romania pe d-l Dena Corneliu din Giurgiu,in functia de coordonator national (zona III-București,Ilfov,Giurgiu,Teleorman), in echipa cu domnul Dan Bodeanu.Iar in Comitetul Director Amatur-sa ramana domnii Giosan Marcel,Vladoiu Gelu si Aurel Fratea.

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Postat în original de dantim Vezi post
                                                  Daca se pot face si propuneri din partea participantilor cu atit mai bine,sa zicem ca eu propun coordonator unic AMATUR pentru anul viitor pe Marcel Giosan si zonal din zona care ma reprezinta pe Dena Cornel
                                                  Si când te muti la Giurgiu? Te ajut eu cu masina.

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X