Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru îmbunătățirea Circuitului AmaTur 2018

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #76
    Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
    In fine cam asta am avut eu de spus, impreuna cu postarea cu ierburile neomologate, va multumesc pentru atentie sa lasam si pe altii sa se exprime.
    Propun sa iti respecti cuvintele....
    Blade: SCHLAGER CARBON OF+
    FH: Tenergy 05 FX
    BH: Tenergy 05 FX

    Comentariu


    • #77
      Postat în original de ursuleanvasile Vezi post
      Te-ai bagat in zona crepusculara,
      ai informatii eronate,
      Propun sa te mai abtii de la fantasmagorii.
      Se poate vedea clar cum intoxici prietene si manipulezi prin minciuni ordinare.
      E vorba de turneul de anul acesta de la voi,de la Gura Humorului-pentru ca, chipurile, numai ale noastre la București sunt proaste-acolo sunt perfecte.
      Se specifica mai multe ,si de ora 3.00 cand se probabil se termina.
      Ma faci pe mine mincinos.

      Iata postarea unui jucator de la turneu care reflecta clar realitatea.


      Citat
      "Nu voiam sa mai pun paie pe foc,insa pentru progres m-am hotarat sa scriu.
      Este al doilea turneu A+ la care am refuzat sa particip din cauza lipsei conditiilor de desfasurare. La ora 17.30 (meciurile trebuiau sa inceapa la ora 14.00)se discuta in holul salii,daca sa ne mutam intr-o alta sala la Fălticeni sau sa nu mai jucam deloc. Cineva a avut ideea de a face o lista cu nemultumirile noastre si de a o semna de toti cei de la categoria Elite. In final aceasta petitie a fost intocmita de Bogdan Roman si semnata doar de cațiva,ceilalti dorind sa joace in orice conditii. Hilar a fost faptul ca si cei care au fost foarte vehementi la inceput,la ideea lui EMI TT,de a da o bere daca joaca la open si la elite,s-au razgandit,ba chiar spuneau ca sala se afla in cele mai bune conditii si se poate juca fara nici un pericol.
      Turneul inceput la 17.45 era clar ca se juca pana la ora 3 dimineata,numai ca s-a luat decizia de a nu mai juca grupe superioare,trecandu-se direct la eliminatorii. Acest lucru mi s-a parut bizar si in afara regulamentului unui turneu A+
      Personal am constatat ca oamenii sunt mai incantati de mancare,bautura,atmosfera,majorete,etc. decat de jocul de tenis de masă. Eu personal vin sa joc tenis si nu sunt interesat de mancare,bautura sau alte atentii,ci doar de conditiile de joc.
      Decizia de a nu juca am luat-o deoarece exista pericolul de a aluneca pe o picatura de apa cazuta din tavan si de a ma accidenta. Acest lucru s-a intamplat unui alt coleg care sufera si acum dupa o cazatura intr-o sala de joc.
      In concluzie voi continua sa merg la turnee prin tara chiar daca parcurg sute de km si fac eforturi financiare mari,dar ma voi retrage de fiecare data cand voi constata ca nu sunt conditii de joc, (locatiile,mancarea si bautura precum si alte accesorii sunt pe plan secund)."

      Comentariu


      • #78
        Ce progres sa faci in amatur cu oameni care manipuleaza si mint.Pe cine crezi ca prostesti?

        Comentariu


        • #79
          Postat în original de Aurel Fratea Vezi post
          Propun eliminarea grupelor superioare,după grupele inferioare de 6 jucători să se treacă direct la eliminatorii.Se va respecta Regulamentul - 5 jocuri de participant.
          Macar la ELITE!
          Liviu Petrescu

          Comentariu


          • #80
            Propuneri:
            - eliminarea grupelor superioare( turneul nu este antrenament )
            -respectarea in totalitate a regulilor in ceea ce priveste echipamentul si paleta
            Liviu Petrescu

            Comentariu


            • #81
              Subscriu propunerii domnului Petrescu. De multe ori, dupa 5 meciuri in inferioare si 3 in superioare, in eliminatorii, atunci cand incepe cu adevarat greul, esti "lesinat" de oboseala acumulata... Nu cred ca sunt singurl care ar prefera sa joace cat mai putine meciuri, dar de o calitate cat mai buna, pentru un clasament cat mai bun pe tablou...

              Comentariu


              • #82
                In acest caz, cred eu multi nu vor mai face deplasari mari pentru maxim 5 meciuri. Un turneu nu este antrenament insa sunt prieteni care vin si in ideea de a juca cat mai multe meciuri avand cat mai multi adversari/prieteni la masa. Eu propun sa ramana grupele superioare.

                Legat de partea cu repectul echipamentului si al paletei, in ceea ce ma priveste ati observat cu totii ca vin doar ca sa fac figuratii, deoarece niciodata nu am sa mai pot presta jocul meu cu nicio alta fata. Credeti-ma nu exista nimic care sa mearga, primesc sfaturi sa ma adaptez la vremea Groelandei cu un tricou de bumbac pe mine.E ca si cum d-nul Petrescu este obligat sa joace cu iarba.
                Dar daca tot incercam sa respectam un regulament eu va intreb, avem voie sa intram cu fetele de joc busterite, vechi ori lipite cu toluen? Berov mai are voie sa bea bere in timp ce se afla in tarcul de joc? Stima!
                Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                Comentariu


                • #83
                  Postat în original de NoRo Vezi post
                  Legat de partea cu repectul echipamentului si al paletei, in ceea ce ma priveste ati observat cu totii ca vin doar ca sa fac figuratii, deoarece niciodata nu am sa mai pot presta jocul meu cu nicio alta fata. Credeti-ma nu exista nimic care sa mearga, primesc sfaturi sa ma adaptez la vremea Groelandei cu un tricou de bumbac pe mine.E ca si cum d-nul Petrescu este obligat sa joace cu iarba.
                  Pai Norocel, esti tanar tata... Am vazut ca poti sa dai topspin frumos daca vrei, asa ca poti invata mai mult decat ce joci acum!!
                  blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                  Comentariu


                  • #84
                    1.Regulamentul sa fie tiparit pe o fila A4 - deci ajustarea lui . 2.Delimitarea de F.R.T.M. -deci interzicerea legitimatilor .

                    Comentariu


                    • #85
                      Postat în original de NoRo Vezi post
                      In acest caz, cred eu multi nu vor mai face deplasari mari pentru maxim 5 meciuri. Un turneu nu este antrenament insa sunt prieteni care vin si in ideea de a juca cat mai multe meciuri avand cat mai multi adversari/prieteni la masa. Eu propun sa ramana grupele superioare.

                      Legat de partea cu repectul echipamentului si al paletei, in ceea ce ma priveste ati observat cu totii ca vin doar ca sa fac figuratii, deoarece niciodata nu am sa mai pot presta jocul meu cu nicio alta fata. Credeti-ma nu exista nimic care sa mearga, primesc sfaturi sa ma adaptez la vremea Groelandei cu un tricou de bumbac pe mine.E ca si cum d-nul Petrescu este obligat sa joace cu iarba.
                      Dar daca tot incercam sa respectam un regulament eu va intreb, avem voie sa intram cu fetele de joc busterite, vechi ori lipite cu toluen? Berov mai are voie sa bea bere in timp ce se afla in tarcul de joc? Stima!
                      Aoleuuu !... Ți-ai dat foc la valiza...te-ai legat de jocul lui Berov

                      Comentariu


                      • #86
                        Postat în original de mateidumitru Vezi post
                        Aoleuuu !... Ți-ai dat foc la valiza...te-ai legat de jocul lui Berov
                        Ciudos Noro ca nu mai poate juca cu grebla ,parca eu as juca cu sticla de bere

                        Comentariu


                        • #87
                          Nu sunt nici ciudos nici invidios. Sunt doar piele si os. Multumesc d-nului Moise pentru suport. Cred ca domnul George la postarea precedenta incerca sa ma ajute in felul sau. Nu cred ca a incercat sa fie ironic nici dumnealui si nici Berov, asa ca nu trebuiesc "dislike-uri" aici. Propun ca in noul an aceasta sa fie Marea Propunere pentru toti. Sa invatam sa extragem frumosul din orice. Pe acest subiect eu mi-am terminat pledoaria, in speranta ca ne revedem mai buni si mai frumosi. Stima!
                          Ultima editare de NoRo; 22.sep.2017, 17:31.
                          Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                          Comentariu


                          • #88
                            buna seara amaTURISTI,noro este pata de culoare in umbrele cenusii ale turneelor la care participam.hai sarbule sa nu exageram,ai tu pe altii in catare !!!!

                            Comentariu


                            • #89
                              Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
                              Se poate vedea clar cum intoxici prietene
                              E vorba de turneul de anul acesta de la voi,de la Gura Humorului-pentru ca, chipurile, numai ale noastre la București sunt proaste-acolo sunt perfecte.
                              Se specifica mai multe ,si de ora 3.00 cand se probabil se termina.
                              Ma faci pe mine mincinos.
                              ."
                              tot in ceata ai ramas,
                              nu ai acte doveditoare din care sa reiese ora la care s-a terminat turneul,
                              Propun ca sa nu mai intoxici forumul si sa-l lasi pentru propuneri.
                              Multumesc ca mi-ai scris ,,prietene,, si nu l-ai pus intre ghilimele...
                              Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                              FH: Tenergy 05 FX
                              BH: Tenergy 05 FX

                              Comentariu


                              • #90
                                Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
                                Propun reintroducerea in Circuitul Amatur a materialelor de tip ierburi de orice fel, fie si neomologate, numai la nivelul categoriilor superioare Open/Elite .E frustrant sa ti ceara unul paleta si sa se holbeze la ea,suntem amatori , nu jucam in divizii si doar noi ne platim taxele de intrare.Atata vreme cat ne platim transportul, cazarea si accesul la turneu, jucam ce vrem noi( pot sa aduc si uluca de la gard si sa lipesc cauciuc de tractor pe ea).
                                Tenisul de masa este un sport si ca la toate sporturile trebuie sa pastram totusi o anumita etica. Daca vreti sa jucam poarca , bineinteles ca puteti sa veniti si cu uluca de la gard.

                                Comentariu


                                • #91
                                  Propuneri se mai fac ?, sau doar comentam de dragul comentariului.?
                                  Propun deschiderea a 2 posturi paralele unul pt propuneri si altu pentru comentari si bineinteles sa ramana fight-ul pt posturile ce isi depasesc statutul de postare decenta.

                                  Comentariu


                                  • #92
                                    Asa e propunerile concrete trebuie trecute pe o lista separata fata de dezbaterile pro/contra.
                                    Ori cele care nu contin nici o pr9punere/ori sustinere fara temei.

                                    Comentariu


                                    • #93
                                      Nu stiu in ce masura se poate dar calcularea clasamentului in functie de rating ar fi mult mai interesanta (parca s-a mai discutat si anul trecut). De altfel, s-a mers in paralel la un moment dat.

                                      Avantaje:
                                      S-ar elimina orice aranjamente intre jucatori (daca dai vreun set, il dai de la tine din punctaj), aproape toate meciurile s-ar juca la capacitate maxima, nu ti-ai mai permite sa nu fii prezent la toate meciurile (cum se intampla in anumite situatii), etc. Degeaba ti-ai propune sa pierzi ca sa ramai la o categorie pentru ca s-ar putea sa te duci atat de tare in jos incat sa-ti fie greu sa mai ajungi campion la final de an.

                                      Dezavantaje:
                                      Posibil sa castigi un concurs si sa ai mai putine puncte decat un concurent care s-a oprit in 5-8 de exemplu.
                                      Blade: lemn off...ce lemn !
                                      Bh: cu tepi
                                      Fh: fara tepi

                                      Comentariu


                                      • #94
                                        Propun ca decizia in ceea ce priveste eliminatoriile sa fie luata in functie de dorinta majoritatii la fiecare categorie, bineinteles, daca organizatorul nu decide altceva din motivele sale. Prin consultarea participantilor atunci cand platesc taxa se poate bifa dorinta lor (eliminatorii direct sau superioare si apoi eliminatorii), ulterior, printr-un simplu calcul, se vede ce optiune are castig de cauza.

                                        De asemenea, propun sa respectam si regulamentul de joc propriu-zis, nu doar paleta si echipamentul. Aici fac o referire speciala la efectuarea serviciului, macar la categoriile cu pretentii. Poate ca la "incepatori" putem inchide ochii, ca sunt la inceput, dar deja de la avansati in sus e clar ca cei care servesc neregulmentar o fac in cunostinta de cauza, pentru a obtine avantaj.

                                        Mai propun si schimbarea denumirii primei categorii din "incepatori" in "aspiranti", deoarece acolo evolueaza destui jucatori care au suficienta vechime( ani buni ) in Amatur. Incepator poate fi un participant in primul an, poate in primii doi, dar deja de la anul trei incolo nu i se mai poate spune incepator. In plus, sunt si jucatori care au cinci, sase, sapte ani vechime in Amatur si e anormal sa le spunem incepatori.

                                        In ceea ce priveste propunerea de infiintarea a unei asociatii cu personalitate juridica, sunt de parere ca trebuie consultat un avocat pentru a vedea consecintele infiintarii.
                                        In STATUTUL FEDERATIEI ROMANE DE TENIS DE MASA , CAPITOLUL I, Articolul 1 scrie : "Conform Legii educației fizice și sportului nr. 69/2000, Federația Romană de Tenis de Masă este o structură sportivă de interes național, singura autorizată să desfășoare, să organizeze, și să controleze activitatea de tenis de masă din România."
                                        Atat timp cat Amatur nu are personalitate juridica, FRTM nu poate intreprinde nimic impotriva a ceva ce nu exista juridic, dar cand vom avea o asociatie lucrurile se schimba. Nu stim cum o sa reactioneze FRTM atunci. Mai ales ca asociatia va detine si un patrimoniu la un moment dat.
                                        Rudius

                                        Comentariu


                                        • #95
                                          Este adevarat ca turneele sunt lungi si obositoare dar doar pentru cei neobisnuiti cu ritmul acesta al Amatur-ului. Dar foarte probabil acest ritm a dus la cresterea foarte rapid in valoare a jucatorilor si a Amatur-ului in general. Iar la copiii care au inceput in Amatur cresterea a fost exploziva. Tomica, Bogdan Cristian, Bujor, Luca si atatia altii au fost ajutati enorm de Amatur. Scoaterea grupelor superioare este in avantajul celor buni dar putini, ma refer la cei care ajung in marea majoritate a cazurilor in primii 8, si in dezavantajul celor mai slabi dar multi fiindca majoritatea joaca cel mult 8 meciuri, ceea ce este cat de cat convenabil. La o sala specializata ca sa joci 8 meciuri platesti maxim 20 lei. Daca se vor scoate superioarele majoritatea vor juca maxim 6 meciuri. Adica cam de 15 lei. Taxa s-a facut acum 35 de lei, mai dai si la drum 15-20 de lei, daca nu 50-60 (ca mine). De ce as mai bate drumul pana la turneu? Noro a spus foarte bine ceea ce a spus.
                                          Ultima editare de Cornel 67; 24.sep.2017, 06:09.

                                          Comentariu


                                          • #96
                                            Ieri la Focșani un prieten a terminat inferioarele pe locul 1 in jur de ora 13.00 si a jucat primul eliminatoriu deabia la ora 16.00 cu un bye avut.

                                            Si eu sustin sa se joace in continuare grupele superioare ...

                                            Trimis de pe al meu Samsung Galaxy S7 Edge folosind Tapatalk
                                            Ultima editare de Constantin Sursilov; 24.sep.2017, 18:01.
                                            Blade: Andro Treiber H
                                            Fh: Nittaku Fastarc G-1
                                            Bh: Nittaku DHS Hurricane 3 Neo

                                            Comentariu


                                            • #97
                                              Postat în original de Constantin Sursilov Vezi post
                                              Ieri la Focșani un prieten a terminat inferioarele pe locul 1 in jur de ora 23.00 si a jucat primul eliminatoriu deabia la ora 16.00 cu un bye avut.

                                              Si eu sustin sa se joace in continuare grupele superioare ...

                                              Trimis de pe al meu Samsung Galaxy S7 Edge folosind Tapatalk
                                              Vrei sa zici 13:00

                                              Sent from my SM-G920F using Tapatalk
                                              Xiom Feel HX
                                              FH- Tenergy 05FX
                                              BH- Nittaku Fastarc G1

                                              Comentariu


                                              • #98
                                                Postat în original de Unchiul Mortimar Vezi post
                                                Vrei sa zici 13:00

                                                Sent from my SM-G920F using Tapatalk
                                                Am modificat, multumesc Marius!
                                                Blade: Andro Treiber H
                                                Fh: Nittaku Fastarc G-1
                                                Bh: Nittaku DHS Hurricane 3 Neo

                                                Comentariu


                                                • #99
                                                  Eu personal,in calitate de jucator la Elite sunt de acord cu eliminarea grupelor superioare,dar ca si antrenor al multor jucatori Amatori sau de la categoria Open,nu sunt de acord,consider ca ei au nevoie de cat mai multe meciuri.Consider ca o idee buna ar fi sa lasam la latitudinea fiecarui organizator sa decida la fiecare categorie in parte ce fel de sistem vrea sa adopte.De exemplu,urmatorul turneu de la Brăila,ca si ultimul se va desfasura astfel:La categoria Amatori si Open cu grupe superioare iar la Elite,doar cu grupe inferioare.

                                                  Comentariu


                                                  • Eu personal nu agreez idea ca un organizator sa organizeze un concurs dupa cum ii convine lui ca si jucator, ci mai degraba dupa posibilitatile si strategia pe care le are ca organizator!
                                                    T05-ALC-T05
                                                    Adrian Gorum

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X