Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru îmbunătățirea Circuitului AmaTur 2018

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Revenind la ale noastre, sustin o idee de mai sus si anume ca, daca nu ai completa cel putin grila A-urilor si macar jumatate de B-uri, nu ai ce cauta la un turneu final.
    A+-urile sunt mai greu accesibile dat fiind distanta foarte mare (uneori). Nu toata lumea-si permite sa faca deplasari foarte lungi. Dar sa participi la A-uri si B-urile din zona ta ar trebui sa fie obligatoriu ca sa ai acces la cel mai vanat turneu.
    Blade: lemn off...ce lemn !
    Bh: cu tepi
    Fh: fara tepi

    Comentariu


    • Din păcate, exista mulți jucatori in Amatur care folosesc orice mijloace pentru a câștiga un meci. Pentru a evita nenumărate discuții si certuri, create de acești jucatori prin comportamentul lor bazat pe minciuna si pe enervarea adversarului, propun sa se reglementeze obligativitatea arbitrajelor in toate meciurile. Este foarte simplu de implementat: unul din jucătorii din aceeași grupa, care urmează sa joace, sa fie obligat sa arbitreze meciul anterior si poate sa înscrie si scorul in foaie. Nu poate exista nici un impediment in implementarea acestei reguli. Totul este sa vrem. Si nu văd de ce n-am vrea. Haideți sa terminam cu circul la mesele de joc !

      Comentariu


      • Postat în original de Vlase Gheorghe Vezi post
        Se pare ca de foarte multe ori ne acoperă valul și uitam de spiritul AMATUR ! Aceasta competiție are ceva magic ,haideți sa nu stricam ceva frumos și sa lăsam acest spirit sa dăinuie , fiecare sa joace cum poate și cu ce dorește !
        ...aceasta este esenta Amaturului.....!!!!!!!!!!!!sau ar trebui sa fie.!!!!!!!!

        P.S In ultimii 5 ani....la fel ca tara in care traim.........se incearca sa se introduca tot felul de reguli ...in loc sa simplificam lucrurile....!!!!acum 5 ani erau 2 categorii si era perfect.....acuma sunt 4 si sunt tot felul de discutii......Acum 5 ani puteai sa joci cu ce paleta doreai-un lucru normal pentru un amator.........acuma suntem amatori dar dupa reguli ITTF SI FRTM...de parca noi ne antrenam 8 ore pe zi ......si culmea nu s-a schimbat nimic ...din contra ..jucatorii care jucau cu asa-zisele fete interzise sunt tot la acelasi nivel sau poate chiar mai sus...iar cei care contestau aceste fete sunt la fel..NU S-A SCHIMBAT NIMIC........poate doar noi.....care am fost si vom ramane ...AMATORI......!!!!!!!!!In final as vrea sa vad un Regulament care sa poata fi citit pe ecranul unui tel mobil de maxim 15 randuri simplu si concis!!!!!!!
        ....din fericire .......suntem cu totii diferiti......

        Enjoy PING-PONG-mottoul Campionatului mondial din China 2015
        Un inteligent observă tot timpul, un prost face tot timpul observaţii.? Heinrich Heine

        Comentariu


        • Postat în original de MariusBH Vezi post
          P.S In ultimii 5 ani....la fel ca tara in care traim.........se incearca sa se introduca tot felul de reguli ...in loc sa simplificam lucrurile....!!!!acum 5 ani erau 2 categorii si era perfect.....acuma sunt 4 si sunt tot felul de discutii......Acum 5 ani puteai sa joci cu ce paleta doreai-un lucru normal pentru un amator.........acuma suntem amatori dar dupa reguli ITTF SI FRTM...de parca noi ne antrenam 8 ore pe zi ......si culmea nu s-a schimbat nimic ...din contra ..jucatorii care jucau cu asa-zisele fete interzise sunt tot la acelasi nivel sau poate chiar mai sus...iar cei care contestau aceste fete sunt la fel..NU S-A SCHIMBAT NIMIC........poate doar noi.....care am fost si vom ramane ...AMATORI......!!!!!!!!!In final as vrea sa vad un Regulament care sa poata fi citit pe ecranul unui tel mobil de maxim 15 randuri simplu si concis!!!!!!!
          Bravo! Ai dreptate! Noi, aproape in orice domeniu vrem sa fim mai catolici decat Papa ..... si ne iese invers. Sa vezi ce "distractie" va fi cand se va da "in folosinta" Catedrala Mantuirii Neamului .....
          Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
          FH: Butterfly - Dignics 80
          BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

          Comentariu


          • Marius, cam cate sanse sunt ca un circuit superorganizat ca AmaTurul, cu o complexitate ridicata a numeroaselor aspecte pe care le implica sa fie carmuit de un document de 10/15/20/25/30 de randuri?
            Tu, care stii despre ce vorbim mult mai bine decat participantii, cred ca in cinci minute pot sa dai verdictul...

            Posibilitatea teoretica exista, cu propozitii de acest gen:
            -Circuitul este organizat de federatia de specialitate, conform regulilor internationale ale ramurii sportive.
            Sau
            -Circuitul se compune din turnee organizate ad-hoc, cu clasamente care nu trebuie sa fie compatibile, cu sistem de desfasurare ales liber, fara anuntare prealabila.
            -La concursurile AmaTur poate participa oricine.
            (daca spui ca nu, iti ia 15 randuri detalierea conditiilor de participare, cine da si cine nu).
            -Oricine poate organiza oricand si in orice conditii competitii in cadrul circuitului.
            (daca sunt parametrii minimi, standarde minime ?l? circuitului, 15 randuri nu sunt de ajuns...)
            -Circuitul se compune din turnee separate, fara legatura intre ele, care nu rezulta intr-un clasament comun.
            (daca e si clasament comun, iara 15 randuri...)
            -Turneele AmaTur se desfasoara pe o singura categorie comuna, numita "de la Timo Boll la copilul de 4 ani tinand prima oara paleta in mana...
            (daca-s mai multe categorii, iara minim 15 randuri numa' pt. acest asoect.)

            Et cetera.

            Prieteneste intreb: Gresesc mult?
            FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
            Tel : 0742 257 995

            Comentariu


            • Este clar ca nimic nu poate funcționa ca lumea, dacă nu se bazează pe respectarea stricta a unor reguli. Noi avem un regulament care a fost perfecționat si adaptat in fiecare an si va trebui completat cu reguli, ori de câte ori este nevoie. Trebuie completat chiar si cu reguli care sa ne oblige sa-l respectam, si dacă tot veni vorba, sa ne respectam unii pe alții. Altfel, va fi haos.

              Comentariu


              • Foarte de acord cu dl. Titi,tocmai de acea trebuie stabilite si inbunatatite,ori de cate ori duce la progres si stabilitate.
                Criterile trebuie sa fie cat mai clare,cu nr.turneelor au crescut considerabil,la fel si nr.participantilor.

                Comentariu


                • Este știut faptul ca niciodată nu poți mulțumi pe toată lumea. De aceea consider ca trebuiesc implementate reguli astfel încât sa fie mulțumită majoritatea.
                  ARTICOLE TENIS DE MASĂ



                  Comentariu


                  • Daca tot suntem in febra Turneului Final as propune niste conditii pentru viitoarele turnee finale:

                    1. Jucatorii desemnati ca fiind campionii categoriilor lor sa aiba prioritate la inscriere neconditionat de locul in clasament.
                    2. Jucatorii care nu au participari la cel putin doua concursuri A+, tablou complet de A si cel putin doua de B sa nu aiba drept de participare la Turneul Final decat daca sectiunea la care s-au inscris nu este ocupata in totalitate.
                    3. Atribuirea locurilor pe categorii sa fie procentual si anume: 30% elite, 30% open, 40% avansati (din care sa zicem un 30% pt incepatori).
                    4. Ultima inscriere cu cel putin o saptamana inainte.
                    5. 10 lei in plus de participant la inscrierea la acest turneu pentru achizitionarea de cupe si diplome pentru campionii categoriilor. Toti trebuiesc premiati atata timp cat recunoastem sectiunile ca fiind concursuri separate. De ce sa nu aiba fiecare campionul ei ?

                    Cred ca daca sunt niste conditii cu privire la acest lucru se evita discutiile de dinaintea turneului cu privire la inscriere.


                    Respect.
                    Blade: lemn off...ce lemn !
                    Bh: cu tepi
                    Fh: fara tepi

                    Comentariu


                    • Problema este ca un document are putine sanse sa fie citit atunci cand el este stufos. In plus, de la a citi pana la a intelege, si de la a intelege pana la aplica, sunt distante care uneori se pot masura in ani lumina ..... Cu exemple in acest sens luam la cunostinta zilnic din mass-media. Si ele (exemplele) se refera la oameni care sunt foarte bine platiti pentru a cunoaste si a respecta legile. Pe cand noi avem cu totul alte motivatii, iar eu sunt foarte multumit daca se respecta legile nescrise ale bunului simt .... Eu chiar ma bucur daca un adversar castiga meciul cu mine in mod corect, fara tertipuri, si consider ca este o onoare pentru mine sa joc cu astfel de oameni.
                      Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
                      FH: Butterfly - Dignics 80
                      BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

                      Comentariu


                      • Din ce am citit in paginile anterioare sunt cam trei categorii de jucatori:
                        1. cei care vor doar sa joace fara sa le pese daca castiga sau pierd fiind fairplay si interesati doar sa se distreze;
                        2. cei care vor sa joace sa se simta bine dar si sa castige fiind in acelasi timp si fairplay;
                        3. cei care vor sa jaoce sa se simta bine doar ei si sa castige indiferent de mijloace.
                        Banuiesc ca intre categoria a doua si a treia apar si cele mai multe scantei, de asemenea cred ca cei mai multi dintre acestia sunt inscrisi la categoriile superioare: open si elite.
                        Poate ar fi mai bine pentru toata lumea sa fie un regulament de baza pentru incepatori si avansati si unul extins, mai strict si mai precis, pentru open si elite. Exista o logica, la inceput esti incepator si abia in timp daca faci progrese mari in a juca tenis promovezi la o categorie superioara. In acelasi timp inveti si care sunt regulile pentru open si elite daca promovezi acolo. Ar fi destui de putini care ar trebui sa citeasca un regulament de competitie mai complex. Pe de alta parte cei din categoriile inferioare care vin mai ales sa se distreze nu ar avea de ce sa stea sa citeasca regulamente in loc sa joace si sa se simta bine.
                        Regulamentul mai complex poate fi facut de toti cei care cunosc foarte bine istoricul turneelor, mai ales situatiile conflictuale, si prevederile lor pot fi redactate in special de organizatori si jucatorii de la open si elite. Pentru cativa oameni lipsiti de fairplay nu merita sa strici farmecul unui intreg fenomen, dar pe de alta parte nici nu poti sa-i lasi pe acestia sa faca ce vor, trebuie luate masuri daca nu inteleg spiritul competitiei.
                        Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                        FH: Butterfly Dignics 05
                        BH: Tibhar Grass D.TecS

                        Comentariu


                        • Postat în original de Mihai905 Vezi post
                          Din ce am citit in paginile anterioare sunt cam trei categorii de jucatori:
                          1. cei care vor doar sa joace fara sa le pese daca castiga sau pierd fiind fairplay si interesati doar sa se distreze;
                          2. cei care vor sa joace sa se simta bine dar si sa castige fiind in acelasi timp si fairplay;
                          3. cei care vor sa jaoce sa se simta bine doar ei si sa castige indiferent de mijloace.
                          Banuiesc ca intre categoria a doua si a treia apar si cele mai multe scantei, de asemenea cred ca cei mai multi dintre acestia sunt inscrisi la categoriile superioare: open si elite.
                          Poate ar fi mai bine pentru toata lumea sa fie un regulament de baza pentru incepatori si avansati si unul extins, mai strict si mai precis, pentru open si elite. Exista o logica, la inceput esti incepator si abia in timp daca faci progrese mari in a juca tenis promovezi la o categorie superioara. In acelasi timp inveti si care sunt regulile pentru open si elite daca promovezi acolo. Ar fi destui de putini care ar trebui sa citeasca un regulament de competitie mai complex. Pe de alta parte cei din categoriile inferioare care vin mai ales sa se distreze nu ar avea de ce sa stea sa citeasca regulamente in loc sa joace si sa se simta bine.
                          Regulamentul mai complex poate fi facut de toti cei care cunosc foarte bine istoricul turneelor, mai ales situatiile conflictuale, si prevederile lor pot fi redactate in special de organizatori si jucatorii de la open si elite. Pentru cativa oameni lipsiti de fairplay nu merita sa strici farmecul unui intreg fenomen, dar pe de alta parte nici nu poti sa-i lasi pe acestia sa faca ce vor, trebuie luate masuri daca nu inteleg spiritul competitiei.
                          Simplific eu tarasenia...da tu topspin intai si fa punctul si nu va mai conta nici o categorie ! Nu exista decat o singura chestie : invingatori contra invinsi...lovesti primul si iti iese, bravo ! O furi, incep discutiile, plangerile, etc...totul e atat de simplu ! Tot ne invartim in jurul problemei de atata timp...esti mai bun sau sunt mai bun ? Aceasta-i intrebarea finala ! Spor !
                          TRUST NO ONE !

                          Comentariu


                          • Postat în original de danmihai Vezi post
                            Simplific eu tarasenia...da tu topspin intai si fa punctul si nu va mai conta nici o categorie ! Nu exista decat o singura chestie : invingatori contra invinsi...lovesti primul si iti iese, bravo ! O furi, incep discutiile, plangerile, etc...totul e atat de simplu ! Tot ne invartim in jurul problemei de atata timp...esti mai bun sau sunt mai bun ? Aceasta-i intrebarea finala ! Spor !
                            Eu simplific mai mult. Haideti sa jucam 6 luni fara clasament, sa nu puncteze nimeni, sa nu existe miza jocului , sa fie numai PRIETENIE si ARMONIE. Va garantez ca dupa primul turneu, la al 2-lea aproape nimeni nu vine. Daca nu exista miza nimeni nu mai participa.

                            Comentariu


                            • Postat în original de Kantor Imre-Zoltan Vezi post
                              Eu simplific mai mult. Haideti sa jucam 6 luni fara clasament, sa nu puncteze nimeni, sa nu existe miza jocului , sa fie numai PRIETENIE si ARMONIE. Va garantez ca dupa primul turneu, la al 2-lea aproape nimeni nu vine. Daca nu exista miza nimeni nu mai participa.
                              Trist dar adevarat

                              Comentariu


                              • Postat în original de Kantor Imre-Zoltan Vezi post
                                Eu simplific mai mult. Haideti sa jucam 6 luni fara clasament, sa nu puncteze nimeni, sa nu existe miza jocului , sa fie numai PRIETENIE si ARMONIE. Va garantez ca dupa primul turneu, la al 2-lea aproape nimeni nu vine. Daca nu exista miza nimeni nu mai participa.
                                Depinde de fiecare!!EU..si cred ca si colegii mei am fii cei mai fericiti..!!Distractia ar fi garantata!!

                                Comentariu


                                • Chiar si la meciurile de antrenament pot exista orgolii si vociferari ... eu zic sa facem doar teme (contre, topspin, baloane etc). Nu zic ca se vor reduce complet necazurile, dar macar se vor imputina cat de cat.
                                  TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                                  Comentariu


                                  • Postat în original de Kantor Imre-Zoltan Vezi post
                                    Eu simplific mai mult. Haideti sa jucam 6 luni fara clasament, sa nu puncteze nimeni, sa nu existe miza jocului , sa fie numai PRIETENIE si ARMONIE. Va garantez ca dupa primul turneu, la al 2-lea aproape nimeni nu vine. Daca nu exista miza nimeni nu mai participa.
                                    da, asta ar fi idealul... parca ascultam imagine a lui Lenon cand am citit postul, un big like
                                    JOOLA Zelebro
                                    FH Joola Rhyzer Pro 45
                                    BH Joola Rhyzer Pro 45

                                    Comentariu


                                    • pe langa toate cerintele noastre , un "must have" ar trebui sa fie accederea in faza finala; MINIM 2 saptamani inainte sa fie clara situatie fiecarei categorii ( la numarul de participanti ma refer). Preventiv mi-am facut rezervare la hotel cu o luna inainte, deoarece la categoria mea eram cam sigur de prezenta
                                      JOOLA Zelebro
                                      FH Joola Rhyzer Pro 45
                                      BH Joola Rhyzer Pro 45

                                      Comentariu


                                      • PROPUNERE
                                        POATE ESTE TARZIZU PT.ACEST AN DARSTE POATE INCERCA
                                        TURNEU FINAL DE CONSOLARE !!!!
                                        In cazul in care participanti sunt de acord,poate anull acesta timpul este limitat,dar nu se stie?!!!
                                        Cei care nu prind loc pe listele finale,dar s-au inscris(bine inteles cu acordul lor) sa se organizeze acest turneu.
                                        Ar putea sarbatori la fel ca cei care sunt pe lista principala,cu o reuniune de exceptie.
                                        As mentiona cateva locati agreate de participanti;
                                        Sibiu:Topoloveni ;Targu Secuiesc ;Baicoi;București ar mai fi si alte locatji si nu trebuie luate aleatkriu,ci ca destinatii care ar putea organaza ceva de anvergura acestei competitii !!!
                                        E doar o sugestie care s-ar putea implementa avand in vedere nr.de cereri.
                                        Puctajul normal ar fi mai mic ca la cel ,,Final '' dar cat de cat propotional.
                                        Nu s-ar mai simti nimeni abandonat,nici refuzat!!!
                                        Dl. Apian ar gasi o cale sa- i inpace pe toti.
                                        Va rog nu aruncati cu pietre !!!

                                        Comentariu


                                        • Ma uit si ma minunez!(ca noi toti,sau poate NU!?).Fara a avea ceva de comentat,doar atat am de spus!!D-lor Coordonatori va rog sa ramaneti la fel de Verticali si cu Mare Intelegere(fata de Unii dintre NoI,care cateodata,o mai luam pe alaturi!!?),sa luati cele mai bune decizii..si sa ne intelege-ti,cum si noi intelegem..Suntem Oameni si mai gresim uneori!.Sa ne vedem cu bine la Turneul Final!! Echipa De La Oravita Va Saluta,Si Sa Ne Vedem Cu bine La Masa De Joc.
                                          Ultima editare de pedrosyto; 03.nov.2017, 22:49.

                                          Comentariu


                                          • Postat în original de Vlase Gheorghe Vezi post
                                            Se pare ca de foarte multe ori ne acoperă valul și uitam de spiritul AMATUR ! Aceasta competiție are ceva magic ,haideți sa nu stricam ceva frumos și sa lăsam acest spirit sa dăinuie , fiecare sa joace cum poate și cu ce dorește !

                                            De acord!!Si abia astept sa-mi iau revansa

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de Antal Denes Vezi post
                                              PROPUNERE
                                              POATE ESTE TARZIZU PT.ACEST AN DARSTE POATE INCERCA
                                              TURNEU FINAL DE CONSOLARE !!!!
                                              In cazul in care participanti sunt de acord,poate anull acesta timpul este limitat,dar nu se stie?!!!
                                              Cei care nu prind loc pe listele finale,dar s-au inscris(bine inteles cu acordul lor) sa se organizeze acest turneu.
                                              Ar putea sarbatori la fel ca cei care sunt pe lista principala,cu o reuniune de exceptie.
                                              As mentiona cateva locati agreate de participanti;
                                              Sibiu:Topoloveni ;Targu Secuiesc ;Baicoi;București ar mai fi si alte locatji si nu trebuie luate aleatkriu,ci ca destinatii care ar putea organaza ceva de anvergura acestei competitii !!!
                                              E doar o sugestie care s-ar putea implementa avand in vedere nr.de cereri.
                                              Puctajul normal ar fi mai mic ca la cel ,,Final '' dar cat de cat propotional.
                                              Nu s-ar mai simti nimeni abandonat,nici refuzat!!!
                                              Dl. Apian ar gasi o cale sa- i inpace pe toti.
                                              Va rog nu aruncati cu pietre !!!
                                              Nenea Denii?Si nu ca as fiii vrut sa fac vreo AROGANTA!!Dar acum chiar vreau da fac O Aroganta!
                                              Va rog,jucati Tenis De Masa!!Doamne cat de multe se intampla,de la 1 minut la Altul!!
                                              Ultima editare de pedrosyto; 04.nov.2017, 06:28.

                                              Comentariu


                                              • Revin cu propunerea de a folosi un sistem de rating in locul celui actual, cu MP și clasament.
                                                In acest fel se vor rezolva multe probleme: separarea categoriilor mai ușoară, eliminarea meciurilor trucate, o singură grilă de punctare, toate concursurile vor fi punctate.
                                                Se pot acorda puncte bonus pentru primii 4 din clasamentul unui concurs.
                                                La inceputul sezonului următor, se va reduce rating-ul cu un procent care va fi calculat (in jur de 10-15%), astfel încât să se reducă inflația rezultată din bonificații.
                                                Blog de tenis de masă

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de grasomega Vezi post
                                                  Revin cu propunerea de a folosi un sistem de rating in locul celui actual, cu MP și clasament.
                                                  In acest fel se vor rezolva multe probleme: separarea categoriilor mai ușoară, eliminarea meciurilor trucate, o singură grilă de punctare, toate concursurile vor fi punctate.
                                                  Se pot acorda puncte bonus pentru primii 4 din clasamentul unui concurs.
                                                  La inceputul sezonului următor, se va reduce rating-ul cu un procent care va fi calculat (in jur de 10-15%), astfel încât să se reducă inflația rezultată din bonificații.
                                                  După ce a muncit Florin în 2016 să implementeze sistemul de rating am ajuns la concluzia că acesta n-ar elimina meciurile trucate, ci dimpotrivă, ar facilita meciurile strategice. Cum?
                                                  Aduceți-vă aminte că anul trecut, pentru a rămâne la categoria Amatori (cu șansă la obținerea titlului simbolic de Campion Județean) existau jucători (chiar câștigători de A+) care pierdeau în grupele inferioare toate meciurile cu 2-3 pentru a-și menține MP<20. Treabă destul de dificilă. Sculat dimineață, bătut sute de km, simulat meci cu jucătorul 6 din grupa inferioare, etc...
                                                  Cum s-ar fi făcut calculele dacă exista sistemul de rating? Mult mai simplu.
                                                  Era suficient un meci pierdut la un jucător cu MP=0 sau apropiat de zero și puteai câștiga concursul liniștit fără să te ?ngrijorezi că ?ți crește MP-ul și te aruncă la categoria superioară.

                                                  Am și un exemplu, fără nici o legătură cu calculele matematice sau meciurile trucate.
                                                  Turneu A Topoloveni. Rezultat în grupa inferioară: Petrescu Liviu - Bocănială Norocel 0-3. Era dinaintea regulii cu fețele aprobate ITTF.
                                                  C?știgător turneu: Petrescu Liviu. Creștere rating: -55!

                                                  Clasament Open

                                                  1. Petrescu Liviu - Pitești, -55
                                                  2. Dragan Valentin - Mioveni, +287
                                                  3 -- 4
                                                  Bocaniala Norocel - București, +124
                                                  Toma Florin - Pitești, -80
                                                  5 -- 8
                                                  Niculae Dan - București, +111
                                                  Traistaru Marius - Topoloveni, -48
                                                  Ciuca Dan - Pitești, +112
                                                  Tigau Dan - București, -19
                                                  9 -- 10 1v gr.sup.
                                                  Dumitrescu Cornel - București, +42
                                                  Ilie Marian - Targoviște, +136
                                                  11 -- 12 0v gr.sup.
                                                  Balan Cristian - Ramnicu Valcea, -16
                                                  Valceanu Daniel - Topoloveni, -2
                                                  13 -- 3v gr.inf.
                                                  Gheorghe Nicu - Drobeta Tr Severin, +22
                                                  14 -- 2v gr.inf.
                                                  Banescu Dragos - Pitești, -23
                                                  15 -- 18 1v gr.inf.
                                                  Vladu Nicolae - Pitești, -11
                                                  Ivan Valentin - Campina, -6
                                                  Gorum Adrian - Topoloveni, +13
                                                  Airimioaiei Andrei - Topoloveni, +105
                                                  19 -- 20 0v gr.inf.
                                                  Lazaroiu Adrian - Targoviște, -46
                                                  Dinicescu Ion - Pitești, -12

                                                  Mi se pare absolut OK ca în situația în care învingi un jucător mai bun să-ți crească ratingul proporțional cu diferența inițială de rating și dacă pierzi la un jucător cu rating mai mic să-ți scadă rating-ul, dar imaginați-vă în locul Dl. Petrescu Liviu un matematician. Care în 2016 fenta 2-3 turnee ca să nu promoveze la categorie superioară.
                                                  Ar fi putut câștiga liniștit cupă după cupă, turneu după turneu, rezolvând o ecuație cu maxim 2 necunoscute.
                                                  La cine pierd în grupa inferioară ca să nu ies cu rating pozitiv dacă câștig turneul?

                                                  NU spun acum că modul de g?ndire a oricărei "reguli" trebuie să plece de la premisa că abia așteaptă cineva după colț să o încalce. Mai ales în AmaTur.
                                                  Dar simplul sistem "rating" fără o interdependență cu un sistem "ranking" nu pare să fie o soluție viabil la momentul actual.
                                                  Dar putem să mai discutăm și poate găsim și o variantă viabilă.
                                                  Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                                                  Comentariu


                                                  • Pentru cazul prezentat ca ipoteza exista o solutie simpla. Campionul si vicecampionul vor primi bonus pentru clasare, de exemplu 200, 100 puncte. Dar nici aceasta solutie nu o sa-i opreasca pe cei care doresc sa jongleze cu pozitia. Insa nu cred ca pentru ei trebuie sacrificat modul de calcul MP-ului/ rating-ului.
                                                    Rudius

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X