Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru îmbunătățirea Circuitului AmaTur 2018

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Asa cum am mai discutat si la topicul dedicat Introducerii Ratingului,este foarte complicat sa avem numai matematicieni in circuit pentru a sta toata buna ziua si sa calculeze ratinguri.O solutie simpla ar fi ca ratingul sa fiie actualizat de 4 ori pe an ,aproape toate campionatele folosesc aceasta regula de 4.Dar in baza de date sa fiie fiecare turneu introdus astfel si ratingul jucatorului sa se schimbe ,dar este doar vizibil pentru cel ce opereaza programul ,si jucatorul ramane pana la noua actualizare cu ratingul ultimei actualizari.Astfel incat stim ratingul cu care suntem prinsi in schema o data la 4 luni si jucam in clasamente dupa acesta ,dar ratingul real se schimba dupa fiecare turneu jucat,deci astfel la primul turneu dupa actualizare mai putem face niste calcule dragi matematicieni ,dar dupa aceea cel ce va sti sa faca calcule v-a fi doar un EXPERT ce are baza de date dublata la el acasa.

    P.S.Anumite calcule ce sunt facute ,mai sus aratate cu cresteri si descresteri de zeci sute de puncte sunt extrem de complicate ,eu personal nu am vazut nicaieri.
    Cu cat ratingul este un nr mai mare,ex; format din 4 sau 5 cifre ;1389 sau 10345 si punctele rezultate din disputarea meciurilor mici ex.de la -8 la +8 cu atat valoarea jucatorului este aratata mai bine si cu atat se poate pacali sistemul mai greu.

    EX:daca intr-un turneu la cat de mijloc Open ratingul ar fii de la 1300 la 1500 si rezultatul la diferente de 200 de puncte sa se coantifice cu -4,+4 sunt nevoie de foarte multe meciuri trantite sa treci la alta categorie ,adica o serie de 20-30 de meciuri sa te afli pe o curba descendenta,si nici decum ca acum un turneu sau 2-3 meciuri stai capra si treci la cealalta categorie.Si bineinteles ca aceasta serie de meciuri pierdute se poate penaliza cu suspendare.
    Ultima editare de Zosim1; 04.nov.2017, 12:11.

    Comentariu


    • Postat în original de grasomega Vezi post
      Revin cu propunerea de a folosi un sistem de rating in locul celui actual, cu MP și clasament.
      In acest fel se vor rezolva multe probleme: separarea categoriilor mai ușoară, eliminarea meciurilor trucate, o singură grilă de punctare, toate concursurile vor fi punctate.
      Se pot acorda puncte bonus pentru primii 4 din clasamentul unui concurs.
      La inceputul sezonului următor, se va reduce rating-ul cu un procent care va fi calculat (in jur de 10-15%), astfel încât să se reducă inflația rezultată din bonificații.
      Da Cristi,intr-un sistem de rating asa cum se foloseste si prin mai toate campionatele,s-au eliminat meciurile trucate cu influenta in trecerea de la o clasa la alta,fiind foarte strict urmarite aceste curbe care produc anomalii in punctaj.Ce ne explica Marcel cu acel sistem inventat de noi amaturisti apar niste salturi de punctaj foarte mari care influenteza si mai tare aranjarea meciurilor si a calcului punctajului.Deci in concluzie trebuie sa ramanem sau sa gasim un sistem in care sa fie calculul cat mai apropiat de valoarea reala si de asemeni sa preintampine creerea unor combinatii de a influenta valoarea categoriilor.
      Solutii sunt deja inventate de altii ,noi trebuie numai sa le adaptam.

      Comentariu


      • Un sistem cu rating va avantaja pe cei care nu vor sa treaca la alta categorie, ba mai mult anomaliile vor fi si mai mari cu influenta asupra clasamentelor din turnee. Cel care vrea sa piarda va pierde pentru "siguranta" si mai multe meciuri. Ce efecte negative va suporta? Va ramane in aceeasi categorie sau chiar va cadea la cea imediat inferioara. Pe el nu-l deranjeaza pentru ca oricum vrea sa fie cel mai bun dintre cei mai slabi. Alt efect posibil sa piarda statutul de cap de serie. El oricum era in situatia de a domina categoria respectiva, prin urmare iarasi nu-l afecteaza prea mult. Efectul negativ va fi pentru ceilalti competitori deoarece nu stii cui va ceda meciurile si astfel te trezesti eliminat ca unul face non-combat.
        Oare n-ar fi mai eficient sa fie pastrat sistemul actual insa cu acordarea unui punctaj foarte mare pentru cei care se claseaza in primii 4 sau poate in primii 8 la un anumit numar de turnee (adica sa zicem ca in momentul in care in decursul unui an ai atins 4 clasari pe podium automat primesti un bonus de puncte atat de mare incat sa te faca sa promovezi, mai ales daca ai MP la limita)? Ma gandesc ca unul care vrea sa fie cel mai bun intr-o categorie inferioara nu se va simti bine sa faca non-combat in sfert de finala sau semifinala ca sa nu promoveze. Practic in lovesti unde-l doare mai tare: il lasi sa joace in categoria pe care o doreste dar fara posibilitatea de a ocupa primele 4 locuri deoarece nu ar ramane in aceasta categorie in caz ca va incerca sa ajunga in primii 4 la un anumit numar de turnee.
        Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
        FH: Butterfly Dignics 05
        BH: Tibhar Grass D.TecS

        Comentariu


        • Postat în original de Mihai905 Vezi post
          Un sistem cu rating va avantaja pe cei care nu vor sa treaca la alta categorie, ba mai mult anomaliile vor fi si mai mari cu influenta asupra clasamentelor din turnee. Cel care vrea sa piarda va pierde pentru "siguranta" si mai multe meciuri. Ce efecte negative va suporta? Va ramane in aceeasi categorie sau chiar va cadea la cea imediat inferioara. Pe el nu-l deranjeaza pentru ca oricum vrea sa fie cel mai bun dintre cei mai slabi. Alt efect posibil sa piarda statutul de cap de serie. El oricum era in situatia de a domina categoria respectiva, prin urmare iarasi nu-l afecteaza prea mult. Efectul negativ va fi pentru ceilalti competitori deoarece nu stii cui va ceda meciurile si astfel te trezesti eliminat ca unul face non-combat.
          Oare n-ar fi mai eficient sa fie pastrat sistemul actual insa cu acordarea unui punctaj foarte mare pentru cei care se claseaza in primii 4 sau poate in primii 8 la un anumit numar de turnee (adica sa zicem ca in momentul in care in decursul unui an ai atins 4 clasari pe podium automat primesti un bonus de puncte atat de mare incat sa te faca sa promovezi, mai ales daca ai MP la limita)? Ma gandesc ca unul care vrea sa fie cel mai bun intr-o categorie inferioara nu se va simti bine sa faca non-combat in sfert de finala sau semifinala ca sa nu promoveze. Practic in lovesti unde-l doare mai tare: il lasi sa joace in categoria pe care o doreste dar fara posibilitatea de a ocupa primele 4 locuri deoarece nu ar ramane in aceasta categorie in caz ca va incerca sa ajunga in primii 4 la un anumit numar de turnee.
          Oricum nu am inteles esenta acestui post dar ce am hasurat cu rosu imi place tare.
          Deci noi toti impreuna cu Coordonatorii Amatur trebuie sa inventam un sistem in care sa ii lovim pe uni unde ii doare mai tare si pe alti sa le luam posibilitatea de a ajunge in primi 4 chiar daca is doresc acest lucru.

          P.S.Putem sa luam postul ca o propunere la noul regulament.

          Comentariu


          • sistemul de rating in functie de oponent nu este mai bun ca actualul sistem... din contra.La fel ca exemplul de mai sus cu domnul Petrescu, din al 5-a favorit al turneului(conform MP-ului), am jucat finala (pe care am piedut-o ) si simularea era ca aveam multe puncte in minus.
            Suntem pe o panta gresita, mai bine ne gandim la evaluarea celorlalti jucatori... trisorii reprezinta maxim 5 % din numarul tuturor jucatorilor. Le acordam cam multa importanta , zic eu.
            JOOLA Zelebro
            FH Joola Rhyzer Pro 45
            BH Joola Rhyzer Pro 45

            Comentariu


            • Revin cu o propunere mai veche...organizatorii turneelor nu pot juca la turneul unde sunt direct implicati FARA a lasa in locul lor o persoana responsabila de tot ce se intampla acolo..observ cateva turnee la care lipseste cu desavarsire actualizarea , daca nu in timp real, macar o data pe ora...avem prieteni, colegi care participa si e enervant sa nu stim ce se intampla si sa asteptam cu sufletul la gura o stire, o veste, ceva...deci, organizam/supraveghem sau jucam ? Nu vorbesc de B-uri de 20 de oameni ci de la A-uri in sus unde sa ai grija celor 100 si ceva de oameni inseamna ceva...
              TRUST NO ONE !

              Comentariu


              • Sunt nou in "fenomenul "amatur si ,din proprie experienta,va spun urmatoarele :
                -sunt bune cele 4 categorii pt ca ar fi plictisitor pt un jucator de top 150 (elite ) sa joace cu un incepator si cu 2 amatori dupa ce a parcurs 150-250 km pt a participa la turneu
                -si pt jucatorii aflati la inceput ar fi descurajant sa joace 1 an si sa castige cateva partide;s-ar retrage "in plina glorie" aproape sigur
                -sistemul actual de punctaj pt turneele A+ cred ca este bun din moment ce la turneul de la Mediaș (eu la acesta am jucat)nu a ramas nici un loc liber si a fost concurenta maxima pt a prinde un loc (la elite/open ultimul participant a fost sub locul 300 iar la amatori ultimul loc participant a fost sub locul 700);turneul a fost foarte bine organizat
                -cred ca acest sistem de participare la turneul final pe baza de punctaj stimuleaza participarea la turnee iar MP reflecta valoarea jucatorilor pe baza rezultatelor din turnee
                -calcule matematice vor exista indiferent de sistemul de punctare ; eu consider ca o diminuare a numarului de participanti la turnee ar trebui sa impuna o schimbare a regulamentelor

                O seara buna ,Daniel

                Comentariu


                • Propunere Regulament 2017-2018

                  Eliminarea urmatorului paragraf din Regulament punctul 5.3.3..Creeaza foarte multe neplaceri atat organizatorilor cat si participantiilor.Cele mai inversunate discutii la toate turneele A+ ,inclusiv la cel final.Daca tot nu se respecta de ce sa mai ocupe loc in Regulament.


                  Turneele A+ se desfășoară pe patru categorii, după cum urmează:
                  Elite, Open, Avansați și începători.
                  înscrierile la turneele A+ se vor face pe liste comune Elite + Open, respectiv Avansați + începători, stabilirea locurilor Elite/Open și Avansați/începători urmând să se definitiveze Joi seara, după închiderea înscrierilor, în funcție de numărul jucătorilor înscriși la fiecare categorie. Pentru realizarea grupelor complete de 6 jucători la categoria superioară se va putea face transferul a maxim 5 jucători de la categoria inferioară, fie la cererea acestora, fie în ordinea MP-ului. în cazul în care nu există minim 18 jucători la o subcategorie, turneul se va desfășura amestecat Elite+Open, sau Avansați+începători.

                  Comentariu


                  • daca tot sunt 4 cateorii agreate de comunitate, ar trebui un raport intre cele doua categori distincte(open si incepatori)
                    - elite 60% si open 40 %
                    - avansati 60% si incepatori 40 %

                    Rivalitateas ete acerba la fiecare categorie dar daca tot avem 4 catgorii ar trebui sa le tratam ca atare,cu o discriminare minima
                    JOOLA Zelebro
                    FH Joola Rhyzer Pro 45
                    BH Joola Rhyzer Pro 45

                    Comentariu


                    • Referitor la prioritatea participării la A+ sau TF nu se rezolva niciodată , plus ca nu privim toți din același unghi.
                      Dacă sunt începător vreau sa particip, vreau categoria mea, chiar dacă mai sus altul este în fața mea. Ce dacă sunt pe locul 700^.

                      Dacă sunt la open si raman pe dinafara cu locul 300 nu mai este discriminare, si tot asa...

                      ?n concluzie, "fără discriminare"! Păi cum?
                      Hobby: Motoare si ski !
                      http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                      Comentariu


                      • Propun revenirea la 2 categorii, open si avansati.

                        Comentariu


                        • Postat în original de mateidumitru Vezi post
                          Din păcate, exista mulți jucatori in Amatur care folosesc orice mijloace pentru a câștiga un meci. Pentru a evita nenumărate discuții si certuri, create de acești jucatori prin comportamentul lor bazat pe minciuna si pe enervarea adversarului, propun sa se reglementeze obligativitatea arbitrajelor in toate meciurile. Este foarte simplu de implementat: unul din jucătorii din aceeași grupa, care urmează sa joace, sa fie obligat sa arbitreze meciul anterior si poate sa înscrie si scorul in foaie. Nu poate exista nici un impediment in implementarea acestei reguli. Totul este sa vrem. Si nu văd de ce n-am vrea. Haideți sa terminam cu circul la mesele de joc !
                          Sutin aceasta idei,sti foarte bine ca am propus acest aspect cu detalierea avantajelor!
                          Pacat ca ramane meru la PROPUNERI !!!

                          Comentariu


                          • Postat în original de Pinzar Alin Vezi post
                            daca tot sunt 4 cateorii agreate de comunitate, ar trebui un raport intre cele doua categori distincte(open si incepatori)
                            - elite 60% si open 40 %
                            - avansati 60% si incepatori 40 %

                            Rivalitateas ete acerba la fiecare categorie dar daca tot avem 4 catgorii ar trebui sa le tratam ca atare,cu o discriminare minima
                            Aline ,este imposibil de calculat atata cat sistemul de departajare intre categorii este mp,care la randul lui este o formula matematica care genereaza crestera lui ,deci evident trecerile de la o categorie inferioara la una superioara sunt mai multe decat invers atunci ne trezim ca orice previziune cu nr de jucatori alocat unei categorii ne da cu virgula si implicit apar asa zisele discriminarii.La cele doua turnee de la Mediaș am facut grafice si statistici pentru a alege nr de participantii la o categorie ,si tot nu a dat 100% dar am fost pe aproape.
                            Uite-te la ultimele 3-4 turnee finale si ai sa vezi o crestere a mediei cu cel putin 7-8 puncte a celor din varful clasamentului si o crestere de 4-6 pct a majoritatii participantilor ,si dupa cate stiu eu s-a modificat de 2 ori granita dintre categorii ,o data de la 18 la 19 si o data de la 19 la 20. Cred ca si anul asta se v-a marii cel putin 1 punct daca nu 2.
                            Ar trebui un pic reschimbat conceptul categoriilor.

                            Propunere Elite MP peste 30 aprox 15-20 % alocare de locuri la turnee
                            open MP 19-30 aprox 30-35 % alocare de locuri la turnee
                            avansati Mp 8-19 aprox 30-35 alocare de locuri la turnee
                            Incepatori Mp sub 8 aprox 15-20 alocare de locuri la turnee

                            Si se poate pastra formula turneelor .de dimineata 67% si dupamasa 33%.
                            Dar incaodata revin in sistemul de rating se linistesc apele.

                            Comentariu


                            • Rugamintea mea este ,daca se poate ,sa se bifeze in clasament la rubrica de identificare personala si distinctia campion judetean amatur sunt jucatori care au muncit tot anul pentru distinctia asta si nu se regaseste .multumesc

                              Comentariu


                              • Lasa-ți tenisul sa vorbească, oricum aceste probleme au fost, sunt și vor fi!

                                Comentariu


                                • Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
                                  Rugamintea mea este ,daca se poate ,sa se bifeze in clasament la rubrica de identificare personala si distinctia campion judetean amatur sunt jucatori care au muncit tot anul pentru distinctia asta si nu se regaseste .multumesc
                                  Se poate, daca aveti idee de vreo sigla micuta care sa fie afisata undeva langa nume, e si mai bine ... daca nu, o sa caut eu ceva ...
                                  TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                                  Comentariu


                                  • Va multumesc mult, gasiti dvs.vreo identificare,e virba de colegii mei din alexandria si tr magurele oameni de mare caracter cu care ma antrenez si am amintiri placute

                                    Comentariu


                                    • In ce priveste participarea la TF, cel mai echitabil at fi introducerea unui sistem de genul Race to Singapore/Sf.Gheorghe, unde poti acumula puncte cu clasari 1-8 la elite, 1-4 la open, 1-2 la avansati sinsa zicem 1 la incepatori, clasari care sa zicem dau cate-o bulina intr-o noua coloana in clasamentul lui Florin. Iar la trei buline premiantul sa aibe locul asigurat la TF, daca se inscrie. Astfel se pot aloca sa zicem 75% dintre locuri, iar restul prin ordonarea celorlalti inscrisi, dupa clasament.

                                      Astfel se poate evita ca departajarea pentru locurile la TF intre doi participanti la multe turnee in anul curent sa fie facuta nu de rezultatele obtinute, ci de litera din linia de clasament din ultima luna.
                                      FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                                      Tel : 0742 257 995

                                      Comentariu


                                      • Postat în original de FlorinBN Vezi post
                                        Se poate, daca aveti idee de vreo sigla micuta care sa fie afisata undeva langa nume, e si mai bine ... daca nu, o sa caut eu ceva ...



                                        Una este jpg si una png. Daca aveti nevoie, va pot trimite si in format psd pentru a modifica anul
                                        Ultima editare de Iulian Gherasim; 05.nov.2017, 22:09.
                                        ARTICOLE TENIS DE MASĂ



                                        Comentariu


                                        • Am scris gresit Campion judetean

                                          Ultima editare de Iulian Gherasim; 05.nov.2017, 23:40.
                                          ARTICOLE TENIS DE MASĂ



                                          Comentariu


                                          • Dat fiind faptul ca fenomenul Amatur exista si pentru ca un numar insemnat de persoane PARTICIPA la turnee, eu propun ca participarea la Turneul Final in anii urmatori sa se faca dupa clasamentul de PARTICIPARE. Adica sa existe si un clasament dupa numarul de participari la turneele din ultimile 12 luni.
                                            Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
                                            FH: Butterfly - Dignics 80
                                            BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de Dacian Cotca Vezi post
                                              Propun revenirea la 2 categorii, open si avansati.
                                              Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                                              FH: Tenergy 05 FX
                                              BH: Tenergy 05 FX

                                              Comentariu


                                              • Propun:
                                                Modificarea termenului de închiderea listelor (inscrierile) la turneele A+ si TF, (fără A+reg) din ultima "joi" în 7 zile, adică sâmbăta.

                                                Cine stie cunoaste () ) că participantii (unii) cu pozitie bună în clasament care lasă înscrierea pe ultimele două zile ?i afectează în mod direct pe cei care sunt acum pe lista in spate.
                                                Oamenii si-au facut planul (bagajele , echipa de transport, rezervare cazare, etc.) si se trezesc ca sunt "aruncati" de pe listă.

                                                Retragerile pot ramane pana joi, ca nu afectează.
                                                Ultima editare de GeluBv; 06.nov.2017, 09:28.
                                                Hobby: Motoare si ski !
                                                http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                                Comentariu


                                                • 1. Propunerea 1
                                                  Regulament Amatur 2017-Extrase

                                                  5.3.2 Organizarea turneelor tip A și A+ regional
                                                  .................................................. ...........
                                                  Turneele A se desfășoară pe două, trei sau patru categorii, după cum urmează:
                                                  a. Open și Amatori;
                                                  b. Open, Avansați și începători;
                                                  c. Elite, Open și Amatori;
                                                  d. Elite, Open, Avansați și începători.
                                                  ?n situația unui număr mai mic de înscrieri, se pot desfășura pe o singură categorie (începători/Avansați, Open/Elite)

                                                  5.3.3 Organizarea turneelor tip A+.
                                                  ..............
                                                  Turneele A+ se desfășoară pe patru categorii, după cum urmează:
                                                  Elite, Open, Avansați și începători.
                                                  .................................................. .....

                                                  5.3.2 -Paragraful cu pricina este redundant,propun inlocuirea acestuia cu propozitia"Turneele A si A+ regionale se vor desfasura avand minim doua grupe valorice,Amatori-Open"
                                                  5.3.3 . -Ultima parte a propozitiei de mai sus mi se pare potrivita si pentru turneele A+ ,inclusivT.F.

                                                  Propunerea 2
                                                  Ridicarea pragului la Elite la MP 30. Openistii care dorsc sa joace la Elite au in continuare aceasta posibilitate dar cei care ajung conjunctural pe la MP 27 vor fi degrevati de corvoada participarii la un turneu de la care pleaca mai totdeauna cu 0 -1victorii in inferiore
                                                  of all the things i lost i miss my mind the most

                                                  Comentariu


                                                  • Se poate face si afisa un rezumat cu propunerile din acest topic care se vor discuta la sedinta de dinaintea Turneului Final ?
                                                    Poate, dupa ce vom citi acest rezumat ne vor veni si alte idei
                                                    ARTICOLE TENIS DE MASĂ



                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X