Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru îmbunătățirea Circuitului AmaTur 2018

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Postat în original de gpopescu Vezi post
    Propun deschiderea unei liste a rusinii in care fiecare dintre noi sa semnaleze jucatorii care nu au un joc regulamentar (in principal efectuarea serviciului), nu isi respecta adversarul inainte de meci, in timpul desfasurarii meciului si dupa meci, fura la scor, etc. prin mentionarea numelui si prenumelui lor, precum si evenimentul respectiv.
    Nici nu o sa va vina sa credeti cati de multi o sa fie!!!

    De exemplu la Turneul Open/Elite de ieri 17.09.2017 doi participanti au vrut sa.si rupa dintii... Daca nu intervenea prietenul nostru Petrov, iesea urat de tot!!

    P.S.: Acest lucru va duce la cresterea respectului nostru unii fata de altii si implicit la respectarea Regulamentului de joc, regulament care inclin sa cred ca unii nici macar nu l.au citit vreodata.
    Foarte buna propunere. Se poate face si pentru organizatori, coordonatori sau organe tehnice.

    Comentariu


    • #27
      Postat în original de marian oancea Vezi post
      Multumesc pentru raspuns. Stiam si citisem modul de calcul al punctelor la Turneele A, insa consider ca era mai ok sa avem o grila, daca este posibil dupa care sa ne orientam mai usor. Asta daca e posibil, daca nu,nu!
      Insa mai raman de vazut si opiniile despre acordarea punctajelor si aici reiau:
      De asemenea, propun sa fie regandite punctajele pentru fiecare din categorii, intrucat, din iunie 2017 (parca), dupa parerea mea, se acorda cam putine puncte la turneele A, in sensul ca, daca observati, au fost turnee la incepatori, la care, locul I a primit doar 11 puncte, locul 2, a primit 10 puncte, ceea ce se reflecta, dupa parerea mea, in faptul ca este foarte greu pentru acesti jucatori sa promoveze la categoria urmatoare. La fel si la avansati, locul 1 primeste 23-24 puncte, locurile 3-4 primesc 20-21 puncte sau chiar mai putine!
      Stiu ca ati putea spune ca pana in iunie 2017 se acordau cam multe puncte la turneele A si cunosc eu un turneu castigat la avansati, la care locul 1 a primit 30 puncte, fapt care l-a propulsat pe castigator direct la elite, nemaiavand alte turnee. Nici asa nu pare corect dar, parca si 23-24 puncte par putine. Ideea finala este ca eu opinez ca ar fi bine ca punctajul acordat sa fie situat ceva intre ce a fost pana in iunie 2017 si ce este in prezent.
      E doar un punct de vedere! Multumesc!
      Punctarea din prima parte a anului consider ca a avut un rol important in "popularea" corespunzatoare a tuturor categoriilor odata cu aparitia "Elite" adica o parte din Open a ajuns la elite iar locul gol a fost luat de cei de la avansati iar aici au venit o parte din incepatori si odata cu scaderea mediei la incepatori si noul mod de calcul al MP ( in mare MP 10 acum corespunde cam la MP 7 anul trecut ) a devenit cu adevarat categorie pentru incepatori si mult mai multi jucatori au avut\vor avea curaj sa intre in circuitul Amatur si sa si ramana .De asemenea consider benefica schimbarea modului de punctare a turneelor A in cursul anului deoarece odata atinsa o stabilitate buna (ma refer ca numar de participanti pe categorie ) este benefica si o stabilitate cat de cat a jucatorilor intr-o anumita categorie . ( nu o luna intr-o categorie si alta in alta ) Pe de alta parte regulamentul permite sa participi la categoria superioara .

      Comentariu


      • #28
        Inferioare + eliminatorii dublu KO

        Revin cu rugamintea de anul trecut mai ales adresata lui Florin Apian de-a implementa eliminatoriile dublu KO cu suport direct si din inferioare . (nu mai revin cu avantajele pe care le consider eu si pe care le-am enumerat anul trecut )

        Multumesc

        Comentariu


        • #29
          Si totusi, ceea ce voiam sa spun este faptul ca, spre exemplu,conform grilei actuale de punctare la turneele A, un jucator de la incepatori, care se claseaza la 5 concursuri consecutive pe locurile 3-4, si primeste de fiecare data cate 8-9 sau chiar 10 puncte, (la unele) nu poate trece la avansati chiar daca a avut niste performante destul de bune la incepatori. Mie nu mi se pare ok acest lucru. Sigur, s-ar putea inscrie la avansati dar, de fiecare data se poate face acest lucru in limita locurilor.
          Din aceste motive am venit cu propunerea de a fi reanalizate grilele de punctaj. Daca se poate! E doar o parere!
          Nittaku Acoustic
          FH - Xiom Omega V Tour
          BH - Xiom Omega V Tour

          Comentariu


          • #30
            Propun eliminarea grupelor superioare,după grupele inferioare de 6 jucători să se treacă direct la eliminatorii.Se va respecta Regulamentul - 5 jocuri de participant.

            Comentariu


            • #31
              Postat în original de costinmotoroi Vezi post
              Si când te muti la Giurgiu? Te ajut eu cu masina.
              Imi place de tine scirba mica ,tot sugaci ai ramas

              Comentariu


              • #32
                Postat în original de Pitzi Vezi post
                Revin cu rugamintea de anul trecut mai ales adresata lui Florin Apian de-a implementa eliminatoriile dublu KO cu suport direct si din inferioare . (nu mai revin cu avantajele pe care le consider eu si pe care le-am enumerat anul trecut )

                Multumesc
                Da, si eu sunt de aceeasi parere. Daca se trece direct la eliminatorii dupa inferioare, clasamentele finale se apropie mai mult de barbut
                Lasand gluma la o parte, de (prea) multe ori traseele jucatorilor in eliminatorii devin cel putin curioase, cu posibile semifinale sau finale jucate in turul 1 sau 2. As putea spera ca introducerea sistemului dublu Knock-Out sa mai reduca din efectul sansei (sau nesansei) in concurs...
                Iulian Toma

                Comentariu


                • #33
                  Postat în original de dantim Vezi post
                  Imi place de tine scirba mica ,tot sugaci ai ramas
                  Faci ce faci si tot la Fight o sa ajungi...
                  Mai bine postezi direct acolo si faci doar referire la alt subiect!!

                  P.S.: ca doar esti singurul care are rubrica cu dedicatie speciala
                  blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                  Comentariu


                  • #34
                    Postat în original de gpopescu Vezi post
                    Faci ce faci si tot la Fight o sa ajungi...
                    Mai bine postezi direct acolo si faci doar referire la alt subiect!!

                    P.S.: ca doar esti singurul care are rubrica cu dedicatie speciala
                    Ciudosule

                    Comentariu


                    • #35
                      Referitor la turneele B in care se joaca la gramada in inferioare,

                      apoi se diferentiaza pe 2 categorii (ex. Open si Amatori) in superioare, cred ca ar trebui sa se modifice modalitatea de punctare.

                      Recent, am participat la un turneu B, m-am clasat pe locul 3 in inferioare, am continuat in grupele superioare la Amatori, primii doi ducandu-se la Open.

                      La Amatori am ajuns in finala si am primit maximum de puncte, adica 17, in conditiile in care Liviu Babus, care m-a batut pe mine si pe altii in inferioare, s-a clasat pe locul 2 si a participat mai departe in grupele superioare la categoria Open, iar la final a primit doar 13 puncte!!!

                      Mi se pare o inechitate, intrucat un jucator (in cazul nostru Liviu are medie de Amatori) care a luptat in inferioare si s-a clasat pe primele 2 locuri calificandu-se la Open, este mai valoros decat jucatorii clasati pe locurile 3 si 4.

                      De aceea propun ca, in B-urile in care se joaca amestecat, ultimul jucator clasat la Open sa primeasca cel putin acelasi punctaj ca primul clasat la Amatori.

                      Altfel, putem asista la meciuri trucate (date), intrucat motivatia unui Amator de a se clasa pe primele 2 locuri in inferioare nu prea exista, punctajul fiind mai mic.

                      Comentariu


                      • #36
                        Postat în original de GeorgeDospinescu Vezi post
                        De aceea propun ca, in B-urile in care se joaca amestecat, ultimul jucator clasat la Open sa primeasca cel putin acelasi punctaj ca primul clasat la Amatori.
                        Nu se poate. Daca locul 1 ia 20p si ultimul ia 17 (cat locul 1 de la Amatori) ce fac cu cei din mijloc?
                        Ar fi posibil ca primul jucator de la Amatori sa primeasca acelasi punctaj ca ultimul de la Open dar atunci punctele amatorilor vor fi mult mai putine decat daca s-ar fi jucat separat de la inceput.

                        Organizatorul poate sa faca la sfarsit un clasament unic punctat dupa o singura grila, daca se doreste o departajare corecta.
                        TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                        Comentariu


                        • #37
                          Postat în original de Aurel Fratea Vezi post
                          Propun eliminarea grupelor superioare,după grupele inferioare de 6 jucători să se treacă direct la eliminatorii.Se va respecta Regulamentul - 5 jocuri de participant.
                          Cred ca aceasta propunere ar fi buna in primul rand la categoriile Open si Elite care de regula incep dupa ora 13.00. Astfel se reduce semnificativ timpul concursului la aceste categorii.
                          Presupun ca multi din categoria Incepatori si Avansati doresc sa joace cat mai multe meciuri ca sa capete mai multa experienta.
                          Ultima editare de Iulian Gherasim; 20.sep.2017, 11:32.
                          ARTICOLE TENIS DE MASĂ



                          Comentariu


                          • #38
                            Postat în original de Aurel Fratea Vezi post
                            Propun eliminarea grupelor superioare,după grupele inferioare de 6 jucători să se treacă direct la eliminatorii.Se va respecta Regulamentul - 5 jocuri de participant.
                            Si openistii si elitistii cred ca vor sa joace mai mult,
                            mai bine grupe de 4 cu superioare, si se asigura 6 meciuri, si tot se scurteaza turneul... sau dublu Knock-Out
                            Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                            FH: Tenergy 05 FX
                            BH: Tenergy 05 FX

                            Comentariu


                            • #39
                              Revenirea la doar doua sectiuni: amatori si open.
                              Mi s-a parut mult mai prietenos si atractiv acel sistem.
                              Acum daca 10-12 jucatori formeaza o sectiune din care 3 sau 4 sunt pe podium iar inca 4 sunt premiati cu medalii sau diplome..., vezi draga ce mare realizare si concurs a fost ! Iei un podium si te-ntreaba acasa: dar cati au fost de-ai iesit la 3-lea? 10. Aiurea.


                              Sent from my iPhone7 using Tapatalk
                              Blade: lemn off...ce lemn !
                              Bh: cu tepi
                              Fh: fara tepi

                              Comentariu


                              • #40
                                Deci dati inapoi domnule Sorin?

                                Din retehnologizarea asta si vesnica ascensiune spre performanta a Amaturului,vreti sa ne intoarcem inapoi???

                                Comentariu


                                • #41
                                  Nu dau inapoi, sunt tipul de om pro dar, cateodata, "inainte era mai bine" functioneaza.
                                  Nu e rau ca se-ncearca sisteme noi iar de tehnologie chiar ca e nevoie.
                                  Ceea ce face Florin impreuna cu parte din cei ce conduc Amaturul e de apreciat si nu numai.
                                  Practic, daca n-ar fi acest clasament, concursurile s-ar transforma intr-o intalnire de duminica la un ping-pong intre cativa prieteni. Ar disparea Amaturul.

                                  Nu stiu in ce masura se poate face dar as adauga si varianta actualizarii clasamentului de catre organizatori la fiecare final de concurs.
                                  Blade: lemn off...ce lemn !
                                  Bh: cu tepi
                                  Fh: fara tepi

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    http://www.libertatea.ro/sport/condi...omania-1971997

                                    Uitati unde joaca in Romania sportive medaliate cu aur !!!!

                                    Paradoxal este ca in Amatur ,circuit de amatori , care joaca si ei cand scapa de la servici si de la ocupatii cotidiene,doleantele sunt extraordinare.Fetze si lemne de paleta omologate , sali de concurs cu dotari si spatii pe masura,regulamente ITTF si asa mai departe!!!

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Postat în original de Aurel Fratea Vezi post
                                      Propun eliminarea grupelor superioare,după grupele inferioare de 6 jucători să se treacă direct la eliminatorii.Se va respecta Regulamentul - 5 jocuri de participant.

                                      Cred ca actualul regulament este suficient de flexibil lasand la latitudinea organizatorului daca face superioare sau nu si cred ca asa ar fi bine sa ramana .
                                      Din regulamentul actual :
                                      "Organizatorul poate decide dacă după faza a I-a se trece direct în faza a III-a, adică fără grupe superioare, iar pentru aceasta va anunța în topic-ul turneului modul de desfășurare a sistemului de joc."

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Eu cred ca, dacă s-ar generaliza desfășurarea turneelor fără grupe superioare, vom asista,in timp, la reducerea substanțiala a numărului de participanți.

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          In anii trecuti acest topic(Propuneri pentru imbunatatirea circuitului Amatur anul.....) era populat in proportie de aprox 40% propuneri si 60 % comentarii referitoare la propuneri si alte postari fara nici o legatura cu subiectul...asta in pofida faptului ca de fiecare data persoana care creeaza topicul roaga frumos pe cei care posteaza aici sa se limiteze doar la propunerile lor pentru a usura sarcina centralizarii acestora.
                                          Anul acesta ne ducem undeva spre 20% -80%.
                                          Prevad ca in curand Clau va incepe curatenia de toamna cu redirectionare spre Fight-inclusiv acest post-

                                          P.S-daca tot veni vorba de comentarii-
                                          . Nu cred ca se vor trece in foile cu propuneri ce urmeaza a fi dezbatute la T.F. cele redundante:
                                          -Turneele se tin pe un minim de doua categorii: Amatori si Open..Cine vrea sa faca trei,patru,ok..cine nu nu.
                                          - In 2017 au fost deja turnee A unde s-au jucat gr inf,gr sup si elim deasemenea turnee unde s-au jucat gr inf si apoi direct elim si chiar unele unde s-a jucat o singura grupa fiecare cu fiecare
                                          Organizatorul trebuie sa aiba o libertate cat mai mare de actiune..se poate doar recomanda un anumit format,zic eu,nu impune
                                          Ultima editare de cata_60; 20.sep.2017, 13:39.
                                          of all the things i lost i miss my mind the most

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Organizarea turneelor pe 4 sec?uni, are, în opinia mea beneficii.

                                            Este vorba de oportunitatea ca jucători noi să intre în circuit, secțiunea ”începători” fiind locul perfect pentru un prim contact cu acest frumos fenomen Amatur. Cunosc persoane ce au avut o primă participare în circuit, jocurile la începători oferindu-le și unele victorii în inferioare, sau măcar impresia că au fost aproape de ele și că în viitor se poate. Și ce poate fi mai important decât deschiderea porților și altora și promovarea în acest fel a acestui sport?..

                                            Pe de altă parte, 4 secțiuni oferă posibilitatea unei organizări a competiției în 2 zile, așa cum de altfel se procedează de către unii organizatori, permit (secțiunile) și o participare mai numeroasă, fără a crea dezordine și aglomerație, ori jocuri până în miez de noapte.

                                            Cred de asemenea că Regulamentul oferă satisfacția și a unor jocuri mai tari, prin faptul că fiecare se poate înscrie la secțiunea imediat superioară și, prin modul de punctare a jucătorilor, doar cu performanțe (loc pe podium) poți promova la secțiunea următoare. Am totuși impresia, atât cât mă pricep, că sunt favorizate secțiunile superioare (Elite și Open), unde odată intrat, greu mai ieși.. Poate e greșită.. Nu știu..

                                            Un mare dezavantaj al revenirii la 2 secțiuni, decurge din primul avantaj scris mai sus: mulți nu vor mai participa, pentru că nu vor putea să etaleze un joc acceptabil din punct de vedere tehnic și vor avea impresia (ceea ce de fapt este adevărat!), că locul lor nu e acolo, iar jucătorii experimentați joacă cu ei, pentru că așa au ieșit grupele... Știu că unii vor spune că nu e mare pierdere, dat fiind faptul că pleacă cei lipsiți de experiență și tehnică și că rămân cei valoroși.. Dar nu e corect.

                                            Și eu sunt un începător și am simțit toate aceste lucruri în 2015, când am intrat pentru prima oară în sala de la TT Arena. Am simțit pe pielea mea, cum toate jocurile mi se păreau ”tari” și imposibil de dus către victorie.. Am simțit și apatia jucătorilor mult mai buni (dl. Țigău, Șiniță Eugen, Panea Ovi, Constantin Teodor și alții), ce erau obligați să joace cu mine, pentru că nu aveau încotro.. Așa era grupa.. Am primit și câte un set ”din milă” și nu de puține ori am zis că n-o să mai particip..
                                            Dar, în schimb am ales să mă antrenez intens și deși la vârsta mea creșterea nu prea se observă, m-am bucurat când am mai bătut uneori câte un fost ”openist” (după vechea organizare) și că am mai trecut de inferioare la Avansați, eu fiind un începător.

                                            Ar mai fi multe de spus, dar nu vreau să monopolizez subiectul.

                                            Cu respect, Marcel Enciu.

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Deci,dle Enciu, care e propunerea dvs pentru imbunatatirea activitatii Amatur in anul ce va veni?
                                              of all the things i lost i miss my mind the most

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Postat în original de cata_60 Vezi post
                                                Deci,dle Enciu, care e propunerea dvs pentru imbunatatirea activitatii Amatur in anul ce va veni?
                                                Reiese clar din prezentare si este spus in mod explicit: pastrarea turneelor pe 4 sectiuni in loc de trecerea la 2. Cel puțin eu asa am inteles. [emoji57] [emoji3] [emoji256]

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Postat în original de mateidumitru Vezi post
                                                  Eu cred ca, dacă s-ar generaliza desfășurarea turneelor fără grupe superioare, vom asista,in timp, la reducerea substanțiala a numărului de participanți.
                                                  Are dreptate Titi, sunt oameni care fac sute de km pt un turneu frumos, joaca 5 meciuri si risca sa plece la urmatorul meci, nu e ok
                                                  Blade: VECHITURA CU 70 LEI
                                                  FH: FATA DE ROATA DE MASINA
                                                  BH: PIAPTAN CU EFECTE SECUNDARE

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Pentru fluidizarea timpilor de joc in cadrul unui turneu propun urmatoarele:
                                                    -1.jocul in varianta clasica cu grupe inferioare de 6 jucatori si superioare de 4 jucatori;
                                                    -2.responsabilizarea sefilor de grupa (locul I in grupa) care trebuie sa urmarasca jocurile din grupa si primesc de la organizatoriix, minge, apa, foaia de grupa si aici atentie-fileul -pe care au obligatia sa le predea imediat organizatorului dupa ce se termina grupa.Deci cand s a terminat grupa masa nu mai are fileu!!!
                                                    Se evita astfel jocurile neoficiale,care consuma o gramada de timp.Organizatorul poate dirija grupe care intarzie pe mese libere.
                                                    -3.aceasta procedura este valabila si in grupele inferioare si in grupele superioare, dupa care fileele raman fixe pe mese si eliminatoriile se disputa fara a mai desface fileele de fiecare data.
                                                    -4. se evita in mod obligatoriu grupele de 7 jucatori, in situatia cand nu este posibil raman 5 jucatori in grupa.

                                                    Propun sa ramana asa categoriile -adica 4 categorii asa cum sunt acum.

                                                    Propun sa nu se permita accesul jucatorilor care vin din divizia A si superliga in Amatur.

                                                    Propun de asemeni sa nu mai fie permisa jucarea unui turneu la o categorie superioara mediei, intrucat la turnee A si A+ afecteaza media celorlalti participanti si unii fac sute de km ca sa joace , este pacat sa joace cu categorii inferioare.

                                                    Cam astea ar fi.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X