Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

traiectorie arc top spin

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • traiectorie arc top spin

    As dori sa stiu ce caracteristici trebuie sa aiba o fata de paleta pentru a crea un arc inalt si scurt la lovitura de top spin pe forehand. Va rog sa-mi spuneti ce caracteristici trebuie urmarite la achizitia unei astfel de fete (spin, throw angle etc).Va multumesc

  • #2
    Ma tem ca e o ecuatie cu mai multe necunoscute si dupa putina mea stiinta, s-ar putea sa fie mai importanta miscarea bratului ( si implicit a corpului ) precum si lemnul pe care este lipita acea fata...din amintiri, acest gen de topspin era foarte bine reusit cu Viscaria in combinatie cu Tenergy 05...
    TRUST NO ONE !

    Comentariu


    • #3
      Da clik aici si cauta la pagina 4 si 7 si ai sa intelegi.
      https://drive.google.com/file/d/0B7P...NfNVZRN3M/view

      Cu cat buretele are o duritate mai mica traiectorea este inalta si scurta cu cat buretele are duritatea mai mare cu atat traiectoria este mai joasa si lunga.

      Cu cat buretele este mai subtire este traiectoria mai scurta si cu cat buretele este mai gros cu atat traiectoria este mai lunga.

      Deci cauta fete cu indicativul duritatii 37,5 40,0 42,5 .

      Comentariu


      • #4
        Versiunea de la nittaku https://www.google.ro/search?q=fasta...xmdaKpvUe7E8M:

        Sa nu uitam de butterfly https://www.google.ro/search?client=...26IGyXqmp91AM:

        Sigur fetele astea se pun pe un lemn care contează si acela, iar modul in care lovesti cu forehandul este extrem de important, daca stii sa folosești corpul la maxim sau folosesti doar mana.
        Baftă .
        Ultima editare de adishorul; 27.sep.2017, 21:29.
        Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

        Comentariu


        • #5
          Sa fie high arc si cu rating mare la spin. Poate chiar tacky.
          E un topic deschis de George Durdun si Cristi Cionoiu aici pe forum cu lamuriri legate de materiale. Vezi si acolo!
          Lemn:Xiom Zeta
          Fete:MX-P

          Comentariu


          • #6
            Consider ca tine mult mai mult de tehnica decat de calitatile unei fete. La un anumit unghi in functie de fiecare fata si de spinul adversarului cu o „periere” usoara dar rapida a mingii poate avea ca rezultat un astfel de topspin, dar necesita foarte mult antrenament pentru a otine unghiul si timingul. Si intr-adevar fetele mai moi se preteaza mai usor la o astfel de lovitura, dar repet tehnica este mult mai importanta.
            Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
            FH: Butterfly Dignics 05
            BH: Tibhar Grass D.TecS

            Comentariu


            • #7
              Ma gandesc ca "stersul" mingii ar trebui ajutat si de o "fata" care sa "agate" bine mingea la loviturile de la inaltimea mesei sau chiar de sub masa. Am o Joola max 400 dar nu prea ma ajuta la astfel de lovituri.

              Comentariu


              • #8
                In primul rand nu stiu de ce doresti un arc inalt , asta face ca mingea sa sara la adversar sus...teoretic mai usor de scos si de lovit tare . In rest teoretic sunt de acord cu Zosim 1 .
                Am trecut si eu prin aceasta situatie . Cu o fata moale si groasa(max) mingile se inaltau si aveau o traiectorie destul de lunga , cu o fata moale si subtire...mingi inalte dar scurte , cand am trecut la Tenergy 05 mingi lungi si cu traiectorie aproape "dreapta" . Bineinteles ca e importanta si dozarea fortei de lovire dar asta se invata in timp , dupa ce te obisnuiesti cu paleta .
                In cazul in care te bazezi mult pe efecte...o fata moale cu control si spin maxim .
                Ultima editare de TBSS; 28.sep.2017, 03:09.

                Comentariu

                Who has read this thread:
                Procesare...
                X