Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Echipament pentru Tenis de Masa

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    Postat în original de comanluci
    A luat cineva de la www.presports.com si daca da cat a platit taxe vamale, taxe de transport, taxe....de toate taxele posibile.
    Mai pe scurt: in afara de pretul echipamentului comadat ce a mai platit?
    Multumesc
    Joia trecuta am primit coletul de la presports.com. Exact 2 saptamani a durat de cand am dat comanda. Foarte seriosi si promti.
    Blade: Butterfly Cofferlait FL or Viscaria
    FH: Sriver G2 FX 2.1 - red
    BH: Sriver G2 FX 2.1 - black

    Comentariu


    • #52
      Si eu mi-am primit pachetul in exact doua saptamani. Pentru o 'blade' Kong Linghui Special si doua fete Bryce FX am iesit mai ieftin cu vreo 75 de dolari canadieni, comparind cu oferta de la Butterfly sau oricarui alt furnizor de pe continentul nord american. Foarte multumit.

      Comentariu


      • #53
        Uite, si eu am facut o comanda pentru un Kong Linghui Special si niste Tackifire in Malaezia pe 29.05.06 si nu am primiit notificarea de la posta nici acum. Maine se fac trei saptamani de cand am pus comanda. Mai astept dar ma ard palmele .
        Lemn- Bty Viscaria
        FH - TENERGY 05
        BH - TENERGY 80

        Comentariu


        • #54
          Salutare! As vrea shi eu sa-mi cumpar o paleta Butterfly, adica lemn, fețe shi lipici. Fiindca nu prea shtiu cum prea s-ar potrivi acestea vreau sa va intreb care dintre urmatoare componete ar merge "ansamblate" mai bine:

          Lemn: Kreanga Aeros OFF+ , Balsa Carbo X5 OFF, VSG Twist IV OFF+
          Fetze: Bryce (2.1.+1.9.), Sriver G2 (Max+2.1.).

          M-am uitat pe un site shi am citit putin despre caracteristicile lor. Am ales ca lemnul sa fie mai bun la "speed" shi la maner. Acum nu prea shtiu care cu care s-ar potrivi shi sper sa-mi dati un sfat. multumesc
          M. Maze FL
          FH:Roundell Soft 1.9
          BH: Tenergy 80 1.9

          Comentariu


          • #55
            Cum am mai spus si altora, ocoleste Balsa Carbo X5, daca vrei sa ai o paleta care sa te tina mult. Paletele cu balsa nu sunt fiabile si se strica usor cand sunt lovite de masa. Daca insa iti asumi riscul, se poate sa aibe calitati de joc excelente.
            Am vazut ca ai ales echipament de mare viteza. Daca joci de mult si agresiv este ok, daca nu, las-o mai moale cu viteza ca nu o sa te "asculte" !!! Bryce pentru incepatori este ca Ferrari pentru vatmanul de tramvai. Sriver FX (eventual Power Sponge)este mult mai potrivit pentru amatori incepatori. Merge si G2, dar de 2.1, nu max. Parerea mea
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #56
              Multumesc frumos! Deci un lemn Kreanga Aeros OFF+ shi niste fețe Sriver G2 de 2.1. E prima paleta "ansamblabila" pe care mi-o iau.. da lasa ca o sa intreb mai incolo cum se lipeshte . Abia astept!
              M. Maze FL
              FH:Roundell Soft 1.9
              BH: Tenergy 80 1.9

              Comentariu


              • #57
                Eu cand am luat primele fete profesionale (visco), desi sunt foarte indemanatic, am avut emotii sa le tai singur si am rugat un jucator experimentat sa ma ajute. Acum mi le prepar singur cu rezultate excelente. Te invat "tehnologia", daca ma intrebi!
                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #58
                  Nu am cum sa mi le cumpar decat cam peste o luna pt ca nu am timp cand sa joc(vacanta,tabere,mare ) dar am sa mai revin cu intrebari. Am vazut ca sunt in Romania in Buzău shi poti sa comanzi de pe net. Doar ca am intrat pe site'ul official Butterfly shi ma uitam pt fețeshi am vezut ca tre sa alegi culoarea shi ma gandeam ca e afishat pretul pt o fața. Pe acel site(din Romania) sunt nisthe preturi pt fețe. intrebarea mea e daca e doar pt o fața sau pt ambele ?
                  M. Maze FL
                  FH:Roundell Soft 1.9
                  BH: Tenergy 80 1.9

                  Comentariu


                  • #59
                    Pe orice site, fie el strain sau Romanesc, preturile afisate sunt intotdeauna numai pentru o fata. Deci cand numeri banii, inmultesti cu doi.
                    Referitor la echipament, am mai spus-o si o mai spun: Chiar daca temperamentul unui jucator aflat la inceput, este inclinat catre jocul rapid si agresiv, el neavand inca abilitatile necesare, nu va putea manui propriu, un echipament de mare viteza si efect. Eu consider ca intr-un ansamblu, fetele joaca un rol mai mare de 50%, comparativ cu lemnul. Nu dau procentul ca sa nu fiu combatut . Asa ca ar fi bine sa te gandesti inca o data, in legatura cu fetele G2. Urmareste ce scrie Sfinxu ( care, ca si tine, este la prima lui paleta "profi"), in topicul Butterfly Schlager Inspire despre fetele Sriver FX, care sunt cele mai populare printre amatori datorita faptului ca sunt putin mai "lente"!
                    Lemn- Bty Viscaria
                    FH - TENERGY 05
                    BH - TENERGY 80

                    Comentariu


                    • #60
                      Merci Visco pt referinte, vin si eu sa intaresc cele spuse de tine si sa iti dau dreptate. Slizzel daca esti la prima paleta incearca mai intai un lemn OFF- sau un ALL+ iar ca si fete orienteazate spre cele cu control foarte mare si mai moi. Oricat de avansat te consideri acum o sa vezi ca ai multe de "ajustat" cand joci cu o paleta profesionala si "ajustarile" astea cresc direct proportional cu viteza paletei. Cam asta e regula, cu cat paleta aleasa de tine (fete + lemn) e mai rapida cu atat creste timpul pana te acomodezi cu ea. Daca ajungi sa te acomodezi atunci totul e perfect, dar cred ca sunt foarte multi forumisti care pot sa comfirme ca nu au reusit sa se acomodezi cu anumite fete si au fost nevoiti sa le schimbe.

                      Si inca un lucru , cand o sa tai fetele la prima lipire se vor intinde cam cu 5-7 mm mai mult. Sa nu faci prostia (pe care am facut-o eu) sa le reajustezi pt ca dupa inca vreo 3-4 lipiri nu or sa se mai intinda aproape deloc si o sa ai niste fete mai mici decat lemnul.
                      Blade : Nitakku Septear (OFF)
                      FH>Joola Express Two
                      BH>Butterfly Speedy PO

                      Comentariu


                      • #61
                        Uite cum tai eu fețele: Prima data asez lemnul peste ele si marchez conturul pe burete, cu un pix, fara ca ele sa fie date cu adeziv. Dupa aia dau cu adeziv pe toata suprafata din interiorul marcajului "calcand" si peste linie. Las sa se absoarba un pic adezivul si sa aibe timp sa "lucreze" fețele. Dupa aproximativ un sfert de ora nu mai este nici un pericol sa se lipeasca lemnul de ele, asa ca-l asez din nou peste fața sa vad care este coeficientul de dilatare (pentru ca nu toate fețele reactioneaza la fel la adeziv). Daca coeficientul de dilatare este in limite "normale", adica aprox. 4 mm, atunci voi taia fețele la doi milimetri sub linie sau si mai bine la un milimetru ca sa am loc si de ajustari cu hartie abraziva (fețele mele arata de parca ar fi taiate cu laser). Daca dilatarea este mare (de 5-8 mm), tai la 2,5-4 mm sub linie, adica intotdeauna la jumatatea coeficientului de dilatare. Astfel fețele sunt putin mai mici cand sunt fara adeziv si putin mai mari cand sunt date cu adeziv.
                        Daca esti foarte pretentios trebuie sa tii cont si de ceea ce a spus Sfinxu, adica de faptul ca in timp fețele reactioneaza la adeziv din ce in ce mai putin, pana nu mai rectioneaza deloc. Astfel ca este bine sa te mentii cu taietura mai aproape sau chiar pe linia de demarcatie. In acest caz fețele vor fi cam mari la inceput, dar dupa mai multe relipiri ele vor ramane cat paleta si te vei bucura de ele mult timp avand dimensiunea "ideala". Daca "te mananca" sa le reajustezi dupa prima lipire, rezista tentatiei macar 5-6 relipiri, si dupa aia ajusteaza jumatate din cat esti tentat . Sper ca am fost de ajutor multor jucatori care au aceiasi dilema.
                        Lemn- Bty Viscaria
                        FH - TENERGY 05
                        BH - TENERGY 80

                        Comentariu


                        • #62
                          salut , pe fetele "virgine" , aplici direct "speed glue" ex. "fair chack" sau inainte de folosesti un adeziv normal .Cei de la Joola recomanda aplicarea a 2,3 straturi de adeziv normal inainte de fol. "speed glue"


                          A Speed glue with a new rubber

                          If a new rubber is to be glued it needs to be "pre"-glued. "Pre-glueing" means that the rubber is repeatedly coated and allowed to dry with a normal glue (e.g. JOOLA ZOOM), which has considerably more adhesive power. This pre-glueing protects the rubber as the thin speed glue with high proportion of solvents attacks the sticking of the rubber surface and the sponge. The rubber of the normal glue serves as a barrier which prevents the penetration of the solvents into the sticking of the rubber surface and the sponge.

                          Pre-glueing is only essential before using speed glue the first time.

                          Working steps:

                          1. Apply glue (JOOLA ZOOM) evenly on the rubber.

                          2. Let fully dry until the glue isn't stringy any more (test: slightly press on the smeared

                          rubber with one finger tip and remove).

                          3. Repeat this process 2 times.

                          4. Apply speed glue (JOOLA ROSSI) on the rubber.

                          5. Thinly apply speed glue on the blade.

                          6. Apply speed glue one more time on the rubber.

                          7. Let blade and rubber dry and stick together.

                          B Speed glue with already glued rubber

                          Working steps:

                          1. Apply speed glue (JOOLA ROSSI) on rubber.

                          2. Thinly apply speed glue on the blade.

                          3. Apply speed glue one more time on the rubber.

                          4. Let blade and rubber dry and stick together.

                          Please be careful not to stretch (strain) the rubber too much when glueing
                          blade : tbs st / fh : joola rhyzm 48 2.0 / bh : bty brycespeed fx

                          Comentariu


                          • #63
                            Da intradevar, ceea ce spune Dan este etapa urmatoare, pe care o putem numi Romaneste Primare (Eng=to prime), adica incarcarea buretelui cu adeziv sarac in solventi, lucru care protejaza buretele si cauciucul de agresivitatea urmatoarelor straturi de solventi din adezivii rapizi (speed glueing). In legatura cu "tehnologia" Joola de lipire a fețelor pe lemn, eu consider ca al doilea strat de adeziv aplicat pe burete este superfluu si nu duce decat la incarcarea prematura a fețelor. Daca asteptam putin timp dupa aplicarea primului strat , pentru ca efectul adezivului asupra buretelui sa fie maxim, plus ceea ce se da pe lemn si vine in contact tot cu buretele (daca nu am asteptat prea mult si sau evaporat de tot solventii, asa cum am vazut la unii), lipirea este buna si efectul speed glue deasemenea. Idea este urmatoarea: Nu urmarim ca la lipirea obiectelor cu prenadez sa avem cea mai buna aderenta si deci nu procedam ca acolo. Urmarim sa folosim cat mai eficient efectul solventilor din adeziv asupra buretelui si cauciucului. Nu stiu la ce foloseste daca atunci cand vrem sa dezlipim fetele de pe lemn, tragem de ele ca de soriciul de pe porc, sau poate nu-i cea mai buna comparatie ca si ala, daca-i bine copt, se desprinde usor.
                            Lemn- Bty Viscaria
                            FH - TENERGY 05
                            BH - TENERGY 80

                            Comentariu


                            • #64
                              Vai lipirea asta e "complicata" oarecum. Oare nu ar fi mai bine sa aleg o paleta gata lipita? De exemplu un Timo Boll Platin Plus.. sau ceva asemanator.

                              Pe langa asta cred ca mai trebuie sa mai invatz ceva tenis pana sa ajung sa-mi iau una ce trebuie ansamblata manual.. Multumesc frumos pt sfatrui shi am sa tin cont de ele pe viitor.
                              M. Maze FL
                              FH:Roundell Soft 1.9
                              BH: Tenergy 80 1.9

                              Comentariu


                              • #65
                                Slizzel un sfat, daca te-ai orientat la o paleta de amatori, ia mai bine un Timo Boll Silver ca e cea mai ieftina iar caracteristicile sunt tot acolo.
                                Blade : Nitakku Septear (OFF)
                                FH>Joola Express Two
                                BH>Butterfly Speedy PO

                                Comentariu


                                • #66
                                  Postat în original de sfinxu
                                  Slizzel un sfat, daca te-ai orientat la o paleta de amatori, ia mai bine un Timo Boll Silver ca e cea mai ieftina iar caracteristicile sunt tot acolo.
                                  Nu e vorba ca m-am orientat dar sigur o dau in bara cu lipitu la cat is eu de priceput. Mai astept putin timp.. In fine dar asta ce are ?
                                  M. Maze FL
                                  FH:Roundell Soft 1.9
                                  BH: Tenergy 80 1.9

                                  Comentariu


                                  • #67
                                    Ee nu iti face mari probleme cu lipitul , nu e o operatie chiar asa de grea, problema e alta, obiectiv vorbind cu o paleta tip "Timo Boll Platinum" poti juca destul de bine un joc direct bazat pe cat de tare plesnesti mingea pe masa adversarului, insa daca ai un joc bazat pe efect si mai putin pe forta , atunci ia-ti o paleta profesionala. O paleta "dea gata" nu poate imprima mingii nici macar jumate din efectul care il obtii cu o paleta profi.
                                    Blade : Nitakku Septear (OFF)
                                    FH>Joola Express Two
                                    BH>Butterfly Speedy PO

                                    Comentariu


                                    • #68
                                      Slizzel, pe la paleta asta, Timo Boll Platin Plus "am trecut" foarte multi dintre cei care acum jucam cu palete BUNE. Asta este foarte slaba, in pofida pretului. Singurul ei avantaj este ca fețele sunt mai rezistente din punct de vedere mecanic. Controlul este dezastru, mai ales in mana unui "defensiv". Daca ai hotarat ca taiatul si lipitul fețelor este prea laborios pentru tine si vrei sa iei o paleta "permanenta", macar alege silverul pe care ti la recomandat Sfinxu. Dar varianta cea mai buna pentru cei care considera relipitul fețelor o mare bataie de cap, este tot lemn plus fețe care se lipesc numai o data , fara relipirile ulterioare. Numai ca alegerea acestora este o adevarata arta, multi alegand echipament care este prea rapid pentru capabilitatile lor de joc. Vezi punctul doi, din cele zece porunci in tenisul de masa, din topicul "Regulament".
                                      Lemn- Bty Viscaria
                                      FH - TENERGY 05
                                      BH - TENERGY 80

                                      Comentariu


                                      • #69
                                        O deci control scazut shi pretz cam mare. Pai nu mai sunt si alte palete cu un contol mai mare shi mai bune decat Timo Ball Silver? (Werner Schlager Gold..)
                                        M. Maze FL
                                        FH:Roundell Soft 1.9
                                        BH: Tenergy 80 1.9

                                        Comentariu


                                        • #70
                                          Schlager nu am avut, dar dupa cunostintele mele, acest jucator are un stil ultra ofensiv. Prin asociere putem gandi ca paletele care se produc sub numele lui trebuie sa fie foarte rapide si deci cu control mic, indiferent de ceea ce scrie pe ele!!! Caracteristicile date de fabricant pentru aceste palete sunt oarecum utile numai pentru comparatia intre ele, dar nu au nici o legatura cu realitatea. De exemplu Platin plus are viteza si efectul 100% iar control 60%. In legatura cu viteza si efectul ma apuca rasul. Mai intai pentru ca eu stiu acum, dupa ce am jucat cu palete "profi", ce inseamna viteza si efect mare, iar in al doilea rand mi se pare total aiurea sa dai 100% la vre-o caracteristica, pentru ca stiinta evolueaza si totul este perfectibil.
                                          Lemn- Bty Viscaria
                                          FH - TENERGY 05
                                          BH - TENERGY 80

                                          Comentariu


                                          • #71
                                            Okay, cred ca m-am hotarat ce paleta sa cumpar. Am gasit un lemn mai pt incepatori: Butterfly Grubba PRO ALL- shi fețe SRIVER FX. Sper ca la sfarsitul lui august sa le am. Inca un lucru care l-am observat shi mi s-a parut ciudat.

                                            In ofetra butterfly postata aici pe site am vazut fețe SRIVER FX la 69 RON/bucata. Dar cum din posturile precedente am intrebat cum sunt afisate pe site'uri pretul la fețe shi am primit raspuns: pe bucata, uitandu-ma pe www.etenis.ro am vazut ca tot SRIVER FX e 127RON. Acum nu mai inteleg nimica

                                            Inca o intrebare: de pe dandoy-sports cat ar trebui sa dau pe un lemn mentionat anterior ca shi acolo m-am incurcat cu VAT'ul shi TVA'ul lor (daca a facut cineva comanda shi poate sa ma lamureasca).
                                            M. Maze FL
                                            FH:Roundell Soft 1.9
                                            BH: Tenergy 80 1.9

                                            Comentariu


                                            • #72
                                              Pretul de la etenis.ro se conformeaza modului de a face comert in RO: adaos cat mai mare, daca se poate, peste 100%...

                                              Pe dandoy n-ai nici o treaba cu VAT-ul. Platesti numai preturile fara TVA + o suma infima care e comisionul de transfer a banilor de pe cardul tau in banca cu care lucreaza el. Pe lemnul ala vei plati 74.16 + aprox. 0.5 comisionul de transfer.
                                              Butterfly Grubba Carbon-AN All+
                                              FH: Tackiness Chop, BH: Yasaka Antipower

                                              Comentariu


                                              • #73
                                                Postat în original de bilutza
                                                Pretul de la etenis.ro se conformeaza modului de a face comert in RO: adaos cat mai mare, daca se poate, peste 100%...
                                                Pe dandoy n-ai nici o treaba cu VAT-ul. Platesti numai preturile fara TVA + o suma infima care e comisionul de transfer a banilor de pe cardul tau in banca cu care lucreaza el. Pe lemnul ala vei plati 74.16 + aprox. 0.5 comisionul de transfer.
                                                Deci e tzapa etenis-ul Dar se plateste doar cu cardul pe dandoy?
                                                Shi le primesti la posta unde trebuie sa platesti doar shipping-ul nu? Cool! Dar trebuie sa astept sa-mi fac card (intr-o luna fac 18 ani ) pt ca nu'i spun lui tata k dau vreo 2,5mil pe o paleta :P

                                                Mai am o intrebare despre lipire. Pe Dandoy am vaszut o chestie interesanta

                                                "Glueing the rubber sheet. Free Service
                                                Let one of our specialists glue your new rubber sheet on to your blade."

                                                Deci pot sa o comand gata lipita, corect? in cost trebuie sa adaug shi lipiciul?

                                                TOTAL TO BE PAID: 242.41 RON deci sigur asta e suma? mi se pare f. rezonabil. o fi adevarat
                                                M. Maze FL
                                                FH:Roundell Soft 1.9
                                                BH: Tenergy 80 1.9

                                                Comentariu


                                                • #74
                                                  Nu platesti lipitul si nici "lipiciul". In legatura cu pretul, ceea ce ai vazut in dreapta ecranului este doar un convertor de valute care contine si moneda noastra, cu valori orientative. Tranzactia se face astfel: Trebuie sa alegi din acel convertor Euro sau Dolari americani iar in momentul in care faci plata, banca emitenta a cardului , face conversia din RON (daca cardul este pe aceasta moneda), in moneda pe care ai ales-o, la cursul valabil in acel moment. Daca este important pentru tine, poti sa inmultesti pretul afisat pe Dandoy in Euro sau Dolari, cu cursul afisat de BNR in acel moment si afli cu o mica marja de eroare, pretul pe care-l vei plati. Prin acest procedeu, poti chiar vedea in care din aceste doua monede este mai bine sa faci plata.
                                                  Shipping-ul nu-l platesti tu, i-l plateste Dandoy (daca ai luat numai lemn si fețe), ceea ce platesti la receptionarea pachetului la posta, fiind o asa zisa taxa de manipulare a pachetului in RO. (Eu am platit pentru un pachet cu un lemn si doua fețe 0.9 RON) .
                                                  In alta ordine de idei, Grubba Pro ALL- nu-i pentru "incepatori ", este pentru cei ce au un stil combinativ si se bazeaza pe un joc nu atat in fortza sau mare viteza, cat pe obtinerea de puncte din punerea mingiei cat mai precis, acolo unde nu se afla oponentul!
                                                  Este foarte adevarat ca avand "control" mare, este mult mai potrivita pentru inceput. Vezi ca ai venit de acasa? De la Kreanga Aeros OFF+ cu Bryce, ai derapat pe la Boll Platin + si ai ajuns la Grubba Pro ALL- cu Sriver FX-!!!
                                                  Esti pe drumul cel bun. Mai trebuie sa si joci mult, ca paleta singura nu face totul. Bafta
                                                  Lemn- Bty Viscaria
                                                  FH - TENERGY 05
                                                  BH - TENERGY 80

                                                  Comentariu


                                                  • #75
                                                    Postat în original de bilutza
                                                    Pretul de la etenis.ro se conformeaza modului de a face comert in RO: adaos cat mai mare, daca se poate, peste 100%...
                                                    Pe dandoy n-ai nici o treaba cu VAT-ul. Platesti numai preturile fara TVA + o suma infima care e comisionul de transfer a banilor de pe cardul tau in banca cu care lucreaza el. Pe lemnul ala vei plati 74.16 + aprox. 0.5 comisionul de transfer.
                                                    La etenis, Kreanga Tamca Carbon este peste SAPTE MILIOANE!
                                                    Mai oameni buni!!! Cernobalul???
                                                    Lemn- Bty Viscaria
                                                    FH - TENERGY 05
                                                    BH - TENERGY 80

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X