Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

AmaTuR TEAM, CAMPIONAT PE ECHIPE

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • AmaTuR TEAM, CAMPIONAT PE ECHIPE

    Avem intentia de a initia un campionat pe echipe, pentru participantii AmaTuR, si nu numai!
    In principiu, propunem ca in acest an campionatul sa se defasoare in doua faze; primavara faza I, turnee zonale de calificare, impartite in 6 sau 8 zone, in functie de numarul de echipe inscrise; Dintre acestea se vor califica primele doua sau trei pentru faza finala, care se va desfasura toamna.
    Faza de calificare se va disputa fie tur-retur in doua centre al zonei (in doua zile, una in mai, una in iunie), fie tur-retur la domiciliul fiecarei echipe; Numarul de echipe din fiecare grupa ar putea fi de 6 (se pot disputa intr-o singura zi toate meciurile intr-o sala cu 4-6 mese).
    Echipele vor fi compuse din minim 3 si maxim 5 jucatori, se vor disputa 6 din 11 jocuri cu unul sau doua jocuri de dublu, dupa un sistem bine cunoscut. In timpul jocului, unul din jucatorii de rezerva poate inlocui pe unul din titulari, luandu-i pozitia in foaie; cel care iese nu mai are dreptul de intrare in acel meci.
    In principiu, recomandam ca jucatorii sa infiinteze echipe dupa criterii geografice (din aceeasi localitate, din localitati apropiate sau din acelasi judet), pentru a putea fi impartite in grupe din zone geografice distincte. Nu este insa interzisa infiintarea unor echipe cu jucatori din orice zona a tarii, cu conditia ca echipa sa se inscrie cu un nume si o localitate de resedinta, in functie de care va fi repartizata intr-o anumita zona. Transferurile de jucatori se pot face numai dupa faza finala; completarea echipei cu jucatori noi se poate face si intre faza de primavara si cea de toamna. Completarea cu un jucator nou se poate face si in cazul retragerii unui jucator, oricand, daca dupa retragere numarul de jucatori devine mai mic de 3.
    Grupele vor fi repartizate cat mai echilibrat, tinand cont de criteriul geografic si de suma punctelor acumulate de primii 3 jucatori ai echipei in clasamentul AmaTuR.
    Pentru inscriere sunt necesare urmatoarele date: Numele echipei, Localitatea, numele, prenumele si localitatea celor 3-5 componenti (pentru identificarea lor in clasamentul AmaTuR) din care primul este capitanul si delegatul echipei
    In cursul anului se va organiza si Cupa Romaniei pe echipe (eliminatoriu), la care poate participa oricare din echipele inscrise, precum si echipe formate din jucatori ?nealiniati?.
    Pentru anul viitor preconizam infiintarea unei ligi nationale, in care se poata califica (sau din care se poate retrograda) castigatorii unor campionate zonale (sau judetene, in functie de numarul de participanti)
    Pentru a pregati un regulament al competitiei, va rog sa raspundeti intrebarilor prinse in pollurile alaturate.
    1. Doriti sa participati la campionatul pe echipe? (da, nu)
    2. Sistemul propus vi se pare potrivit? (da, nu)
    3. Doriti participarea jucatorilor legitimati activ? (niciunul, unul pe echipa, oricati)
    4. Ce nivel maxim poate avea jucatorul (jucatorii) legitimat activ? (B, A, Superliga, fara legitimati)
    Va rugam ca, in cazul in care aveti propuneri de imbunatatire sa interveniti cu comentarii.
    46
    Da, unul pe echipa
    0,00%
    0
    Da, oricati
    56,52%
    26
    Nu
    43,48%
    20

  • #2
    Re: AmaTuR TEAM, CAMPIONAT PE ECHIPE

    In ceea ce priveste sistemul de joc ar fi cam 2 variante :
    • echipa e compusa din 3 jucatori la simplu[/*:m:275hpmye]
    • echipa e compusa din 4 jucatori la simplu[/*:m:275hpmye]

    Pentru varianta cu 3 jucatori se poate juca fiecare cu fiecare (9 meciuri) + 2 meciuri de dublu, ultimul daca scorul va fi 5-5. Numarul maxim de jocuri este 11.
    Pentru varianta cu 4 jucatori se poate juca pe 2 grupe valorice fiecare cu fiecare (8 meciuri) + 1 meci de dublu. Asa s-a jucat la ultimul campionat national pe echipe. Numai ca trebuie stabilit clar de la inceput cine joaca in ce grupa valorica, nu se vor permite permutari .... iar in momentul in care rezerva joaca in locul unui titular nu mai poate juca decat la categoria la care a jucat pt prima data.
    Prima varianta necesita un nr de jocuri mai mare, iar daca sunt 6 echipe la un turneu un jucator poate juca intre 15 si 25 de meciuri, ceea ce e cam mult. Daca sunt 6 mese timpul de joc nu reprezinta o problema. Avantajul major este faptul ca e nevoie de doar 3 jucatori ..... presupunand ca fiecare echipa are 5 este mult mai usor sa se stranga 3 decat 4 sau 5.
    A doua varianta necesita un nr de jocuri mai mic, un jucator poate juca maxim 3 meciuri, nu 5 ca la prima varianta deci timpul de joc si oboseala nu ar trebui sa reprezinte o problema. In plus, stabilirea grupei in care va juca fiecare jucator, introducerea rezervei la momentul oportun aduc un plus de suspans si spectaculozitate si oferta o sansa in plus echipelor ceva mai slabute sau mai dezechilibrate. Dezavantajul este ca va fi mult mai greu ca toti componentii echipelor sa fie disponibili simultan.
    In ceea ce priveste jucatorii legitimati, parerea mea este sa se permita 2 jucatori legitimati inscrisi in echipa, dar numai 1 cu drept de joc / meci. Pot veni amandoi la turneu, dar doar unul va ptea juca, celalalt poate fi doar rezerva primului in caz in care acesta se accidenteaza.
    Limitarea "valorica" a jucatorilor legitimati cred ca ar fi divizia A, deci doar cei din SuperLiga sa nu aiba drept de joc.
    Daca se va decide sa se permita 1 jucator legitimat / echipa atunci varianta cu 4 jucatori de simplu este clar mai buna. Un jucator foarte bun la varianta 1 poate aduce 5 puncte din 6 (3 simplu + 2 dublu) deci practic e la un meci distanta de a castiga meciul de unu singur, dar la varianta 2 el poate aduce doar 3 puncte din 5 (2 simplu + 1 dublu) deci influenta lui va fi mai mica.
    Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

    FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
    BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

    Comentariu


    • #3
      Re: AmaTuR TEAM, CAMPIONAT PE ECHIPE

      atunci daca participa si jucatori de divizia A si B eu zic sa schimbam denumirea din AmaTuR in Campionatul National Profesionist De Tenis De Masa! De unde am plecat si unde am ajuns!!!
      Blade-Darker speed 90
      Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
      Bh- Testing

      Comentariu


      • #4
        Re: AmaTuR TEAM, CAMPIONAT PE ECHIPE

        Are dreptate Dado.
        Xi En Ting-X828
        Pryde 30
        Calibra LT Sound

        Comentariu


        • #5
          Re: AmaTuR TEAM, CAMPIONAT PE ECHIPE

          probabil nu sunteti constienti de favoarea care vi se ofera.... cand vreodata ati putea juca in div. A. eu sunt surprins de profesionisti ca accepta. respect lor!
          Lemn: Gergely
          BH: Dignics 05, 2.1
          FH: Dignics 05, 2.1

          Comentariu


          • #6
            Re: AmaTuR TEAM, CAMPIONAT PE ECHIPE

            Sper ca nu exista un numar limita de felicitari, pentru a mai adauga si eu cateva,...adresate tuturor celor care au contribuit la conceperea,
            si mai ales transpunerea in practica a acestei competitii, AMATOur, care se regaseste in fiecare dintre noi, cei care indragim acest sport ,si pe care din diverse
            motive nu am avut sansa sau posibilitatea,de a-l practica intr-un cadru organizat la timpul respectiv...Vin ''din urma'' cu aceste aprecieri,doarece eu nu am participat inca la aceasta competitie,din anumite motive,de sanatate,dar am vazut la lucru baietii in doua turnee la Galați,si pot spune ca au fost turnee reusite asa cum cred ca sunt si celelalte...
            Sper sa pot participa si eu in viitor dar desigur aceasta nu intereseaza pe nimeni...
            As dori sa-mi exprim parerea in continuare in legatura cu doua subiecte:1.Campionatul pe echipe si 2.Regulament-Organizare
            1.Campionatul pe echipe.Este o idee foarte buna.O astfel de competitie organizata in acest mod, da mai multa ''consistenta'' sau rigurozitate jocului in sine, ca modalitate de practicare a lui ,conducand la progres in anumite conditii de organizare.
            -participarea unor jucatori legitimati B,A sau chiar super-liga este de mare importanta.
            -PARTENERUL de antrenament reprezinta in tenisul de masa UN FACTOR DE PROGRES.Adica daca nu ai cu cine sa dai nu poti face NIMIC.Uitati-va la Adrian Crisan sau Creanga dar si alti jucatori romani.Daca nu ar fi plecat in Germania sau Grecia etc .in strainatate nu ar fi reusit niciodata sa ajunga unde au ajuns.De ce ?Pentru ca s-au antrenat,au jucat cu jucatori mai buni decat ei la mom.resp.si au ajuns chiar sa castige ,sa progreseze foarte mult.Si simplu,daca nu ar fi fost afara nu am fi avut despre ce vorbi...
            -pastrand proportiile,si noi nu am avea decat de castigat de la acesti jucatori,chiar daca mancam bataie.AMATOuR ar putea sa insemne nu numai placerea simpla de a juca la gramada si anonimat(nu este o critica ci dorinta de mai bine)
            -facandu-ne oarecum o autocritica,cati dintre noi putem sa facem o incalzire corespunzatoare ca sa nu mai vorbim de antrenamente cu teme care sa ne multumeasca bilateral ? Vrei sa faci anumite schimburi pe forehand sau rever ,iar aceasta implica directie,ritmicitate...Si nu poti nicidecum caci partenerul fie da cat poate in minge in directii diferite sau iti a mingea in stomac in ficat,desi pe puncte partenerul poate juca bine si te poate chiar bate.Conteaza insa mult cum te antrenezi,caci ceea ce faci in general la antrenament faci si in meci ,evident cu minusuri de reusita,caci mai este si adversarul...Eu nu sugerez ca jucatorii legitimati sa se ocupe de noi in mod special,dar nu avem decat de castigat daca ii vedem cum joaca pe viu,iar acest lucru ne poate ajuta sa progresam...
            -In lume,in afara de competitiile individuale care se desfasoara mai rar,restul sunt competitii pe echipe.Trebuie mers pe cai batatorite...
            -pe noi ca amatori ar trebui sa ne intereseze sa ducem pasiunea de a juca la o alta calitate ,aceea de a juca tenis adevarat ,curat,cu reusite asa cum sunt ele,dupa posibilitati,decat sa ne multumim sa jucam oricum...Nu zic sa jucam frumos si sa pierdem,ci sa avem mai multe pretentii de la noi insine.Iar in viitor se pot face schimbari in bine in organizarea ei
            2.Regulament-Organizare
            -Stiu ca nu esteo noutate,dar unii dintre noi nu respecta regulamentul in mod deliberat.Ma refer la SERVICIUL DIN MANA.Se poate servi asa din oarecare rutina ,fara intentie-dar aceasta nu este o scuza,dar sunt altii care PERSISTA.Pur si simplu isi creeaza un avantaj din serviciu.Si de ce sa fie asa ? Adica ,sa nu avem pretentii prea mari ca ''ce suntem profesionisti ?''.Adica merge la tara ...!Parerea mea este ca trebuie impus pur si simplu acest element de regulament;si mai ales APLICAT !Dar cum ?
            -Ar trebui arbitri. Dar cine ii plateste ? Cine ar putea sa faca voluntariat ? Poate dintre noi;dar vom fi corecti ? Daca se joaca pe echipe vor fi mai putine mese de joj si mai putini arbitri.Poate in taxa de participare sa se includa ceva ptr.arbitraj...?Cam greu dar nu imposibil
            Imi cer scuze,dar nu am vrut decat sa imi spun parerea,sa nu jignesc pe nimeni ,nici macar indirect...Amatori.amatori dar nu oricum
            Semneaza,
            cel mai slab jucator

            Comentariu


            • #7
              Re: AmaTuR TEAM, CAMPIONAT PE ECHIPE

              mai baieti daca a-ti inceput iar cu carcoteli(vezi concursul de la valeni unde am jucat in grupe si pe urma....) ramaneti la nivelul de "strand"!!!
              daca nu vreti sa jucati cu "jucatori" nu o sa intelegeti niciodata acest fenomen!!
              mi se pare normal ca cei cu nivel ridicat in tenis sa fie de acord si altii nu dar nici chiar asa...
              de ce v-a feriti ca oricum nu ajungeti in faze superioare.
              dar de ce mi-oi bate eu gura??e" grele "de inteles!

              Comentariu


              • #8
                Re: AmaTuR TEAM, CAMPIONAT PE ECHIPE

                "grele" de inteles este ca daca ai niste reguli( Amatour= fara legitimati) trebuie sa le respecti. Daca se vrea altfel atunci e foarte simplu si nu se mai sensibilizeaza jucatori care nu mai au loc pe la cluburi: se schimba regulile! Eu personal prefer sa joc cu legitimati pt. ca am ce invata, de la majoritatea cu care am jucat am luat bataie dar pe doi am reusit sa-i bat, asa ca schimbati regulile Amatour si gata!
                Blade-Darker speed 90
                Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                Bh- Testing

                Comentariu


                • #9
                  Re: AmaTuR TEAM, CAMPIONAT PE ECHIPE

                  Una e sa te antrenezi cu jucatori foarte buni si alta e sa joci un meci de 6 minute in care sa faci 5 puncte in toate cele 3 seturi

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: AmaTuR TEAM, CAMPIONAT PE ECHIPE

                    Cred totusi ca ,,cineva" are dreptate.Acesti jucatori fosti legitimati sunt niste jucatori care atat au putut face ei in tenisul profesionist si au ajuns la un nivel pe care nu l-au putut depasi, sa iasa din anonimat de exemplu fiindca nu stiu nici un jucator din amatour care sa fi fost mare renume in tenisul profesionist(poate o fi si n-am auzit eu de el). Ideea e ca acesti fosti legitimati vin in circuitul amatour si se amuza pe seama noastra a celor care facem cel mult 5 puncte inrtr un set.Turneee separate Amatori si Open se pare ca ideea nu a stat mult in picioare fiindca cei de la open nu vin toti la turnee si nu se adunau bani pentru ambele turnee(cupe si protocol).Da , sunt de acord ca avand un adversar mai bun iti poti imbunatati jocul,dar aasta nu se poate face intr-un singur meci la un turneu.Crisan si Creanga au avut parteneri de joc mai buni prin care si-au imbunatatit jocul,nu doar turnee si meciuri.Deci clar fostii legitimati nu cred ca pe mine personal ma fac sa mi imbunatatesc jocul intr-un meci la care mai vin si alti prieteni la marginea mesei si ii incurajeaza spunandu-i ca a trecut deja scorul in foaie inainte de a se termina meciul.Urat din partea lor si ar trebui sa le fie rusine ca se bucura la o victorie in fata mea.
                    BLADE:Kreanga Aeros
                    BH:Tibhar Torpedo
                    FH: Globe National

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: AmaTuR TEAM, CAMPIONAT PE ECHIPE

                      Pai in cazul in care poate juca un jucator legitimat, imi caut si eu echipa si mai am un coleg care si el isi cauta echipa.
                      Respect tuturor.

                      www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                      www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                      https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                      Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                      https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: AmaTuR TEAM, CAMPIONAT PE ECHIPE

                        Postat în original de barzalau
                        Cred totusi ca ,,cineva" are dreptate.Acesti jucatori fosti legitimati sunt niste jucatori care atat au putut face ei in tenisul profesionist si au ajuns la un nivel pe care nu l-au putut depasi, sa iasa din anonimat de exemplu fiindca nu stiu nici un jucator din amatour care sa fi fost mare renume in tenisul profesionist(poate o fi si n-am auzit eu de el). Ideea e ca acesti fosti legitimati vin in circuitul amatour si se amuza pe seama noastra a celor care facem cel mult 5 puncte inrtr un set.Turneee separate Amatori si Open se pare ca ideea nu a stat mult in picioare fiindca cei de la open nu vin toti la turnee si nu se adunau bani pentru ambele turnee(cupe si protocol).Da , sunt de acord ca avand un adversar mai bun iti poti imbunatati jocul,dar aasta nu se poate face intr-un singur meci la un turneu.Crisan si Creanga au avut parteneri de joc mai buni prin care si-au imbunatatit jocul,nu doar turnee si meciuri.Deci clar fostii legitimati nu cred ca pe mine personal ma fac sa mi imbunatatesc jocul intr-un meci la care mai vin si alti prieteni la marginea mesei si ii incurajeaza spunandu-i ca a trecut deja scorul in foaie inainte de a se termina meciul.Urat din partea lor si ar trebui sa le fie rusine ca se bucura la o victorie in fata mea.
                        Ar fi o idee buna sa nu generalizezi.
                        Nu stiu cati jucatori care au fost legitimati cunosti dar per total gresesti amarnic.
                        Majoritatea jucatorilor s-au lasat nu pentru ca n-au ajuns campioni mondiali, ci din motive de sanatate, financiare, de cariera sau din lipsa timpului disponibil.
                        Abandonarea formulei Amatori + Open s-a facut deoarece era extrem de dificil de trasat linia intre cele 2 categorii .... in plus multi amatori puri chiar doresc sa joace cu adversari mai tari. Un alt motiv pentru separare a fost limitarea timpului de joc, dar la majoritatea turneelor din acest an s-a jucat pe sistemul de grupe inferioare compuse din 6-7 jucatori, sistem care dupa cum s-a dovedit permite desfasurarea turneului intr-un timp rezonabil, rar se mai depaseste miezul noptii, ora de final fiind in jur de 23. 2 randuri de premii constituie o cheltuiala in plus, iar organizatorii au folosit fondurile pentru a oferi un suc in plus, o gustare sau ceva asemanator pentru a spori placerea si confortul a 100 de oameni decat pentru recompensarea a 3-4.
                        Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                        FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                        BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: AmaTuR TEAM, CAMPIONAT PE ECHIPE

                          Pana astazi, raspunsul la intrebarea "Doriti sa participati la Campionatul pe echipe" a fost votat cu DA de 46 de ori si de doua ori cu Nu.
                          Va rog sa raspundeti la o noua intrebare:
                          Sunteti de acord cu participarea jucatorilor legitimati la Campionatul pe echipe?
                          Va multumesc

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: AmaTuR TEAM, CAMPIONAT PE ECHIPE

                            Ar fi o idee buna sa nu generalizezi.
                            Nu stiu cati jucatori care au fost legitimati cunosti dar per total gresesti amarnic.
                            Majoritatea jucatorilor s-au lasat nu pentru ca n-au ajuns campioni mondiali, ci din motive de sanatate, financiare, de cariera sau din lipsa timpului disponibil.
                            Abandonarea formulei Amatori + Open s-a facut deoarece era extrem de dificil de trasat linia intre cele 2 categorii .... in plus multi amatori puri chiar doresc sa joace cu adversari mai tari. Un alt motiv pentru separare a fost limitarea timpului de joc, dar la majoritatea turneelor din acest an s-a jucat pe sistemul de grupe inferioare compuse din 6-7 jucatori, sistem care dupa cum s-a dovedit permite desfasurarea turneului intr-un timp rezonabil, rar se mai depaseste miezul noptii, ora de final fiind in jur de 23. 2 randuri de premii constituie o cheltuiala in plus, iar organizatorii au folosit fondurile pentru a oferi un suc in plus, o gustare sau ceva asemanator pentru a spori placerea si confortul a 100 de oameni decat pentru recompensarea a 3-4.
                            Daca am gresit cumva in ceea ce am scris imi fac mea culpa, dar as fi tare curios sa stiu din ce punct de vedere vorbesti tu, fost legitimat sau amator?
                            Motive de sanatate? Nu ar putea juca nici in AMATOUR daca ar avea probleme de sanatate.
                            Financiare? Aici sunt mai multe aspecte de discutat si nu tin neaparat sa intru in amanunt.
                            Cariera. Da, in AMATOUR se joaca numai samabata.
                            Timp disponibil. Nu prea are nimeni, dar isi face toata lumea.
                            Felicitari pentru cele 2 turnee,Adjud si Reghin.
                            BLADE:Kreanga Aeros
                            BH:Tibhar Torpedo
                            FH: Globe National

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: AmaTuR TEAM, CAMPIONAT PE ECHIPE

                              Nu se poate compara jocul la club - in conditii de performanta rezulta 2-5 ore de antrenament pe zi - si joaca de placere unde joci de 1-3 ori pe saptamana.
                              Momentan vad ca 60% dintre votanti accepta prezenta unui legitimat ...... totusi eu cred ca prezenta a 2 sau mai multi nu este un lucru bun, cel putin pentru moment ..... nu vreau sa se ajunga la situatiile absurde care s-au intamplat in campionatul de calificari pe București cand orgoliile unor oameni potenti financiar au dus ca la un simplu meci de calificari sa joace jucatori din lotul national.
                              Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                              FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                              BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: AmaTuR TEAM, CAMPIONAT PE ECHIPE

                                Eu sunt pentru ideea de a coopta un jucator legitimat la fiecare echipa, dar nu ca mercenar, cu scopul exclusiv de a castiga cateva meciuri, ci in primul rand de a-i coordona pe ceilalti, de a le da sfaturi, de a le induce dorinta de profesionalism, de a castiga si de a juca bine.
                                Nu am insa un raspuns la doua probleme:
                                1. Cum putem atrage un jucator legitimat (sau poate un antrenor bun) catre o echipa de amatori, care sa capete interesul de a face o echipa de top. Prietenia? Banii? Dorinta de calificare? Coordonarea unei echipe pe langa care poate dezvolta un nucleu de copii? Cel care gaseste un raspuns poate deveni un bun manager al unei echipe de top! Pana acum, un exemplu deosebit am gasit la Topoloveni!
                                2. Cum putem echilibra meciurile cu echipe care nu au posibilitatea de a coopta un jucator legitimat?
                                Poate ca o varianta buna ar fi aceea ca in meciul direct jucatorul legitimat sa poata participa numai daca ambele echipe au inscris un legitimat?

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: AmaTuR TEAM, CAMPIONAT PE ECHIPE

                                  Votul, deocamdata, nu este edificator; va rog sa participati cat mai multi cu un raspuns, pentru a putea sa luam cat mai repede o decizie.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: AmaTuR TEAM, CAMPIONAT PE ECHIPE

                                    ca sa fie edificator ar trebui sa fie un termen limita pana la care sa se voteze, un termen rezonabil.Cine nu a votat pana atunci inseamna ca nu-l intereseaza subiectul!
                                    Blade-Darker speed 90
                                    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                    Bh- Testing

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: AmaTuR TEAM, CAMPIONAT PE ECHIPE

                                      Postat în original de Dan2
                                      Eu sunt pentru ideea de a coopta un jucator legitimat la fiecare echipa, dar nu ca mercenar, cu scopul exclusiv de a castiga cateva meciuri, ci in primul rand de a-i coordona pe ceilalti, de a le da sfaturi, de a le induce dorinta de profesionalism, de a castiga si de a juca bine.
                                      Nu am insa un raspuns la doua probleme:
                                      1. Cum putem atrage un jucator legitimat (sau poate un antrenor bun) catre o echipa de amatori, care sa capete interesul de a face o echipa de top. Prietenia? Banii? Dorinta de calificare? Coordonarea unei echipe pe langa care poate dezvolta un nucleu de copii? Cel care gaseste un raspuns poate deveni un bun manager al unei echipe de top! Pana acum, un exemplu deosebit am gasit la Topoloveni!
                                      2. Cum putem echilibra meciurile cu echipe care nu au posibilitatea de a coopta un jucator legitimat?
                                      Poate ca o varianta buna ar fi aceea ca in meciul direct jucatorul legitimat sa poata participa numai daca ambele echipe au inscris un legitimat?
                                      mi se pare interesant ultimul alineat care este pertinent si cred ca ar multumi pe toata lumea,cu mentiunea ca ,la dorinta echipei fara jucator-antrenor legitimat , acel jucator sa poata evolua in meciul respectiv.personal ,consider ca as avea de castigat ceva de la unul care stie bine jocul, in plus este un test personal,daca vreti....de fortare a limitelor.
                                      Blade...dr Neubauer Bulldozer anatomic handle
                                      FH. dr. Neubauer Domination red
                                      BH.dr. Neubauer Diamant



                                      WE WILL ROCK YOU...

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: AmaTuR TEAM, CAMPIONAT PE ECHIPE

                                        Din pacate, din ce reiese din voturi, e clar ca nu se doresc jucatorii legitimati in competitiile AMATuR.
                                        Pacat, cred ca jucatorii din AMATuR au ce invata de la cei legitimati.
                                        Cu respect,
                                        George

                                        www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                        www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                        https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                        Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                        https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: AmaTuR TEAM, CAMPIONAT PE ECHIPE

                                          la amatori, din punctul meu de vedere ar trebui sa participe toata lumea intereseta de tenis in timpul liber, de orice varsta si de orice sex. daca Ma Lin vine la amatur si se inscrie la un concurs, noi nu-l primim ca e legitimat. sau crisan, creanga....etc
                                          hai sa revizuim un pic statul. nu ma supar daca pierd cu 3-0 fara sa iau 1 punct pe set, dar nici un legitimat nu vine sa piarda timpul cu jucatori mai "slabuti".
                                          cred ca trebuie sa se faca si concursuri premium, sa zicem a+, unde sa ajunga cei mai buni amatori si legitimati. sau ca la topoloveni.
                                          blade - JOO SE HYUK
                                          rubbers - XIOM VEGA PRO & long pimples frictionless

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: AmaTuR TEAM, CAMPIONAT PE ECHIPE

                                            Parerea mea este ca doar cei care nu vor sa invete nimic despre tenis la un concurs vor fi deranjati de prezenta jucatorilor legitimati, indiferent de divizia in care joaca.
                                            Sistemul de la Topoloveni, cu legitimatii care termina concursul intr-un sistem paralel este, zic eu, cel mai bun, intrucat ne permite noua, amatorilor, sa jucam cu jucatori mult mai buni si sa invatam ceva de la ei si le permite lor, legitimatilor, sa joace finalul concursului cu jucatori de valoare apropiata de a lor si sa faca meciuri foarte bune.
                                            Totusi, includerea a mai mult de un jucator legitimat intr-o echipa de dublu cred ca ar crea mai multe probleme decat ar aduce beneficii Amaturului. Trebuie sa tinem cont si de faptul ca o astfel de echipa de dublu va accede in fazele superioare ale concursului si, pentru ca e vorba de o echipa mixta, nu se poate face un concurs paralel pentru legitimati (apartenenta la un club nu mai reprezinta un criteriu de separare).
                                            Oricum, poate ca pentru unii e rau sa joace cu legitimati, dar eu zic ca cei care vor sa invete ceva ar trebui sa se bucure.
                                            Cat despre regulamentul Amatur, nu vad in ce fel este incalcat, cata vreme in faza superioara a concursului amatorii joaca doar cu amatori.
                                            Numai bine.
                                            Blog de tenis de masă

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: AmaTuR TEAM, CAMPIONAT PE ECHIPE

                                              Postat în original de Dan2
                                              Eu sunt pentru ideea de a coopta un jucator legitimat la fiecare echipa, dar nu ca mercenar, cu scopul exclusiv de a castiga cateva meciuri, ci in primul rand de a-i coordona pe ceilalti, de a le da sfaturi, de a le induce dorinta de profesionalism, de a castiga si de a juca bine.
                                              Nu am insa un raspuns la doua probleme:
                                              1. Cum putem atrage un jucator legitimat (sau poate un antrenor bun) catre o echipa de amatori, care sa capete interesul de a face o echipa de top. Prietenia? Banii? Dorinta de calificare? Coordonarea unei echipe pe langa care poate dezvolta un nucleu de copii? Cel care gaseste un raspuns poate deveni un bun manager al unei echipe de top! Pana acum, un exemplu deosebit am gasit la Topoloveni!
                                              2. Cum putem echilibra meciurile cu echipe care nu au posibilitatea de a coopta un jucator legitimat?
                                              Poate ca o varianta buna ar fi aceea ca in meciul direct jucatorul legitimat sa poata participa numai daca ambele echipe au inscris un legitimat?
                                              eu sunt de acord cu participarea unui singur legitimat,cu conditia introducerii punctului 2 din expozeul lui dan, in regulamentul amatur-ului.
                                              mcy, papapa

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: AmaTuR TEAM, CAMPIONAT PE ECHIPE

                                                Postat în original de gdurdun
                                                Din pacate, din ce reiese din voturi, e clar ca nu se doresc jucatorii legitimati in competitiile AMATuR.
                                                Pacat, cred ca jucatorii din AMATuR au ce invata de la cei legitimati.
                                                Cu respect,
                                                George
                                                George, eu cred ca parerile sunt impartite egal: 50% nu vor, iar 50% vor (1 sau mai multi legitimati pe echipa).
                                                Cel putin asa reiese din poll in acest moment: 36 voturi impotriva si 35 voturi pentru (adunate).
                                                Sa nu uitam ca aici vedem parerea celor cativa care si-au exprimat-o, dar ei nu reprezinta decat poate 20-30% din jucatorii activi din Amatur. Cred ca lucrurile ar trebui sa stea altfel. Eu unul m-as bucura sa va vedem la cat mai multe concursuri, chiar daca multi dintre noi nu pot sa ridice nici o pretentie la masa de joc (inclusiv eu).
                                                Tenisul de masa este un sport in care nu poti deveni mai puternic decat daca joci cu un adversar mai puternic.
                                                I rest my case, ca sa zic asa.
                                                Blog de tenis de masă

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Re: AmaTuR TEAM, CAMPIONAT PE ECHIPE

                                                  georgica tu crezi ca ai intelege ceva daca ai juca cu ma lin ? lasati vrajeala asta pt ca in 5-10 minute cat dureaza meciul...amatorul nu o sa inteleaga nimik.Ar trebui sa joace constant ca sa inteleaga ceva si sa progreseze.

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X