Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Initiativa "persoana juridica in sprijinul turneelor mai mici din circuit"

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    Sustin si eu
    Lemn:Matsushita Def:,Fh:Nitaku P1Bh: TSP Curl P-4 Chop
    http://www.tenismasa.ro/

    Comentariu


    • #52
      Personal, conduc o asociatie sportiva si traiesc zilnic toate lucrurile ce trebuie facute legal. Nu e usor si nici nu costa putin sa faci acest lucru ca sa nu mai vrb. despre faptul ca muncesc ,, VOLUNTAR,,. Dar daca se doreste intrarea in legalitate , SUSTIN acest lucru ptr. ca AMATUR - ROMANIA a devenit cumva un brend in t.d.m national si nu numai. E greu sa conduci la nivel national o Asociatie dar nu imposibil. Sunt destui oameni capabili in acest moment sa faca acest lucru. Asadar : Spor la treaba si mult succes !!! Respect si sustinere totala din partea mea !!!

      Comentariu


      • #53
        este asa simplu(opinia mea) :
        Ceva.. ce merge bine, NU se schimba !
        Salutari !

        Comentariu


        • #54
          Pali,

          Ai aparut ca o stea in rindul organizatorilor de turnee, cu un suflu nou, si ai toata admiratia mea pt introducerea in circuitul Amatur, a unor localitati necunoscute publicului larg : Ditrau, Corund, Sarmas, etc.
          Din pacate, din motive de sanatate, te-ai retras si ai devenit boboc…..

          Ce n-am inteles eu din aceasta initiativa a ta, este de fapt ce doresti……
          Sa stringi 200 de adeziuni ? ca sa faci ce ?

          Postat în original de PaliHR Vezi post
          In primul rand, un partener de acest gen ar contabiliza taxele, ar plati factura chiriei meselor, factura cupelor, a apelor, ar incheia contractul pentru asistenta medicala de urgenta, si ar si efectua plata pentru ambulanta in cazul in care marimea turneului necesita prezenta sa, ar inchiria sala, si ar plati valoarea chiriei, etc.
          Si in plus, aceasta entitate ar trebui sa stranga fonduri in plus de la sponsori pentru ca cheltuielile oficiale enumerate sa nu duca la marirea taxei de participare.
          Pali
          Sa atragi o persoana juridica care sa ajute organizatorul local ? Pai nu ai nevoie de adeziuni..cauti persoana juridica si o implici in organizarea turneului.
          Daca trimiti acest partener la ultimul turneu de la Brăila (vezi postul lui Ion Marius, unde a si defalcat veniturile si cheltuielile turneului) fii sigur ca la al doilea turneu cind il soliciti, nici la telefon nu-ti mai raspunde……..

          Sa creezi o asociatie la nivel national ? ok..cum ajuta aceasta asociatie cele n turnee dintr-o simbata, in toata tara ? Inchiriaza ea salile ? asigura ea logistica ? trimite reprezentanti la aceste concursuri ?

          Daca luam ca exemplu FRTM….el doar incaseaza cotizatiile de la sportivii legitimati la cluburile respective, ba mai mult, la etapele de divizie, cind isi trimite reprezentantii, cluburile sunt obligate sa le plateasca cazare, masa, diurna, transport, inafara de costurile legate de organizarea etapei (inchiriere sala, transport mese, asistenta medicala, etc)

          In concluzie…ca unul ce te-ai implicat (si te implici in continuare) in organizarea turneelor..daca ai o idee, pune-o in practica..nu astepta cele 200 de adeziuni.

          Comentariu


          • #55
            Stimați colegi,

            Sa nu credeți ca Dan Tigau si Dan Bodeanu au renunțat la ideea lor. Nu, dar au schimbat strategia: au început sa-i bage in fata pe alții, respectiv pe Paly, prezent?nd situația sub alta forma, dar si aceasta nefiind deloc concretă, capabilă sa ascundă scopul final, care este : ?nființarea unei entități juridice, care sa profite de Amatur, sub toate formele, spre ai folosi banii strînși, precum si fonduri europene, județene si locale si bani din sponsorizări, pentru a finanța clubul profesionist al lui Dan Tigau.

            Comentariu


            • #56
              Va rog inca o data, aici suntem intr-un topic al carui scop este nuantat in postul 1.

              Daca este mai greu de inteles acolo, Va rog, recititi raspunsurile de aseara date lui Gelu.

              Pana acum n-au fost multe mesaje in afara cadrului acestei initiative, dar ma tem un pic ca chiar trebuie sa apelam la admin.
              Chiar asa de grea sa fie limba romana?

              PS: Nu ma refer la intrebarile domnului Toma, postarea sa fiind a unui gentleman. Tot asa si a lui Gelu, ambele opinii solicitandu-mi butonul "Multumesc".

              A, si Va rog, cand aveti timp, cititi cu atentie postarile de cateva fraze ale cititorilor acestui topic. Situatia nu este chiar asa de simpla cum parea in cazul propunerii domnului Tigau. Aici am primit cateva opinii pe care nu le veti putea pune in paranteza. Domnul Tutoveanu a scris ca jurist, Domnul Popescu ca si conducator de asociatie, etc.
              Sa stiti ca daca despre ce vorbim aici nu ar fi despre o nevoie/necesitate probabila, as fi primul care ar cere inchiderea subiectului.

              Acelasi Pali, cu respect.
              FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
              Tel : 0742 257 995

              Comentariu


              • #57
                Postat în original de mateidumitru Vezi post
                Stimați colegi,

                Sa nu credeți ca Dan Tigau si Dan Bodeanu au renunțat la ideea lor. Nu, dar au schimbat strategia: au început sa-i bage in fata pe alții, respectiv pe Paly, prezent?nd situația sub alta forma, dar si aceasta nefiind deloc concretă, capabilă sa ascundă scopul final, care este : ?nființarea unei entități juridice, care sa profite de Amatur, sub toate formele, spre ai folosi banii strînși, precum si fonduri europene, județene si locale si bani din sponsorizări, pentru a finanța clubul profesionist al lui Dan Tigau.
                S a terminat postul?

                Comentariu


                • #58
                  Postat în original de sevraj Vezi post
                  S a terminat postul?
                  A cui al tau

                  Comentariu


                  • #59
                    Postat în original de PaliHR Vezi post
                    Va rog inca o data, aici suntem intr-un topic al carui scop este nuantat in postul 1.

                    Daca este mai greu de inteles acolo, Va rog, recititi raspunsurile de aseara date lui Gelu.

                    Pana acum n-au fost multe mesaje in afara cadrului acestei initiative, dar ma tem un pic ca chiar trebuie sa apelam la admin.
                    Chiar asa de grea sa fie limba romana?

                    PS: Nu ma refer la intrebarile domnului Toma, postarea sa fiind a unui gentleman. Tot asa si a lui Gelu, ambele opinii solicitandu-mi butonul "Multumesc".

                    A, si Va rog, cand aveti timp, cititi cu atentie postarile de cateva fraze ale cititorilor acestui topic. Situatia nu este chiar asa de simpla cum parea in cazul propunerii domnului Tigau. Aici am primit cateva opinii pe care nu le veti putea pune in paranteza. Domnul Tutoveanu a scris ca jurist, Domnul Popescu ca si conducator de asociatie, etc.
                    Sa stiti ca daca despre ce vorbim aici nu ar fi despre o nevoie/necesitate probabila, as fi primul care ar cere inchiderea subiectului.

                    Acelasi Pali, cu respect.
                    Daca este sa fie romaneste draga Pali eu nu inteleg de ce poti fi asa penibil ....................

                    Comentariu


                    • #60
                      Nu stiu de ce dar cred ca are ceva legatura cu turneul final

                      Comentariu


                      • #61
                        Apropo cind noi pinguinii scriam ceva care nu ne placea in regulament dupa un turneu final sare-ai si tu in sus ca regulamentul sa votat ,acum de ce sa nu astepti si tu inca un an sa vezi ce fain este

                        Comentariu


                        • #62
                          Vad ca tot o bagi cu adminul ,atit timp cat nu te jigneste cineva nu vad de ce sa intervina

                          Comentariu


                          • #63
                            Domnule Toma, sunt foarte prins in aceste zile, Va cer scuze ca Va răspund mai scurt.
                            In ce priveste prima parte, am scris aici de mai multe ori ca nu cunoastem încă reteta persoanei juridice. Din mesajele pro se pot extrage câteva idei care merita analizate.

                            Iar legat de postul lui Ion Marius, nu prea inteleg exact. Am văzut ca au oferit mai mult participantilor decât le permitea bugetul. Poate asa au plănuit, nu stiu.
                            Fiecare atrage participantii in numar mai mare dupa un propriu plan de marketing. Legat de impozit si castig, toata lumea informata stie ca turneele sunt pe minus. Si aici poate ajuta personalitatea juridica: Are cont in care autoritatile locale pot vira bani.

                            Citindu-va postul, mi-am amintit de punerea pe harta a Corundului. Era vara 2013, aveam cheltuieli, cu sponsorizări cu tot pe la cinci mii de lei, si calculasem cu circa 700 de lei de venituri cash...
                            Dar, imi vine in minte ca a fost singura data când am dat apa la trei lei, mi se pare. însă sponsorul voia contract de sponsorizare... Si am alergat vreo trei zile, ca sa conving o asociatie prietenoasa ca sa accepte sponsorizarea pentru amaturisti...

                            Va salut cu respect.
                            FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                            Tel : 0742 257 995

                            Comentariu


                            • #64
                              Apropo daca tot ma plictisesc si am inceput sa scriu,Dan Bodeanu a avut anii de zile Amaturul in mana acum cind nu il mai are vrea si el legalitate ....Si tu ai fost pe acolo o mica goanga ,acum dintr-o data ti-ai schimbat orientarea ,crede-ma ca sunteti penibili amindoi pentru cei care va cunosc......spre deosebire de voi eu am fost si voi fi neutru si chiar vreau binele participantilor

                              Comentariu


                              • #65
                                Eu as prefera sa fie cateva persoane care sa se ocupe de tot ce inseamna organizare in fiecare oras, persoane care sa reprezinte amatur. Mi-ar conveni de minune sa vina altcineva de-afara sa faca concursuri la Botoșani de exemplu. Il pot da persoana de contact pentru sala apoi n-are decat se vina cu mese, cu materiale de premiere, apa si tot ce trebuie. Noi doar sa ne prezentam la sala. De ce nu !
                                Unii poate au impresia ca daca esti organizator ai nu stiu ce castiguri. Va asigur ca daca platesti absolut tot si n-ai sponsorizare, iesi pe minus.
                                Desi sunt de acord cu ideea, sigur nu se va putea implementa.
                                E posibil ca la un moment dat sa se desparta in doua acest Amatur. S-apoi, daca cei carora le "apartine" site-ul si tot ce inseamna logistica nu vor, nu se poate face nimic. N-aveti decat sa faceti un Amatur 2.
                                Sunt curios cand unii de-aici vor fi intrebati unde si cum au cheltuit banutii, asociatii care probabil au facut transferuri in conturi personale si altele mai departe, cum vor scoate camasa ? Si dupa cum bine vedeti, se poate pune si de-acum 10 ani in urma, cine stie !
                                Blade: lemn off...ce lemn !
                                Bh: cu tepi
                                Fh: fara tepi

                                Comentariu


                                • #66
                                  Eu in locul vostru as cere autonomie ,asa poate o sa fiti in legalitate

                                  Comentariu


                                  • #67
                                    PS: Ce nu toata lumea intelege este ca aici pur si simplu am creat un spatiu unde sa se manifeste cei care sprijină aceasta idee.
                                    D-le Toma, Dvs ati putut citi in partea de forum a coordonatorilor mesajul meu legat de câteva din aceste aspecte, undeva in septembrie, când am cercetat chestiunea ambulantei.
                                    Tot asa, ati putut vedea, ca nici in partea de forum a organizatorilor nu s-a reusit o dezbatere la rece (poate si din vina mea).
                                    Repet, aici am creat un spatiu de exprimare pentru opiniile pro. Dar daca ar fi foarte necesar si altul nu vrea sa lanseze un topic invers, pot crea eu subiectul celor care sustin ca organizatorii sa nu fie ajutati de persoane juridice. Suna ciudat, dar asta e...

                                    Noapte buna va doresc.
                                    FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                                    Tel : 0742 257 995

                                    Comentariu


                                    • #68
                                      Postat în original de PaliHR Vezi post
                                      PS: Ce nu toata lumea intelege este ca aici pur si simplu am creat un spatiu unde sa se manifeste cei care sprijină aceasta idee.
                                      D-le Toma, Dvs ati putut citi in partea de forum a coordonatorilor mesajul meu legat de câteva din aceste aspecte, undeva in septembrie, când am cercetat chestiunea ambulantei.
                                      Tot asa, ati putut vedea, ca nici in partea de forum a organizatorilor nu s-a reusit o dezbatere la rece (poate si din vina mea).
                                      Repet, aici am creat un spatiu de exprimare pentru opiniile pro. Dar daca ar fi foarte necesar si altul nu vrea sa lanseze un topic invers, pot crea eu subiectul celor care sustin ca organizatorii sa nu fie ajutati de persoane juridice. Suna ciudat, dar asta e...

                                      Noapte buna va doresc.
                                      Pali ,jura tu pe rosu ca ai iesit in pierdere ca pe Bodeanu oricum nu il cred

                                      Comentariu


                                      • #69
                                        Cu ambulanta asta ce tot o aburim,nu iti ajunge cit cotizezi la sanatate din salariu acum vrei si din pasiune sa le dai degeaba bani

                                        Comentariu


                                        • #70
                                          Anul acesta am plătit mingile in cazul a doua turnee, organizatorul ramanand fara resurse, de vreo trei ori plătind si taxa Amatur in locul organizatorului. Dane, daca asta e castig pentru tine, sănătate multa.

                                          Si fiind prima data când iti răspund aici, te rog, sa încercam fara aberatii, si cu mai mult bun simt. Prestatiile tale din păcate par a fu de fight&troll.
                                          Păcat.
                                          FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                                          Tel : 0742 257 995

                                          Comentariu


                                          • #71
                                            Postat în original de PaliHR Vezi post
                                            Anul acesta am plătit mingile in cazul a doua turnee, organizatorul ramanand fara resurse, de vreo trei ori plătind si taxa Amatur in locul organizatorului. Dane, daca asta e castig pentru tine, sănătate multa.

                                            Si fiind prima data când iti răspund aici, te rog, sa încercam fara aberatii, si cu mai mult bun simt. Prestatiile tale din păcate par a fu de fight&troll.
                                            Păcat.
                                            Asta anul asta,dar anul trecut cum a fost?

                                            Comentariu


                                            • #72

                                              Comentariu


                                              • #73
                                                Craciun fericit draga Pali sti ca tot timpul mi-ai fost simpatic

                                                Comentariu


                                                • #74
                                                  Initiativa lui Pali este deosebit de benefica si ma bucur ca Dan Bodeanu ,si Tigau Dan se implica toti trei sunt oameni cu experienta seriosi ,subiectul merita promovat si discutat mai amanuntit ,va doresc tuturor un Craciun Fericit si La multi Ani.

                                                  Comentariu


                                                  • #75
                                                    Sustin si eu initiativa, mai adaugati 1 la contorizare.
                                                    Craciun Fericit tuturor!

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X