Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tenergy vs DHS

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Tenergy vs DHS

    Salut! Imi poate spune cineva diferentele dintre spin si speed dintre Butterfly Tenergy 05 si DHS Hurricane 3 Neo
    FH: BUTTERFLY TENERGY 05
    BH: Yasaka Rakza 7 Soft

  • #2
    Am jucat cu H3 neo varianta comerciala cand am luat primele palete profesionale asa ca impresia poate fi oarecum subiectiva. Nu m-am inteles cu fetele chinezesti. Sunt ieftine dar probabil iti trebuie tehnica foarte buna ca sa le pui in valoare. Cand am pus prima data 05 pe un lemn nu-mi venea sa cred cat de bine pot juca (de fapt fata ma ajuta enorm). H3 Neo este lipicioasa si tare (topspinul trebuie efectuat cu mana atinsa aproape complet si chiar si asa nu punea in dificultate prea mult adversarul) si rapida. 05 mi se pare mult mai usor de utilizat chiar daca nu ai o tehnica foarte dezvoltata. Este mai moale evident decat H3 Neo si iti cam face jumatate din treaba. Singurul capitol la care as vedea H3 Neo superioara ar fi servele datorita topsheetului lipicios.

    Poate cei care au jucat cu H3 Neo cand aveau tehnica destul de avansata pot da informatii mai utile, eu vorbesc din perspectiva unui jucator care abia trecuse de la paletele hobby la cele profesionale. Oricum gasesti numeroase subiecte atat aici cat si pe forumuri straine care fac comparatie intre fetele chinezesti si cele japoneze/europene.

    Mult succes in continuare la masa de joc.
    Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
    FH: Butterfly Dignics 05
    BH: Tibhar Grass D.TecS

    Comentariu


    • #3
      Eu folosesc in momentul acesta tenergy 05 si ma intrebam doar cum sunt fetele in caz ca vreau sa cumpar alta fata .. Multumesc mult !
      FH: BUTTERFLY TENERGY 05
      BH: Yasaka Rakza 7 Soft

      Comentariu


      • #4
        fetele chinezesti au alt topsheet si alta tensionare a buretelui. dupa parerea mea - pentru ca am jucat o perioada cu set-up chinezesc - daca nu iti formezi tehnica de lovire cu fata chinezeasca, ci ai invatat sa joci cu fata europeana, dar vrei totusi sa faci aceasta schimbare...pasesti pe un drum anevoios, care la inceput e presarat cu insatisfactii, te asteapta multa munca la masa de joc si cu multa rabdare sa obtii si satisfactii.

        in mod special la topspin diferentele sunt mari. pe scurt, la chinezeasca trebuie sa muncesti mult mai mult. asta inseamna alta dinamica a loviturii, cu bratul intins f bine, ca frecarea mingii sa fie cat mai lunga. aviz celor care, din pacate, dau topspin doar din mana (ma refer cu precadere la cel de FH) pentru ca nu stiu/sau nu pot sa-si foloseasca corpul, cu transfer de greutate de pe un picior pe altul si rotire de trunchi...daca la europeana ei o arunca peste fileu, ei, la chinezeasca se vor trezi ca asta nu se mai intampla asa de usor...asta este un exemplu. chiar si pentru cei care dau topspin corect, vor trebui sa munceasca mai mult pentru a pune in valoare acest tip de fata. e important sa-ti asumi aceste lucruri si, deci, sa n-ai asteptari false!

        PS: cei care vor sa faca schimbarea asta doar de dragul schimbarii...deoarece considera ei ca o fata chinezeasca le-ar putea "imbunatati" jocul, i-as sfatui sa cantareasca avantajele si dezavantajele - european vs chinezesc.

        - - - Actualizat - - -

        stiu cel putin doi jucatori romani de certa valoare, care au jucat pentru o perioada cu fete chinezesti, dar au renuntat la ele din motivele expuse mai sus...cu chinezeasca trebuie sa muncesti mult mai mult!
        Viscaria
        FH - tenergy 05
        BH - tenergy 05 fx

        Comentariu


        • #5
          Este destul de greu sa compari tenergy cu dhs hurriane pt ca sunt total diferite! Ceea ce pot spune dupa 7 ani incare pe fh am folosit doar hurricane este faptul ca trebuie conditie fizica la aceste fete! In ultimul timp ajuns la 38 de ani încep sa simt ca încet încet va trebui sa mă reprofilez pe fete euro japoneze tocmai datorita conditiei fizice. Hurricanurile sunt niste fete care nu auvrival la spin, zic eu, însă pentru a genera suficienta viteza la topspin trebuie technica si forta fizica in mana ceea ce e destul de solicitant
          Lemne: DHS Hurricane Long W997
          FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
          BH: DHS GoldArc 8

          Comentariu


          • #6
            recent am dat o paleta cu fete noi noute DHS Hurricane 3 Neo.
            nu mi-au placut deloc.
            un singur lemn DEF
            zeci de fețe diverse

            Comentariu

            Who has read this thread:
            Procesare...
            X