Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Nevoia unor jucatori amatori de a schimba des set-up-ul

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Nevoia unor jucatori amatori de a schimba des set-up-ul

    Va salut,

    am dat search pe forum, dar n-am gasit discutat acest subiect (poate n-am gasit eu, la o adica sorry!), care personal mi se pare important.

    asadar, de ce simt unii nevoia de a schimba (asa de) des set-up-ul?!

    raspunsul generalist este ca sunt nemultumiti de cel vechi si considera ca schimbarea le-ar aduce o imbunatatire in joc...

    inclusiv la sala unde joc eu am vazut acest curent, care se manifesta destul de puternic. cauzele sunt diferite, insa per ansamblu, cum ziceam, la toti exista o nemultumire cauzata fie ca unii considera ca set-up-ul vechi sare prea tare sau prea incet, n-are spin, n-are forta, n-are suficient control,...etc...etc.

    sunt cateva chestiuni in acest punct si va invit, daca doriti, sa le dezbatem.

    eu vad lucrurile cam asa:

    - unii amatori n-au niciun criteriu logic cand fac aceasta schimbare, la ei e doar un impuls de moment
    - unii amatori incearca sa gaseasca paleta de aur, care joaca singura,
    asa ca, pe cale de consecinta >
    - aceiasi amatori se iluzioneaza ca daca schimba paleta vor schimba si mana
    - unii amatori sunt de parere ca numai cu set-up-urile scumpe (in special ale celui mai mare brand de tt) se poate juca tenis de masă
    - paradoxal, multi vor set-up de viteza, desi ar cam sti ca viteza inseamna mai putin control...dar totusi, sa fie viteza!

    cauza principala:
    - unii amatori nu vad/inteleg ca ei au un deficit de tehnica (poate nici n-are cine sa le spuna sau daca li se spune, refuza sa creada asta), care nu poate fi rezolvat prin schimbarea set-up-ului (desi nu contest importanta set-up-ului), ba dimpotrica...noul set-up o sa-i zapaceasca si mai tare, vor aduna mai multe frustrari si, astfel, o iau de la capat cu altceva...ca poate - poate o nimeresc pan la urma!

    PS: stiu din proprie experienta ca e greu, mai ales la inceput, sa iti alegi singur set-up-ul potrivit - ala care sa te ajute efectiv la masa de joc. este de asemenea greu sa te analizezi corect, ce ti-ar trebui si cand, daca se impune o schimbare si in ce consta (trebuie schimbat lemnul sau doar fetele?) de aceea n-ar fi rau, ba chiar indicat, sa afli parerea unei persoane mai experimentate, dar musai bine intentionata, ca mai sunt printre ei si unii care vor doar sa-ti ia banii...
    Ultima editare de Red1978; 26.ian.2018, 11:55.
    Viscaria
    FH - tenergy 05
    BH - tenergy 05 fx

  • #2
    Postat în original de Red1978 Vezi post
    Va salut,

    am dat search pe forum, dar n-am gasit discutat acest subiect (poate n-am gasit eu, la o adica sorry!), care personal mi se pare important.

    asadar, de ce simt unii nevoia de a schimba (asa de) des set-up-ul?!

    raspunsul generalist este ca sunt nemultumiti de cel vechi si considera ca schimbarea le-ar aduce o imbunatatire in joc...

    inclusiv la sala unde joc eu am vazut acest curent, care se manifesta destul de puternic. cauzele sunt diferite, insa per ansamblu, cum ziceam, la toti exista o nemultumire cauzata fie ca unii considera ca set-up-ul vechi sare prea tare sau prea incet, n-are spin, n-are forta, n-are suficient control,...etc...etc.

    sunt cateva chestiuni in acest punct si va invit, daca doriti, sa le dezbatem.

    eu vad lucrurile cam asa:

    - unii amatori n-au niciun criteriu logic cand fac aceasta schimbare, la ei e doar un impuls de moment
    - unii amatori incearca sa gaseasca paleta de aur, care joaca singura,
    asa ca, pe cale de consecinta >
    - aceiasi amatori se iluzioneaza ca daca schimba paleta vor schimba si mana
    - unii amatori sunt de parere ca numai cu set-up-urile scumpe (in special ale celui mai mare brand de tt) se poate juca tenis de masă
    - paradoxal, multi vor set-up de viteza, desi ar cam sti ca viteza inseamna mai putin control...dar totusi, sa fie viteza!

    cauza principala:
    - unii amatori nu vad/inteleg ca ei au un deficit de tehnica (poate nici n-are cine sa le spuna sau daca li se spune, refuza sa creada asta), care nu poate fi rezolvat prin schimbarea set-up-ului (desi nu contest importanta set-up-ului), ba dimpotrica...noul set-up o sa-i zapaceasca si mai tare, vor aduna mai multe frustrari si, astfel, o iau de la capat cu altceva...ca poate - poate o nimeresc pan la urma!

    PS: stiu din proprie experienta ca e greu, mai ales la inceput, sa iti alegi singur set-up-ul potrivit - ala care sa te ajute efectiv la masa de joc. este de asemenea greu sa te analizezi corect, ce ti-ar trebui si cand, daca se impune o schimbare si in ce consta (trebuie schimbat lemnul sau doar fetele?) de aceea n-ar fi rau, ba chiar indicat, sa afli parerea unei persoane mai experimentate, dar musai bine intentionata, ca mai sunt printre ei si unii care vor doar sa-ti ia banii...
    Ai dreptate. Dar este și mare diferența între cei ce au jucat tenis la nivel profesionist sau performanță, au ajuns la o anumită vârstă și microbul nu a dispărut și cei care practică acest sport la nivel "colțul blocului ", sau doar de amuzament.Cei din a doua secțiune sunt cei care chiar schimbă paletele ca și țiganul calul ,neaccept?nd nivelul de pregătire tehnică și tactică.
    Si bineînțeles să nu scoatem din ecuație factorul uman, m?na, ochiul, deplasarea, g?ndirea, motricitatea, capacitatea de efort...
    Felicitări pentru deschidere subiect.
    P.S. Păcat că cei ce vin la AmaTur nu fac diferența între ping pong și tenis de masă!


    Trimis de pe al meu SM-T561 folosind Tapatalk

    Comentariu


    • #3
      salut Radu,

      sunt si eu amator, poate cu diferenta ca fac sedinte cu cineva avizat, care mi-a format o anumita tehnica, dar si o intelegere asupra tt-ului, si implicit a cum si cand te pot ajuta materialele: fetele si lemnul.
      Viscaria
      FH - tenergy 05
      BH - tenergy 05 fx

      Comentariu


      • #4
        Si cât de des ai schimbat set-upul?

        Trimis de pe al meu Ego QS folosind Tapatalk

        Comentariu


        • #5
          eu joc de vreo 2 ani si jumatate. fac antrenament de app 2 ani, perioada in care am schimbat 2 set-upuri. primul, in procesul de invatare a tehnicii, cu care am jucat vreo 8 luni, era format dintr-un lemn tibhar samsonov premium contact cu fete donic bluefire m1 (fh) si bluefire m2 (BH), iar acum joc cu set-up-ul din semnatura din aprilie anul trecut.

          - - - Actualizat - - -

          cred ca formularea corecta este ca sunt la al doilea set-up, cu care joc si azi.
          Viscaria
          FH - tenergy 05
          BH - tenergy 05 fx

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de Red1978 Vezi post
            Va salut,

            am dat search pe forum, dar n-am gasit discutat acest subiect (poate n-am gasit eu, la o adica sorry!), care personal mi se pare important.

            asadar, de ce simt unii nevoia de a schimba (asa de) des set-up-ul?!

            raspunsul generalist este ca sunt nemultumiti de cel vechi si considera ca schimbarea le-ar aduce o imbunatatire in joc...

            inclusiv la sala unde joc eu am vazut acest curent, care se manifesta destul de puternic. cauzele sunt diferite, insa per ansamblu, cum ziceam, la toti exista o nemultumire cauzata fie ca unii considera ca set-up-ul vechi sare prea tare sau prea incet, n-are spin, n-are forta, n-are suficient control,...etc...etc.

            sunt cateva chestiuni in acest punct si va invit, daca doriti, sa le dezbatem.

            eu vad lucrurile cam asa:

            - unii amatori n-au niciun criteriu logic cand fac aceasta schimbare, la ei e doar un impuls de moment
            - unii amatori incearca sa gaseasca paleta de aur, care joaca singura,
            asa ca, pe cale de consecinta >
            - aceiasi amatori se iluzioneaza ca daca schimba paleta vor schimba si mana
            - unii amatori sunt de parere ca numai cu set-up-urile scumpe (in special ale celui mai mare brand de tt) se poate juca tenis de masă
            - paradoxal, multi vor set-up de viteza, desi ar cam sti ca viteza inseamna mai putin control...dar totusi, sa fie viteza!

            cauza principala:
            - unii amatori nu vad/inteleg ca ei au un deficit de tehnica (poate nici n-are cine sa le spuna sau daca li se spune, refuza sa creada asta), care nu poate fi rezolvat prin schimbarea set-up-ului (desi nu contest importanta set-up-ului), ba dimpotrica...noul set-up o sa-i zapaceasca si mai tare, vor aduna mai multe frustrari si, astfel, o iau de la capat cu altceva...ca poate - poate o nimeresc pan la urma!

            PS: stiu din proprie experienta ca e greu, mai ales la inceput, sa iti alegi singur set-up-ul potrivit - ala care sa te ajute efectiv la masa de joc. este de asemenea greu sa te analizezi corect, ce ti-ar trebui si cand, daca se impune o schimbare si in ce consta (trebuie schimbat lemnul sau doar fetele?) de aceea n-ar fi rau, ba chiar indicat, sa afli parerea unei persoane mai experimentate, dar musai bine intentionata, ca mai sunt printre ei si unii care vor doar sa-ti ia banii...
            Buna ziua,

            o cauza corecta ar mai fi faptul ca trecerea timpului lasa urme asupra fiecaruia inevitabil. Datorita acestui fapt se cauta ceva care sa incurce mai mult adversarul in detrimentul problemelor fizice. Problema e ca pe unii ii incurca (cei mai putin experimentati), iar pe altii ba, iar tinerii invata, se adapteaza si la un moment dat vor invata sa joace impotriva ta.
            Si modificarea regulilor(fete omologate) ia mai facut pe unii sa caute ceva care sa li se potriveasca mai mult. Vor cauta degeaba pentru ca fetele omologate au alte caracteristici!
            Una peste alta set-up-ul te poate ajuta daca ti se potriveste ca stil de joc, iar restul e doar....ANTRENAMENT!
            Mult succes tuturor!

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de Red1978 Vezi post
              - unii amatori incearca sa gaseasca paleta de aur, care joaca singura,
              La nivel de amatori singurul raspuns corect !!!

              Comentariu


              • #8
                Intr-adevăr sunt multi care schimba setupul pt ca se satura de el la un moment dat dar mai e si o alta chestie. Odata cu vârsta si cu starea de sănătate mai precara multa lume este nevoit sa se reorienteze pt ca nu mai face fata fizic si cumva cumva trebuie sa isi creeze un avantaj. Pe de alta parte nu numai amatorii isi scimba des setupul ci si unii profesionisti ca de ex. Ma Long. In decursul carierei a folosit cel Putin 5 tipuri de lemne si fete.
                Lemne: DHS Hurricane Long W997
                FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
                BH: DHS GoldArc 8

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de krisztalori Vezi post
                  Intr-adevăr sunt multi care schimba setupul pt ca se satura de el la un moment dat dar mai e si o alta chestie. Odata cu vârsta si cu starea de sănătate mai precara multa lume este nevoit sa se reorienteze pt ca nu mai face fata fizic si cumva cumva trebuie sa isi creeze un avantaj. Pe de alta parte nu numai amatorii isi scimba des setupul ci si unii profesionisti ca de ex. Ma Long. In decursul carierei a folosit cel Putin 5 tipuri de lemne si fete.
                  salut, krisztalori

                  nu m-am referit la schimbarea de set-up generata de imbatranire, asta e alta discutie, separata. desi, personal stiu softisti care au 60-70 de ani, dar in acelasi timp si copii care joaca inca de la 10-11 ani cu iarba pe rever. deci, totul e relativ, nu se poate generaliza.
                  eu m-am referit la altceva si cred ca m-am facut destul de inteles. si anume,,,lipsa de logica pentru schimbarea atat de deasa a set-up-ului, nevoie ce ascunde de fapt lacune tehnice. sunt unii care nu realizeaza ca problema lor e de tehnica - nu stiu sa loveasca mingea - si considera ca acest neajuns s-ar putea rezolva prin trecerea la un set-up superior, de cele mai multe ori mult mai rapid ca precedentul. iar asta este greu de inteles sau spus altfel, prin asta se vede cat de putin inteleg respectivii din povestea asta cu tenisul de masa...odata ce X nu prea poate controla un set-up mediu ca viteza, cum poate sa creada ca daca trece la unul si mai rapid jocul lui se va imbunatati? dar vb aia...si producatorii de materiale tt trebuie sa traiasca!

                  PS: comparatia cu ma long e total nepotrivita. cum ar fi si intre un jucator legitimat si noi amatorii. schimbarile de set-up la profesionisti sunt supervizate, facute pe argumente solide, nu dupa ureche ca la amatori.

                  dar, e firesc si chiar necesar sa fie puncte de vedere diferite.

                  va salut pe toti!
                  Viscaria
                  FH - tenergy 05
                  BH - tenergy 05 fx

                  Comentariu


                  • #10
                    si eu am schimbat multe fete si lemne si va mai pot da un motiv pentru a face asta. eu personal am vrut sa vad efectiv cum sare mingea din diferite fete si lemne. teoretic am inteles conceptele de rapid, lent, tare, moale, viteza, control, etc etc. dar conceptul era doar teoretic in capul meu. asa ca am schimbat de la lemne hard si stiff la lemne moi si flexibile, de la 5 straturi la 7 straturi, de la all-wood la composite... iar la fete am incercat lente, rapide,cu burete moale cu burete tare, chinezesti si europene, tensorizate si netensorizate, cu trhow angle mic cu throw angle mare... si tot asa.

                    sigur, asta a cam a costat... dar una peste alta, m-a ajutat sa inteleg exact fiecare caracteristica nu doar teoretic (din citite pe forumuri) ci si prin propriile simturi.

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de bobocviorel Vezi post
                      si eu am schimbat multe fete si lemne si va mai pot da un motiv pentru a face asta. eu personal am vrut sa vad efectiv cum sare mingea din diferite fete si lemne. teoretic am inteles conceptele de rapid, lent, tare, moale, viteza, control, etc etc. dar conceptul era doar teoretic in capul meu. asa ca am schimbat de la lemne hard si stiff la lemne moi si flexibile, de la 5 straturi la 7 straturi, de la all-wood la composite... iar la fete am incercat lente, rapide,cu burete moale cu burete tare, chinezesti si europene, tensorizate si netensorizate, cu trhow angle mic cu throw angle mare... si tot asa.

                      sigur, asta a cam a costat... dar una peste alta, m-a ajutat sa inteleg exact fiecare caracteristica nu doar teoretic (din citite pe forumuri) ci si prin propriile simturi.
                      viorel,

                      cand ai bani de dat ca sa experimentezi materiale...e ok, ca o faci asumat! lucrurile se complica daca ai asteptari care nu se implinesc, desi tu stii ca ai investit in materiale, poate uneori chiar scumpe! toti avem curiozitatea de a da cu set-up-uri noi/diferite...si eu am aceasta curiozitate, nu pot sa nu recunosc asta. insa imi vad lungul nasului, stiu ce pot sa joc si cu ce sa joc ca totul sa fie ok.
                      Viscaria
                      FH - tenergy 05
                      BH - tenergy 05 fx

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de bobocviorel Vezi post
                        si eu am schimbat multe fete si lemne si va mai pot da un motiv pentru a face asta. eu personal am vrut sa vad efectiv cum sare mingea din diferite fete si lemne. teoretic am inteles conceptele de rapid, lent, tare, moale, viteza, control, etc etc. dar conceptul era doar teoretic in capul meu. asa ca am schimbat de la lemne hard si stiff la lemne moi si flexibile, de la 5 straturi la 7 straturi, de la all-wood la composite... iar la fete am incercat lente, rapide,cu burete moale cu burete tare, chinezesti si europene, tensorizate si netensorizate, cu trhow angle mic cu throw angle mare... si tot asa.

                        sigur, asta a cam a costat... dar una peste alta, m-a ajutat sa inteleg exact fiecare caracteristica nu doar teoretic (din citite pe forumuri) ci si prin propriile simturi.

                        Exact acelasi lucru am vrut sa scriu si eu. Degeaba citesti teorii si impresii pe internet de abia cand tii paleta in mana iti poti da seama ce calitati are. Intelegerea materialului cu care joci este esentiala pentru a avea progres. Nu poti sa intelegi decat schimband lemnele si pastrand fetele sau folosind acelasi lemn si schimband fetele. Da intr-adevar costa dar se merita, cel putin din punctul meu de vedere. Lemnele difera unele de altele (chiar si cele din acelasi model). De asemenea si materialele componente au proprietati cu totul si cu totul surprinzatoare. Fiecare lemn are anumite calitati care il fac potrivit pentru un anumit tip de joc. Daca nu probezi nu poti sti care este calea de urmat. Si mai este un aspect. Un lemn probat astazi poate nu se potriveste jocului tau dar peste 6 luni, daca progresezi, s-ar putea sa se potriveasca. Eu am reusit sa strang pana acum 17 lemne si pot sa spun ca fiecare are calitati uluitoare dar si deficiente pentru nivelul meu de joc, zic eu, modest. Totusi in doi ani de la cineva care nici nu stia sa tina paleta in mana corect si abia tinea mingea pe masa am facut progrese foarte mari (nu o spun eu ci parteneri de antrenament care joaca la open si elite). Eu sunt o gandire extrem de logica (cateodata asta imi dauneaza prin faptul ca in unele situatii sunt lent la masa de joc). Nu as fi facut vreodata aceste progrese daca nu as fi probat, daca nu as fi inteles calitatile lemnelor si a fetelor. Degeaba joci cu o paleta daca nu intelegi ce poti scoate din ea si mai ales cum poti scoate din ea. Intr-adevar pierzi putin din consistenta loviturilor pentru o perioada scurta de adaptare dar beneficiile pot fi mult mai numeroase.

                        Nu neg importanta antrenamentului. Antrenamentul este esential pentru dezvoltare, insa sunt situatii cand schimbarea unor setupuri (chiar si mai des) poate conduce la un progres accelerat. Chiar si unii profesionisti schimba setupul si simt nevoia de a schimba ceva chiar si de doua trei ori pe an.
                        Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                        FH: Butterfly Dignics 05
                        BH: Tibhar Grass D.TecS

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de Mihai905 Vezi post
                          Exact acelasi lucru am vrut sa scriu si eu. Degeaba citesti teorii si impresii pe internet de abia cand tii paleta in mana iti poti da seama ce calitati are. Intelegerea materialului cu care joci este esentiala pentru a avea progres. Nu poti sa intelegi decat schimband lemnele si pastrand fetele sau folosind acelasi lemn si schimband fetele. Da intr-adevar costa dar se merita, cel putin din punctul meu de vedere. Lemnele difera unele de altele (chiar si cele din acelasi model). De asemenea si materialele componente au proprietati cu totul si cu totul surprinzatoare. Fiecare lemn are anumite calitati care il fac potrivit pentru un anumit tip de joc. Daca nu probezi nu poti sti care este calea de urmat. Si mai este un aspect. Un lemn probat astazi poate nu se potriveste jocului tau dar peste 6 luni, daca progresezi, s-ar putea sa se potriveasca. Eu am reusit sa strang pana acum 17 lemne si pot sa spun ca fiecare are calitati uluitoare dar si deficiente pentru nivelul meu de joc, zic eu, modest. Totusi in doi ani de la cineva care nici nu stia sa tina paleta in mana corect si abia tinea mingea pe masa am facut progrese foarte mari (nu o spun eu ci parteneri de antrenament care joaca la open si elite). Eu sunt o gandire extrem de logica (cateodata asta imi dauneaza prin faptul ca in unele situatii sunt lent la masa de joc). Nu as fi facut vreodata aceste progrese daca nu as fi probat, daca nu as fi inteles calitatile lemnelor si a fetelor. Degeaba joci cu o paleta daca nu intelegi ce poti scoate din ea si mai ales cum poti scoate din ea. Intr-adevar pierzi putin din consistenta loviturilor pentru o perioada scurta de adaptare dar beneficiile pot fi mult mai numeroase.

                          Nu neg importanta antrenamentului. Antrenamentul este esential pentru dezvoltare, insa sunt situatii cand schimbarea unor setupuri (chiar si mai des) poate conduce la un progres accelerat. Chiar si unii profesionisti schimba setupul si simt nevoia de a schimba ceva chiar si de doua trei ori pe an.
                          Mihai,

                          una e sa schimbi lemne de dragul schimbarii si alta e sa ai argumente in alegerea lor. de pilda, pentru un softist sa zicem, una e sa iti propui, la inceputuri, sa iti dezvolti o tehnica cu un lemn allarround, cu mult control, si alta e sa vrei sa inveti sa lovesti corect mingea cu viscaria. si intr-un caz si in altul e un processs...insa situatiile sunt foarte diferite. in mod intentionat am ales exemple diametral opuse ca sa evidentiez ce mi se pare important.
                          Ultima editare de Red1978; 29.ian.2018, 16:07.
                          Viscaria
                          FH - tenergy 05
                          BH - tenergy 05 fx

                          Comentariu


                          • #14
                            Sa schimbi asa paletele ca pe sosete nici eu nu sunt de acord. Macar o luna de zile de jucat serios este necesara pentru a trage linia si a vedea daca merita sau nu sa continui intr-o directie. In timp odata ce experienta de joc creste nu mai ai nevoie de atat mult timp ca sa iti dai seama ce poate scoate o parte a echipamentului si daca te ajuta sau nu fata de setupul curent. Trebuie sa existe o logica in toata treaba asta. Asa daca o faci dupa ureche doar pentru ca ai jucat 5 minute cu paleta amicului si ti s-a parut ca e mai buna atunci mai degraba stai in banca ta si nu schimbi nimic.

                            Hai sa iti dai un exemplu de ce este necesar sa probezi. Inainte sa aleg primele setupuri pe forumuri gaseam termenul de "simt" sau "feeling". Am cautat peste tot o "definitie" a acestuia. Dupa doi ani si ceva de incercari am ajuns la concluzia scrisa de multi si anume: "cand ai sa joci cu acel lemn ai sa intelegi ceea ce zicem". Si aveau dreptate. Mi se parea ridicol si nu intelegeam. Abia cand iti trec prin mana lemne de 5 straturi all wood, 7 straturi all wood, si lemne compozite cu ALC, ZLC, ZLF, bazalt etc. atunci pricepi ce inseamna acel simt, pe care eu nu-l intelegeam si care este foarte important in joc. Nu poti vorbi despre simt daca ai jucat cu doar doua trei lemne. Asa am inteles si de ce unii jucatori cauta lemne de o anumita greutate pentru ca diferentele in joc sunt foarte mari spre exemplu intre o Viscarie de 93 de grame si una de 83 de grame. Dar pentru a intelege a trebuit sa probez sa ma conving sa "simt" lemnul.
                            Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                            FH: Butterfly Dignics 05
                            BH: Tibhar Grass D.TecS

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de Mihai905 Vezi post
                              Sa schimbi asa paletele ca pe sosete nici eu nu sunt de acord. Macar o luna de zile de jucat serios este necesara pentru a trage linia si a vedea daca merita sau nu sa continui intr-o directie. In timp odata ce experienta de joc creste nu mai ai nevoie de atat mult timp ca sa iti dai seama ce poate scoate o parte a echipamentului si daca te ajuta sau nu fata de setupul curent. Trebuie sa existe o logica in toata treaba asta. Asa daca o faci dupa ureche doar pentru ca ai jucat 5 minute cu paleta amicului si ti s-a parut ca e mai buna atunci mai degraba stai in banca ta si nu schimbi nimic.

                              Hai sa iti dai un exemplu de ce este necesar sa probezi. Inainte sa aleg primele setupuri pe forumuri gaseam termenul de "simt" sau "feeling". Am cautat peste tot o "definitie" a acestuia. Dupa doi ani si ceva de incercari am ajuns la concluzia scrisa de multi si anume: "cand ai sa joci cu acel lemn ai sa intelegi ceea ce zicem". Si aveau dreptate. Mi se parea ridicol si nu intelegeam. Abia cand iti trec prin mana lemne de 5 straturi all wood, 7 straturi all wood, si lemne compozite cu ALC, ZLC, ZLF, bazalt etc. atunci pricepi ce inseamna acel simt, pe care eu nu-l intelegeam si care este foarte important in joc. Nu poti vorbi despre simt daca ai jucat cu doar doua trei lemne. Asa am inteles si de ce unii jucatori cauta lemne de o anumita greutate pentru ca diferentele in joc sunt foarte mari spre exemplu intre o Viscarie de 93 de grame si una de 83 de grame. Dar pentru a intelege a trebuit sa probez sa ma conving sa "simt" lemnul.
                              Mihai,

                              nu sunt impotriva experimentarilor (fete si lemne), cu totii avem curiozitati si e firesc. insa este foarte important ce repere ai cand experimentezi, pe ce criterii o faci. dupa parerea mea, aceste criterii se formeaza in timp, cand informatia se aseaza si proceseaza in creier. trebuie sa intelegi si sa simti in mana cum se loveste/freaca mingea de fata care este lipita pe un lemn astfel incat sa o arunci cat mai mult pe masa si daca se poate sa faci acest lucru fara sa te chinui...sa fie natural!

                              sunt mai multe categorii de jucatori amatori. unii care joaca din pura placere, total neinteresati de priza sau de tehnica in general...se distreaza, pur si simplu si joaca cu ce le cade in mana. mai sunt unii care si-au format o tehnica (fie singuri-singurei, fie cu profesor), iar astia sunt ceva mai rigurosi, urmaresc anumite lucruri si isi aleg set-up-urile in consecinta. astia, din a doua categorie au acele repere de care ziceam mai sus...ei cunosc anumite lucruri, teoretice, dupa care se ghideaza si au ajuns sa aiba acel simt...de care vorbeai si tu. ce inseamna acel simt? de pilda, atunci cand dau cu un set-up nou-nout, pentru ca au o mentalitate sanatoasa ...isi cam dau seama daca set-up-ul ala e de nasul lor sau nu! altii, pentru ca n-au repere si simt, si cred ca pot juca cu orice, vor zice...lasa ca pan la urma joc eu cu lemnul asta, chiar daca e rapid!

                              am sa-ti dau un exemplu pe care mi l-a dat antrenorul meu. tenisul de masa e ca sofatul. la inceput, ca sa inveti sa conduci, vei merge cu viteza mica, iar pe masura ce ajungi sa stapanesti masina, vei ajunge sa o conduci la o viteza si mai mare. asta e procesul firesc si sanatos!
                              din pacate insa, in tenisul de masa sunt multi care isi doresc sa invete sa "conduca paleta" direct cu 130 km/h, nu considera ca e normal sa inceapa cu 20-30 km/h...

                              - - - Actualizat - - -

                              ca sa-mi continui ideea, sunt doua mari categorii, deci:

                              1. unii invata sanatos sa joace. adica, incep cu lemn cu mult control, fete mai moi, ca sa-si formeze o tehnica si abia cu timpul umbla la viteza, cand si daca se impune acest lucru. acestia, pentru ca au repere sanatoase, dobandesc un simt care-i lumineaza pe viitor.

                              2. unii invata (asa s-a nimerit sau considera ca asa e normal) sa joace cu RACHETE DE PALETE. ei joaca haotic, pentru ca n-au repere, ei doar stiu ca vor sa joace f bine, repede si eficient (multi sunt victimele youtube sau al comparatiilor cu altii mai buni) dar nu stiu sau nu vor sa ajunga CORECT la nivelul asta de joc. cand/daca se prind ca nu merge jocul lor, se prind dupa o perioada mai scurta sau mai lunga de timp si concluzioneaza amar (asta e cazul fericit) ca au pierdut timpul, ca au cheltuit bani (poate chiar multi), dar jocul lor nu este satisfacator si trebuie s-o ia de la capat, dar schimband radical conceptia de set-up.

                              cei care nu pricep ca aceasta "cale" e gresita, se incapataneaza sa schimbe din nou set-up-ul, poate cu unul si mai scump, poate si mai rapid, pentru ca (asa considera ei) imbunatatirea jocului (dupa parerea lor) tine ffff mult de materiale si mai putin de tehnica...
                              Ultima editare de Red1978; 30.ian.2018, 11:27.
                              Viscaria
                              FH - tenergy 05
                              BH - tenergy 05 fx

                              Comentariu

                              Who has read this thread:
                              Procesare...
                              X