Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

ANALIZARE UNITARA SITUATIE JUCATORI LEGITIMATI

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • ANALIZARE UNITARA SITUATIE JUCATORI LEGITIMATI

    Domnilor , cred ca a cam venit vremea sa fim consecventi!
    Spiritul Amatur -ului risca sa degenereze!
    Nu putem trata situatii similare dupa bunul plac al unora sau dupa simpatii obscure!
    Sa explic situatia: la concursul de la Moreni , domnul Trandafir Liviu a fost contestat pe buna dreptate fiind relegitimat la echipa Severinului , motiv pentru care a renuntat la participare (i s-a sugerat doar o participare in afara concursului).Domnul Iusan Mircea este in aceeasi situatie , fiind legitimat la Alba Iulia , iar acum il vad pe podium la turneul de la Reghin!
    Trebuie lamurita unitar situatia unor astfel de jucatori , pentru ca spiritul Amatur-ului sa ramina viu !
    Astept reactii!
    P.S. O sa mai revin cu detalii!
    Blade:M.Maze Off
    FH:Butterfly Sriver FX 2.1
    BH:Butterfly Sriver FX 2.1

  • #2
    Re: ANALIZARE UNITARA SITUATIE JUCATORI LEGITIMATI

    si la adjud s-a inscris d-l surmei stefan din bacau (fara a spune ca este legitimat sau ceva de genul acesta cand am intrebat la telefon)
    intre timp am aflat iar la inscrierea dinaintea concursului i-am prezentat ca a avut ultimul joc cu filimon (parca) in data de 01.03.2008 !!!
    nu l-am lasat sa participe - i-am oferit posibilitatea sa joace doar in grupele inferioare fara afectarea celor calificati - a refuzat

    Comentariu


    • #3
      Re: ANALIZARE UNITARA SITUATIE JUCATORI LEGITIMATI

      Situatia lui Mircea s-a analizat pe forum. El a primit o derogare in acest sens de la toti. El este un reprezentant vechi in amatur si numai anul acesta s-a legitimat la Alba Iulia. Teoretic si practic de la anul nu ar avea drept de joc in Amatur. Au mai fost situatii in care jucatorii de divizia B nu au fost lasati sa puncteze( dar au jucat)... vezi cazul Chiru la Valenii de Munte.
      " Problema " cu legitimatii este urmatoarea , ei sunt lasati sa joace, dar nu puncteaza. Si la Reghin au jucat mai multi legitimati. Singurul care a punctat este Mircea Iusan. Au mai jucat in afara de concurs prof. Romeo Lupascu, Sipos Feri, Bende Norbert si Botos Radu. Ultimii 2 sunt niste copii grozavi de 15 ani si ei prin participarea la aceste concursuri de amatori au numai de castigat. Noi avem datoria morala sa-i sustinem, sa-i sprijinim sa-i ajutam pe acesti copii pentru ca ei sunt generatia viitoare de care intr-o buna zi vom fi mandrii. Si la Bistrița au jucat elevii prof. Bozga si a fost o incantare sa-i vezi pe acesti copii jucand. Sunt sigur ca la nici un concurs nu se va refuza prezenta copiilor. Sunt sigur ca , daca se va inscrie Szocs Hunor sau Mihai Sargu jr. la turneul din Bistrița ( in afara de concurs) nimeni nu va avea de obiectat. Cand sunt stabilite de la inceput anumite reguli totul este OK. Intrusii legitimati care cred ca nu vor fi recunoscuti si vin la turneele de amatori se pare ca sunt " primiti" cu " ospitalitatea" care li se cuvine. Daca acesti jucatori legitimati nu sunt multumiti de conditiile oferite de federatie n-au decat sa renunte la ele si peste 2 ani pot juca in amatur in conditiile in care pot si puncta.
      In final singura concluzie demna de laudat este aceea ca s-a ajuns la un nivel competitiv ridicat si cei de divizie ne invidiaza. Ultim exemplu: meciurile minunate de la Reghin. Din sferturi pana in finala am avut parte de niste jocuri splendide.
      Se pare ca sistemul bugetar( Federatia romana de tenis de masă) incepe sa piarda teren in fata sistemului privat( amatur) . Valoarea umana, sportiva si profesionala isi spune cuvantul.
      Q.E.D.

      Comentariu

      Who has read this thread:
      Procesare...
      X