Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Schimbare de "atitudine" ...Un sfat pentru un lemn fara carbon ! All Wood

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Schimbare de "atitudine" ...Un sfat pentru un lemn fara carbon ! All Wood

    Buna ziua. Apelez la experienta forumului pentru ca am nevoie de ceva sfaturi. M-am decis sa incerc un ALL WOOD si va rog sa imi spuneti care este pentru voi cel mai bun (o balanta intre control si spin and speed).

    Multumesc.

    Acum setup-ul meu este DHS Hurricane Long 5 cu FH - Haifu Whale III si BH - TNG 05 dar imi pare putin prea rapid.
    DHS - Hurricane Long 5
    FH - DHS Hurricane 3 NATIONAL Blue Sponge
    BH - Butterfly - Tenergy 64

  • #2
    Cel care are cea mai bună balanta între spin, viteza si control mi s-a parut, de departe, a fi Nittaku Acoustic. Dacă vii însă de la H5 Long atunci Acousticul din 5 straturi va parea cu siguranta mult prea lent. Sfatul meu sa alegi un lemn de 7 straturi. Dintre cele de 7 mi s-a parut a fi un lemn foarte bun bătr?nul Stiga Clipper Wood. Cu cat mai greu cu atât mai bine. Diferenta de viteza nu e atât de izbitoare fata de H5 Long si s-ar putea sa fie ceea ce cauti. Oricum decât să riști 400-500 de lei pentru un Acoustic care s-ar putea sa nu-ti placă ca viteza mai degrabă dai un 150-180 lei pe un Clipper Wood. La viteza pe care o poseda controlul si spinul sunt foarte bune.
    Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
    FH: Butterfly Dignics 05
    BH: Tibhar Grass D.TecS

    Comentariu


    • #3
      Nittaku Meister H7,după Darker Speed 90,care nu se mai fabrică și e f.scumpa.

      Trimis de pe al meu HTC U Play folosind Tapatalk

      Comentariu


      • #4
        .....sau Nittaku Miyabi .Toate au control,viteza și spin.

        Trimis de pe al meu HTC U Play folosind Tapatalk

        Comentariu


        • #5
          Avalox P500 , citeste despre el aici https://cristi.cionoiu.ro/2014/04/28...avalox-bt-777/
          Blade : OSP Virtuoso AC (Rst)
          Fh : Xiom Omega VII Pro (2,0 mm) black
          Bh : Andro Rasanter R 42 (2,0 mm) green

          Comentariu


          • #6
            Un lemn superb cu mult control si spin e lemnul lui Bernadete Szocs. Tibhar Samsonov force pro black edition. Costa doar 220 si face toti banii. O sa te incante. Am crezut ca va fi cam "naravaș" dat fiind faptul ca e lemnul unei tenismene profesioniste de varf. Dar nu a fost asa. Am ramas surprins cat de usor il pot struni. Il recomand cu caldura.!

            Comentariu


            • #7
              daca doresti 7 straturi poti merge pe Stiga Clipper linistit.
              daca doresti 5 straturi Butterfly Petr Korbel.
              ambele lemne le cunosc si merg perfect la combinatia cu fetele tale.
              Succes!!!
              *** T05/JWM/GD 612

              Comentariu


              • #8
                Nittaku Acoustic mi s-a parut si mie un lemn excelent! Nu cred însă ca se potriveste prea bine cu 05-ul....

                Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

                Comentariu


                • #9
                  Păi și ce n-ai stat cu el atunci...de ce l-ai schimbat iar ...)

                  Și să contribui la post cu ceva in loc sa mă limitez la al șicana pe colegul Dan intrat în arhicunoscuta vrie a echipamentelor ....:
                  Oarecum printr-o împrejurare am ajuns și eu la allwood după trei ani de TBS .
                  Joc cu 729 dinasty hinoki. E un allwood cotat off , 84 g (al meu are 89).
                  Mai am unul identic ca marca dar lipsit de forță în comparație cu cel cu care joc.
                  Ăsta vine și certifică odată în plus că e important și exemplarul nu doar marca și materialul din care e făcut.

                  Interesant e că deși e un allwood suna si are forța unui compozit ...însă nu-l simt rigid și are un dwelltime mare . Nu cred că pot imprima spin la fel de mult comparativ cu un compozit dar sunt convins că pot lovi mai corect și mai liniștit...mai sigur pe lovitură.
                  Atingerile ușoare sunt o plăcere ...și f. multe mingi ce sunt parțial greșit interpretate ajung totuși pe masa oferind o șansă în plus.
                  Pe de altă parte simt că închid punctul mai greu decât cu fostul compozit...dar per total mă simt mai "in joc"...partea de șansă e mai mica și partea ce tine de mine din ce in ce mai mare...
                  Allwood te face sa muncești mai mult dar mai bine.
                  Ultima editare de Botea Fabian; 13.mar.2018, 21:17.
                  Blade : 729 Dinasty Hinoki off
                  FH: Xiom Asia Japan
                  BH:Xiom Asia Japan

                  Comentariu


                  • #10
                    Fabian, mă stii doar....toate schimbarile le-am facut pt prosperitatea industriei materialelor de tenis de masă [emoji2][emoji2][emoji2].
                    Dacă rămânem cu toții la prima paleta, ce se mai alege de producatori? Trebuie sprijiniți cumva...

                    Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de Adi Panait Vezi post
                      Nittaku Meister H7,după Darker Speed 90,care nu se mai fabrică și e f.scumpa.

                      Trimis de pe al meu HTC U Play folosind Tapatalk
                      Inca se mai fabrica, eu tocmai ce am primit un Nittaku Meister Inner (B1) insa am oscilat intre aceasta si H7 care de asemenea era disponibila . Daca se comporta asemanator cu B1 si pretul nu ar fi o problema, seria Meister este un lemn deosebit

                      Comentariu


                      • #12
                        Stiga Emerald,, si credema am incercat fff multe lemne!!


                        Sent from my iPhone using Tapatalk

                        Comentariu


                        • #13
                          Salut,

                          Un lemn all wood bine echilibrat din puntul de vedere al raportului dintre viteza, control si spin, cu un bun feeling, este Stiga Infinity VPS V. Lemn pe care il poti incerca la noi in magazin daca ai drum prin București, sau in restul in cadrul competitiilor AmaTur. Fan Zhendong este unul dintre jucatorii de top care joaca cu acest lemn. Daca ai nevoie de si mai multe detalii, ne poti suna la 0722 678 078.
                          www.VivaSportShop.ro // contact@vivasportshop.ro // 0722.678.078 // https://www.facebook.com/VSSTT/
                          Program: Luni-Vineri intre 12:00 - 20:00

                          Comentariu


                          • #14
                            Nu este chiar așa

                            Comentariu

                            Who has read this thread:
                            Procesare...
                            X