Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sfaturi configurare paleta profi

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sfaturi configurare paleta profi

    Deci sunt nou pe forum ! Imi place foarte mult sa joc tenis de masă dar nu particip la comptetitii si nu sunt legitimat. Am o paleta buna dar parca vreau alceva , nu ma intrebati de care ii ca nu stiu , recent am primit o paleta noua si zice tupu de la care am primito ca ii cu straturi de carbon. Dar inca nu am apucat sa jocu mult cu ea. Ideea este ca vreau sa imi construiesc o paleta si vreau sa fie noua si nu o voi schimba repede. Voi ce lemn si ce fete ati recomanda ? Imi place foarte mult sa atac dar si sa ma apar , deci vreau viteza si control foarte bun.
    Inca ceva , care este diferenta intre un lemn "normal" si unul de carbon ( daca gresesc va rog sa ma corectati ) . Banii nu stiu pana la ce sma sa ma intind , dar vreau o paleta foarte buna. Deci suma este nelimitat dar nu vreau sa dau 3 mil in plus numa de aia ca ii mai scumpa si au acesi performanta cu unua mai ieftina ! Multumesc

  • #2
    Re: Rog cateva sfaturi

    In primul rand, bine ai venit pe forum.
    In al doilea, inteleg ca daca vrei sa schimbi si lemnul de carbon pe care l-ai primit recent, inseamna ca nu te simti prea bine cu el.
    Spui ca vrei si viteza si control. Acesti doi parametri sunt in general invers proportionali. Exista cu toate acestea lemne care au un control f bun pe viteze crescute si anume lemnele care au stratul central din Balsa. Au insa si un neajuns. Sunt destul de fragile daca sunt expuse la lovituri in masa de joc. Mai trebuie sa sti ca este mai bine sa te antrenezi mult si sa ai un control care vine de la tine, decat sa ceri acest lucru exclusiv de la echipament. Recomand Butterfly Balsa X3, TSP Balsa+ 4.5, Yasaka Balsa, lemne Reimpact, Dr Neubauer, etc.
    Fete i-ti recomand Yasaka Mark V 30, care merg jucate si nerelipite.
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #3
      Re: Rog cateva sfaturi

      Cu paleta noua adica cea din carbon numai odata am jucat ! Dar vreau sa im fac eu una noua si as vrea sa fie tot carbon. Achizitia va fi facuta pentru un termen lung adica nu o mai schimb repede , vreau sa ma obisnuesc cu ea ! Cat mar costa in total din ce ai pus acolo ? Fetele pot sa fie la un fel ? Nu e mai bine daca ai 2 marci diferite ? Inca o intrebare la care nu stiu raspunsul cand cumperi fete pentru paleta intru-un set primesti 2 fete sau doar una ? Imi cer scuze ca va stersez putin , nu prea le am cu astea , dar pana acuma aveam palete bune , doar ca nu eram interesat de marca. Am terminat la liceul sportiv si am avut doi colegi legitimati la tenis de masă adica faceau de performanta si am avut de la cine sa primesc palete bune. Si pote imi recomanzi si un sait de unde sa le pot cumpara , unde ai zice tu ca se merita , sau poate imi lasi un id de mess si povestim acolo. Si multumec pentru rabdare

      Comentariu


      • #4
        Re: Rog cateva sfaturi

        incearca www.sportcom.ro
        ai toata gama de produse butterfly, una din cele mai cunoscute marci de articole de ping pong.
        www.sportcom.ro - magazin online de articole Butterfly si nu numai

        Comentariu


        • #5
          Re: Sfaturi configurare paleta profi

          Nu iti stiu nivelul, dar daca vei rasfoi putin forumul vei vedea ca toti incepatorii care au cerut sfaturi (inclusiv eu) au fost sfatuiti catre fete Butterfly Sriver FX si un lemn ALL.
          FH: Butterfly Sriver FX
          Blade: Butterfly Balsa Carbo X5
          BH: Butterfly Sriver FX
          Produse procurate de la valigti: http://s221.photobucket.com/albums/dd222/valigti/

          Comentariu


          • #6
            Re: Sfaturi configurare paleta profi

            Sa inteleg ca Butterfly-ul este pentru incepatori ? Voi ce paleta ati face pentru voi daca ati avea bani suficienti pentru o paleta cum am precizat eu ? Eu as prefera lumnu sa fie carbon ! Stiu ca sunt putintel pe langa , nu cunosc toti termenii dar incerc sa ma invat cu ele

            Comentariu


            • #7
              Re: Sfaturi configurare paleta profi

              I nici un caz Butterfly nu este pt incepatori. Nu asta am vrut sa spun!
              Ceea ce am vrut sa spun este ca Sriver FX de la Butterfly este recomandata incepatorilor fiindca are valori de Viteza, Control si Spin destul de echilibrate. Eu unu iti recomand fetele astea. Dar nu sunt cel mai in masura sa iti recomand, fiindca la capitolul experienta stau prost.
              Lemne gasesti multe in aceeasi categorie. La nivelul asta conteaza mai putin caracteristicile lemnului.
              FH: Butterfly Sriver FX
              Blade: Butterfly Balsa Carbo X5
              BH: Butterfly Sriver FX
              Produse procurate de la valigti: http://s221.photobucket.com/albums/dd222/valigti/

              Comentariu


              • #8
                Re: Sfaturi configurare paleta profi

                Cand cumpar fete pentru paleta intr-un set primesc 2 fete sau doar una ?

                Comentariu


                • #9
                  Re: Sfaturi configurare paleta profi

                  "Incearca mai multe tipuri de palete!"
                  acesta este sfatul ce l-am primit de la f.multi forumisti, si vreau sa le multumesc pe aceasta cale, au avut dreptate.

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Sfaturi configurare paleta profi

                    Postat în original de Xqt
                    Cand cumpar fete pentru paleta intr-un set primesc 2 fete sau doar una ?
                    primesti o singura fata de paleta,

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Sfaturi configurare paleta profi

                      Nu am de unde sa incerc mai multe palete , sunt cam ocupat cu lucru la birou ! Joc cand am timp dar joc suficient !
                      De lemnu asta ce ziceti ? http://sportcom.ro/Timo-Boll-ZLC,p-489.html sau http://sportcom.ro/Timo-Boll-W7,p-486.html

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Sfaturi configurare paleta profi

                        Sau lemnu asta http://sportcom.ro/Timo-Boll-ALC,p-485.html ? Imi poate cineva zice din ce este compusa paleta asta ? Ma refer la material

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Sfaturi configurare paleta profi

                          Fete http://sportcom.ro/Solcion,p-461.html si http://sportcom.ro/Tenergy-64,p-490.html

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Sfaturi configurare paleta profi

                            Lucrurile sunt foarte simple pentru cineva la inceput de drum dar nu stiu de ce fiecare vrea sa se complice.
                            Deci daca esti atacant de pe ambele parti pune 2 softuri( sriver fx sau mark V)
                            Daca cu partea de rever nu ataci atunci pune o iarba sau anti sau oricare alta dracovenie(evident se poate si soft).
                            Apoi un lemn all+ sau off- si mergi la joc(carbon daca tot vrei).
                            Lasa in pace avioanele(gen zylon si tenergy) si mai bine concentreza-te pe antrenament.
                            Primorac Carbon
                            FH Dignics 09C
                            BH JOOLA MAXX

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Sfaturi configurare paleta profi

                              Nimeni nu ma ajuta ? As vrea ca toate sa fie de la Butterfly. Au viteza buna cele de la butterfly ? Sau ar trebuia sa ma orientez la alte fete ?

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: Sfaturi configurare paleta profi

                                cu ce paleta ai jucat pana acum?

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: Sfaturi configurare paleta profi

                                  Postat în original de Xqt
                                  Nimeni nu ma ajuta ? As vrea ca toate sa fie de la Butterfly. Au viteza buna cele de la butterfly ? Sau ar trebuia sa ma orientez la alte fete ?
                                  Suna-ma si te lamuresc eu cu cea ce-ti trebuie . Nu e neaparat important sa fie de la Butterfly dar daca asa o sa vrei asa o sa facem .
                                  0748 468 288 / 0722 468 288
                                  Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
                                  Fete de palete tenis de masa
                                  TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: Sfaturi configurare paleta profi

                                    Deci cam asa va arata paleta :
                                    Lemn http://sportcom.ro/Timo-Boll-ALC,p-485.html
                                    Fete : http://sportcom.ro/Tenergy-05,p-377.html
                                    : http://sportcom.ro/Tenergy-64,p-490.html
                                    Husa asta pentru paleta : http://sportcom.ro/Nubag-II-Doble-Case,p-478.html
                                    Intrebare : Va fi suficient de buna ? Voi avea control cu paleta ? Voi avea viteza ? Va trebui mereu sa lipesc fetele ? ( la asta nu ma pricep ) Dar ar fi ok daca ar trebui lipite de 2 ori pe luna
                                    Multumesc ca ma ajutati !
                                    ( Off topic ) Daca aveti nevoi de configuratii pentru calculaatoare va ajut acolo ma pricep

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: Sfaturi configurare paleta profi

                                      va fi o mare racheta pt care iti trebuie o mana formata
                                      aici nu e cazul
                                      recomand si eu cu caldura yasaka mark V 30 sau daca ti neaparat de butterfly:sriver fx
                                      con centreaza-te pe fetele astea
                                      si categoric nu un lemn dinacela
                                      incearca in primorac off- de la butterfly de exemplu
                                      nu are carbon in el!
                                      Setup: Timo Boll ZLC + Dignics 05
                                      Însă Dumnezeu Și‑a dovedit dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram păcătoși, Cristos a murit pentru noi - Romani 5:8

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: Sfaturi configurare paleta profi

                                        Postat în original de Xqt
                                        Deci cam asa va arata paleta :
                                        Lemn http://sportcom.ro/Timo-Boll-ALC,p-485.html
                                        Fete : http://sportcom.ro/Tenergy-05,p-377.html
                                        : http://sportcom.ro/Tenergy-64,p-490.html
                                        Husa asta pentru paleta : http://sportcom.ro/Nubag-II-Doble-Case,p-478.html
                                        Intrebare : Va fi suficient de buna ? Voi avea control cu paleta ? Voi avea viteza ? Va trebui mereu sa lipesc fetele ? ( la asta nu ma pricep ) Dar ar fi ok daca ar trebui lipite de 2 ori pe luna
                                        Multumesc ca ma ajutati !
                                        ( Off topic ) Daca aveti nevoi de configuratii pentru calculaatoare va ajut acolo ma pricep
                                        eu as zice totusi sa dai un telefon d-lui valigti, pentru ca ce ai ales tu este o configuratie greu de controlat. fețele din cate stiu eu au viteza foarte mare, dar nu au control bun. din ce am mai citit eu pe forum, domnul valigti a ajutat foarte multi jucatori cu sfaturi extrem de competente si sunt sigur ca te poate ajuta si pe tine cu o configuratie care sa fie in concordanta cu nivelul la care te afli si stilul de joc care iti place.
                                        Adica degeaba ii pui Quad-Core, 8 gigi de ram si un GTX 295 OC cuiva care joaca solitaire si face tabele in Excel
                                        Lemn : Donic Persson Carbotec
                                        FH : Butterfly Bryce
                                        BH : difera doar culoarea....

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: Sfaturi configurare paleta profi

                                          ai dat exemple din domeniul lui
                                          Setup: Timo Boll ZLC + Dignics 05
                                          Însă Dumnezeu Și‑a dovedit dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram păcătoși, Cristos a murit pentru noi - Romani 5:8

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: Sfaturi configurare paleta profi

                                            La tine in oras, la stadion, este un club de tenis de masă. Sfatul meu, este sa mergi acolo; sambata sau duminica se aduna niste baieti de treaba, amatori si fosti profesionisti, buni cunoscatori intr-ale tenisului de masa. Sunt sigur ca te vor ajuta. Vei putea sa si incerci diferite combinatii, poate gasesti ceva ce ti s-ar potrivi.
                                            Viscaria
                                            Tenergy 05 FX/Tenergy 05 FX

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: Sfaturi configurare paleta profi

                                              Postat în original de tzunny
                                              Nu iti stiu nivelul, dar daca vei rasfoi putin forumul vei vedea ca toti incepatorii care au cerut sfaturi (inclusiv eu) au fost sfatuiti catre fete Butterfly Sriver FX si un lemn ALL.
                                              Nu cred ca am specificat ca si eu am ascultat sfaturile lui Visco si valigti si am achizitionat paleta de la cel din urma.
                                              FH: Butterfly Sriver FX
                                              Blade: Butterfly Balsa Carbo X5
                                              BH: Butterfly Sriver FX
                                              Produse procurate de la valigti: http://s221.photobucket.com/albums/dd222/valigti/

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: Sfaturi configurare paleta profi

                                                Dar cunoasteti cumva lemnul care il vreau eu ? Nu are control bun ?
                                                Cu acomodarea nu ar fi o problema deoarece nu o voi schimba repede deci am timp sa ma obisnuiesc.
                                                Cu siguranta voi lua legatura cu Valigti si Visco.
                                                Sunt putin "maximalist" deci as vrea ceva foarte bun. Poate asta explica ca am i7 + asus rampage extreme + crosfire de 4870 x2 !
                                                Sunteti oameni foarte de treaba , ma bucur ca sunteti atat de deschisi si vorbiti cu mine.

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Re: Sfaturi configurare paleta profi

                                                  Ai primit niste sfaturi utile de la diversi forumisti cu experienta utila dar si practica.
                                                  De ce in prima faza nu vrei sa tii cont de ele???
                                                  TENERGY // LIN Gaoyuan // TENERGY
                                                  TENERGY // VISCARIA // TENERGY

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X